یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پرسپولیس مروارید فوتبال ایران
خروار خروار هیجان، بی‌نهایت شادی و غماخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۲۹ فروردين ۱٣۹٨ -  ۱٨ آوريل ۲۰۱۹بخش ورزشی: در خواست از مفسد! علی دائی سرمربی تیم فوتبال سایپا با بالاگرفتن حواشی بعد از بازی با پرسپولیس، از قوه قضائیه و وزارت اطلاعات خواست به کثیف‌کاری‌های فوتبال ورود کنند و یکبار برای همیشه به این ماجرا خاتمه بدهند. سرمربی سایپا گفت: بیایند از خود من شروع کنند. پول‌هایی که به حساب من و نزدیکانم ریخته می‌شود از کجا می‌آید؟ یک کارمند ساده چطور پول به حساب خودش و نزدیکانش ریخته می‌شود. من از خدایم است که این موارد پیش بیاید و همه را کنترل کنند. ما از چیزی نمی‌ترسیم. از خود من شروع کنند تا برسند به دیگران. به سال ۸۹ و ماجرای میلیاردی روغن نباتی در شرکت پیشکسوتان و صندوق پیشکسوتان ورود کنند. بحث ال ای دی‌های آن زمان را نگاه کنند. ما از خدایمان است. به بحث بلیت فروشی ورود کنند که باید به تبلیغات محیطی فروخته شود و اینکه الان این بلیت‌ها کجا فروخته شده است و پولش کجاها رفته است. در دیدارهای خانگی پرسپولیس که خارج از خانه بازی می‌کند، به بلیت‌های تقلبی و مواردی از این دست برسند و ببینند جای پای چه کسانی است. ببینند چه کسانی سرشان بالا و چه کسانی پایین است.
علی دایی افزود: از خدایم است قوه قضائیه، پلیس فتا، سازمان بازرسی، اطلاعات وارد شوند و یکبار این کثیف کاری‌ها را از فوتبالمان پاک کنند. ببینند رد پای چه کسانی در این مسائل بوده، هست و خواهد بود.
علی دائی تحصیلکرده و در کشوری مثل آلمان هم مدتی زندگی کرده و هنوز پی نبرده و نمی داند در آلمان سیستم منظم و بر اساس قانونمندی و اگر نگوئیم عدالت تمام، حداقل عدالت نسبی حاکم است. ایشان از سازمانهائی استمداد طلبیده که خود غرق در فساد و باند بازی هستند. مثل اینکه اسطوره نظام نشنیده و ندیده که به عنوان مثال همین قوه قضائیه از بالا تا پائین و از پائین تا خیابانهای منتهی به مجتمع های قضایی غرق در فساد و باند بازی و رشوه گیری هستند و یا سازمان بازرسی چنان فاسد است که برخی از نمایندگان همین مجلس شورای اسلامی از آن بارها گفته اند.


سایت المیادین لبنان در گزارشی به بررسی پرسپولیس پرداخت و این تیم را مروارید و تاج فوتبال ایران دانست.
به گزارش ایسنا و به نقل از المیادین لبنان، مردم ایران عاشق فوتبال هستند. تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه‌های فوتبال در این کشور با تاریخی درخشان در فوتبال آسیا هواداران زیادی دارند. تا جایی که تحقیق اخیر CIES" هم نشان داد که پرسپولیس از نظر تعداد هوادار از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ در فوتبال جهان در رده ۴۹ قرار دارد تا جایی که میانگین حضور هوادار برای این تیم ۳۶,۰۲۵ نفر برای هر دیدار است.
“پرسپولیس این تیم پر هوادار چه تیمی است؟ پرسپولیس سرشناس‌ترین باشگاه فوتبال ایران است. کسی که فوتبال ایران را دنبال می‌کند می‌داند که اسم سابق پرسپولیس پیروزی بود. باشگاهی که سرشناس‌ترین ستاره‌های فوتبال ایران را مثل علی دایی، مهدی مهدوی کیا، کریم باقری، علی کریمی و احمدرضا عابدزاده را معرفی کرد. الان در پرسپولیس هم علیرضا بیرانوند بهترین سنگربان فوتبال آسیا بازی می‌کند همچنان که سیدجلال حسینی بازی می‌کند. مهدی طارمی (الان در الغرافه است) هم در این تیم بازی می‌کرده است.
“پرسپولیس مروارید و تاج فوتبال ایران است تا جایی که با ۱۱ قهرمانی در لیگ رکوردار است و الان هم در صدر جدول رده بندی لیگ ایران جای دارد و نایب قهرمان فصل قبل لیگ قهرمانان آسیا هم است. بر اساس آمار و ارقامی که کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده، پرسپولیس پرطرفدارترین تیم قاره آسیا است. وقتی از آسیا صحبت می‌کنیم منظور ما از منطقه‌ای است که پر جمعیت ترین کشورها را دارد. تا جایی که چین حدود ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون جمعیت دارد و طبیعی است که میزان محبوبیت هر تیمی نسبت به تیم دیگر و نسبت به جمعیت کشور دیگر متفاوت باشد.
پرسپولیس تنها تیمی در تاریخ لیگ قهرمانان آسیا است که در ۴ دیدار خود ۱۰۰ هزار هوادار داشته است و همچنین در ۲۰ بازی پر تماشگر تاریخ لیگ قهرمانان آسیا ۱۱ بازی به این تیم تعلق دارد. چه بسا این آمار به خاطر برگزار بازی‌های پرسپولیس در ورزشگاه ۱۰۰ هزار نفری آزادی باشد. آمار نشان می‌دهد که پرسپولیس در ایران ۴۰ میلیون هوادار دارد. هر چند که این آمار غیر رسمی است اما با توجه به اینکه پرسپولیس تیم طبقه کارگری در ایران است به نظر می‌رسد که قابل باور باشد.
علی دایی اسطوره فوتبال ایران اینگونه درباره تأثیر هواداران پرسپولیس سخن می‌گوید: انگار پرسپولیس در آزادی تن به شکست نمی‌دهد. حاضران در آزادی شرایط را برای هر حریفی سخت می‌کنند. به خوبی می دانم که آنها چگونه بازیکنان را تشویق می‌کنند و به آنها روحیه می‌دهند. وقتی تیم به مشکل می‌خورد هواداران به بازیکنان روحیه و انگیزه می‌دهند و این باعث می‌شود که پرسپولیس متفاوت‌تر از دیگر تیم‌ها باشد.
پرسپولیس فراتر از یک باشگاه است. آنها نخستین دانشگاه ورزشی را در ایران در سال ۲۰۱۳ تأسیس کردند و مهدی مهدوی کیا نخستین دانشجوی این دانشگاه است. همچنان که این باشگاه ایرانی کانال تلویزیونی به نام پرسپولیس تی وی دارد و چندین رستوران هم به نام پرسپولیس در ایران دارد. زیبا است که در منطقه ما باشگاه پرطرفدار و حرفه‌ای مانند پرسپولیس وجود دارد و این نشان از پیشرفت ایران می‌دهد.


آنچه از نبرد رویایی تاتنهام و منچسترسیتی باقی ماند
خروار خروار هیجان، بی‌نهایت شادی و غم
نبرد تاتنهام و منچسترسیتی در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا جاودانه شد.
به گزارش سایت نود، در یک شب رویایی، نه فقط هواداران ۲ تیم منچسترسیتی و تاتنهام بلکه تمام دنیای فوتبال درجریان بازی به خاطر حساسیت و جذابیت و پس از پایان رقابت به دلیل تلاش خالصانه ۲ تیم، ایستادند.
شکست ٣-۴ تاتنهام در خانه منچسترسیتی در چارچوب دور برگشت مرحله یک‌چهارم‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا، شیرین‌ترین باخت تاریخ تاتنهام بود چون این تیم را برای اولین بار در فرمت جدید رقابت‌ها راهی نیمه‌نهایی و گواردیولای بزرگ را باز هم در سد یک‌چهارم‌نهایی گرفتار کرد. در این شب تاریخی آمارهای جذاب دیگری هم شکل گرفت.
* تاتنهام برای اولین بار راهی مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا شد. البته این تیم یک بار در زمان برگزاری جام باشگاه های اروپا در فصل ۱۹۶۱/۶۲ موفق به حضور در این مرحله شده بود. به این ترتیب تاتنهام هاتسپر پس از ۵۷ سال حضور در نیمه نهایی معتبرترین رقابت باشگاهی اروپا را تجربه می کند و رکورد قبلی طولانی‌ترین انتظار که با ۴۰ سال در اختیار اتلتیکو مادرید بود (۱۹۷۴-۲۰۱۴) را شکست.
* تاتنهام به هفتمین باشگاه انگلیسی پس از منچستریونایتد، لیورپول، آرسنال، چلسی، منچسترسیتی و لیدزیونایتد بدل شد که موفق به حضور در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا می‌شود. تعداد نماینده های مختلف انگلیس در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا از اسپانیا (۶ نماینده) عبور کرد.
* منچسترسیتی در ۶ جدال اخیرش در رقابت های اروپایی که در دیدار رفت شکست خورده از دور مسابقات کنار رفته است.
* تاتنهام هاتسپر در ۱٨ جدال از ۲۰ جدالش در رقابت های اروپایی که در دیدار رفت پیروز شده، صعود کرده.
* تاتنهام هاتسپر در تمامی ۲۰ دیدار اخیرش در لیگ قهرمانان اروپا موفق به گلزنی شده است.
* تعداد گل های خانگی منچسترسیتی در تمامی رقابت های فصل جاری ۹٨ گل در ۲۶ بازی بوده است.
* در ۱۲ دیدار منچسترسیتی در استادیوم اتحاد در سال ۲۰۱۹ (پیش از دیدار اخیر) این تیم فقط ٣ گل دریافت کرده بود، در حالی که تاتنهام موفق شد در یک دیدار ٣ بار این کار را انجام دهد.
* دیدار منچسترسیتی و تاتنهام هاتسپر اولین بازی برگزار شده در انگلیس از مارس ۲۰۰۵ در لیگ قهرمانان اروپا می باشد، که ۵ گل پیش از پایان نیمه اول به خود دیده است. در مارس ۲۰۰۵، دیدار چلسی و بارسلونا در پایان نیمه اول در استادیوم استمفوردبریج با نتیجه ٣-۲ خاتمه یافت.
* دیدار منچسترسیتی و تاتنهام هاتسپر رکورد سریعترین دیداری که ۴ گل (۱۱ دقیقه) و همچنین ۵ گل (۲۱ دقیقه) در یک مسابقه لیگ قهرمانان اروپا به خود دیده است را ثبت کرد. همچنین این بازی به اولین مسابقه ای بدل شد که ۲ بار سرنوشت تیم صعودکننده در نیمه اول مسابقه تغییر کرد.
* در ۷ فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا فقط ۲ بازیکن موفق شده اند که در یک مسابقه حذفی مسابقات ٣ پاس گل بدهند. کوین دی بروینه با ٣ پاس گل مقابل تاتنهام در کنار سادیو مانه (مقابل شالکه در ماه گذشته) ۲ بازیکنی هستند که چنین رکوردی به ثبت رسانده‌اند.
* برای اولین بار در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا ۲ بازیکن موفق شدند در ۲۱ دقیقه ابتدایی یک مسابقه ۲ گل بزنند کنند.
* سرخیو آگوئرو برای سومین فصل متوالی به رکورد بیش از ٣۰ گل در ترکیب سیتیزن ها دست یافت. ٣٣ گل در فصل ۲۰۱۶/۱۷، ٣۰ گل در فصل ۲۰۱۷/۱٨ و ٣۰ گل در فصل ۲۰۱٨/۱۹ توسط این مهاجم آرژانتینی به ثمر رسیده است.
* سرخیو آگوئرو با به ثمر رساندن ۵۹ گل در تمامی رقابت های اروپایی، در کنار تیری آنری و هنریک لارسن دهمین گلزن برتر تاریخ رقابتهای باشگاهی اروپایی شد.
* سون هیونگ مین فقط ۱٣۰ ثانیه برای ثبت ۲ گل مقابل منچسترسیتی لازم داشت و این سریع‌ترین ۲ گل در لیگ قهرمانان اروپا از نوامبر ۲۰۱۷ است.
* سون هیونگ مین با به ثمر رساندن ۱۲ گل، بهترین گلزن آسیایی تاریخ لیگ قهرمانان اروپاست. ماکسیم شاتسکیخ ازبک با به ثمر رساندن ۱۱ گل پیش از این رکورددار بود.
* سون هیونگ مین به پنجمین بازیکن پس از لیونل مسی، سرخیو آگوئرو، نیمار و مکسول کورنه بدل شد که حداقل ٣ گل مقابل تیم های پپ گواردیولا در یک فصل لیگ قهرمانان اروپا به ثمر می‌رساند.
* رحیم استرلینگ در ۱۹ دیداری که در فصل جاری در استادیوم اتحاد از ابتدا به میدان رفته موفق به ثبت رکورد ۱۶ گل و ۹ پاس گل شده است.
* رحیم استرلینگ در ۵۰ مسابقه ای که در تمامی رقابت های باشگاهی و ملی در فصل ۲۰۱٨/۱۹ به میدان رفته موفق به ثبت ۲۹ گل و ۱۴ پاس گل شده که آمارش بهتر از هر بازیکن انگلیسی حاضر در ۵ لیگ معتبر اروپایی است.


سایپا ۲- سپاهان ۵
زردها، آبی و قرمز را تنها نگذاشتند
تیم فوتبال سپاهان در دیداری پر گل با غلبه بر سایپا به رتبه سوم جدول رده‌بندی لیگ‌برتر صعود کرد.
به گزارش ایسنا، هفته بیست و ششم لیگ‌برتر فوتبال ایران با انجام یک بازی دیگر پیگیری شد. در این دیدار تیم فوتبال سایپا در ورزشگاه شهدای شهر قدس از سپاهان اصفهان میزبانی کرد. مسابقه این دو تیم در نهایت با نتیجه ۵ بر ۲ به سود سپاهان به پایان رسید. زردپوشان با این پیروزی ۵۰ امتیازی شدند و با تفاضل گل کمتر نسبت به استقلال در رده سوم قرار گرفتند. پرسپولیس نیز با ۵۵ امتیاز در صدر جدول قرار دارد.
نیمه اول این بازی با فشار سپاهانی‌ها آغاز شد و آن‌ها از سمت راست خود چند بار حملاتی را تدارک دیدند تا اینکه در یکی از این حملات و روی یک ضربه آزاد، سجاد شهباززاده با ضربه سر در دقیقه ۱۴ دروازه سایپا را باز کرد.
بعد از این گل تیم سایپا سعی کرد از زیر فشار خارج شود و تا حدودی هم موفق بود. چند دقیقه بعد از گل سپاهان، معین عباسیان، بازیکن سایپا نزدیک بود با یک شوت که تقریباً از نیمه‌های زمین از روی یک ضربه آزاد به سمت دروازه زد، گل مساوی را به ثمر برساند که این ضربه با واکنش پیام نیازمند به کرنر رفت.
توپ برگشتی این کرنر با یک حرکت ترکیبی از بازیکنان سایپا دوباره به محوطه جریمه برگشت تا رضا اسدی در دقیقه ۲۳ گل تساوی را به ثمر برساند.
این پایان کار نبود و زردپوشان در آخرین دقیقه نیمه اول با یک حرکت ترکیبی توپ را درون محوطه جریمه سایپا به کومان رساندند تا با گل او بازی در نیمه اول دو بر یک به نفع سپاهان به پایان برسد.
نیمه دوم هم با حملات سپاهانی‌ها آغاز شد. آن‌ها در دقایق ۵۳ و ۵۶ توسط کی‌روش استنلی به گل‌های سوم و چهارم رسیدند. کی‌روش هر دو گل را با ضربه سر به ثمر رساند.
بعد از این گل‌ها علی دایی، سرمربی سایپا، اکبر منادی دروازه‌بان تیمش را به خاطر عملکردش تعویض کرد.
در دقیقه ۶۳ مسابقه هم محمد ایرانپوریان با دریافت کارت زرد دوم از زمین مسابقه اخراج شد تا دیدار هفته آینده برابر پرسپولیس را از دست بدهد.
بازیکنان سایپا در دقیقه ۶۶ توسط آرمان رمضانی از روی یک ضربه پنالتی گل دوم را به ثمر رساندند.
این مسابقه یک گل دیگر هم داشت. مهرداد محمدی در دقیقه ۷۰ از روی یک ضربه پنالتی گل پنجم تیمش را به ثمر رساند تا بازی با نتیجه ۵ بر ۲ به سود سپاهان تمام شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست