یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

'جوزف استالین' همچنان محبوب مردم روسیهاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ٣۰ فروردين ۱٣۹٨ -  ۱۹ آوريل ۲۰۱۹با گذشت سالها از مرگ دومین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکثر روس ها همچنان 'جوزف استالین' را دوست دارند و وی محبوب است.

شبکه بی بی سی امروز (جمعه) گزارش داد: مرکز تحقیقاتی «لوادا» روسیه به تازگی یک نظرسنجی در بیش از ۱٣۷ شهر و روستای این کشور انجام داده و بر اساس نتایج نهایی این نظرسنجی، همچنان ۵۱ درصد از مردم روسیه استالین را دوست دارند و تحسین می کنند. پیروزی استالین در برابر آلمان‌های نازی همچنان وی را به یک افتخار ملی تبدیل کرده است.
بر اساس نظرسنجی مرکز لوادا، محبوبیت استالین در ۲۰ سال گذشته در کشور روسیه به ‌شدت افزایش یافته است و این محبوبیت را می‌توان با دیدن تصاویر و مجسمه‌های مکرر وی در خیابان‌ها که با تأیید دولت رسمی نصب شده‌اند، متوجه شد.
با افزایش محبوبیت استالین، به تازگی یک روزنامه روسی مطلبی تحت عنوان «استالین سوپراستار» منتشر کرد.
به گفته خبرنگار بی بی سی از مسکو، شما می‌توانید به ‌وفور یادگاری‌های استالین از جمله تقویم دیواری، مغناطیس یخچال و دیگر خاطرات «ژنرالیسیمو» را در مغازه‌های روسی خریداری کنید.
«یکاترین شولمان» فعال سیاسی با توجه به افزایش محبوبیت استالین در روسیه و علیرغم اقدامات خشونت بار فراوان وی می‌گوید، سه عامل اصلی گذر زمان، تبلیغات دولتی و احساسات ضد نخبگان باعث افزایش محبوبیت وی در جامعه روس شده است.
خانم شولمان در توضیح این عامل‌ها به بی بی سی گفت:
گذر زمان: کشتار مردم و سرکوب مخالفین در سال‌های گذشته رخ داده است.
تبلیغات دولتی: نباید این موضوع را نادیده گرفت که در واقع استالین به‌عنوان پیروز جنگ و یک رهبر عاقل در روسیه شناخته می‌شود و اساساً دوره شوروی به‌ عنوان بهترین زمان ممکن در نظر گرفته می‌شود.
احساسات ضد نخبگان: چیزی در ذهن مردم روسیه باقی مانده و آن است که استالین نماد نظم آهنین و آخرین کلمه در نبرد با «بوروکرات های» حریص که از هر مقامی دفاع می‌کنند شناخته می شود.
بی بی سی در ادامه گزارش خود افزود: دیدگاه و نظر مردم روسیه نسبت به استالین در دهه‌های گذشته تغییر کرده است.
در سال ۱۹۵۶ بعد از مرگ استالین، «نیکیتا خروشچف» رهبر کمونیست در بیستمین سخنرانی حزب کنگره، شخصیت و راه و روش استالین را محکوم کرد که این امر منجر به خیزش موقت در سرکوب سیاسی شد، زیرا هزاران زندانی از اردوگاه‌های کار استالین آزاد شدند.

بسیاری از روس‌ها در اواخر دهه ٨۰ میلادی، وقتی که 'میخاییل گورباچف' رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی، حجاب بر استالینیسم را با سیاست «گلاسنوست» (باز بودن) برداشت، شوکه شدند.
فراموشی استالینیستی در سراسر اروپای شرقی که بسیاری از مردم او را برای خشونت و بی‌کفایتی دوران کمونیستی سرزنش می‌کردند، از بین رفته است.
بر اساس تحقیقات لوادا، در سال نخست قرن بیست ویکم، دیدگاه طرفداران و ضد استالین در روسیه تقریباً متعادل شده است.
در سال‌های ۲۰۰٨ تا ۲۰۱۴ اکثر پاسخ دهندگان نسبت به استالین نگرش بی‌طرفی داشتند اما از سال ۲۰۱۵، در میان تمام گروه‌های مردمی با سن‌ها متفاوت، نسبت افراد با نظرات مطلوب در مورد استالین به‌طور پیوسته افزایش یافته است.
«کارینا پیپیا» جامعه شناس مرکز لوادا در این مورد به بی بی سی گفت: در جامعه کنونی روسیه نوستالژی رو به رشدی برای دوره شوروی و استالین به ‌عنوان یک رهبر وجود دارد. استالین اکنون به ‌عنوان شخصیت اصلی شکست دهنده فاشیسم و کسب افتخار پیروزی در جنگ‌های میهنی تبدیل شده و در واقع این پیروزی، نماد غرور ملی برای همه روس‌ها است، حتی برای کسانی که در دوره پس از شوروی متولد شده‌اند.
پیپیا جامعه شناس مرکز لوادا در ادامه می‌افزاید، گرایش به سیاست‌های استالین در واکنش به از سرخوردگی مردم روسیه نسبت به سیاست‌های اجتماعی و مشکلات اقتصادی افزایش یافته است.
طبق نظر پیپیا، با مخالفت اصلاحات نظام بازنشستگی بسیاری احساس کردند که دولت مسئولیت اجتماعی خود را نادیده گرفته است.
به گزارش ایرنا، یافته های پژوهش مردمی مرکز نظرسنجی لوادا سنتر روسیه که در تیر سال ۱٣۹۶ انتشار یافت نیز نشان داد که ٣٨ درصد پاسخ دهندگان جوزف استالین را چهره محبوب خود معرفی کردند.
روس ها در این نظرسسنجی جوزف استالین را به عنوان برترین و تاثیرگذارترین چهره تاریخ این کشور و بالاتر از 'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری کنونی قرار دادند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست