یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حواسشان به جدول نبوده است!
سریال تساوی مدعیان قهرمانی و سهمیه آسیااخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۲ ارديبهشت ۱٣۹٨ -  ۱۲ می ۲۰۱۹بخش ورزشی- یکی از آن عجایب در فوتبال ایران قبل از شروع بازیهای همزمان دیشب روی داد و سعید فتاحی درباره اعتراض تیم پدیده به نادیده گرفتن شانس این تیم برای قهرمانی از سوی سازمان لیگ به رادیو تهران گفت: حق با تیم پدیده بوده است. یک جام از قبل داشتیم. مجدداً سه جام دیگر ساختیم ولی دوستان در روابط عمومی به اشتباه اعلام کرده بودند.
وی افزود: اگر تمام تیم‌ها تا هفته پایانی شانس قهرمانی داشته باشند باید جام را به چهار شهر ببریم. قبلاً هم این کار را کرده ایم. دوستان حواسشان به جدول نبوده است و فکر کردند نتیجه بازی سپاهان تأثیرگذار است. از هواداران تیم پدیده عذرخواهی می‌کنم.
"ورزش سه"، در باره کار هنری این جام که این چنین دنبال آن هستند نوشت: فکر می کنید کسی از دیدن جام قهرمانی لیگ برتر شگفت زده شد؟! نه این جام که آخرین جام ساخته شده برای لیگ برتر ایران است چهره ای عجیب دارد و آدم با خودش می ماند چه توصیفی می تواند برای آن استفاده کند. شاید هم این جام یک اثر پست مدرن باشد که تلفیقی سطحی و پیچیده از هنر کلاسیک و مدرن است؟ هرچه هست جام قهرمانی لیگ برتر ایران کماکان تنها همان شکل معنوی خودش را حفظ می کند چرا که بعید است بازیکن و مربیان قهرمان خیلی از خود این جسم با طراحی عجیبش لذتی ببرند یا کسی حاضر باشد جام را در ویترین خانه اش بگذارد. البته که در همه این سال ها نسبت به جام های قهرمانی ارائه شده در مسابقات لیگ برتر نقد وجود داشته که واقعا این نقدها وارد هستند. در کشوری که صنایع دستی اش در دنیا جزو بهترین ها است اینکه نمی توانند یک کاپ قهرمانی در شان لیگ برتر یا اصلا هنر ایران بسازند خودش سوال بزرگی است.
با این وجود به نظر می رسد که کماکان زیباترین جام قهرمانی فوتبال در ایران جام تخت جمشید باشد. در سال های ابتدایی لیگ برتر که گفته می شد جام های قهرمانی را از مغازه های لوازم ورزشی فروشی می خرند اما حتی آن گلدان بزرگ منبت کاری نقره ای و طلایی هم زیبا نبود. جام قهرمانی لیگ برتر زیبا نیست و به نظر می رسد واقعا این دیگر کاری نیست که نتوان آن را انجام داد. وقتی به جام های قهرمانی لیگ های مختلف فوتبال جهان نگاه می کنیم در این حیرتیم که چرا فوتبال ایران شایسته چنین جامی نیست.


پرسپولیس یک - ماشین‌سازی یک
تعارف پرسپولیس به سایر مدعیان؛ تکلیف قهرمانی به هفته آخر کشید
تساوی پرسپولیس برابر ماشین‌سازی باعث شد تا تکلیف قهرمان لیگ هجدهم در هفته آخر مشخص شود.
به گزارش ایسنا، در هفته بیست و نهم و ماقبل آخر لیگ برتر فوتبال ایران، ۸ بازی به طور هم‌زمان برگزار شد که در مهم‌ترین دیدار پرسپولیس و ماشین سازی در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند که این دیدار در پایان با تساوی یک بر یک به پایان رسید تا تکلیف قهرمان لیگ هجدهم به هفته آخر بکشد.
در این دیدار ابتدا ماشین‌سازی در دقیقه ۱۴ توسط کویتونگو به گل رسید اما در ادامه و در دقیقه ۸۰ علیپور از روی نقطه پنالتی کار را به تساوی کشاند.
نیمه اول
نیمه اول را پرسپولیس هجومی آغاز کرد اما در همان ابتدای کار نزدیک بود ماشین‌سازی با یک اوت دستی به گل برسد که واکنش رادوشوویچ توپ را به کرنر فرستاد. پس از این موقعیت دوباره پرسپولیس توپ و میدان را در اختیار گرفت و یک کرنر از روی ضربه کاشته آرام علیپور برای سرخ‌ها به دست آمد.
کرنر ارسال شده با برخورد به چند بازیکن و به صورت اتفاقی در دهانه دروازه به بودیمیر رسید که این مهاجم کروات در دقیقه ۶ جدی‌ترین فرصت پرسپولیس را از دست داد و توپ را به بیرون زد.
پرسپولیس توپ و میدان را در اختیار داشت اما ضدحمله بازیکنان ماشین سازی و اشتباه سیدجلال حسینی، چای کویتونگو را با رادوشویچ تک به تک کرد که مهاجم خارجی ماشین سازی به زیبایی و با ضربه‌ای چیپ دروازه صدرنشین لیگ برتر را باز کرد.
این گل باعث شد تا پرسپولیس کار را هجومی‌تر از قبل دنبال کند و حتی می‌توانست در دقیقه ۲۰ روی ارسال مهدی ترابی به گل برسد اما ضربه سر کامیابی‌نیا به شکلی خطرناک به اوت رفت. هم‌چنین ضربه پشت محوطه ترابی در دقیقه ۲۳ راهی به دروازه پیدا نکرد.
در دقیقه ۲۷ روی حرکت بودیمیر، کنعانی‌زادگان مجبور به خطا روی این بازیکن شد که داور با کارت زرد او را جریمه کرد. مهدی ترابی باز هم پشت توپ قرار گرفت که ضربه او باز هم به بیرون رفت.
پس از چند حمله نصفه و نیمه، پرسپولیس فرصت گلزنی داشت که شوت سیامک نعمتی در دقیقه ۳۵ با برخورد به مدافع ماشین‌سازی و تغییر مسیر به تیر دروازه دخسوس برخورد کرد و به گل تبدیل نشد. بعد از آن نیز کرنر پرسپولیسی‌ها و شوت نورالله‌ی توسط دخسوس دفع شد تا پرسپولیس از زدن گل در این نیمه عاجز بماند. هم‌چنین سیامک نعمتی فرصت جبران گل خورده را داشت که ضربه سر او در دقیقه ۴۴ باز هم به تیر دروازه برخورد کرد.
دقیقه ۴۵ مهدی شیری با خطا روی بازیکن ماشین‌سازی کارت زرد گرفت.
پس از این تلاش دو تیم فایده نداشت تا پرسپولیسی‌ها با یک گل و بازنده به رختکن بروند.
نیمه دوم
پرسپولیس در نیمه دوم باز هم بازی را هجومی آغاز کرد و چند فرصت گلزنی ایجاد کرد اما بی‌دقتی در پاس و ضربه آخر مانع از به ثمر نشستن این فرصت‌ها شد. در جدی‌ترین موقعیت ۱۵ دقیقه ابتدایی نیمه دوم، سانتر پرسپولیسی‌ها با ضربه سر شجاع خلیل‌زاده همراه شد که دخسوس توپ را دفع کرد و توپ ریباند را مدافع ماشین‌سازی به خوبی از مقابل پای سیدجلال حسینی دور کرد.
توپ به کرنر رفته در دقیقه ۵۵ به نعمتی رسید که شوت این بازیکن به شکلی خطرناک به بیرون رفت. هم‌چنین شاگردان برانکو می‌توانستد در دقیقه ۵۷ به گل برسند که داور در تصمیمی مشکوک آفساید بودیمیر را اعلام کرد.
ایجاد نشدن موقعیت‌های فراوان، برانکو را وادار کرد تا سروش رفیعی را برای خلاقیت بیش‌تر در دقیقه ۶۹ به جای سیامک نعمتی به زمین بفرستد.
با وجود به بازی آمدن رفیعی پرسپولیس نتوانست موقعیت جدی تا دقیقه ۷۷ ایجاد کند اما در این دقیقه پاس علیپور به بودیمیر او را در موقعیتی مناسب قرار داد که ضربه بودیمیر به وسط دروازه با واکنش دخسوس همراه شد.
در دقیقه ۸۰ باز هم با حرکت بودیمیر و خطای مدافع ماشین‌سازی، این مهاجم خارجی را در محوطه جریمه سرنگون کرد تا کوپال ناظمی اعلام پنالتی کند. علیپور پشت این توپ قرار گرفت و بعد از هفته‌ها توانست در دقیقه ۸۰ گلزنی کند. پس از این گل باز هم پرسپولیس روی دروازه ماشین‌سازی حمله‌ور شد و این فرصت را داشت تا در دقیقه ۸۵ توسط نورالله‌ی به گل برسد اما شوت سرکش این بازیکن از بالای دروازه به بیرئون رفت.
کرنرهای پرسپولیس در لحظات پایانی فایده‌ای نداشت تا دو تیم به تساوی یک بر یک رضایت دهند. با این تساوی و مساوی سپاهان برابر پدیده، پرسپولیس ۵۸ و سپاهان ۵۵ امتیازی شدند تا تکلیف تیم قهرمان به هفته آخر کشیده شود.
ترکیب پرسپولیس: بوژیدار رادوشوویچ، سید جلال حسینی (کاپیتان)، شجاع خلیل‌زاده، مهدی شیری، شایان مصلح، کمال کامیابی‌نیا، احمد نورالله‌ی، سیامک نعمتی (۷۰- سروش رفیعی)، مهدی ترابی، ماریو بودیمیر و علی علیپور
ترکیب ماشین سازی: فرناندو دخسوس، محمد حسین کنعانی، فرید بهزادی کریمی، مسیح زاهدی، سید محمد خرم‌الحسینی، عزیز معبودی، احمدرضا زنده روح، سعید مهری، چای کویتونگو (۲۸- احسان تأییدی)، مصطفی سالاری و محمد اهل شاخه

پدیده یک - سپاهان یک
تساوی گل جدال کسب سهمیه را داغ نگه داشت
مصاف دو تیم پدیده شهر خودرو و سپاهان اصفهان با تساوی یک بر یک به پایان رسید.
به گزارش ایسنا، در جریان هفته بیست و نهم لیگ برتر فوتبال دو تیم پدیده شهر خودرو مشهد و سپاهان اصفهان به مصاف هم رفتند که در نهایت این بازی با نتیجه یک بر یک به پایان رسید.
حدود ۲۳ هزار نفر هوادار پدیده به ورزشگاه امام رضا مشهد آمده بودند و این بازی را از نزدیک تماشا کردند. همچنین ۵۰۰ نفر از هواداران سپاهان برای دیدن این بازی مهم خود را به مشهد رسانده بودند. خوش و بش بهنام برزای و علی قربانی بازیکنان تیم‌های پدیده و سپاهان که زمانی در استقلال هم‌بازی بودند از نکات جالب این بازی قبل از آغاز مسابقه بود.
آغاز این بازی با سوت علیرضا فغانی همراه بود و در حالی که شور و هیجان زیادی هفته بیست و نهم لیگ برتر فرا گرفته بود، اولین گل هفته بیست و نهم به نام تیم پدیده ثبت شد. در دقیقه ۳ روی اشتباه و خطای بازیکن تیم سپاهان، شاگردان یحیی گل محمدی صاحب یک ضربه پنالتی شدند و امین قاسمی‌نژاد موفق شد اولین گل این بازی را به ثمر برساند.
بعد از این گل، تیم سپاهان سعی داشت تا گل دقایق اول را جبران کند اما شاگردان قلعه نویی نتوانستند در نیمه اول به توفیقی دست پیدا کند و همچنین تک موقعیت‌های تیم پدیده نتیجه‌ای به همراه نداشت تا نیمه اول این بازی با برتری یک گله پدیده به پایان رسید. تنها نکته قابل توجه برای سپاهان در دقیقه ۱۶ رخ داد که کی‌روش استنلی روی یک ضربه در محوطه جریمه با بازیکن پدیده برخورد داشت و استنلی معتقد بود که این صحنه پنالتی است. امیر قلعه‌نویی به تصمیم داور بازی به شدت واکنش نشان داد. اما فغانی این صحنه را پنالتی تشخیص نداد و در پاسخ به اعتراضات کی‌روش، به وی کارت زرد داد.
نیمه دوم با موقعیت خطرناک محمد آقاجانپور از تیم پدیده همراه بود. این بازیکن در دقیقه ۴۶ با تصاحب توپ در محوطه جریمه، توپ را به صورت چکشی روانه دروازه حریف کرد اما این موقعیت تبدیل به گل نشد. اما در دقیقه ۵۲ سپاهان موفق شد گل تساوی را به ثمر برساند. علی قربانی که در نیمه دوم به جای حامد بحیرایی به میدان آمده بود توانست با ضربه سر ارسالی نقطه کرنر گل تساوی تیمش را به ثمر برساند و نتیجه بازی را یک بر یک کند.
بعد از گل تساوی، بازی جریان متعادلی پیش گرفت توپ بیشتر در میانه میدان جریان داشت و تک موقعیت‌های دو تیم نتوانست تأثیری در نتیجه بازی بگذارد و در نهایت مصاف حساس دو تیم پدیده و سپاهان اصفهان با تساوی یک بر یک به پایان رسید تا کماکان رقابت برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا داغ بماند.

تساوی استقلال برابر صنعت نفت
اخراج مجیدی و خروج آبی‌ها از کورس
دیدار تیم های فوتبال صنعت نفت آبادان و استقلال تهران با تساوی به پایان رسید تا شاگردان مجیدی از کورس قهرمانی خارج شوند.
در یکی از دیدارهای حساس هفته بیست و نهم رقابت‌های لیگ برتر که به طور همزمان با سایر دیدارها ا در آبادان آغاز شد تیم فوتبال استقلال مهمان صنعت نفت بود که این دیدار با تساوی بدون گل به پایان رسید.
شاگردان فرهاد مجیدی که با احتمالات جدول شانس رسیدن به عنوان قهرمانی را داشت برای رسیدن به گل تلاش زیادی کردند اما نتوانستند از موقعیت‌هایی که به دست آوردند استفاده کنند تا نیمه دوم این دیدار از حساسیت بیشتری برخوردار شود.
مهمترین اتفاق نیمه دوم گل روح الله باقری در نیمه دوم بود که از سوی داور آفساید اعلام شد. همین صحنه اعتراض نیمکت نشینان و بازیکنان استقلال را به همراه داشت که ادامه این اعتراضات باعث اخراج فرهاد مجیدی از روی نیمکت شد.
استقلال با این تساوی ۵۴ امتیازی شد و در رده سوم قرار گرفت اما شانس قهرمانی را از دست داد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست