یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی رویداد کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

جاهل ها ولات ها، روحانیون و سلاطین - مسعود نقره کار

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : شهروند‫

عنوان : ‫فقط یک شعبان و یک تیب نبود.....

به علت باور ریشه ای شیعه به تمکین از رهبران و مروجان و مبلغان و معلمان دین و پیروی بنده وار از امامت و لایت و و مدعیان اطاعت از امام و آخوند، و مخالفت آخوندان با قوانین مترقی غربی، و ایجاد شبهه و گمراهی در قوانین مترقی شهری و شهروندی، بخشی از مردم ایران بطور سنتی قانون شکن بوده اند.

این لایه از مردم همواره مشوق و دوستار و حامی لاتها و جاهلان بخاطر زرنگی ها و قانون شکنی آنها بوده اند، و معمولاً هویت گم گشته و محروم و فقیرگونه خودرا در عشق به لاتهای محله شان جستجو می کرده اند. لاتها هم قسمتی از اعتماد به نفس خودرا در جلب نظر مردم محله و شرکت فعال در مراسم عزاداری دینی آنها، و قسمتی دیگر را از پشتیبانی آخوندهای معارض با قوانین شهروندی دریافت میکردند. درنتیجه بعنوان آچار فرانسه اجتماع شیعی،‫جاهل دارای توانایی و قدرتی کم نظیر میشود که میتواند به وقت بزنگاه احتیاجات سیاسی و اقتداری تمامی لایه های میانی و ارتباطی بین آخوندها و پلیس و دادگستری دولتی و مردم را هویت ببخشد. جاهل هم میتواند نوچه جاهل مطیع محض دست و پا کند، تا مقابل قوانین دولت بایستد و قانون شکنی کند، هم زورگیر مردم شود و اخاذی کند، هم دعوا و معرکه راه بیاندازد و هم برای آخوند و شاه هردو سیاه لشکر راه بیاندازد و حتی هر حرکت اجتماعی مترقی از طرف سایر مردم مترقی را به نفع حکومت مستبد سرکوب کند.

برای روشنفکر انقلابی عجول و بی حوصله که وسیله مهمتر از هدف و آرمان های نهایی عدالت و دموکراسی شده است، چنین روشنفکران انقلابی میان بر هم ‫زده ‫عاشق و شیفته ترفندها و زرنگی های جاهلان میشوند و آنان را جزو هسته ها و نیروهای اصلی انقلاب و شورش به حساب میاورند.

درایران ملیونها نوچه و مقلد شعبان جعفری و تیب وجود داشت. غالب مداحان از همین قماشند. هنوز هم اینها الگوی گفتاری و رفتاری بسیاری کودکان، نوجوانان و جوانان نقاط محروم و فقیر جوامع مختلف ایران هستند که در پی هویتی کاذب برای خویش ‫سرگردانند.
۵۱۲۵٣ - تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱٣۹۱       

    از : دماوند

عنوان : ترکیب لات و جاهل با روشنفکری
بنظرم باید با شجاعت پذیرفت که قشر روشنفکر هم از مزه ی جاهل و لاتیت در امان نمانده و خوب به آن آمیخته و آلیاژ بد منظری تولید کرده که جا دارد هر چند با تاخیر بسیار، به آن پرداخته شده و از آن جدائی حاصل کند. هر چند میدانم کار راحتی نیست و مدتی طولانی به درازا خواهد کشید. در وحله‍ی اول از آن آگاه شویم و نخواهیم به زور داد و بیداد بگوئیم که چنین نیست
۵۱۲۲۴ - تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱٣۹۱       

    از : عزیز عزیزی

عنوان : فیلمهای دوره پهلوی
رژیم محمد رضا شاه پهلوی در افراط انزجار از چپ و جبهه ملی گرایی و سرکوب و ریشه کن کردن آنها نه تنها، تنها حزب آزاد سرتاسری را حزب مسجد و منبر کرده بود، بلکه با فیلمهای لاتی ملک مطیعی، بهروز وثوقی، فردین و بیک ایمانوردی فرهنگ لاتی مکمل فرهنگ روحانیت را نیز تکمیل نموده بود. یادم هست یکسال پیش از انقلاب در اصفهان فیلمی بر اساس جنگ امریکا و ویتنام پخش میشد وقتی آرتیست امریکایی یک ویتنامی را از هلوکوپتر به پایین پرت میکرد، شور و ولوله جوانان و نوجوان در سینما گوش را کر میکرد. گویی تیم ملی فوتبال ایران به یک حریف قدرتمند در عرصه بین المللی گل می زند.
۵۱۲۱۶ - تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱٣۹۱       

    از : ‫البرز

عنوان : قشر روشنفکر جامعه ایرانی
‫آقای نقره کار، به گمان من، به مطلبی جالب و در خور توجه پرداخته اید، چیزی که از بخش نخست نوشتار شما، در کلیت خود استنباط کردم، اینکه جاهلان ایرانی در طول تاریخ چند صد ساله گذشته، علیرغم نادانی، بی خردی و بی عقلی خویش همواره نگهبان صنف خود بوده و در طول تاریخ چند صد ساله گذشته خود، نه تنها از عدد و نفوذشان در جامعه کاسته نشده، بل با انتقال تجربیات خود به نسل بعد خود، بر عدد و نفوذ خود افزوده اند.
‫حال سئوال اینجاست، قشر روشنفکر جامعه ایرانی کجای این قضیه ایستاده است، چرا پس از گذشت چند صد سال از شیوع مدرنیته، باسوادی، دانایی و روشنفکری در سطح جهان و ایران،‫ هنوز هم قدرت جاهلان جامعه ایرانی بر روشنفکرانش میچربد. امیدوارم در بخشهای بعدی نوشته خوب خود، مجالی هم برای این گفتمان فراهم آورید.
۵۱۱۹۶ - تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱٣۹۱       

  

 
چاپ کن

نظرات (۴)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست