یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

فینالهای تمام انگلیسی
آرسنال با شایستگی و چلسی به زحمت فینالیست شدند!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۰ ارديبهشت ۱٣۹٨ -  ۱۰ می ۲۰۱۹بخش ورزشی: خواب و خیال! خانم ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، گفته ممکن است بتواند مانند تیم فوتبال لیورپول در مسابقه با بارسلونا، به طور غیرمنتظره‌ای ورق را برگرداند و به نتیجه خوبی در زمینه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا برسد. این که نخست وزیر انگلیس در جلسه پارلمان بریتانیا در پاسخ به جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، بگوید: "راستش با نگاه به برد دیشب لیورپول از بارسلونا، فکر می‌کنم این نشان می‌‎دهد وقتی همه می‌گویند کار تمام است و حریف اروپایی شکستمان داده و زمان از دست می‌رود و باید شکست را پذیرفت، درست در همین موقع اگر همه متحد شویم می‌توانیم موفق شویم." بیشتر شبیه خواب و خیال است. چون سیاست فوتبال نیست که توپ گرد و دروازه دراز داشته باشد. هر چند رهبر حزب کارگر توهم خانم نخست وزیر را با طعنه بدینگونه به وی پاسخ داده است: "شاید با توجه به بازی خیره‌کننده لیورپول، نخست‌وزیر بتوانند از یورگن کلوپ درباره نتیجه‌گیری موفق در سطح اروپا مشورت بگیرد"!

هت تریک و بازی درخشان لوکاس مورا بازیکن برزیلی تیم تانتهام در برابر آژاکس آمستردام باعث شد تا فاکس اسپورت آسیا در گزارشی که سایت نود آنرا باز نشر کرده است و به بهانه نمایش قهرمانانه لوکاس در آمستردام؛ تمام هت‌تریک های نیمه نهایی لیگ قهرمانان را مرور کند. لوکاس به پنجمین بازیکنی تبدیل شد که موفق به هت‌تریک در لیگ قهرمانان اروپا می‌شود. هر چند اوبامیونگ بازیکن کامرونی آرسنال نیز در دیدار دیشب برابر والنسیا در دیدار برگشت نیمه نهائی لیگ اروپا با زدن سه گل هت تریک کرد.
در بازی برگشت لیگ اروپا والنسیا میزبان آرسنال بود. آرسنال بازی رفت را در لندن ٣ بر ۱ برده بود. والنسیا در ابتدای شروع دیدار برگشت زود به گل رسید اما آرسنال خیلی زود به خط میانی و دفاعی خود سر و سامان بخشید و نتیجه آن زدن گل مساوی بود. تیم فوتبال آرسنال با برتری ۲ بر ۴ در زمین والنسیا در بازی برگشت مرحله نیمه نهایی رقابت‌های لیگ اروپا به فینال این جام راه یافت.
در این بازی ورزشگاه مستایا، ابتدا والنسیا توسط گامیرو در دقیقه ۱۱ به گل رسید، اما اوبامیانگ در دقیقه ۱۷ بازی را به تساوی کشاند و نیمه اول با همین نتیجه پایان یافت. در نیمه دوم، آرسنال در دقیقه ۵۰ توسط لاکازت صاحب گل شد و باز هم گامیرو در دقیقه ۵٨ تساوی را بر جریان رقابت حاکم کرد.
سرانجام دو گل دیگر از اوبامیانگ در دقایق ۶۹ و ٨٨ برتری ۲ بر ۴ آرسنال را رقم زد تا ستاره گابنی هت‌تریک کند و تیمش با توجه به برتری ٣ بر یک در بازی رفت با برتری مجموع ٣ بر ۷ به فینال لیگ اروپا راه یابد.

در دیگر مسابقه، چلسی در لندن میزبان فرانکفورت بود. در این بازی چلسی در نیمه نخست روی پاس هازارد و فرار لوفتوس چیک به گل رسید تا بازی در مجموع رفت و برگشت، ۲-۱ شود. این گل در دقیقه ۲٨ با بغل پای دقیق چیک به ثمر رسید.
اما نیمه دوم، فرانکفورت توانست جبران کند. تیم سختکوش آلمانی روی یک کار ترکیبی دیدنی، عمق دفاع چلسی را هدف گرفت و با ضربه لوکا یوویچ به گل رسید. این گل در دقیقه ۴۹ به ثمر رسید و موجب شد در نهایت کار به وقت های اضافه کشیده شد چرا که نتیجه دیدار رفت تکرار شد.
در وقت های اضافه دو بار فرانکفورت تا آستانه گلزنی پیش رفت که بازیکنان چلسی در نزدیکی خط دروازه، مانع گلزنی حریف شدند. گل آزپیلیکوئتا هم مردود اعلام شد تا بازی مساوی تمام شود و به ضربات پنالتی برود.
در ضربات پنالتی، آزپیلیکوئتا پنالتی اش را از دست داد ولی جورجینیو، بارکلی، لوئیز و هازارد برای چلسی گلزنی کردند. در آن سمت، کپا دو پنالتی هینترگر و پاسینسیا را مهار کرد تا در نهایت چلسی ۴-٣ پیروز شود و جمع لندنی ها در فینال تکمیل شود.
به این ترتیب فینال مسابقات لیگ اروپا در فصل جاری روز چهارشنبه ٨ خرداد در یک جدال تمام انگلیسی و به عبارت بهتر تمام لندنی، بین آرسنال و چلسی انجام خواهد شد. این بازی در ورزشگاه المپیک استادیوم باکو آذربایجان برگزار خواهد شد. در لیگ قهرمانان نیز لیورپول و تانتهام فینال را برگزار می کنند تا هر دو جام شاهد رقابت تیمهای انگلیسی برای کسب عنوان قهرمانی باشند.

هت‌تریک، لوکاس مورا
شاگردان پوچتینو با گل های ده‌لیخت و زیاش نیمه دوم را با شکست ۲-۰ به رختکن رفتند تا تاتنهام برای فینالیست شدن به ٣ گل نیاز داشته باشد. لوکاس با به ثمر رساندن دو گل در فاصله ۴ دقیقه، امید را قبل از دقیقه ۶۰ به اردوی اسپرز بازگرداند و سرانجام با گلزنی در آخرین ثانیه از وقت های اضافه، تاتنهام را یک تنه به فینال ۱۱ خرداد مادرید رساند.
با این هت‌تریک، لوکاس مورا به پنجمین بازیکن تاریخ لیگ قهرمانان تبدیل شد که موفق شده در نیمه نهایی این رقابت ها هت‌تریک کند. به این بهانه نگاهی خواهیم داشت به ۴ بازیکنی که پیش از لوکاس این دستاورد را تجربه کرده بودند:

آلساندرو دل‌پیرو: یوونتوس ۴-۱ موناکو (۱ آپریل ۱۹۹٨)
در نخستین شب از آپریل سال ۱۹۹٨، برترین بازیکن تاریخ یوونتوس نقش اول صحنه دل‌آلپی بود و با یک هت‌تریک، تیمش را در آستانه حضور در سومین فینال متوالی لیگ قهرمانان اروپا قرار داد. او در دقیقه ٣۵ با یک ضربه ایستگاهی قفل دروازه بارتز را گشود و در ادامه با به ثمر رساندن ۲ پنالتی در دقایق ٣+۴۵ و ۶۲، بازی را ٣-۱ کرد. (موناکو در دقیقه ۴۲ توسط کاستینیا گلزنی کرده بود) زیدان در دقیقه ٨۷ گل چهارم شاگردان لیپی را به ثمر رساند تا خیال یووه از حضور در فینال تا حدودی راحت شود. با وجود شکست ٣-۲ در بازی برگشت، یووه به فینال آمستردام رسید و جام را به رئال مادرید واگذار کرد.

ایویکا اولیچ: لیون ۰-٣ بایرن مونیخ (۲۷ آپریل ۲۰۱۰)
اولیچ این بازی را بهترین نمایش دوران فوتبال خود نامیده و مخالفت با نظر او، کار سختی است. بایرن که فیورنتینا و منچستریونایتد را در دو مرحله قبلی با قانون گل زده در خانه حریفان حذف کرده بود، در نیمه نهایی به سد لیون رسید. بازی رفت در آلیانز آرنا با تک گل روبن به سود باواریایی ها به پایان رسید تا بایرن با یک برتری شکننده قدم به ژرلان بگذارد. اما نیازی به نگرانی نبود.
اولیچ در دقیقه ۲۶ با پای راست، در دقیقه ۶۷ با پای چپ و در دقیقه ۷٨ با ضربه سر گلزنی کرد تا یک هت‌تریک کامل را در مقابل تیم فرانسوی به ثبت رسانده باشد. بایرن و اولیچ در فینال توفیقی نیافتند و مغلوب اینتر شدند اما اولیچ خود با ۷ گل، مشترکا در کنار کریس رونالدو، دومین گلزن برتر فصل لیگ قهرمانان شناخته شد.

رابرت لواندوفسکی: دورتموند ۴-۱ رئال مادرید (۲۴ آپریل ۲۰۱٣)
نیمه نهایی فصل ۱٣-۲۰۱۲ لیگ قهرمانان به نبرد لالیگا و بوندسلیگا تبدیل شد و هر دو نبرد با برتری نمایندگان آلمان به پایان رسید. در این بین، کلید برتری دورتموند در مقابل رئال مادرید، پوکر لواندوفسکی در بازی رفت دو تیم در سیگنال ایدونا پارک بود. لوا در دقیقه ٨ گل نخست را به ثمر رساند. در شرایطی که بازی با گل رونالدو به تساوی کشیده شده بود، مهاجم لهستانی در دقیقه ۵۰ از فاصله ای نزدیک گل دوم را زد و ۵ دقیقه بعد هت‌تریک خود را در مقابل ایکر کاسیاس تکمیل کرد. لوا در دقیقه ۶۶ با به ثمر رساندن یک پنالتی، خود و تیمش را ۴ گله کرد.
دورتموند در بازی برگشت با گل های دقایق پایانی بنزما و راموس ۲-۰ مغلوب رئال شد تا در نهایت با پیروزی ۴-٣ به فینال ومبلی راه یابد. شکست بازی برگشت، ارزش آتش بازی لواندوفسکی در وست‌فالن را بیش از پیش نمایان ساخت.

کریس رونالدو: رئال مادرید ٣-۰ اتلتیکومادرید (۲ می ۲۰۱۷)
رونالدو برای بازکردن قفل دربی مادرید در این نیمه نهایی اروپایی به تنها ۱۰ دقیقه زمان نیاز داشت. او ارسال کاسمیرو را با ضربه سر به تور دروازه اتلتی چسباند تا زیدان به دومین فینال متوالی امیدوار شود. رئال تا قبل از گل دوم موقعیت های فراوانی را به هدر داد تا امیدهای اتلتی زنده بماند اما در دقیقه ۷٣، این خود رونالدو بود که کار را یکسره کرد.
او در این دقیقه با یک والی تماشایی دو گله شد و ۱٣ دقیقه بعد، کات‌بک واسکز را به گل سوم خود تبدیل کرد. او با همین هت‌تریک به آمار ۴۰۰ گل زده برای رئال رسید. اتلتی در بازی برگشت با دو گل سائول و گریزمن قبل از دقیقه ۲۰ به کامبک امیدوار شد اما ایسکو قبل از پایان نیمه یک گل زد تا تکلیف فینالیست در همان لحظه معلوم شود. تکلیفی که البته برای خیلی ها، در همان بازی رفت معلوم شده بود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست