یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اصول نظریِ سیاست رهایی - شیدان وثیق

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : امیر ایرانی

عنوان : رهائی
اگرچه نوشتار نکات مفیدی دارد اما: این امام زمان ولِمان نمی کند!
نمی دانیم از دست این امام زمان به کی پناه ببریم؟
۷۷۷۵۴ - تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱٣۹۵       

    از : آزاد سیروانی

عنوان : چپ پاستوریزه ی تاریخی دوباره وارد بازار شد
نمی توان خرسند نبود که سر انجام آقای شیدان به چپ نبودن خود اقرار می کند. چرا که ایشان هیچگاه چپ نبوده اند. البته خوب بود خیلی زودتر حرف دلشان را میزدند. کافی بود به خود زحمت می دادند تابا مراجعه به تاریخ، یک دوجین سلف خود را بیابند و می دیدند که آنها چه شسته و رفته تر هویت خود را معرفی کرده اند و شاید سرنوشتشان هم عبرتی برای ایشان می شد. به هر حال تصمیم ایشان برای گرویدن به جنبش «رهایی»، به دنبال دیدگاه منتشر شده ی ایشان مبنی بر پرهیز از قدرت سیاسی، در واقع استغفاریست برای « رهایی» از هرجنبش مردمی. چرا که پای در جنبش مردمی نهادن، معجزه ی موسی نیست که پای در نیل گذارد و نمی آب به قبایش نخورد. زمانی در جرگه ی رمانتیسم، رقابت سختی در تشبیه حسن یار به ماه و اختر و خورشیدو... در گرفته بود، در این میان شاعری که زندگیش از راه خشتمالی می گذشت شعری را به ملک الشعرای دیوان ناصرالدین شاه داد که نه تنها مورد پسند واقع نشد بلکه مورد عتاب این دیوان نشین نیز واقع گردید. که ای خشتمال فلان و فلان تو کجا و شعر کجا و
نازک اندیشی های ما کجا. این شاعر خشتمال در پاسخ به ملک الشعرا قطعه زیر را فرستاد :
آنکه دارد رخت خوب ونان مفت میتواند شعرهای نغز گفت
گر بمالد خشت و گوید شعر ناب اردک از پشتش بپرد جفت جفت
انقلابی نابی که آقای شیدان سودای آنرا کرده اند، شیر پاستوریزه ایست که مدت هاست تاریخ مصرفش بسر آمده و آشامیدن آن مصایب دیگری بدنبال دارد.
۷۷۷۴۶ - تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱٣۹۵       

    از : روشندل

عنوان : مخاطب را درست انتخاب نکرده اید.
جناب شیدا اگر شما این نوشته را به زبان های انگلیسی یا آلمانی و یا فرانسوی مینگاشتید شاید مخاطبین بیشتری میداشتید ولی این را هم باید گفت که حرف های شما در آن صورت دست سوم و چهارم میبوده زیرا همانگونه که خود از روسو و مارکس یاد میکنید تعداد بیشماری از نظریه پردازان در غرب تا به هم امروز از این مقولات گفته اند و میگویند و بسیاری دیگر هم عملا در این راه فعال اند و به دادن رهنمود صرف از عزلتگاه خویش اکتفا نمیکنند. مسئله در پیدایش زمینه های مادی چنین تحولاتی است که باید فراهم شود. بعنوان مثال بحران اکولوژیک و انقلاب انفورماتیک و پیدایش شبکه های ارتباطات مجازی عوامل پر تاثیری در تحولات احتمالی بعدی هستند. بهر حال اینگونه نسخه پیچی های شماتیک و ذهنی برای آینده تحولات در ایران و جهان از زمره نظریه پردازی های اجتماعی قرن هجدهم و نوزدهمی است که در اروپا در سر هر کوچه و برزن
تحت نام سوسیالیسم رایج بود.
۷۷۷٣۶ - تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱٣۹۵       

    از : علیخانی

عنوان : دیر بهتر از هرگز است
با تشکر از زحمت، جسارت و صداقت آقای شفیق در ارائه ی چنین پلاتفرم شسته و رفته ای.
جا دارد بقیه دوستان خواهان وحدت چپ دمکرات از جمله آقایان بهزاد و بهروز نیز با تأسی از آقای شفیق، پلاتفرمهای نظری خویش را ارائه نمایند. تا ۱- از این طریق مشخص گردد تلاش ده ساله ی این دوستان برای تأسیس کدامین تشکل است که با پرچم "وحدت چپ دمکرات" به پیش میرانند. ۲- بیش از این وقت تلف نشود و بخشی از جنبش از سر در گمی رهایی یابد.
۷۷۷٣۵ - تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱٣۹۵       

  

 
چاپ کن

نظرات (۴)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست