یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

شوک درمانی به سبک سلیمانی


رقیه دانشگری


• آنچه از اقدام اخیر قاسم سلیمانی در دعوت از حشدالشعبی برای "یاری به سیل زدگان" می خوانیم، چیزی نیست جز بهره برداری سیاسی – اقتصادی – نظامی از بحران سیل. فاجعه سیل بهترین فرصت برای شوک درمانی به سبک امثال سلیمانی است. او امروز به بهانه ی کمک های بشردوستانه، ارگان های مسئول مانند صلیب سرخ و دیگر نهادهای بین المللی را دور می زند و حضور شبه نظامیان خارجی در ایران را عادی سازی می کند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲٨ فروردين ۱٣۹٨ -  ۱۷ آوريل ۲۰۱۹


سیل، بهار ایران را به یغما برد. نوروز ۱٣۹٨ برای گروه های بزرگی از مردم ایران بدل به تیره روزی شد. اما برای غارتگران آغازی برای طرحی نو در چپاول و غارت. برای سیاستمداران حکومتی نیز فرصتی برای پیش بردن اهداف سیاسی خود. تاکنون چرخ روزگار همواره بر این پایه چرخیده است. بحران های طبیعی برای کثیری از ساکنان کره ی زمین نکبت و برای قلیلی از آنان برکت بوده است. خانم نائومی کلاین این روندها را حول محور بحران، به خوبی درکتاب خود "دکترین شوک، ظهورسرمایه داری فاجعه" نمایانده است.

آنچه از اقدام اخیر قاسم سلیمانی در دعوت از حشدالشعبی برای "یاری به سیل زدگان" می خوانیم، چیزی نیست جز بهره برداری سیاسی – اقتصادی – نظامی از بحران سیل. فاجعه سیل بهترین فرصت برای شوک درمانی به سبک امثال سلیمانی است. او امروز به بهانه ی کمک های بشردوستانه، ارگان های مسئول مانند صلیب سرخ و دیگر نهادهای بین المللی را دور می زند و حضور شبه نظامیان خارجی در ایران را عادی سازی می کند. گوشه ی چشمی به مردم جان به لب رسیده نشان می دهد که در صورت شورش و اعتراض و... سر و کارتان با اهرم سرکوبی است که از این خاک نیست و به راحتی می تواند خون فرزندانتان را بریزد و خاک کشورتان را به توبره بکشد. اقدامات سرکوبگرانه ای که در بسیاری ازکشورها پاسخ مثبت به مستبدها داده است. هم زمانی دستگیری ۲۵ امدادگر در کمک رسانی به مناطق سیل زده ی کشور با ورود حشدالشعبی به ایران، نشانه ای از این قدرت نمائی است.

اما قاسم سلیمانی از این اقدام هدف دیگری را نیز در سیاست خارجی ایران دنبال می کند. او به سبک خود به آمریکا می گوید که سپاه پاسداران ایران نه کاملا به مرزهای داخل ایران محدود است و نه کاملا از ایرانیان تشکیل شده است. انواع گردان ها و گروه های نظامی و شبه نظامی در منطقه از اقمار سپاه پاسداران ایران هستند و تروریست دانستن سپاه ایران چیزی جز تروریست دانستن همه ی این دستجات نظامی و شبه نظامی از کشورهای مختلف خاورمیانه نیست. او دارد از میان کشورهای منطقه یارکشی می کند و به آمریکا می گوید، سر و کارتان تنها با ما نیست.

سیل ایران که یک بحران طبیعی است، بنا به گفته ی کارشناسان بر اثر ناکارآئی زیرساخت ها و سازه های شهری و روستائی، تاکنون به فاجعه ی بزرگ اقتصادی و ویرانی های جبران ناپذیر در کشور انجامیده است. اما همین بحران طبیعی فرصتی است برای حکومت ولائی و سپاه پاسداران که ازآن بهره برداری های اقتصادی به سود کلان سرمایه داران خودی بکنند. هجوم سرمایه های متراکم در دست سپاه پاسداران برای "آباد کردن" ویرانی ها در آینده ای نزدیک بیشترین احتمال است. سرمایه هایی که از چپاول و غارت به دست آمده است و در ویرانگری های ناشی از سوانح طبیعی و یا جنگ و نظایر آن، باز به سود همان چپاولگران به کارمی افتد. همان پدیده ای که نائومی کلاین آن را ظهور سرمایه داری فاجعه می نامد.

نظر شما چیست؟ آیا می توان مدعی شد که سیل خانمان برانداز ایران نعمتی است "الهی" برای رژیم اسلامی؟ همانگونه که خمینی در زمان جنگ گفته بود "جنگ نعمت است برای ما".


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۴)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست