یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آقایان! به خانه بازگردید!
سیمین کاظمی


• هر قدم نزدیک شدن زن به حوزه عمومی نیازمند یک قدم بازگشت مرد به خانه است، تا جایی که تعادلی برقرار شود و حضور و مشارکت هر دو جنس هم در خانه و هم در جامعه فراهم شود. نه خانه جای زنان است، نه جامعه ملک طلق مردان. بنابراین باید گفت: آقایان، به خانه بازگردید و سهم تان را از کار خانگی ادا کنید ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲٨ فروردين ۱٣۹٨ -  ۱۷ آوريل ۲۰۱۹ 

برای قرن ها، تقسیم کار جنسیتی به گونه ای رقم خورده که زنان خانه نشین باشند و مردان از خانه دور. مردان حوزه خصوصی را به زنان واگذاشته اند تا خود در حوزه عمومی، آن گونه که خواسته اند به اقتصاد، سیاست، فرهنگ، دین و هنر شکل بدهند.

اکنون که بعد از قرن ها زنان از قرار داشتن در موقعیت فرودست و نابرابر به تنگ آمده و در صدد مشارکت اجتماعی برآمده اند، خانه و خانواده همچون وزنه ای بر پای شان سنگینی می کند. از این رو زن اغلب یا بر سر دو راهی خانواده و مشارکت اجتماعی مجبور به صرفنظر از یکی از این دو می شود، یا فشار مضاعف را به جان می خرد و هر دو نقش را همزمان به عهده می گیرد؛ هم وظایف اجتماعی و هم وظایف خانگی. این موقعیت خردکننده زن معاصر را رنج می دهد و او را در میان احساس گناه، حسرت یا خستگی مفرط سرگردان می کند.

چنین موقعیت غیرمنصفانه ای که برای زن رقم زده شده، از این روست که مرد معاصر اغلب حاضر به بازگشت به خانه و پذیرفتن مسوولیتی که به پشتوانه قرنها استیلای مردسالاری، از آن شانه خالی کرده، نیست.

* زن با این واقعیت رو به روست که شرایط سرمایه داری، غیر از موارد معدود، اجازه اجتماعی شدن کار خانگی را نمی دهد و از طرفی مرد هم کماکان حاضر به صرفنظر از میراث مناسبات مردسالارانه در تقسیم کار جنسیتی و ادای سهم خود از کار خانگی نیست. این هر دو ستم به زنان را تداوم می بخشد، و او را در تنگنایی قرار می دهد که پیش از تصمیم گیری درباره هر نوع مشارکت اجتماعی و ورود به حوزه عمومی، ابتدا باید تکلیف خود را با خانواده و وظایف خانگی روشن کند.

هر قدم نزدیک شدن زن به حوزه عمومی نیازمند یک قدم بازگشت مرد به خانه است، تا جایی که تعادلی برقرار شود و حضور و مشارکت هر دو جنس هم در خانه و هم در جامعه فراهم شود. نه خانه جای زنان است، نه جامعه ملک طلق مردان. بنابراین باید گفت: آقایان، به خانه بازگردید و سهم تان را از کار خانگی ادا کنید.

منبع: تلگرام نویسنده


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست