یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

فیفا زنان ژاپن را قربانی کرد
هشت تیم دور یک چهارم، به کاخ سفید نمی رود، کوپا آمه ریکااخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۵ تير ۱٣۹٨ -  ۲۶ ژوئن ۲۰۱۹نازک بین: داوری که برای دیدار هلند و ژاپن در مرحله یک هشتم نهائی انتخاب شده بود از نیمه دوم بازی جبهه ای را بر تیم ژاپن باز کرد که در دقیقه ٨۷ با گرفتن یک پنالتی اتفاق نیافتاده تیم خوب و با سازمان و متین و با اخلاق ژاپن را قربانی تصمیم خود و انتخابی که فیفا برای قضاوت وی در این بازی حساس کرده بود، نمود.
ژاپن طی بازی در نیمه دوم چنان عرصه را بر قهرمان اروپا تنگ کرده بود که چند بار در موقعیت گل حتمی قرار گرفت اما هر بار یا تیرک دروازه و یا دروازه بان آماده هلند و یا از بداقبالی ژاپنی ها توپهای آنان گل نشد. با این که ژاپنی ها از نظر معدل قد بسیار کوتاه تر از هلندیها بودند اما بازی روان و تاکتیک این تیم در زمین چنان بود که تصور می شد ژاپن با ۱۴ بازیکن و یا بیشتر بازی می کند. ساختار تیمی و نظم گروهی این تیم مثل تیم بانوان چین نشانه ای از نظم اجتماعی در این دو کشور بود.
نه خانم داور به خود زحمت داد که صحنه را از طریق ویدئو چک کند و تلویزیون فرانسه نیز صحنه را فقط یکبار تکرار کرد در حالی که صحنه های این چنینی را بدفعات نشان می دهند! به قول خودمانی-از این تابلو تر نمیشد-!
قبل از این و در دیدار زنان انگلیس با زنان کامرون که در نتیجه انگلیس با حرف و حدیث زیاد داوری ٣ بر صفر پیروز شد بازیکنان تیم آفریقایی دو بار داور را تهدید به ترک زمین کردند. ابتدا این کار را پیش از پایان نیمه نخست انجام دادند. داور گل مردود انگلیس را توسط VAR قبول کرد و این موضوع باعث خشم بازیکنان کامرون شد. در نیمه دوم دوباره VAR علیه این تیم عمل کرد و گل انشوت را آفساید اعلام کرد. اما آنها تنها صحنه‌های جنجالی بازی نبودند. در این بازی ضربه با آرنج، خطاهای شدید و آب دهان انداختن دیده شد. کار تا جایی پیش رفت که در یک صحنه بازیکنان داور را هل دادند. بازیکنان کامرون در اغلب اوقات به تصمیمات داوری اعتراض داشتند و زمانی که در تونل حضور داشتند با چشمان گریان فیفا را به نژاد پرستی محکوم کردند.

بعد از آن که مهگان Rapinoe،کاپیتان تیم ملی فوتبال زنان آمریکا از خواندن سرود این کشور در دیدار یک هشتم نهائی با اسپانیا خودداری کرد در موضع گیری جدید اعلام کرده است که در صورت قهرمانی در این جام و دعوت کاخ سفید برای استقبال از تیم فوتبال زنان آمریکا وی هرگز به کاخ سفید نخواهد رفت و پاسخ وی منفی است. الکس مورگان، ستاره‍ی و گلزن درجه یک تیم زنان آمریکا نیز گفته که او نیز در صورت دعوت کاخ سفید در آن مراسم حضور نخواهد داشت.

پایان مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی فوتبال زنان
در پایان مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی فوتبال زنان هشت تیم با پیروزی برابر رقبای خود به مرحله بعد صعود کردند.
مرحله یک هشتم‌نهایی جام جهانی فوتبال زنان که از اول تیرماه آغاز شده بود، سه‌شنبه شب با برگزاری دو دیدار به پایان رسید و تیم‌های راه یافته به مرحله یک چهارم نهایی مشخص شدند.
به این ترتیب تیم‌های آلمان، نروژ، انگلیس، فرانسه، آمریکا، سوئد، ایتالیا و هلند هشت تیم راه یافته به مرحله بعد این رقابت‌ها هستند.
مرحله یک چهارم نهایی ششم تیرماه با بازی تیم‌های نروژ و انگلیس شروع می‌شود.
نتایج کامل مرحله یک هشتم نهایی به شرح زیر است
آلمان ۳- نیجریه صفر
نروژ ۴- استرالیا ۱( ضربات پنالتی)
انگلیس ۳- کامرون صفر
فرانسه ۲- برزیل ۱
آمریکا ۲- اسپانیا ۱
سوئد ۱- کانادا صفر
ایتالیا ۲- چین صفر
هلند ۲ -ژاپن ۱

برنامه کامل مرحله یک‌چهارم به شرح زیر است:
پنجشنبه ساعت ۲٣:٣۰
نروژ - انگلیس
جمعه ساعت ۲٣:٣۰
فرانسه - آمریکا
شنبه ساعت ۱۷:٣۰
هلند - ایتالیا
شنبه ساعت ۲۰:٣۰
آلمان - سوئد

دیدار تیم‌های فوتبال زنان آمریکا و فرانسه در مرحله یک‌چهارم نهایی روز جمعه برگزار خواهد شد که قیمت بلیت این مسابقه همچنان در حال افزایش است. برای یک جفت بلیت بیش از ۱۱ هزار دلار قیمت اعلام شده است. آمریکا بعد از برتری ۲ بر یک مقابل اسپانیا موفق شد به مرحله یک‌چهارم نهایی راه پیدا کند و به نظر می‌رسد دیدار این تیم با فرانسه یکی از پرطرفدارترین بازی‌ها در سالهای اخیر باشد.
کمترین قیمت بلیت برای این بازی ۶٨۱ دلار اعلام شده این در حالی است که گرانترین بلیت ۱۱ هزار و ٣۹٨ دلار قیمت‌گذاری شده است. تعدادی بلیت نیز در محدوده ۲ تا ٣ هزار دلار به فروش رسیده‌اند.در مقایسه با بازی آمریکا و فرانسه، قیمت بلیت دیدار نروژ و انگلیس در مرحله یک‌چهارم بسیار ارزان است. ارزان‌ترین بلیت این مسابقه ٣٣ دلار و گرانترین بلیت ۱۷۰ دلار است.
براساس اعلام فیفا، ۴٣٣ میلیون نفر از کانال دیجیتال فیفا جام جهانی زنان را دیده‌اند. همچنین ۱.۲۵ میلیون نفر در شبکه‌های اجتماعی این مسابقات را دنبال کرده‌اند.

جام ملتهای آفریقا
بازی‌های گروه ششم رقابت‌های جام ملت‌های آفریقا با برتری ۲ - صفر تیم فوتبال کامرون مقابل گینه بیسائو آغاز شد.
گل‌های تیم ملقب به «شیرهای رام نشدنی» توسط بانانا در دقیقه ۶۶ و باهوکن در دقیقه ۶۹ به ثمر رسید تا این تیم گام اول را محکم بردارد.

اغلب جایگاه‌ها خالی هستند
به نقل از آس، یکی از ماموریت‌های کمیته برگزاری جام ملت‌های آفریقا ۲۰۱۹ مصر تلاش برای بهتر شدن این رقابت‌هاست. این سازمان می‌خواهد چهره خوبی از فوتبال آفریقا و هوادارانش به دنیا نشان دهد. با این حال پس از سپری شدن روزهای نخست این تورنمنت با یک مشکل بزرگ روبرو شده است. جایگاه‌ها اغلب خالی از تماشاگر هستند.
برای نخستین بار است که در ۳۲ دوره گذشته جام ملت‌ها با حضور ۲۴ تیم برگزار می‌شود. استقبال از نخستین دیدار فوق‌العاده بود. ۷۵ هزار نفر به ورزشگاه ملی قاهره رفتند تا بازی افتتاحیه بین مصر و زیمباوه را از نزدیک تماشا کنند. مصر پیروز شد و حضور محمد صلاح باعث شور و هیجان بین مردم این کشور شده است.
با این حال پس از موفقیت در بازی اول از نظر تماشاگر، بقیه دیدارها ریزش زیادی داشت. این یک هشدار برای مسئولان برگزاری بود. دومین دیدار جام بین دو تیم اوگاندا و کنگو برگزار شد و تعداد تماشاگران از مرز هزار نفر عبور نکرد. کمیته برگزاری دو دلیل برای حضور کم تعداد تماشاگران دارد یکی از آنها گرمای شدید است که این هفته به ۴۲ درجه رسید. حتی بازی‌هایی که در شب هم برگزار می‌شوند باز هم با این مشکل روبرو هستند. در جریان دیدار غنا و بنین که ساعت ۲۲ برگزار شد دمای هوا ۳۱ درجه بود.
با این حال مشکل اصلی قیمت بالای بلیت‌هاست. یک هوادار برای بازی‌های مصر باید ۱۰ تا ۱۳۵ یورو هزینه کند. برای دیگر بازی‌ها این رقم از پنج تا ۲۵ یورو است. این رقم در اروپا کم به نظر می‌رسد اما در کشوری که حداقل دستمزد سالیانه هزار و ۲۳۱ یورو است فوتبال در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. کمیته برگزاری اعلام کرد قیمت بلیت‌ها کاهش خواهد یافت.

نگاهی به عملکرد ۱۲ تیم حاضر در مرحله گروهی کوپا آمه ریکا
تیم ملی فوتبال کلمبیا با کسب سه پیروزی بهترین عملکرد را در مرحله گروهی کوپا آمه ریکا ۲۰۱۹ داشت.
به گزارش ایسنا و به نقل از آس، مرحله گروهی کوپا آمه ریکا ۲۰۱۹ برزیل بامداد سه شنبه پایان یافت و تیم‌های برزیل، ونزوئلا، پرو، آرژانتین، کلمبیا، پاراگوئه، شیلی و اروگوئه به یک چهارم نهایی صعود کردند.
در ادامه به عملکرد هر ۱۲ تیم در مرحله گروهی اشاره می‌شود.

کلمبیا (۹ امتیاز)
شاگردان کارلوس کی روش تنها تیمی بودند که توانستند هر سه بازی این مرحله را با پیروزی به پایان برسانند. آن‌ها پس از پایان هفته دوم صعودشان را به دور بعد قطعی کردند و دیدار سوم خود را در حالی پیروز شدند که اغلب بازیکنان ذخیره بودند. سرمربی پرتغالی تیمی قدرتمند از لحاظ دفاعی ساخته است که شکست ناپذیر باقی ماند. او خامس رودریگس را به عنوان بازیکن کلیدی اش در اختیار دارد و از گلزنانش در خط حمله مانند دووان زاپاتا و رادامل فالکائو بهره می‌برد. کلمبیا نشان داد یکی از نامزدهای فتح جام است. این تیم در ابتدا آرژانتین را با دو گل شکست داد و سپس با نتایج مشابه یک بر صفر برابر قطر و پاراگوئه پیروز شد.

برزیل (۷ امتیاز)
سلسائو با یک پیروزی آسان برابر بولیوی نشان داد در نبود نیمار هم جزو نامزدهای قهرمانی است. فیلیپ کوتینیو و فیرمینو گل‌های تیم تیته را به ثمر رساندند و اورتون نمایش درخشان این تیم را تکمیل کرد. برزیل توانست در سه بازی خود دروازه‌اش را بسته نگه دارد. پس از تساوی بدون گل برابر ونزوئلا ابهام‌ها درباره این تیم آغاز شد اما پیروزی ۵ بر صفر برابر پرو دوباره سلسائو را به عنوان یک تیم قدرتمند نشان داد.

اروگوئه (۷ امتیاز)
شاید شاگردان اسکار تابارس تنها تیمی بودند که در مرحله گروهی بهترین نمایش را داشتند. یک تیم منسجم که در خط دفاعی همچون دیوار است و از بازیکنان توانمندی برخوردار است. در خط حمله اروگوئه دو مهاجم خطرناک به نام‌های ادینسون کاوانی و لوئیس سوارس حضور دارند که هر یک دو گل به ثمر رساندند. پس از بازی ابهام برانگیز برابر ژاپن این تیم توانست با شکست شیلی به عنوان صدرنشین به دور بعد صعود کند. اروگوئه در بازی نخست با چهار گل اکوادور را شکست داد در ادامه برابر ژاپن ۲ بر ۲ مساوی کرد و سپس با یک گل مقابل شیلی پیروز شد.

شیلی (۶ امتیاز)
مدافع عنوان قهرمانی با ابهام وارد برزیل شد اما خیلی زود نشان داد که یک تیم قدرتمند است. لاروخا با گل‌های الکسیس و وارگاس ژاپن را گلباران کرد. سپس با گل‌های اریک پولگار و آرانگیس اکوادور را شکست داد که درخشش ویدال قابل توجه بود. با این حال در هفته پایانی با حداقل اختلاف صدرنشینی را از دست داد. شیلی در بازی نخست ۴ بر صفر برابر ژاپن پیروز شد، سپس ۲ بر یک اکوادور را شکست داد و در آخرین بازی با یک گل مغلوب اروگوئه شد.

ونزوئلا (۵ امتیاز)
یکی دیگر از تیم‌هایی که در مرحله گروهی قدرتمند ظاهر شد ونزوئلا بود. این تیم توانست این مرحله را بدون شکست به پایان برساند. برابر پرو و برزیل به سختی یک امتیاز گرفت و هر دو بازی بدون گل تمام شد. سپس توانست با پیروزی ۳ بر یک مقابل بولیوی به عنوان تیم دوم به دور بعد راه یابد.

آرژانتین (۴ امتیاز)
آلبی سلسته فراتر از حد انتظار برای صعود سختی کشید. این تیم باید تا پایان مرحله گروهی صبر می‌کرد تا حضورش در مرحله بعد مشخص شود. تیم لیونل اسکالونی پس از تغییرهای زیاد بالاخره با دو مهاجم جلوتر از لیونل مسی به میدان رفت‌. سرخیو آگوسرو و لائوتارو مارتینس توانستند با گل‌های خود برابر قطر دروازه این تیم را باز کنند. هر چند که دفاع آرژانتین دوباره ضعیف ظاهر شد. هنوز بازی بزرگی از مسی در این رقابت‌ها دیده نشده است. آرژانتین در دیدار نخست با دو گل مغلوب کلمبیا شد و برابر پاراگوئه یک بر یک مساوی کرد. این تیم در بازی آخر با دو گل قطر را شکست داد تا صعودش تثبیت شود.

پرو (۴ امتیاز)
مرحله گروهی برای تیم ریکاردو گارکا خیلی نامتعارف بود. این تیم که در دو دیدار نخست سوار بر بازی بود در بازی سوم کاملاً محو شد و جفرسون فارفان را هم به دلیل آسیب دیدگی از دست داد. شاگردان کارکا باید در دفاع و ضربات پایانی بهتر شوند تا بتوانند به حضورشان در این رقابت‌ها ادامه دهند. این تیم در بازی نخست به تساوی بدون گل برابر ونزوئلا دست یافت. بولیوی را ۳ بر یک شکست داد و برابر برزیل با پنج گل مغلوب شد.

پاراگوئه (۲ امتیاز)
عجیب‌ترین صعود به تیم بریتسو تعلق داشت. پاراگوئه بدون نیاز به پیروزی به دور بعد راه یافت. شاید در دو دیدار نخست بیشتر شایسته پیروزی بودند تا در دیدار سوم برابر کلمبیایی که با بازیکنان ذخیره بازی می‌کرد. میگل آلمیرون و روبرتو فرناندس (دروازه‌بان) در مرحله گروهی از بازیکنان برجسته آلبیروخا بودند. پاراگوئه در بازی نخست برابر قطر ۲ بر ۲ مساوی کرد، سپس مقابل آرژانتین به تساوی یک بر یک دست یافت و در بازی آخر با یک گل مغلوب کلمبیا شد.

ژاپن (۲ امتیاز)
نیپون با غایبان زیادی در کوپا آمه ریکا شرکت کرد. تقریباً تیم زیر ۲۳ سال این تیم در این رقابت‌ها حاضر شد. پس از شکست سنگین در بازی نخست توانست اروگوئه را متوقف کند. در بازی سوم پیروزی را از دست داد که منجر به ناکامی شأن در صعود شد. این تیم در بازی نخست با چهار گل از شیلی شکست خورد. سپس برابر اروگوئه ۲ بر ۲ مساوی کرد و در نهایت مقابل اکوادور یک بر یک متوقف شد.

اکوادور (یک امتیاز)
شاگردان بولیو گومس نشان دادند به شدت در خط دفاعی ضعیف هستند و در خط حمله نیز قوای کافی را ندارند. با وجود شکست سنگین برابر اروگوئه در هفته پایانی شانس صعود داشتند. این تیم نیاز به تغییرات گسترده‌ای دارد تا شرایطش بهتر شود. اکوادور در بازی نخست با چهار گل از اروگوئه شکست خورد، سپس ۲ بر یک مغلوب شیلی شد و در بازی آخر با ژاپن یک بر یک مساوی کرد.

قطر (یک امتیاز)
قهرمان کنونی آسیا با بازی چشم‌نواز و تهاجمی‌اش همه را شگفت زده کرد. با این حال ضعف خط دفاعی باعث حذف این تیم شد. تیم آسیایی برابر پاراگوئه توانست شکست ۲ بر صفر را جبران کند و نشان داد که برای دیدار مرگ و زندگی مسی و آرژانتین آماده است اما نتوانست پیروز این دیدار شود و فرصت صعود به دور بعد را از دست داد. قطر در بازی نخست برابر پاراگوئه ۲ بر ۲ مساوی کرد. سپس با یک گل مغلوب کلمبیا شد و در بازی آخر ۲ بر صفر از آرژانتین شکست خورد.

بولیوی (صفر امتیاز)
ضعیف‌ترین تیم کوپا سبزپوشان بولیوی بودند. این تیم هیچ شانسی در مرحله گروهی نداشت. بولیوی در ساختار و ایجاد موقعیت مشکلات زیادی داشت. در هنگام دفاع هم این مشکل‌ها دیده می‌شد. این تیم برابر برزیل با سه گل شکست خورد. با نتیجه ی ٣ بر یک مغلوب پرو شد و بازی آخر را با نتیجه ی ٣ بر یک واگذار کرد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست