یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

جام جهانی فوتبال زنان-۲۰۱۹ فرانسه
شکست آرژانتین، قهرمانی اوکراین، صدرنشینی والیبال ایراناخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۶ خرداد ۱٣۹٨ -  ۱۶ ژوئن ۲۰۱۹نازک بین: چند بازی نخست از چهل و ششمین دوره فوتبال جام ملتهای آمریکای جنوبی پیام دیگری برای فوتبال جهان داشت. صحنه ها و برخوردهای فیزیکی که در فوتبال خارج از این قاره با سوت ها و کارتهای زرد و قرمز روبرو می شود در جریان این چند بازی عادی می نمود و داوران چنان با قدرت از این صحنه های عبور می کردند که کمتر بازیکنی جرات اعتراض را داشت.
کارلوس کی روش مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران که با لباس گرم تیم ملی کلمبیا در تمرینات بیش از شروع دیدار با آرژانتین نظاره گر شاگردان خود بود در تمام اوقات بازی در محدوده تعیین شده خود قرار داشت و اگر فریادی هم بود بر سر بازیکنان تیم اش می کشید و از آن هجوم به داور و میز داوران و پرتاب شیشه های آب اثری نبود.
به گزارش ایسنا، تیم‌های ملی فوتبال کلمبیا و آرژانتین، بامداد یکشنبه (۲۶ خرداد) در کوپا آمه ریکا ۲۰۱۹ برزیل به مصاف هم رفتند که شاگردان کارلوس کی‌روش با دو گل پیروز شدند. در شروع بازی توپ و میانه میدان در اختیار آرژانتین بود. در مقابل کلمبیا سعی داشت با پرس بالا اجازه کار به آلبی سلسته ندهد. شاگردان کارلوس کی‌روش به هدف خود رسیدند. آرژانتین نمی‌توانست موقعیت‌سازی کند. در چنین شرایطی بازی پربرخورد شد و در نهایت لوئیس موریل در دقیقه ۱۴ به‌دلیل آسیب‌دیدگی مجبور شد زمین را ترک کند. روجر مارتینس به جای او وارد میدان شد و توانست نخستین موقعیت بازی را به نام خود ثبت کند. ضربه او با برخورد به مدافع آرژانتین به بیرون رفت. بازیکنان کلمبیا دائم با خطاهای خود باعث توقف بازی می‌شدند. در ادامه داور ترجیح داد کمتر سوت بزند. رادامل فالکائو به‌دلیل ضربه به صورت بازیکن آرژانتین نخستین کارت زرد بازی را دریافت کرد.
با گذشت زمان کلمبیا بهتر می‌شد و آرژانتین حتی نمی‌توانست وارد محوطه جریمه حریفش شود. لیونل مسی هم نمی‌توانست کاری برای تیمش انجام دهد. شاگردان کی‌روش چند موقعیت نه چندان خطرناک داشتند که ضرباتشان با اختلاف یا با دفع بازیکنان حریف به بیرون رفت. آلبی سلسته در ۱۰ دقیقه پایانی نیمه نخست ضعیف ظاهر شد و برای متوقف کردن بازیکنان کلمبیا به خطا متوسل می‌شد. در این شرایط گیدو رودریگس در دقیقه ۴۲ کارت زرد دریافت کرد. در نهایت این نیمه پر برخورد (۱۵ خطا) با تساوی بدون گل به پایان رسید.
شرایط در نیمه دوم کاملاً متفاوت بود. آرژانتین در دقایق نخست با اشتباه بازیکن کلمبیا یک حمله را توسط مسی شروع کرد که در نهایت شوت سرکش پاردس با اختلاف نزدیکی به بیرون رفت. سپس کلمبیا صاحب دو ضربه آزاد شد که نتوانست از هیچ‌یک بهره ببرد. آلبی سلسته که مالکیت توپ را در اختیار داشت یک توپ را از دست داد و کلمبیا یک ضدحمله را شروع کرد اما رنسو ساراویا با خطا روی بازیکن حریف آن را متوقف کرد. او با کارت زرد جریمه شد. تعویض آنخل دی‌ماریا و ورود رودریگو دِ پائول شرایط را برای آلبی سلسته کاملاً متفاوت کرده بود. این تیم راحت‌تر می‌توانست موقعیت‌سازی و حمله کند. پاردس در دقیقه ۵۵ به دلیل اعتراض به داور کارت زرد دریافت کرد. هافبک آرژانتینی دقایقی بعد دروازه کلمبیا را با شوت خود تهدید کرد که اوسپینا توانست آن را دفع کند.
خوان کوادرادو در دقیقه ۶۱ مسی را با خطا متوقف کرد. او با کارت زرد جریمه شد. اوسپینا به راحتی ضربه آزاد مسی را مهار کرد. کاپیتان آلبی سلسته در ادامه یک موقعیت خوب را از دست داد و ضربه سرش به بیرون رفت. هر دو تیم حمله می‌کردند و به دنبال گل نخست بازی بودند. کوادرادو تعویض شد و جفرسون لرما به میدان رفت. در مقابل برای آرژانتین گیدو پیسارو به‌جای رودریگس به میدان رفت. در شرایطی که آلبی سلسته بازی بهتری به نمایش می‌گذاشت دروازه‌اش در دقیقه ۷۱ باز شد. شوت پرقدرت مارتنیس نتیجه را یک بر صفر به نفع کلمبیا کرد.
در ادامه سرخیو آگوئرو و مسی دو فرصت دیگر را از دست دادند. در دقیقه ۷۹ ماتیاس سوارس به‌جای آگوئرو وارد زمین شد. سپس فالکائو زمین را ترک کرد تا دووان ساپاتا وارد میدان شود. او توانست گل دوم تیمش را در دقیقه ۸۶ به ثمر برساند تا پیروزی کلمبیا قطعی شود. شاگردان اسکالونی در دقایق باقی‌مانده نتوانستند از فرصت‌هایشان بهره ببرند و در نخستین گام شکست خوردند.

اوکراین، قهرمان جام جهانی زیر ۲۰ ساله های جهان
تیم اوکراین با پیروزی ٣-۱ مقابل کره جنوبی، قهرمان رقابت های جام جهانی زیر ۲۰ ساله های جهان شد. این دو تیم با شگفتی سازی به دیدار نهایی رسیدند و در نهایت این اوکراین بود که توانست عنوان قهرمانی را از آن خود کند.
کره جنوبی بود که در دقیقه ۵ با گل لی کانگ این از روی نقطه پنالتی پیش افتاد اما ولادیسلاو سوپریاگا در دقیقه ٣۴ کار را به تساوی کشید تا نیمه اول با نتیجه ۱-۱ به پایان برسد. سوپریاگا در ابتدای نیمه دوم اوکراین را پیش انداخت و گئورگی سیتاشویلی در دقیقه ٨۹، با زدن گل سوم، پیروزی اوکراینی ها را قطعی کرد.
در پایان این رقابت ها، لی کانگ این، ستاره کره ای ها، عنوان بهترین بازیکن رقابت ها را از آن خود کرد و جایزه بهترین گلزن رقابت ها هم به ارلینگ برات هالند از نروژ با ۹ گل رسید. آندری لونین از اوکراین نیز جایزه بهترین دروازه بان این رقابت ها را از آن خود کرد.

روز هشتم جام جهانی زنان:
بازگشت ژاپن به جام و صعود لاجوردی ها

هشتمین روز از جام جهانی فوتبال زنان در فرانسه، جمعه با سه دیدار پیگیری شد.
به گزارش وب سایت نود، در اولین بازی و از ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه تیم ملی فوتبال ژاپن، قهرمان سال ۲۰۱۱ این مسابقات، برابر اسکاتلند به میدان رفت و نیمه اول را با دو گل ایوابوچی و سوگاساوا به نفع خود به پایان رساند. اسکاتلندی ها در نیمه دوم تلاش کردند تا نتیجه را جبران کنند، اما حاصل تلاش آنها گل دیرهنگام بازیکن تعویضی آنها لانا سللاند بود، تا در نهایت با برتری ژاپن برابر اسکاتلند، این تیم اولین برد یک تیم غیراروپایی برابر تیمی اروپایی را در تاریخ ادوار جام جهانی رقم بزند و در عین حال امیدوار به صعود و قرار گرفتن در جمع شانزده تیم مرحله بعد باشد.
تعظیم سنتی بازیکنان ژاپن بعد از مسابقه در برابر تماشاگران حاضر در ورزشگاه و تکرار فرهنگ هواداران ژاپنی در تمیز کردن جایگاهها همچون تصاویری که سال گذشته، در جریان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بر روی خبرگزاری ها منتشر شد از جمله حواشی جالب این بازی بود.
در دومین بازی شب گذشته، دو تیم ملی ایتالیا و جامائیکا در ورزشگاه آگوست دلائونه ریمس با حضور دوازده هزار نفر، با هم دیدار کردند که در نهایت لاجوردی ها با هتریک ستاره خود کریستینا گیرلی و دبل گالی و کسب هر سه امتیاز این بازی به همراه آلمان و فرانسه، صعود خود به دور بعد را مسجل کردند.
گیرلی با زدن سه گل در این مسابقه به دومین بازیکن تاریخ ایتالیا تبدیل شد که در تاریخ جامهای جهانی برای آتزوری هتریک کردند. به علاوه، وی در کنار کریستیان برزیلی و مورگان آمریکایی، سومین بازیکنی ست که تا این مرحله از مسابقات موفق به هتریک شده است.
پیروزی پنج بر صفر ایتالیا برابر جامائیکا تکرار بهترین نتیجه تاریخ جام های جهانی این تیم می باشد. لاجوردی پوشان یک بار در سال ۱۹۹۹ ، چین تایپه را با این نتیجه شکست دادند.
در آخرین بازی دیشب و از ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه، در شهر لوهاوور، تیم ملی انگلیس به مصاف آرژانتین رفت.
شیرزنها که در نیمه اول با مهار پنالتی نیکیتا پریس توسط وانینا کره آ، دروازه بان سی و پنج ساله آرژانتین، بدون گل بازی را ترک کرده بودند، در نیمه دوم ملقب به نیمه مربی ها، با گلزنی جودی تیلور در دقیقه ۶۶، هر سه امتیاز این بازی را به حساب فیل نویل واریز کردند تا انگلیس هم به جمع شانزده تیم مرحله بعد بپیوندد.
جودی تیلور با زدن گل پیروزی بخش شیرزن ها در این دیدار به چهارمین بازیکن تاریخ انگلیس تبدیل شد که در ادوار مختلف جام موفق به گلزنی شده است.
ضمن اینکه کره آ، بهترین بازیکن میدان و دروازه بان آرژانتین، با مهار پنالتی پریس، باعث پاره شدن نوار پنالتی های تبدیل به گل انگلیس در ادوار جام های جهانی شد.
نکته جالب اینکه تا به امروز مسابقات جام جهانی ۲۰۱۹ فرانسه، سه پنالتی در بازیها مهار شده که بالاترین تعداد در یک دوره جام جهانی بانوان به حساب می آید.

دربازی های روز یکشنبه سوئد نیز با برتری ۵ بر ۱ مقابل تایلند به جمع تیمهای مرحله بعد پیوست و هلند ٣ بر ۱ از سد کامرون گذشت و به مرحله بعد رفت و کانادا نیز دو بر صفر نیوزیلند را مغلوب کرد.

آمار جام جهانی زنان ۲۰۱۹ تا کنون
تعداد بازی‌های انجام شده: ۲۲
برترین گلزن: الکس مورگن از آمریکا با ۵ گل
برترین خط حمله تیم: آمریکا
تعداد گل زده: ۶۵
تعداد کارت‌های زرد:‌ ۴۸
تعداد کارت‌های قرمز: ۱
میانگین گل در هر بازی:‌ ۳٫۰

هفته سوم لیگ ملتهای والیبال - ارومیه
ایران ۳ - روسیه صفر

تیم ملی والیبال ایران در آخرین بازی خود از هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ به مصاف روسیه رفت و به یک برد قاطعانه دست یافت تا با کسب سه برد متوالی در هفته سوم، صدرنشینی خود را در پایان این هفته قطعی کند.
به گزارش ایسنا، تیم ملی والیبال ایران از ساعت ۱۸:۳۰ امروز (یکشنبه) ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۸ در آخرین بازی هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ در ارومیه به مصاف تیم ملی روسیه رفت.
ایران در این بازی با ترکیب موسوی، غفور، عبادی پور، حضرت پور (لیبرو) فیاضی و معروف (کاپیتان) بازی را شروع کرد. روسیه نیر با ترکیب ولاسو، ایوان، ورونکوو، یاروسلاو،ویکتور، کوبزار و ولنتین (لیبرو) بازی را آغاز کرد.

ست اول: ۲۵ – ۲۰ ایران
بازی در میان تشویق بی امان هواداران ارومیه ای آغاز شد و ایران با سرویس‌های خوب غفور توانست فاصله دو امتیازی را با روسیه ایجاد کند. ایران با درخشش محمد موسوی در روی تور توانست فاصله دو امتیازی را حفظ کرده و ۸ – ۶ وقت استراحت فنی اول را کسب کند.
بازیکنان روسیه که تحت فشار تشویق هواداران بودند در دریافت‌های اول عملکرد خوبی نداشتند تا با درخشش فیاضی فاصله دو تیم به ۳ امتیاز افزایش یابد. با سرویس قدرتی فیاضی ایران ۱۴ – ۱۰ از روسیه پیش افتاد. ایران با حفظ فاصله ۴ امتیازی ۱۶ – ۱۲ وقت استراحت فنی دوم را هم از آن خود کرد.
با ورود دو تیم به زمین امیر غفور ۱۷ – ۱۲ ایران را پیش انداخت. با سرویس‌های خوب بازیکنان ایران دریافت اول روسیه با مشکل مواجه شده بود و ایران توانست ۲۲ – ۱۵ پیش بیفتد تا روسیه درخواست وقت استراحت کند. با ورود دو تیم به زمین بازیکنان روسیه فاصله را کاهش دادند اما در پایان ایران ۲۵ – ۲۰ ست نخست را با پیروزی پشت سر گذاشت. روس‌ها در ست اول اشتباهات بسیاری داشتند و سرویس‌های زیادی را هم خراب کردند.

ست دوم: ۲۶ – ۲۴ ایران
با شروع ست دوم هر دو تیم به صورت پایا پای پیش می‌رفتند تا اینکه روسیه ۴ – ۳ از ایران پیش افتاد. بازیکنان روسیه که در ست دوم با تمرکز بیشتری کار را شروع کرده بود، با زدن سرویس‌های بهتر نسبت به ست اول، دریافت‌های اول ایران را خراب کرده و ۸ – ۵ وقت استراحت فنی اول را از آن خود کردند. با ورود دوتیم به زمین، روسیه فاصله را به ۵ امتیاز افزایش داده و ۱۱ – ۶ پیش افتاد تا کولاکوویچ درخواست وقت استراحت کند. بازیکنان روسیه توانستند پس از یک رالی زیبا فاصله را به ۶ امتیاز افزایش داده و ۱۶ – ۱۰ وقت استراحت فنی دوم این ست را هم از آن خود کنند.
با ورود دو تیم به زمین ایران توانست فاصله را به سه امتیاز کاهش دهد، اما روسیه دو امتیاز دیگر را کسب کرد و ۱۸ – ۱۳ از ایران پیش افتاد تا کولاکوویچ بار دیگر تقاضای وقت استراحت کند. با آبشار غفور و دو اشتباه متوالی بازیکنان روسیه، فاصله دو تیم به ۲ امتیاز کاهش یافت تا هواداران سر از پا نشناسند. با سرویس خوب محمد موسوی ایران فاصله را به یک امتیاز کاهش دهد تا ساملوو درخواست وقت استراحت کند. با ورود دو تیم به زمین باز هم این محمد موسوی بود که با سرویس‌های هدف دار خود دریافت‌های روسیه را دچار مشکل کرد تا ایران ۲۴ – ۲۳ از روسیه پیش بیفتد. با سرویس خوب سعید معروف ایران توانست در یک ست حساس در حالی که ۶ امتیاز عقب بود، ۲۶ – ۲۴ ست دوم را از آن خود کند.

ست سوم: ۲۵ – ۲۳ ایران
با شروع ست سوم ایران با حمایت هواداران خود در سالن غدیر ارومیه توانست برتری خود را با درخشش محمد موسوی در روی تور و پوریا فیاضی در خط سرویس به روسیه دیکته کرده و ۶ – ۲ از حریف پیش بیفتد تا ساملوو درخواست وقت استراحت کند. با ورود دو تیم به زمین روسیه فاصله را به سه امتیاز کاهش داد اما این ایران بود که ۸ – ۵ وقت استراحت فنی اول را از آن خود کرد. با ورود دو تیم به زمین روسیه فاصله را به دو امتیاز کاهش داد، اما با درخشش امیر غفور در خط سرویس و زدن آبشار، ایران بار دیگر ۱۴ – ۹ از روسیه پیشی گرفت. شاگردان ساملوو در ادامه با کسب ۳ امتیاز متوالی فاصله را به دو امتیاز کاهش دادند تا کولاکوویچ در امتیاز ۱۵ – ۱۳ درخواست وقت استراحت کند. در ادامه امیر غفور با آبشار پر قدرت خود امتیاز ۱۶ و وقت استراحت فنی دوم را به نفع ایران رقم زد.
با ورود دو تیم به زمین ایران فاصله دو امتیازی را حفظ کرد تا اینکه با سرویس علی شفیعی فاصله را به ۳ امتیاز افزایش داده و ۲۱ – ۱۸ پیش افتاد. تزارها با کسب دو امتیاز متوالی فاصله را به یک امتیاز کاهش دادند تا ایران تقاضای وقت استراحت کند. پس از یک رالی زیبا ایران توانست اختلاف را افزایش داده و ۲۴ – ۲۲ از روسیه پیش بیفتد. با خراب شدن سرویس بازیکن روسیه ایران در نهایت ۲۵ – ۲۳ این ست را برد تا در مجموع سه بر صفر روسیه را شکست دهد و صدر نشینی خود را در پایان هفته سوم قطعی کند.
ایران در هفته سوم در ارومیه صاحب سه برد متوالی مقابل کانادا، لهستان و روسیه شد و با صدرنشینی رقابتهای این هفته را به پایان برد.مسابقات هفته چهارم در اردبیل برگزار می‌شود که ایران باید از جمعه به مصاف تیم‌های پرتغال، استرالیا و فرانسه برود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست