یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ملی گرایی خطری که اروپا را تهدید می کند - اردشیر زارعی قنواتی

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : پرویز مرزبان

عنوان : آینده ی سوئد وخیم خواهدشد ؟
دوست گرامی
شاید این نوشته قبلا تهیه شده ولی امروز شنبه ۲ اکتبر منتشر شده ست مع هذا اشاره ای به چند مورد را لازم می بینیم.
- کل شرکت کنندگان به بیش از ۸۲ درصد افزایش یافت که نسبت به دوره قبل افزایش داشته ست.
- حزب راسیستی دموکراتهای سوئد Sverige Demokraterna در دوره ی قبل ۳،۹ درصد آرا را کسب کردند ولی نتوانستند به مجلس
راه یابند در عوض در چند شهر جنوبی سوئد مانند Trelleborg توانستند به شورای کمون شهر وارد شوند و در طول ۴ سال گذشته مشکلاتی در برخورد با سایر احزاب ایجاد نمودند. در ۴ سال ازتبلیغات مستقیم و غیر مستقیم برخوردار بودند. در انتخابات ۱۹سپتامبر با کسب ۵،۷ درصد توانستند وارد مجلس شوند. میزان رشد آنها کمتر از ۲ درصد بوده ست.
- زمینه ی نازسیسم و راسیسم و بیگانه ستیزی در سوئد به قبل از جنگ جهانی دوم و هنگام جنگ دوم بر میگردد که قرابتی با شرائط ایران دارد. حکومت نازی هیتلری نروژ و دانمارک را اشغال مینماید ولی حکومت سوئد با روابط پنهائی و سازش با هیتلر به تولید و فروش آهن به ماشین دولتی نازیسم از اشغال «معاف» میشود .این موضوع در رسانه های سوئد کمتر راه می یابد چون سوسیال دمکراتها و راستها از آن «شرمسار » میشوند. در حزب راسیستی دموکراتهای سوئد Sverige Demokraterna نازی های کهنه کار شناسائی شده اند ولی رسانه های رسمی بر آن سرپوش میگذارند.
- قبلا در سال ۱۹۹۱ حزب دیگری بنام دموکرات جدید nydemokrati با تبلیغات بیگانه ستیزانه وارد مجلس شد که که بعداز یک دوره مانن حبابی ترکید و ناپدید شد. رهبران آن حزب بارها در سالهای گذشته اعلام کرده اند که دولت های سوسیال دموکرات و راست بیشتر خواسته های بیگانه ستیزانه ی آنها را پذیرفته و قانونی و اجرا کرده اند دیگر نیازی به وجود آنها نیست. یکی از رهبران آن حزب Bert Karlsson در عصر انتخابات در مراسمی که مستقیما از تلویزیون سراسری پخش میشد در صحنه بود و در پاسخ به سئوال گرداننده ی مراسم که پرسید: در سال ۱۹۹۱ رفتار سایر احزاب با حزب شما چگونه بود ؟
Bert Karlsson پاسخ داد: در ظاهر امر آنها ما را تحویل نمی گرفتند ولی دور از چشم رسانه ها با ما همفکری میکردند. از تماس های پنهانی ۱۹۹۱ با Carl Bild ( رهبر سابق حزب محافظه کار مودراتModeraterna ) وزیر خارجه ی کنونی و Anders Björk وزیر سابق دفاع از همان حزب و استاندار کنونی Uppsal تعجب همه را جلب کرد و Bengt Westberg رهبر سابق حزب مردم Folk Party ( مدیر عامل کنونی صلیب سرخ سوئد) خود را جمع و جور کرد و با رنگ پریده گفت که اصلا وابدا از این روابط خبر نداشته ست برای اولین بار میشنود!
روابط پنهانی بین سیاستمداران راست در نهایت مخفی کاری صورت میگیرد که نباید در مورد شرائط کنونی نادیده گرفت.

- حزب سوسیال دموکرات سوئد که یک حزب ۴۵ درصدی در دهه ۸۰ بود در طول ۳۰ سال ۱۵ درصدر از آرای خود را از دست داه ست
در عوض ۲ حزب دمکرات مسیحی و سبزها در دهه ی ۹۰ وارد مجلس شدند.
- حزب سوسیال دمکرات نسبت به انتخابات قبل ۵ درصد تنزل داشته ست و حزب سبزها پیشرفت کرده به نظر میاید بخشی از طرفداران سوسیال دموکراسی به سبزها پیوستند.

- ۳ حزب ائتلافی راست که در سال ۲۰۰۶با حزب Moderaterna دولت ائتلافی تشکیل دادند همگی افول کردند و بخشی از آرای آنها نصیب «برادر بزرگ » Moderaterna گردید و درکل ۴ حزب راست از انتخابات دوره ی قبل کمتر رای آوردند.

با توجه به اینکه حزب راسیستی فقط ۲درصدر نسبت به گذشته پیشرفت داشته رسانه ها در بوق و کرنا می کنند که «فاجعه » صورت گرفته ست . در واقع همه تلاش می کنند که پیروزی سبزها را که به سومین حزب سوئد تبدیل شده را لاپوشانی کنند.

با توجه به اینکه در ۳ دوره ی متمادی ، دولت سوسیال دمکراتها از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۶ در بسیاری سیاستهای راست روانه خود با همکاری احزاب راست به تصویب قوانین بر آمده و حزب چپ و سبزها را دور زدند «ریزش » آنها صورت گرفت و اخیرا کمیسون بحران تشکیل داده اند تا به «ریزش »حزب رسیدگی کنند .اردلان شکرابی مسئول این کمیسون می باشد.

در دوره گذشته نیز ائتلاف راست برهبری فردریک راینفلد هر کجا که میخواستند بلائی بر سر خارجی ها بیاورند و موئتلفین او مانند حزب مردم و دمکرات مسیحی زیر بار نمی رفتند دست به دامن سوسیال دمورات ها میشدند و قوانین «کذائی» را تصویب میکردند.

نتیجه:
- دولت ائتلافی راست سوئد با وجودیکه در اقلیت قرا دارد، با توجه به «سنت» همکاری و سازش دو حزب بزرگ سوسیال دمکرات و مودرات ، بیم آن میروند تا در سیاست بیگانه ستیزی حزب بیگانه ستیز را «روسفید» کنند همان طور که حزب قبلیNydmokrati را از میدان بیرون کردند! یعنی سیاست های آنها را اجرا کردند.
- از طرفی سوسیال دمکراتها برای جلوگیری از «نابودی » خود ممکن ست همانطور که در آلمان و انگلستان دیده میشود به خانه تکانی و تجدید سازمان روی و برنامه روی آورند که هنوز قابل پیش بینی نیست.
- سوسیال دمکراتها و راست ها در تمام ۲۰سال گذشته شاهد بیکاریهای فراوان شهروندان بوده و بیش از ۵۰۰ هزار نفر از شهروندان در سوئد ۹ میلیونی بیکار هستند که بی سابقه ست. نسبت به انتقال کارخانه ها به خارج از سوئد مانند تمام اروپا ساکت می باشند.
در آمد مالیاتی بشدت کاهش یافته و صرفه جوئی ها بیداد می کند ولی در باره ی علل این وقایع سکوت محض حکمفرماست در عوض رسانه ای دولتی از بامداد تا شامگاه از بسیار موذیانه و کلی ازنیروهای «خارج از بازار کار » صحبت می کند و سیاستمداران راه حل هائی برای جذب «خارجیها» مطرح می کنند کاملا «هوشمندانه» صورت مسئله و راه حل آن را مطرح می کنند و وضع هر روز بدتر میشود.
برنامه های رسانه ای بهترین سوژه برای جذب نیروهای بیگانه ستیز می باشد. تمام رسنه های سوئد متعلق به سرماه داران بزرگ ست.
صدای نیروهای مکرات و چپ قابل مقابله با این زرادخانه نیست و اگر سوسیال دمکرات ها با تشکیلات سراسری کارگری LOبه سیاستهای مناسب دست نیابند آینده ی سوئد وخیم خواهدشد.
٣۱۱۱۹ - تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۱٣٨۹       

  

 
چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست