یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

جام جهانی زنان؛ صعود تاریخی لاله ها به فینال
بدنبال ۱۵۰۰ دلار؛ قهرمان باخت و پرو به فینال رفت


• بدنبال ۱۵۰۰ دلار؛ قهرمان باخت و پرو به فینال رفت ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱٣ تير ۱٣۹٨ -  ۴ ژوئيه ۲۰۱۹نازک بین: نان شب جمعه! قدیمها در بسیاری از نقاط ایران و البته در غرب کشورمان سنت هائی رایج بود که با ماهیت زندگی آن روزی حداقل در افکار عامه پسند همخوان می شد. هر شب جمعه افرادی می آمدند و درب منازلی را می زدند و با مجمعه روی سر کمکی را می طلبیدند که ساکنان محل نیز به نسبت بضاعت شان وظیفه ای نانوشته را اجابت می کردند.
مجمعه جمعه شب را بیش روی گذاشتیم تا داخل این سینی مسی را ببینیم!

سی نفر به دنبال ۱۵۰۰ دلار ناقابل
تیم ملی فوتسال بانوان ایران ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ برای دومین دوره پیاپی به مقام قهرمانی آسیا رسید. پس از این قهرمانی قرار شد از طرف وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال مبلغ ۲۲ میلیون تومان یا به بیان ارزی ۱۵۰۰ دلار به بازیکنان و کادر فنی پاداش داده شود اما نزدیک ۱۴ ماه از این قهرمانی می‌گذرد و هنوز پاداش پرداخت نشده است. این در حالی است که سوم دی ماه ۱۳۹۷، مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال در مورد پاداش تیم ملی فوتسال بانوان گفت: "ما به دختران فوتسالیست بدهکار هستیم و به دنبال این هستیم که هر چه زودتر جوایز آن‌ها را بدهیم."
در این ۱۴ ماه، اعضای تیم ملی فوتسال بارها از فدراسیون خواستار پرداخت پاداش خود شدند. فاطمه اعتدادی، ملی‌پوش ایران در این مورد به ایسنا گفت: "هر بار که به خانم صوفی زاده (نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال) و آقای تاج (رئیس فدراسیون فوتبال) در این مورد گفتیم، آخرین حرفشان این بود که هم مبلغ دلاری و هم مبلغ ریالی که قرار بود به ما بدهند تصویب شده و تا پایان سال ۹۷ پرداخت می‌شود." این اتفاق نیفتاد و اکنون هم با گذشت بیش از سه ماه از سال ۱۳۹۸ خبری از پاداش بانوان نیست.
فدراسیون فوتبال که اکنون ادعای بی پولی می‌کند در مدت چند ماه اخیر ضمن پرداخت نجومی به تیم ملی فوتبال مردان در جام ملت‌ها و پرداخت کامل قرارداد کی‌روش، سرمربی سابق تیم ملی با مارک ویلموتس، سرمربی تیم ملی قراردادی با مبلغ سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار بسته و قطعاً درصدی از این مبلغ در ابتدای کار پرداخت شده است. هدف از ذکر این نکات، مقایسه تیم مردان و زنان نیست چرا که فدراسیون باید به تیم ملی مردان توجه داشته باشد اما سوال اینجاست که آیا بی توجهی به تیم زنان و پرداخت پاداش اندک آنها (در مقابل هزینه‌های نجومی تیم ملی فوتبال مردان) قابل توجیه است؟
به نظر می‌رسد زمان آن رسیده که وزارت ورزش و جوانان و به ویژه معاونت بانوان این وزارت‌خانه به صورت جدی مطالبه دختران فوتبالیست را پیگیری کنند. احقاق حق تیم ملی فوتسال بانوان وظیفه‌ای است که "سئول‌نشینان" نباید از آن غافل شوند.

آمریکا حریف مکزیک در فینال جام طلایی شد
تیم ملی فوتبال آمریکا با پیروزی برابر جامائیکا در نیمه نهایی جام طلایی حریف مکزیک در فینال شد.
در نیمه نهایی جام طلایی (جام ملت‌های فوتبال آمریکای شمالی و مرکزی) یک دیدار برگزار شد. در این دیدار تیم ملی فوتبال آمریکا به مصاف جامائیکا رفت و توانست با نتیجه ۳ بر یک به پیروزی برسد. ستاره آمریکا در این دیدار پولیسیچ بود که دو گل به ثمر رساند. آمریکا با پیروزی که در این دیدار به دست آورد، حریف مکزیک در فینال شد.

نیمه نهایی جام جهانی زنان
صعود تاریخی لاله ها به فینال

سوئد با خوش اقبالی به این مرحله رسیده بود. هلند نیز در مرحله مقدماتی فراز و نشیب داشت و آن تیمی نبود که کمتر از دو سال قبل قهرمان اروپا شد. با این وصف هر دو تیم برای این که پیروز از این مسیر عبور کنند ابتدا محتاط بودند و این احتیاط کمی بیشتر از حریف در نزد هلندیها دیده می شد.
اگر چه در نیمه اول بازی، آبی طلایی ها با کمی برتری آماری در زدن کرنر و ایجاد تک موقعیت از نارنجی ها پیش بودند ، اما این بدین معنی نبود که هلندیها در سایر موارد جلوتر نباشند. در نیمه نخست هلند روی کار تاکتیکی و خسته کردن حریف کار کرد و در این نیمه چهار کرنر به حریف داد که سه کرنر آن را بازیکنان هلند روی اشتباه برای حریف ساختند. سوئد در نیمه نخست ۱۲ بار خطا کرد ولی هلند فقط ۲ خطا مرتکب شده بود.
در نیمه ملقب به نیمه مربیان، سرمربی هلند لازم دید که بازیکن سرعتی خود را فان باسندر را در جناح راست به خدمت گیرد و روی سرعت و فرارهای سریع این بازیکن دفاع خسته سوئد را از بیش روی بازدارد و برگ برنده ای را در زمین نشان دهد، درخشش دروازه بان سوئد در مهار ضربه سر میدما فوق ستاره هلند مانع از باز شدن دروازه سوئدی ها شد تا برتری هلند و خستگی دفاع سوئد را بیش از بیش نشان دهد. در حالی که هلند کنترل توپ و میدان را در دست داشت و فشار روی دروازه سوئد بیشتر می شد ساعت به ۴ دقیقه وقت تلف شده رسید تا با پایان آن همه چیز به وقت های اضافی بازی موکول شود.
برای اولین بار در تاریخ جام جهانی بانوان، بازی نیمه نهایی به وقت اضافه کشیده شد تا هلند با گل دقیقه نود و نه جکی گروئنن، برای اولین بار به فینال جام صعود کرده و تاریخ ساز شود.
سوئدی ها که تجربه دو بازی در وقت اضافه در طی سالیان برگزاری جام جهانی را داشتند، در سومین تجربه، بعد از شکست برابر چین در سال ۱۹۹۵ و شکست برابر آلمان در سال ۲۰۰۳، اینبار بازی نیمه نهایی جام هشتم را به لاله های نارنجی واگذار کردند تا ناکام وقت اضافه ی ادوار جام لقب بگیرند.
با مشخص شدن تیمهای فینالیست و در واپسین روزهای جام جهانی ۲۰۱۹، بازی های رده بندی و فینال طبق برنامه انجام خواهد شد.
دیدار رده بندی:
انگلستان - سوئد شنبه ساعت ۱۹:۳۰
دیدار فینال:
آمریکا - هلند یکشنبه ساعت ۱۹:۳۰

پرو ٣-۰ شیلی
شکست مدافع عنوان قهرمانی در نیمه‌نهایی

پرو همان تیمی که در جام جهانی ۱۹۷٨ آرژانتین تیم ایران را ۴ بر ۱ شکست داد وتک گل خورده از ایران را از حسن روشن مهاجم وقت ایران دریافت کرد و در حضور هلند و اسکاتلند صدرنشین گروه شد با پیروزی ٣-۰ مقابل شیلی، قهرمان دو دوره قبلی کوپا آمه‌ریکا، در نیمه‌نهایی تورنمنت ۲۰۱۹ این رقابتها به فینال راه یافت تا در فینال به مصاف برزیل میزبان برود.
به گزارش "ورزش سه"، پرو در دومین مسابقه مرحله نیمه‌نهایی کوپا آمه‌ریکا ۲۰۱۹ در حالی به مصاف شیلی، قهرمان دو دوره قبلی رقابتها رفت که نسبت به شیلی با اشتیاق به مراتب بیشتر و با سرعتی خارق‌العاده بازی می‌کرد و موفق شد با ارائه نمایشی به مراتب بهتر از بازی‌های قبلی خود از سد شیلیایی‌ها عبور کرده و جواز حضور در فینال را با شایستگی به دست بیاورد. پرو که در مسیر رسیدن به نیمه‌نهایی در چهار بازی خود تنها سه گل به ثمر رسانده و در مراحل اولیه تورنمنت یک شکست ۵-۰ مقابل برزیل در کارنامه داشت در مقابل شیلی، تیم دیگری به نظر می‌رسید. پرو بعد از گذشت ۲۰ دقیقه از مسابقه اولین گل خود را به ثمر رساند. در این دقیقه کرنری که از سمت راست ارسال شده بود با ضربه والی ادیسون فلورس وارد دروازه شیلیایی‌ها شد. پرو هفده دقیقه بعد با اشتباه وحشتناک دروازه‌بان شیلی، گابریل آریاس موفق شد نتیجه بازی را ۲-۰ کند. دروازه‌بان شیلی برای بستن راه پاسی بلند از دروازه بیرون آمده بود اما آندره کاریلو زودتر از او به توپ رسید. سانتر کاریو به یوشیمار یوتون رسید که توپ را با سینه کنترل کرد و با یک ضربه زیبا وارد دروازه شیلی کرد.
شیلی در نیمه دوم به مراتب بهتر بازی کرد اما تلاشهایش برای گلزنی یا در چارچوب نبود یا توسط دروازه‌بان پرو مهار شد. کاپیتان پرو، پائولو گوئرورو در وقتهای تلف‌شده، در دقیقه ۹۰+۱ سومین گل پرو را به ثمر رساند و دروازه‌بان پرو بعد از آن شب عالی خود را با گرفتن پنالتی ادواردو وارگاس، بازیکن شیلی تکمیل کرد.
پرو روز یکشنبه در استادیوم ماراکانای شهر ریودوژانیرو در فینال رقابتها به مصاف برزیل میزبان خواهد رفت.

معضل پناهندگی ورزشکاران جانباز و معلول ایران!
فقط مانده از معلولان ورزشکار کشورمان ودیعه و ضمانت بگیرند که وقتی برای یک رویداد ورزشی به خارج از کشور می روند پناهنده نشوند. حضرات خود را به ناآگاهی می زنند که معلولان هستی و زندگی شان را برای نظام از دست داده اند و آهی در بساط ندارند که با آن ناله کنند. وقتی معلولی و جانبازی پناهنده می شود عمق فاجعه ای است که جامعه ایران و فساد و بیعدالتی گسترده ای است که از طرف نظام ولایت فقیه اعمال می شود.         
دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک ایران به ماجرای پناهندگی برخی از ورزشکاران ملی پوش جانیاز و معلول در کشور‌های مقصد مسابقات واکنش نشان داد.
به گزارش تابناک دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک در واکنش به پناهندگی برخی از ورزشکاران ملی پوش جانیاز و معلول در کشور‌های مقصد مسابقات مختلف گفت: بحث پناهندگی درست نیست، زیرا از هیچ کانالی به ما اعلام نکرده‌اند که آن‌ها پناهنده شده‌اند. عدم بازگشت بلاغی هم مربوط به یک سال پیش است و این موضوع به تصمیم شخصی افراد مربوط می‌شود، البته این مسئله هم مربوط به فدراسیون جانبازان و معلولین است. معتقدم وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و کمیته پارالمپیک باید یک تصمیم‌گیری جدی در خصوص انتخاب نفرات و ضمانت‌نامه‌ها اتخاذ کنند و در کنار آن هم یک کار گروهی تشکیل شود.
هادی رضایی در خصوص اینکه اگر ورزشکاران معلول و جانباز موفق به کسب سهمیه پارالمپیک شوند، پاداشی برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد یا خیر؟ به خبرگزاری قوه قضاییه گفت: کسی که مدال‌آور باشد برای او هزینه خواهیم کرد. حتی اگر ورزشکاری از نظر کیفی خوب عمل کند پاداش برایش در نظر خواهیم گرفت. برای مدال طلا پنج میلیون، نقره و برنز هم بین دو تا یک میلیون و دویست هزار تومان تعیین کرده‌ایم و طبق آئین‌نامه موجود به ورزشکاران حقوق خواهیم داد.

برانکو:
برای قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا به الاهلی آمده‌ام

سرمربی سابق پرسپولیس تاکید کرد که به خاطر قهرمانی با الاهلی در لیگ قهرمانان آسیا راهی این تیم شده است.
برانکو ایوانکوویچ بعد از دوران درخشانی که با پرسپولیس پشت سر گذاشت تصمیم گرفت که این تیم را ترک و راهی الاهلی عربستان شود.
این مربی کروات از هدف اصلی خود برای حضور در الاهلی گفت: خوشحالم چرا که باشگاه آرزوهای بزرگی دارد. ما چالش بزرگی پیش رو داریم که نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم و آن قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا است. دیدار نخست ما برابر الهلال است. نهایت تلاش خود را برای پیروزی به کار می‌گیریم چرا که هدفمان قهرمانی در این رقابت بزرگ است.
سرمربی ۶۵ ساله الاهلی ادامه داد: الاهلی را ٨ سال است که می‌شناسم. از زمان حضورم در الاتفاق با این تیم آشنا هستم. الاهلی جزو چهار تیم برتر عربستان است. در اینجا هم شرایط و امکانات خوب است و هم بازیکنان خوبی در اختیار داریم. فلسفه من روشن است و از همان بازی‌های ابتدایی تفاوت را در الاهلی احساس خواهید کرد.

مدال جودوکاران ایران در بازی‌های جهانی کارگران
طلای تیمی کشتی فرنگی هم به ایران رسید

ملی پوشان جودوی ایران در مسابقات جهانی کارگری صاحب یازده مدال از جمله ۶ طلا شدند.
به گزارش ایسنا، در سومین روز بازی‌های جهانی کارگری در تورتوسای اسپانیا، رقابت‌های جودو برگزار شد که تیم ۷ نفره مردان ایران به ۵ مدال طلا و ۲ نقره دست یافت و تیم ۴ نفره بانوان نیز صاحب یک مدال طلا، یک نقره و دو برنز شد.
جودوکاران مدال‌آور ایران در بازی‌های جهانی ۲۰۱۹ کارگران در تورتوسای اسپانیا به ترتیب زیر هستند:
تیم مردان:
۶۰ - کیلوگرم حمیدرضا پاپی (نقره)
۶۶ - کیلوگرم، محمد عباس نژاد (طلا)
۷۳ - کیلوگرم، حیدر زحمتکش (طلا)
۸۱ - کیلوگرم، محمدرضا سعیدی مدنی (طلا)
۹۰ - کیلوگرم، سعید مرادی (طلا)
۱۰۰ - کیلوگرم حمیدرضا سجادی فر (نقره)
۱۰۰ + کیلوگرم محمد جمالی (طلا)

تیم بانوان:
۵۷ - کیلوگرم بانوان آزیتا شکاری (برنز)
۶۳ - کیلوگرم ساناز اروندی (برنز)
۷۸ - کیلوگرم، مهشید شیخ آر پناهی (نقره)
۷۸ + کیلوگرم بانوان سحر چغلوند (طلا)

قهرمانی تیمی کشتی فرنگی کارگران در مسابقات تیمی
همچنین مسابقات بخش تیمی کشتی فرنگی بازی‌های جهانی کارگران در سالن پابیلو فیرال شهر تورتوسا اسپانیا برگزار شد که نمایندگان کشتی فرنگی ایران موفق شدند هر سه حریف خود یعنی استونی، اتریش و فنلاند را قدرتمندانه شکست دهند و بر سکوی قهرمانی بایستند.
ملی پوشان کشتی فرنگی موفق شدند هر سه حریف اروپایی خود را با نتیجه مشابه ۷ بر ۲ شکست دهند.
در مراسم اهدای مدال، جواد رمضی، رییس فدراسیون کارگری و صادقی فر معاون وزیر کار نیز حضور داشتند.
تیم ایران با ترکیب یونس عیسی بیگلو (۶۰ کیلوگرم)، محمود سلیمی راد (۶۳ کیلوگرم)، سید مهدی پورحسینی (۶۷ کیلوگرم)، جواد صابری (۷۲ کیلوگرم)، محمد جعفر توسلی (۷۷ کیلوگرم)، مهرداد بهرامی (۸۲ کیلوگرم)، مجید دهقان (۸۷ کیلوگرم)، حسین شکری (۹۷ کیلوگرم) و امید حاجی تبار (۱۳۰ کیلوگرم) و با سرمربیگری مجید دهگان و سرپرستی حسن حمیدی در این پیکارها حضور داشت.
تیم کشتی فرنگی کارگران دیروز (چهارشنبه) و در مسابقات بخش انفرادی نیز موفق به کسب ۷ طلا و یک برنز شد.

استعدادهایی که با پول دیده می شوند
یکی از نوجوانان کارگر کوره های آجرپزی به واسطه بازی خوبش در تیم های پایه برای بستن قرارداد با یک تیم در لیگ برتر جوانان دعوت شده اما در ازای بستن قرارداد از وی درخواست پول شده است!
به گزارش ورزشی مشرق در منطقه شمس آباد تهران همانند محمود آباد و برخی مناطق شهر ری و ورامین هنوز کوره های آجر پزی فعال هستند و زنان و کودکانی در آن مشغول به کار هستند.
حسین قاسمی مدیر موسسه همیاری و علی اعتمادی فرد یکی از بچه های کوره های آجر پزی شمس آباد مهمان برنامه تهران ۲۰ بودند و درباره ماجرای باج گیری یک تیم فوتبال از این نوجوان با استعداد فوتبال برای بستن قرارداد توضیح دادند.
به گفته قاسمی در شمس آباد ۱۵۰ خانواده مهاجر و ایرانی که اغلب از اهالی خراسان هستند با ۶۵۰ نفر جمعیت وجود دارد که ۲۲۰ نفر از آن ها کودک هستند. البته کودکان اغلب به خواسته خانواده های خود درس می خوانند و اغلب دارای معدل های بالای ۱۷ و ۱۸ و بعضا ۱۹ هستند و بعد از خرداد ماه و با پایان فصل مدارس برای کار در این کوره ها وارد می شوند. به علت گرمای هوا زنان و کودکان از ساعت ۳ و ۴ نیمه شب تا ۱۲ ظهر مشغول به کار می شوند و دستمزد آن ها در این سه ماهه ماهی یک میلیون و پانصد هزار تومان است و مردان که بعد از ساعت ۱۲ ظهر نیز بعد از یک استراحت تا ۶ عصر کار می کنند به ۲ میلیون تومان می رسد. اما اغلب آن ها در یک سن خاصی به علت سختی کار ازکارافتاده می شوند.
قاسمی وضع بهداشت در این منطقه را به خاطر نبودن سرویس های بهداشتی و حمام کافی و مناسب بسیار بد توصیف کرد و گفت بیماری های زنان و بیماری پوستی در کودکان در این منطقه دیده می شود.
اعتمادی فرد که خود از کسانی بوده که در این کوره ها کار می کند و الان مدیر اجرایی موسسه همیاری است گفت که در صدد هستیم خانم ها و کودکانی که سن آنها بالاتر می رود را به کار خانگی در خانه مشغول کنیم تا از آن فضای سخت و خشن فاصله بگیرند.
در بخش دیگری از برنامه علی اعتمادی فرد از زمین فوتبالی صحبت کرد که با کمک موسسه همیاری در همان منطقه ساخته شده و بچه ها در آن مشغول فوتبال هستند. به گفته اعتمادی فرد در میان بچه ها استعدادهایی وجود دارند که می توانند به زودی در سطح بالای فوتبال تهران و کشور بازی کنند.

رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی نوجوانان آسیا
به نقل از روابط عمومی فدراسیون کشتی، رقابت های کشتی فرنگی نوجوانان قهرمانی آسیا از صبح امروز پنج شنبه با برگزاری مسابقات ۷ وزن در شهر نورسلطان کشور قزاقستان آغاز شد که در پایان دیدارهای مقدماتی امیررضا ده بزرگی در وزن ۴۸ کیلوگرم، سعید اسماعیلی در وزن ۵۱ کیلوگرم، دانیال سهرابی در وزن ۶۰ کیلوگرم و سعید کریمی زاده در وزن ۹۲ کیلوگرم به دیدار فینال و شاهرخ میکائیلی زاده در وزن ۱۱۰ کیلوگرم به دیدار رده بندی راه یافتند. مهدی احدی زناب و فرید سیرتی مقدم نمایندگان اوزان ۴۵ و ۵۵ کیلوگرم کشورمان نیز با شکست مقابل رقبای خود از دور رقابت ها کنار رفتند.

نتایج کشتی گیران ایران به شرح زیر است:
* در وزن ۴۵ کیلوگرم مهدی احدی زناب در دور نخست با نتیجه ۶ بر ۵ مقابل هارش از هندوستان مغلوب شد و با توجه به شکست این کشتی گیر در مرحله نیمه نهایی، احدی زناب از دور رقابت ها کنار رفت.
* در وزن ۴۸ کیلوگرم امیررضا ده بزرگی در دیدار نخست با نتیجه ۱۱ بر صفر اوکه گاوا از ژاپن را مغلوب کرد وی در دور بعد با نتیجه ۸ بر صفر از سد خودیبردی از * تاجیکستان گذشت و در مرحله نیمه نهایی نیز با نتیجه ۹ بر صفر سینسیزبایف از قرقیزستان را از پیش رو برداشت و راهی دیدار فینال شد.
* در وزن ۵۱ کیلوگرم سعید اسماعیلی در کشتی نخست با نتیجه ۸ بر صفر مقابل لی از کره جنوبی به برتری رسید وی در دور بعد با نتیجه ۹ بر صفر کوربایف از قزاقستان را مغلوب کرد و به دیدار فینال راه یافت.
* در وزن ۵۵ کیلوگرم فرید سیرتی مقدم در کشتی اول با نتیجه ۱۱ بر صفر الحسنات از اردن را مغلوب کرد وی در دور دوم با نتیجه ۲ بر ۸ مغلوب پاتیل از هند شد و با توجه به شکست این هندی در کشتی بعد، سیرتی مقدم از دور رقابت ها حذف شد.
* در وزن ۶۰ کیلوگرم دانیال سهرابی در دیدار اول با نتیجه ۱۸ بر ۷ ژو از چین را شکست داد و در دور بعد نیز مقابل راوی از هند با نتیجه ۸ بر ۶ به برتری دست یافت و فینالیست شد.
* در وزن ۹۲ کیلوگرم سعید کریمی زاده پس از استراحت در دور اول در دور دوم با نتیجه ۱۲ بر ۲ از سد سون از چین گذشت وی در دور سوم و در مرحله نیمه نهایی با نتیجه ۵ بر ۳ دیبالد از قزاقستان را از پیش رو برداشت و راهی دیدار فینال شد.
* در وزن ۱۱۰ کیلوگرم شاهرخ میکائیلی زاده در دور نخست با نتیجه ۴ بر ۲ ژیانگ از چین را شکست داد وی در دور بعد با نتیجه ۴ بر ۲ مغلوب سونو از هند شد و به دیدار رده بندی رفت. وی در این دیدار و برای کسب مدال برنز به مصاف یولداشوف از ازبکستان می رود.
رقابت های رده بندی و فینال اوزان فوق عصر امروز برگزار می شود و مسابقات ۳ وزن دیگر فرنگی فردا جمعه برگزار می شود.

درآمد شگفت انگیز
بارسلونا سال مالی ۲۰۱٨/۱۹ را با درآمدی شگفت انگیز در زمینه فروش بازیکنان به پایان برد.
به گزارش موندو دپورتیوو، از دیروز ۱ جولای ۲۰۱۹، سال مالی ۲۰۱۹/۲۰ برای بارسا شروع شد. با این حال نکته مهمی که دست باشگاه را برای شروعی خوب در زمینه خریدها باز می‌گذارد، عملکرد بسیار خوب بخش فروش‌ها است. صحبت از درآمد ۲۲۲.۶۵ میلیون یورویی بارسا از فروش بازیکنانش در سال مالی ۲۰۱٨/۱۹ است. رقمی شگفت انگیز برای باشگاهی که در مدتی نه چندان قبل، رسما بدترین فروشنده در میان بزرگان اروپا بود.
این سیاست از چندی پیش تغییر کرد و بارسا اساسا طوری برای نقل و انتقالات برنامه ریزی کرد که بخش اعظمی از توانایی باشگاه برای خرید بازیکنان موردنظرش، به درآمد حاصل از فروش‌ها بستگی داشته باشد. این اتفاق در سال مالی اخیر رخ داد. در ۱۲ ماه اخیر بارسا به اندازه یک نیمار بازیکن فروخت که این رقم می‌تواند ۱۴.۶ میلیون یورو نیز با توجه به بندهای پاداشی موجود در قراردادها افزایش هم پیدا کند. از آن سو، کاتالان‌ها ۱٣۵ میلیون یورو هم برای خرید بازیکنان جدید در این مدت هزینه کرده‌اند که می‌تواند ۱۵ میلیون یوروی دیگر هم افزایش پیدا کند. بارسا در همین سال مجموعا ٣۰ میلیون یورو بابت پاداش‌های قرارداد دمبله، سمدو و کوتینیو به ترتیب به دورتموند، بنفیکا و لیورپول پرداخت کرد.
نتیجه اینکه بارسا در این سال مالی با در نظر گرفتن پاداش‌های پرداخت شده، ۵۷.۵۵ میلیون یورو سود داشته است. رقمی قابل تامل. بارسا حالا برای سال مالی جدید چند خرید خواهد داشت. فرنکی دی یونگ - ۷۵+۱۱ از آژاکس، نتو با ۲۶+۹ از والنسیا، آنتوان گریزمان از اتلتیکو مادرید با ۱۲۰ میلیون یورو و نهایتا یک دفاع چپ و البته نیمار که هنوز مشخص نیست سرنوشت بازگشتش به نیوکمپ چه می‌شود.
تمام این ارقام مربوط به سال مالی پیش است و در این در حالی است که بارسا هنوز هم بازیکن فروشی زیادی در ترکیبش دارد. مطمئنا اگر بنا به خرید نیمار باشد، بارسا چاره‌ای جز فروش چند مهره کلیدی نخواهد داشت تا مشکل دستمزدها هم حل شود. راکیتیچ، مالکوم، کوتینیو و دمبله از جمله بازیکنانی هستند که احتمال فروششان کاملا وجود دارد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست