یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مخفی کاری در انتخاب مربی تیم ملی
کهکشان ها در سقوط، فغان رونالدو؛ مدال نقد، پاداش نسیهاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲٣ ارديبهشت ۱٣۹٨ -  ۱٣ می ۲۰۱۹ نازک بین-سایت «rtbf» بلژیک جزئیاتی از توافق ایران و ویلموتس منتشر کرد که در کشور ترکیه اتفاق افتاده است.
سایت بلژیکی نوشته است: «چند روز پیش مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران به ترکیه سفر کرد و با نمایندگان ویلموتس دیدار کرد. مذاکرات انجام شده است و تا ساعاتی دیگر این توافق اعلام خواهد شد. ویملوتس سالانه ۱.۵ میلیون دلار از فدراسیون ایران می گیرد و دو دستیار بلژیکی با خودش به این کشور می برد. فدراسیون ایران هم علاقه مند است ویلموتس، جواد نکونام بازیکن پیشین تیم اوساسونا و کاپیتان سابق تیم ملی ایران را به عنوان دستیار قبول کند.»
ویلموتس دوران بازی‌اش را از باشگاه سن ترویدن بلژیک آغاز کرد و طی ۱۶ سال در باشگاه‌های استاندارد لیژ، بوردو و شالکه حضور داشت و در نهایت در باشگاه شالکه هم به فوتبالش پایان داد. ویلموتس ۷۰ بازی ملی هم با پیراهن بلژیک را انجام داد و توانست ۲۸ گل به ثمر برساند.
مارک ویلموتس در سال ۲۰۰۳ برای چند بازی به عنوان سرمربی موقت شالکه منصوب شد پس از آن در سال ۲۰۰۴ به عنوان سرمربی سن ترویدن انتخاب شد و اولین تجربه سرمربی‌گری‌اش را در اولین تیم دوران حرفه‌ای‌اش آغاز کرد با این حال در کمتر از یک سال از این تیم اخراج شد.
پس از اخراج از این تیم بلژیکی، ویلموتس به تیم‌ملی بلژیک رفت و به عنوان دستیار دیک ادوکات و پس از آن جرج لیکنز با این دو سرمربی با تجربه همکاری کرد تا اینکه در می ۲۰۱۲ با رفتن لیکنز از تیم‌ملی بلژیک، سرمربی موقت این تیم شد و پس از مدتی به عنوان سرمربی شیاطین سرخ معرفی شد.
در دوران حضور ویلموتس در تیم‌ملی بلژیک، بهترین تیم تاریخ این کشور با حضور بازیکنان جوان مطرح شد؛ تیمی که پایه‌گذاری آن از سرمربیان قبلی آغاز شده بود.
ویلموتس توانست با این تیم به جام جهانی ۲۰۱۴ برسد و در مرحله گروهی این رقابت‌ها که با تیم‌های الجزایر، روسیه و کره‌جنوبی هم‌گروه بود، به عنوان تیم نخست صعود کرد. بلژیک به همراه ویلموتس در مرحله یک هشتم نهایی با نتیجه ۲ بر یک آمریکا را شکست داد اما در مرحله یک چهارم نهایی با یک گل مقابل آرژانتین مغلوب شد و از دور رقابت‌ها حذف شد.
پس از جام جهانی ۲۰۱۴، تیم ملی بلژیک با سرمربی‌گری ویلموتس به یورو ۲۰۱۶ صعود کرد و در این رقابت‌ها پس از صعود از گروهش، با چهار گل مجارستان را در مرحله یک هشتم نهایی شکست داد اما در مرحله یک چهارم نهایی مقابل ولزی که برای نخستین بار در رقابت‌های یورو حضور پیدا کرده بود، با نتیجه ۳ بر یک شکست خورد و سپس وی از تیم‌ملی بلژیک اخراج شد.
مارک ویلموتس پس از یورو ۲۰۱۶ اتهام بزرگی به پدر تیبو کورتوآ زد و او را به دادن اطلاعات و ترکیب بلژیک به رسانه‌ها در جریان یورو متهم کرد؛ اتهامی که منجر به شکایت کورتوآ از ویلموتس شد.
او پس از اخراج از تیم‌ملی بلژیک مدتی در هیچ تیمی حضور نداشت تا اینکه پیش از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به عنوان سرمربی ساحل عاج انتخاب شد ولی پس از اینکه با شکست مقابل مراکش نتوانست ساحل عاج را به جام جهانی برساند، از این تیم اخراج شد.
نکته جالب درباره ویلموتس، حضور دو ساله‌اش در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ در مجلس سنای بلژیک است؛ دورانی که چندان با موفقیت همراه نبود و باعث شد ویلموتس دوباره تمرکزش را روی فوتبال بگذارد.

ورزش سه و ویلمونس.
در تاریخ فوتبال ایران تا این حد مخفی کاری نه دیده شده نه مدیری در فدراسیون این گونه بسته مذاکرات را پیش برده است. گمانه زنی ها تنها به برخی نام ها معطوف شد آن هم بدون استناد به منابع رسمی تا کار به جایی کشیده شود که گزینه مد نظر امروز وارد ایران خواهد شد. از همان روزی که کارلوس کی روش در غیاب مسئولان رسمی فدراسیون و تنها با بدرقه چند نفر از دوستان و نزدیکان خود روی پلکان هواپیما از ایران خداحافظی کرد، پنهان کاری ها برای انتخاب جانشین او آغاز شد و با جلوتر رفتن این پروسه مخفی کاری ها بیشتر و بیشتر شد.
این پروسه به قدری عجیب به نظر می رسد که نام های مطرح شده برای نشستن روی نیمکت ایران چندان دهان پرکن نیستند که بخواهند برای عقد قرارداد این گونه محرمانه و بسته با فدراسیون فوتبال ایران پای میز مذاکره بنشینند. نام هایی که حالا به مارک ویلموتس بلژیکی ختم شده تا از توافق یک و نیم میلیون دلاری او با طرف ایرانی خبر بدهد. ویلموتس که یک مربی باسابقه و تقریبا موفق در بلژیک بوده است در آخرین شغل خود از ساحل عاج اخراج شده و به همین علت شاید برای هواداران فوتبال در ایران گزینه چندان فوق العاده ای برای جانشینی کی روش نباشد.

اسلحه مردم بطرف رونالدو
رونالدو بعد از حواشی رخ داده و شکست یووه مقابل رم و برخوردی که با فلورنزی داشت گفت: تصور نمی‌کنم مردم به چشم یک ربات به من نگاه کنند. نمی‌دانم،احساس می‌کنم مردم تصور می کنند چون پولدار هستم نباید هیچ مشکلی داشته باشم. همه موفقیت را به پول نسبت می‌دهند و بس. این خیلی ناراحت کننده است. من هم مشکلات زیادی دارم و دچار نگرانی، و بحران می‌شوم و این خیلی طبیعی است.
ستاره پرتغالی افزود: همه مشکلات با پول حل نمی‌شد از زمانی که در ۲٣ سالگی راهی منچستر شدم و توپ طلا را گرفتم تحت فشار‌هایی قرار داشتم و برای اثبات خودم به دیگران هر روز جنگیده‌ام اما زمان آن نرسید که دیگر این انتقادات نا بحق به پایان برسد. مدام از مادر،‌ خانواده و اطرافیان می‌شنوم که تو باید برنده و پیروزی شوی اما روزی می‌رسد که من می‌خواهیم بگویم من را راحت بگذارید.
وی افزود: همه ثروتمندان شبیه هم نیستند و من مشکلاتی از جنس خودم را دارم. مردم اسحله به دست منتظر ناکامی من هستند. برای از دست دادن یک پنالتی لحظه شماری می‌کنند اما باید این را بدانند که برتری و شکست قسمتی جدایی ناپذیر از زندگی من است و من سال‌هاست با این مسائل کنار آمده‌ام. فوتبال برای من یک ماموریت برای پیشرفت است و سن برای من تنها عددی بیش نیست. مدت‌هاست که مردم می‌گویند کریس ٣٣، ٣۴ و ٣۵ ساله شد و دیگر به پایان خط رسید اما من بازهم خودم را ثابت خواهم کرد. همیشه از ۲۰ سالگی تحت فشار بوده‌ام و به این شرایط عادت دارم.

مدال نقد پاداش نسیه
تعدادی از مدال‌آوران بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی ۲۰۱٨ جاکارتا بخاطر عدم پرداخت پاداش‌هایشان مقابل وزارت ورزش تجمعی اعتراض آمیز برگزار کردند. در حالی‌که طبق اعلام مسئولان وزارت ورزش قرار بود پاداش‌ها قهرمانان جاکارتا با قیمت روز و به صورت سکه پرداخت شود، اما گفته می‌شود وزارت ورزش پیشنهاد داده به ازای هر سکه حدود ۲ تا ۲ میلیون ۲۰۰ هزار تومان حواله به هر ورزشکار بدهد که باعث اعتراضات شده است.
بعد از این تجمع محمدشروین اسبقیان رئیس دفتر امور مشترک فدراسیون ها به نمایندگی از مسئولان وزرات ورزش در بین معترضین حاضر شد و درخواست کرد ۴ نفر به نمایندگی از سایرین برای مذاکره وارد ساختمان وزارتخانه شوند که با مخالفت روبرو شد و حاضرین عنوان کردند همه با هم آمده‌ایم و با هم هم می‌رویم.مظلومی، رئیس فدارسیون ورزش‌های نابینایان و کم‌بینایان دربین معترضان حضور دارد. مرتضی مهرزاد، قهرمان والیبال نشسته و عشرت کردستانی پرچم دار ایران در بازی‌های پاراآسیایی و شاهین ایزدیار دارنده ۶ مدال بازیهای پارآسیایی نیز از جمله حاضرین در این تجمع هستند.

۱۷-شکست، ۱٨ امتیاز؛ با بدترین رئال قرن ۲۱-آشنا شوید!
رئال سوسیه‌داد شکستی دیگر را بر پیکره کهکشانی ها وارد کرد.
از وبسایت نود و به نقل از مارکا، در فصلی که به جرات بدترین فصل رئال مادرید از آغاز هزاره سوم بوده، رئال سوسیه‌داد هم شکستی دیگر را به لوس بلانکوس تحمیل کرد تا با همین پیروزی، در جایگاه هشتم جدول قرار گیرد.
این هفدهمین شکست رئال در تمامی رقابت های فصل ۱۹-۲۰۱٨ بود که آن ها را در فاصله ۱٨ امتیازی بارسلونا در صدر جدول قرار داد؛ در حقیقت هرگز سابقه نداشته که رئال چنین فاصله ای با بارسلونا داشته باشد و باقی ماندن همین اختلاف در هفته پایانی، این رکورد منفی را نیز برای فصل کابوس وار رئالی ها ثبت خواهد کرد.
از فصل ۹۹-۱۹۹٨ تاکنون سابقه نداشته که رئالی ها در طول یک فصل در تمامی رقابت ها متحمل ۱۷ شکست شوند. رئال که در آن فصل تحت هدایت گاس هیدینک و جان توشاک و همانند این فصل، به عنوان قهرمان اروپا پای به رقابت ها گذاشته بود، در ۱۲ بازی لالیگایی متحمل شکست شد و فصل را با ۶٨ امتیاز، ۱۱ امتیاز کمتر از بارسای قهرمان، در رده دوم به پایان رساند. باخت ۶-۰ مقابل والنسیا، پایان کار رئال در کوپا دل‌ری بود و کهکشانی ها با باخت ۱-۰ مقابل چلسی، سوپرجام اروپا را هم از دست دادند.
در لیگ قهرمانان اروپا نیز رئال با دو شکست مقابل اسپارتاک مسکو و اینترمیلان به عنوان تیم دوم گروه به دور حذفی رسید و سرانجام در بازی برگشت مرحله یک چهارم نهایی، با درخشش آندری شوچنکو ۲-۰ به دینامو کیف باخت و حذف شد. حتی بازگشت زین الدین زیدان به رئال پس از حدود ۱۰ ماه هم نتوانسته رئال را به مسیر بازگرداند.
از ۱۰ مارچ و پیروزی ۴-۱ مقابل وایادولید (آخرین تجربه سولاری روی نیمکت) رئال دیگر در بازی های دور از خانه به برتری نرسیده و در ۵ بازی به ۲ تساوی و ٣ باخت رسیده است. رئال آخرین بار در آپریل ۲۰۰۶ روندی اینچنینی (۵ بازی متوالی دور از خانه بدون برد) را ثبت کرده بود. (شکست ۲-۱ مقابل مایورکا و تساوی ۰-۰ مقابل والنسیا، ۱-۱ مقابل رئال ساراگوسا، ۱-۱ مقابل بارسلونا و ۱-۱ مقابل ختافه)
رئال تا این جای فصل ۴۴ گل دریافت کرده که دقیقا مشابه با آمار فصل گذشته است و از فصل ۰۹-۲۰۰٨ (۵۲ گل) بدترین آمار رئال در یک فصل لالیگا محسوب می‌شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست