یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ستایش مظاهری و کربلای حاج علی
ورزشگاه کربلا را از جیب نقد و نسیه ایرانیان ساخته اند!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱٨ ارديبهشت ۱٣۹٨ -  ٨ می ۲۰۱۹بخش ورزشی: حاج علی منصوریان - سر مربی ذوب آهن - دو روز قبل از بازی دیروز الزورای عراق در ورزشگاه شهر کربلا گفته بودند کربلا خانه دوم ما است. بعد از پایان بازی دیشب نیز به سبک برادران دینی و امنیتی اش گفته اند:
اول از همه باید بگویم ما عراق را به واسطه حرم آقا امام حسین (ع) و حضرت عباس انتخاب کردیم. انتخاب ما کربلا بود اما متاسفانه اتفاقات بازی دیروز به حدی بود که به ما این اطمینان خاطر داده شد تا بازی بعدی را به طور قطع در جایی غیر از کربلا برگزار کنیم. فضا به حدی به هم ریخته بود که حتی بعد بازی نتوانستیم زیارت برویم.
آن چه که دیشب در جریان این بازی روی داده دلایل متعددی دارد که مهمترین آنان دخالت های جمهوری اسلامی در عراق و به خصوص در میان شیعیان کربلا است. قم و اصفهان دو شهر و استان ایران هستند که اهالی جنوب عراق بدیده مثبتی به این دو استان نگاه نمی کنند و چنین دیدگاهی در ایجاد فضای منفی نسبت به تیم ذوب آهن اصفهان در جریان بازی و ایجاد خشم و تنفر تماشاگران بدون تاثیر نبوده است.
آن چه که وقایع رخ داده در این بازی را برجسته کرده موضع گیری بجا و تحسین برانگیز رشید مظاهری دروازه بان ذوب آهن اصفهان است که در در اینستاگرام به انتقاد از میزبانی ورزشگاه کربلا پرداخت و نوشت: «...اصلا جوّ ورزشگاه قابل توصیف نبود. از این‌ ناراحتیم، توی ورزشگاهی که با پول مردم ایران ساخته شده امنیت جانی نداشتیم، یکی نیست بگه شما عراقی‎ها تو جنگ بودین و نمی‎دونستین چه خبره تو دنیا که این ورزشگاه رو براتون با پول مردم ایران ساختن و از همه مهم‎تر، مردم عزیز ما آرزوی یه ورزشگاه اینجوری رو دارن، بدتر از همه اینکه همه‎ی امکانات ورزشگاه شبیه به امکاناتی بود که تو ایران دیدم، از شیر دستشویی بگیر تا موزاییک و جزئی‌ترین امکاناتش، چه رختکنی داشتن... واقعا چه رختکنی... من که هیچ حس برادری ندیدم و فقط در حد حرف بود... فکر کنم این حس برادری رو فقط مسئولین حس میکنن (نوش جونشون)...»!
مظاهری در ادامه نوشته «هر چی مردم میگفتن و میگن درسته و واقعیتش من خودم فکر میکردم مردم ما اطلاعات کافی ندارن ولی الان که خودم دیدم فهمیدم کاملاً درست میگفتن و دلم‌میسوزه که این مردم ما چقدر مظلومن خدایی... بازیکنی نیستم که به حواشی فوتبالی توجهی بکنم ولی واقعا به غیرتم برخورد که این متن رو‌نوشتم.»

خبرگزاریهای مهر و تسنیم امروز زمینه حمله به مظاهری را با درج مطالبی کلید زدند و هر دو خبرگزاری در مطالبی مشابه هم نوشته اند:
پس از دیدار شب گذشته ذوب‌آهن ایران و الزورای عراق در ورزشگاه شهر کربلا که متأسفانه پس از تساوی دو تیم، با ورود عده‌ای تماشاگرنما به خشونت نیز کشیده شد، شایعاتی درباره «ساخته شدن ورزشگاه به دست ایران» منتشر شد.
رشید مظاهری دروازه‌بان ذوب‌آهن در اینستاگرام خود در مطلبی غیرواقعی و در حالی که از اتفاقات بازی ناراحت بود، نوشت: «… در ورزش‌گاهی که با پول مردم ایران ساخته شد امنیت جانی نداشتیم… این ورزش‌گاه رو با پول مردم ایران براتون ساختن..»
با بررسی ادعای بازیکن ذوب‌آهن که بلافاصله با استقبال رسانه‌های معاند خارجی و برخی کانال‌های تلگرامی بی هویت نیز مواجه شد، به یک دروغ بزرگ رسیدیم!
بررسی اخبار منتشرشده و همچنین اظهارات مسئولان عراقی در خصوص مجموعه ورزشی مدینه الریاضیه کربلا نشان می‌دهد که این مجموعه یکی از مهمترین پروژه‌های ورزشی وزارت ورزش و جوانان عراق بوده که طرح اولیه آن در سال ۲۰۱٣ به‌تصویب رسیده و با مشارکت یک شرکت از کشور ترکیه همچنین با نظارت شرکت دیگری از ایتالیا ساخته شده است.
ستایش مظاهری- بر خلاف موضع گیری دو خبرگزاری و ادعاهای احتمالی مسئولین جمهوری اسلامی در این زمینه حرفهای مظاهری هم مستقیم و هم غیر مستقیم درست و قابل ستایش است.
در موضوع حضور مستقیم جمهوری اسلامی در پروژه ورزشگاه کربلا باید دنبال مسایل پشت پرده و داد و ستدهای مالی و انتظامی و امنیتی بود. در موضوع غیر مستقیم نیز عدم دریافت خسارات هشت سال جنگ از عراق و کمک های خارج از عرف مالی و هم چنین بخشیدن بدهی های عراق می تواند مصداق و تائید حرفهای مظاهری باشد که باز این ورزشگاه از جیب ایرانیان ساخته شده است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست