یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

"ونزوئلای آزاد" و حزب کارگران
آرژانتین- کلمبیا، اولین نبرد بزرگ جام ملتهای آمریکای جنوبیاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۶ خرداد ۱٣۹٨ -  ۱۶ ژوئن ۲۰۱۹کوروش طاهر نسب: “هنگامی که نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا دستور دهد من برای یک "ونزوئلای آزاد" لباس سرباز را به تن می‌کنم و با امپریالیسم و آنهایی که می‌خواهند پرچم‌های ما را که مقدس‌ترین دارایی ما هستند پایین بکشند، مبارزه خواهم کرد. مارادونا به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی و ایتالیایی نوشت: "زنده بادچاوز.. زنده باد مادورو.. زنده باد انقلاب". این اطلاعیه واکنش فوری ماریو کمپس، هم تیمی سابق مارادونا را به همراه داشت. ”از سخنان دیگو مارادونا،‌ به نقل از خبرگزاری رویترز،“

در دهه هشتاد میلادی که اکثر کشورهای جهان اعم از توسعه یافته یا در حال توسعه رشد قابل توجهی را تجربه می‌کردند، کشورهای آمریکای لاتین با بحران های اجتماعی و اقتصادی روبه‌رو بودند. این وضعیت در شرایطی رخ داد که زمینه رشد برای این کشور ها بسیار فراهم بوده است. از یک سو در موقعیتی جغرافیائی قرار گرفته اند که شاهراه تجارت بین‌الملل است. از سوی دیگر از مواهب طبیعی زیادی برخوردارند که ثروتی است تمام نشدنی.
تا دهه هشتاد میلادی آمریکای لاتین، کانون کودتاها و حکومتهای اقتدارگرا بوده و بعد از آن دهه است که فضای دموکراسی و آزادی در این منطقه مهم از جهان باز می شود. با این وجود بحرانهای سیاسی و اجتماعی در ونزوئلا، شیلی، گواتمالا، نیکاراگوئه،   هندو راس، هم چنان ادامه داشته و در کشورهای عمده تر این منطقه مثل برزیل بحرانهای اقتصادی و اجتماعی از مجاری مبارزات مدنی فراگیر بوده که منجر به برکناری و حتی زندانی شدن روسای جمهور این کشور شده که به فساد اقتصادی و سو استفاده از قدرت سیاسی متهم و زندانی شده اند.
بسیاری از نویسندگان بزرگ آمریکای لاتین, امثال، بارگاس یوسا، مارکز، فوئنتس, پائولو کوئلیو پاتریچیو پرون, دانیل آلارکون, آلخاندرو زامبرا و دیگران، بهترین راوی دوقطبی سیاست این سرزمین‌اند. قهرمانان این داستان‌ها نه موجوداتی تخیلی‌ که دیکتاتوری‌هایی واقعی‌اند. «باتیستا» در کوبا، «پینوشه» در شیلی، «سوموزا» در نیکاراگوئه، «ویدلا» در آرژانتین، «مدیسی» در برزیل، «مارتینز» در السالوادور،‌ «آربنز» در گواتمالا و...
در هر دو نظام دموکراسی و دیکتاتوری, در بین توده های میلیونی این کشورها و در راس آنان برزیل و آرژانتین و تا حدی شیلی و اوروگوئه و کلمبیا، فوتبال پایگاه و نقش فراگیری در معادلات اجتماعی و قدرت سیاسی آنان داشته است.
از نسل گذشته فوتبال در آمریکای لاتین بازیکنان صاحب نامی بودند که با حضور خود در عرصه های سیاسی و از طریق فوتبال بر علیه استبداد و دیکتاتوری ها مبارزه کردند و در برابر اختناق و سرکوب به شیوه های مختلف مدافع حقوق هموطنانشان شدند.
از جمله شاخص ترین فوتبالیست سیاسی کار و به قولی - چه گوارا فوتبال- دکتر سوکراتس بود. دکتری با ریشی در هم، موهای آشفته و چشم های بی روح؛ زندگی وی نشانه ای از شخصیتی شورشی است که آرام و قرار ندارد. جائی که می گوید، من فوتبالیست نیستم؛ بلکه یک انسانم. اما فوتبال بازی می کنم پس پاهایم پیغامم را منتقل می کنند. سوکراتس عضو حزب کارگران برزیل و بنیانگذار جنبش دمکراسی کورینتیانس هم بود. دکتر سالیان سال برای دمکراسی در کشورش مبارزه کرد و در این راه حتی از لباس تیم ملی نیز گذشت تا بهار دمکراسی در برزیل را ببیند.
بر خلاف گذشته که تک ستاره های فوتبال برزیل و آرژانتین مطالبات و حقوق هموطنان خود را از حاکمان وقت درخواست می کردند اینک فوتبال, نفوذ مستقیمی در معادلات سیاسی و اجتماعی کشورهای این قاره دارد و تعداد قابل توجهی از فوتبالیست های صاحب نام این کشورها در کانون های سیاسی و پایگاه های اجتماعی دفاع از حقوق شهروندان, مسئولیت سنگینی را بر دوش می کشند.
صادرات فوتبال از آمریکای لاتین به اقصی نقاط جهان با رشد فزاینده ای روبرو شده و با تمام ناهنجاری ها و نابرابری های موجود و شکاف های طبقاتی هنوز هم فوتبال محبوب میلیونها نوجوان و جوان در کشورهای این قاره است که برزیل و آرژانتین شاخص ترین آنان است.
چنین است که چهل و ششمین دوره مسابقات جام ملت های آمریکا جنوبی موسوم به کوپا آمریکا جامی که با جدال آرژانتین لیونل مسی مقابل کلمبیای خامس رودریگس، با سرمربیگری کارلوس کی روش اولین نبرد بزرگ کوپا آمریکای ۲۰۱۹ از ساعت ۲:٣۰ بامداد یکشنبه شکل می‌گیرد؛

در کوپا آمریکای ۲۰۱۹، ۱۰ تیم از کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی و دو تیم قطر و ژاپن از آسیا به عنوان مهمان، به رقابت خواهند پرداخت. همچنین این اولین کوپا آمریکایی خواهد بود که هیچ تیمی از کونکاکاف در ان حضور نخواهد داشت. بازی ها در شش استادیوم متفاوت در پنج شهر برگزار خواهد شد. بازی افتتاحیه در ورزشگاه مورومبی در شهر سائوپائولو برگزار شد. دیدار فینال نیز در استادیوم ماراکانا برگزار خواهد شد.

koroush.tahernassab@gmail.com


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (٣)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست