یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

فینالیست های اروپا، تام و جری تاج
روز سرنوشت برای پرسپولیس، سپاهان، استقلال و پدیده


• روز سرنوشت برای پرسپولیس، سپاهان، استقلال و پدیده ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۰ ارديبهشت ۱٣۹٨ -  ۱۰ می ۲۰۱۹


کوروش طاهرنسب
یک - لیگ قدرتمند: پنچ شش دهه قبل در بین هواداران و در مجموع اهالی فوتبال با هررتبه و منصبی مثلی رایج بود که هر وقت دو تیم پرسپولیس و تاج قوی هستند تیم ملی هم قوی است. در آن وقتها این دو تیم شاخص ترین تیم ها بودند و گاه و گداری پاس تهران خودی نشان می داد. بعد از به راه افتادن جام تخت جمشید تقسیم قدرت در فوتبال ایران بوجود آمد اما باز هم نفرات ملی پوش بیشتر از این دو باشگاه سرخ آبی تهران انتخاب می شدند.
این مثل آن روزی، وضعیت چند باشگاه طراز اول انگلیس و شاخص ترین آنان منچستری های آبی و سرخ و تانتهام و لیورپول را تداعی می کند. تیم انگلیس در جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه نشان داد که پشتوانه قوی از لیگ برتر انگلیس اندوخته است و به همین علت بود که توانست در جمع چهار تیم مرحله پایانی قرار گیرد. بازیکنان جوانی که از لیگ برتر برخاسته اند و همراه با آنان نیز مربی جوانی بنام ساوت گیت که افکار و طرحهای نوین و متحولانه ای برای ارتقاء سطح کیفی تیم ملی انگلیس در جریان جام هیجدهم در روسیه ۲۰۱٨ پیاده و اجرا کرد. به همین علت است که چهار تیم انگلیسی با ترکیبی از بازیکنان بومی و تعدادی غیربومی توانسته اند شکوفائی لیگ فوتبال شان را با صعود به فینال هر دو جام معتبر باشگاهی اروپا نشان دهند.

دو - چند دهه قبل وقتی جوانان، زمینی را برای ورزش و بازی با پستی و بلندیها و چاله و چوله های اش مساعد می یافتند برای آماده سازی آن زمین خود مشغول می شدند و برای گذراندن اوقات فراغت و بازی شان از آن استفاده می کردند. اگر هم مدعی و مالکی پیدا می شد باز با ریش سفیدی و یا توصیه بالاترها کاری به آن زمین نداشتند و برای نوجوانان و جوانان برای بازی در آن زمین مصونیت و آرامش خیالی بوجود می آمد. اما در عصر جمهوری اسلامی، چی؟
وحید ذوالاکتاف عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان که نه «ضدانقلاب» است و نه «جدائی طلب» و نه «معاند و منافق» بلکه از خود نظام است و در دانشگاه با علم و محاسبه سروکار دارد در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص وضعیت ورزش همگانی در کشور گفته: به یاد دارم زمانی که کودک بودم برای ورزش یک ریال هم هزینه نکردم و به صورت مجانی به ورزش می‌پرداختم و حتی اگر به سالنی هم می‌رفتم کسی از من مطالبه‌ی پول نمی‌کرد. البته درست است که الان امکانات ورزشی زیاد شده است ولی شما اگر بخواهید به سالنی برای ورزش کردن بروید باید پول زیادی را صرف آن کنید. به خاطر دارم که حتی در زمان کودکی اگر بچه‌هایی از قشر ضعیف به سالن‌ها می‌آمدند، سالن‌ها شورت و پیراهن آنها را تامین می‌کردند و پولی به خاطر آن نمی‌گرفتند.
او افزود: بر این باور هستم که امکانات ورزشی مجانی نیست، به عنوان مثال فرزند خودم اگر بخواهد ورزش کند پول نیاز دارد و تمام مکان‌های ورزشی مادی شده است. زمانی که به پارک‌ها می‌رویم خواهیم دید که افراد بیشتری به پارک‌ها برای ورزش می آیند و باید به این نکته توجه کرد که افزایش جمعیت هم داشته ایم و با یک نسبت گیری می‌توان دریافت که آیا شور و شوق مردم نسبت به ورزش زیاد شده است؟
وی ادامه داد: اینکه بنشینیم در صدا و سیما و تلویزیون و حتی در کلاس سخنرانی کنیم کافی نیست و یک کار ساده لوحانه است و باید بستر سازی انجام داد که همه ی اقشار جامعه بتوانند ورزش کنند. اقشار ضعیف که هم کرایه خونه می‌دهند و هم پول حمل و نقل، برای ورزش کردن نمی‌توانند پولی خرج کنند و حتی در نان شب خود محتاجند و ما شاهد هستیم که اگر بخواهید فوتبال بازی کنید یا حتی شنا بروید باید خرج زیادی را صرف فقط ۴۵ دقیقه شنا کردن کنید.

سه - تام و جری - مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال نظام که فامیلی اش صدرصد طاغوتی, سلطنتی و پادشاهی ناب است اراده فرموده اند و پرده ای از بازی تام و جری را به نمایش گذاشته اند و در پاسخ تعدادی از آمیرزابنویسان و دلالان رسانه ای گفته اند مربی تیم ملی هم اکنون مشغول بازیهای لیگ برتر است. ایشان با این افاضات برای دفعات متعدد نشان دادند که کمیته فنی و اتحادیه باشگاه و کانون مربیان و غیره مثل همیشه بنشینند و کارتون تام و جری را تماشا کنند، البته با بساط تخمه و چای و آب زرشک! ایشان اگر اعلام می کرد که در راستای کمک به این محافل، خودمان هزینه آب زرشگ را از محل دلارهای بلوکه شده در فیفا پرداخت خواهیم کرد، تماشای کارتون بیشتر می چسبید.
به فارسی ترجمه شود: تاج: ولی من درباره سرمربی اعتقادم این است که ما تا فیفادی وقت داریم .ضمن این که کار را باید به سرعت انجام بدهیم و کاری کنیم که سرمربی لیگ را هم زیر نظر قرار دهد هرچند سرمربی مدنظر ما دارد لیگ را به طور جدی و به وسیله ... (خودش) دنبال می کند و می بیند. این را مردم بدانند که این کار دارد انجام می شود.

چهار- قضیه بر عکس بود! علی کفاشیان رئیس سابق فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی گفته است: یک مرتبه با کی روش به اختلاف رسیدیم و دعوا ایجاد شد و مقرر شد او برود. این اتفاق قبل از عید نوروز بود. ما تفاهم کردیم و گفتیم او بعد از عید نیاید. وزارت ورزش وقت نیز همین موضوع را گفت و ما به دنبال مربی جدید بودیم. بعد یکباره گفتند او باید باشد. بالاتر از وزیر ورزش گفتند که او باید بماند زیرا وزیر هم می خواست که او برود. یک نیروی بالاتر از آقای گودرزی ورود کردند. یک مربی وقتی از بالا حمایت می شود، کنترل او سخت می شود. به همین دلیل یک سری مواقع او با فدراسیون لج می کرد و ما خیلی وقت ها تحمل می کردیم.
بعد هم اشاره دیگری کرده که وقتی به فدراسیون آمدم نه مربی داشتیم و نه هیچ چیزی و باید به جام جهانی می رفتیم. اگر دفعه دوم به جام جهانی نمی رفتیم نمی توانستم به خانه بروم. سه بازی آخر با قطر و لبنان و کره جنوبی بود. به ما گفتند کی روش دست به یکی کرده با قطر که ببازد و پول خوبی بگیرد و ببینید من چه استرسی می کشیدم. خدا به ما کمک کرد که به جام جهانی رفتیم.
البته کفاشیان که کاریکاتور بدشکلی از خنده و قهقهه بود موضوع را وارونه بیان کرده است. کی روش آدم خودخواه و بداخلاق و مستبدی در کاراش بود اما مربی نبود که خیانت به خود و تیم کشوری که او آن را هدایت می کرد بکند. واسطه بین فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی و فدراسیون فوتبال قطر، فردی که زمانی هم در ایران مربیگری کرد و آن افتضاحات و شکستهای تیم المپیک ایران را موجب شد وینگادا پرتغالی بود. حاج علی کفاشیان آدرس غلط می دهد و نیک می داند که برای باخت تیم قطر به ایران چه امتیازات دیگری در میدان گازی پارس جنوبی به مقامات قطری دادند. کی روش در این داد و ستد تجاری مربوط به این بازی نقشی نداشت. آن چه که - خ. و - گزارش کرده بود در بخش مربوط به رشوه گیری کی روش صحت نداشت.


پنچ- شنبه عجیب و غریب! در فوتبال های مدرن، وقتی مسابقات حساسی که هموار کننده راهی قهرمانی یا سراشیبی سقوط تیمها است همیشه از شنبه یا یکشنبه هیجان انگیز و فوق العاده و بازیهای جذاب و این قبیل صفات و قیود مثبت استفاده و یاد می شود. اما وقتی در لیگ برتر یا لیگ آزادگان که به حق لیگ گدایان نام گذاشته اند چنین مسابقات حساسی برگزار می شود باید از جمعه یا یکشنبه عجیب نام برد. زیرا اتفاقات عجیب و غریبی روی می دهد که فقط فابریک آن در جمهوری اسلامی یافت می شود. بازیهای همزمان است و یک مرتبه برق استادیوم قطع می شود و یا ناگهان بلندگوی استادیوم خبر دروغی را پخش می کند که خاطر جمعی کاذب تیم مدعی را به همراه داشته باشد و یا در شهری بازی ساعت مثلا ۲۱ برگزار می شود و در شهر دیگری بازی در ساعت ۲۱ و ده دقیقه شروع می شود با کلی توجیه و قصه پردازی. اگر امروز شنبه شنیدید که برق ورزشگاه آزادی قطع شده تعجب نکنید چون پرسپولیس با ماشین سازی بازی دارد و سه امتیاز برای پرسپولیس به معنی قهرمانی سرخ پوشان است در صورتیکه سپاهان در برابر پدیده امتیاز از دست بدهد. یا در مشهد ممکن است علم الهدی امام جمعه بیش از حد زبان دراز این شهر بگویند بازی پدیده و سپاهان را تعطیل کنید چون در حالت آرایش جنگی هستیم و وقتی می توانیم سفره های مردم را خالی کنیم دیگر این فوتبال و شرط بندی ها چه می تواند باشد و جامی که سهمی از آن به آستان قدس رضوی نمی رسد برای ته چاه چمکران خوب است. باور کنیم که در جمهوری اسلامی موضوعات عجیب و غریبی روی می دهد که گربه ملوس بجای خر زحمتکش شاخ در می آورد.

شش - ۴ تیم شانس قهرمانی! نود نوشته : به جز ۴ تیم بالای جدول، تراکتورسازی نیز بخت کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را دارد. در انتهای جدول، تکلیف سقوط استقلال خوزستان به لیگ یک مشخص شده و دو تیم سپیدرود و نفت مسجدسلیمان جدال نفس‌گیری برای تعیین دیگر تیم سقوط‌کننده به لیگ یک دارند.
پرسپولیس-ماشین‌سازی تبریز:
پرسپولیس، صدرنشین این فصل، این فرصت را دارد که در همین هفته تکلیف قهرمانی را مشخص کند. این تیم در روزهای اخیر دچار افت شده و در ۵ بازی گذشته در لیگ و آسیا به پیروزی نرسیده و تنها ۲ گل زده است. سرخپوشان برای هت‌تریک در قهرمانی احتیاج به ۴ امتیاز دارند.

پدیده مشهد-سپاهان اصفهان:
این بازی آخرین تقابل تیم‌های بالای جدول در لیگ هجدهم است. سپاهان پس از پرسپولیس، جدی‌ترین مدعی عنوان قهرمانی است. هرچند که پدیده نیز شانس قهرمانی دارد ولی بیشتر تلاش این تیم معطوف به کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود. پدیده در ۶ بازی اخیر خانگی به ۵ پیروزی دست یافته و سپاهان در ۵ دیدار قبلی خارج از خانه تنها یک برد داشته است.

صنعت نفت آبادان- استقلال تهران:
استقلال در آخرین تلاش‌های خود برای قهرمانی، در آبادان به دیدار صنعت نفت آبادان می‌رود. جدال دو تیم در لیگ برتر هیچ وقت مساوی نشده است. صنعت نفت در بهترین روزهای تاریخ خود در لیگ برتر به سر می‌برد و برای نخستین بار موفق به ۴ پیروزی پیاپی شده است. استقلال بهترین تیم نیم فصل دوم است.

تراکتورسازی-پارس جنوبی:
تراکتورسازی تا ۴ هفته پیش مدعی جدی قهرمانی بود ولی این تیم در ۴ بازی گذشته تنها موفق به کسب یک امتیاز شد تا شانس قهرمانی این تیم به صفر برسد و سرخپوشان تبریزی تنها به دنبال کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا باشند. پارس جنوبی در ۵ بازی اخیر خارج از خانه شکست خورده است.

برنامه و اسامی داوران قضاوت‌کننده در هفته بیست‌ونهم لیگ برتر فوتبال به شرح زیر است:
شنبه - ۲۱ اردیبهشت ۹۸، ساعت ۲۱:۳۰
پرسپولیس - ماشین‌سازی تبریز، ورزشگاه آزادی
داور: کوپال ناظمی
کمک‌ها: حسن ظهیری و محمد هاشمی‌نسب
کمک داوران اضافی: موعود بنیادی‌فر و محمدباقر پورباقر
داور چهارم: بابک داوری
ناظر داوری: عبود سنگاشکن

سپیدرود رشت - نساجی مازندران، ورزشگاه سردار جنگل رشت
داور: سیدمهدی سیدعلی
کمک‌ها: رضا سخندان و سعید علی‌نژادیان
کمک داوران اضافی: علی صفایی و یاسر همرنگ
داور چهارم: مهدی عالیقدر
ناظر داوری: محسن ترکی

ذوب‌آهن اصفهان - فولاد خوزستان، ورزشگاه فولادشهر اصفهان
داور: حسین زیاری
کمک‌ها: محمدرسول ذورقی و علیرضا مرادی
کمک داوران اضافی: مهدی مرجان‌زاده و مجید محمدی
داور چهارم: مهدی صناعی
ناظر داوری: حیدر شکور
پدیده شهرخودرو - سپاهان اصفهان، ورزشگاه مشهد
داور: علیرضا فغانی
کمک‌ها: محمدرضا ابوالفضلی و علیرضا ایلدروم
کمک داوران اضافی: رضا عادل و علی میرغفاری
داور چهارم: محمدجواد مداح
ناظر داوری: علیرضا کهوری

تراکتورسازی تبریز - پارس جنوبی، ورزشگاه یادگار تبریز
داور: وحید کاظمی
کمک‌ها: آرمان اسعدی و یعقوب حجتی
کمک داوران اضافی: پیام حیدری و عبدالنبی پورخلف
داور چهارم: هیوا بهمنی
ناظر داوری: بهرام مهرپیما

استقلال خوزستان - سایپا، ورزشگاه غدیر اهواز
داور: کمیل غلامی
کمک‌ها: حسین مرادی و مهدی سیفی
کمک داوران اضافی: جواد رحیم‌زاده و روح‌الله شریفی
داور چهارم: فرهاد مروجی
ناظر داوری: محمدجواد تقی‌پور

پیکان - نفت مسجدسلیمان، ورزشگاه شهدای شهر قدس
داور: اشکان خورشیدی
کمک‌ها: محمدرضا منصوری و محمد عطایی
کمک داوران اضافی: علی بای و احمد محمدی
داور چهارم: احد سلطانی
ناظر داوری: اسماعیل صفیری

صنعت نفت آبادان - استقلال، ورزشگاه تختی آبادان
داور: محمدرضا اکبریان
کمک‌ها: مهدی الوندی و جلیل شعرانی
کمک داوران اضافی: امیر عرب‌براقی و کیوان علی‌محمدی
داور چهارم: اسد حاج‌محمدی
ناظر داوری: ایرج نظری


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست