یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اصلاح‌طلبان در کنار سپاهاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۱ فروردين ۱٣۹٨ -  ۱۰ آوريل ۲۰۱۹همان شب که اعلام شد دولت ایالات متحده، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد، بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب و نیز کاربران فضای مجازی هم‌زمان اقدام دولت ترامپ را محکوم کردند.
به گزارش شرق، حزب اتحاد، اعتماد ملی و ندای ایرانیان در بیانیه‌های مجزا از ترامپ انتقاد کردند و برخی چهره‌ها هم در حساب‌های توییتر خود به اتخاذ موضع علیه ترامپ پرداختند. محور مشترک این بیانیه‌ها و توییت به این موضوع اشاره داشت که برخی نگاه‌های متفاوت و انتقادها به عملکرد سپاه در دامنه اختلافات داخلی است؛ اما در مقابل دشمن خارجی همه از نیروهای مسلح حمایت کرده و معتقد بودند که این اقدام تهدیدی علیه تمامیت کشور و گسترش افراط‌گری و تروریسم تلقی می‌شود. از اولین‌های معترض در‌این‌باره عبدالله رمضان‌زاده بود که بلافاصله بعد از اعلام موضوع در رسانه‌ها، در توییتی نوشت: «با وجود همه اختلاف‌نظر‌ها در مسائل داخلی، در مقابل دشمن بی‌منطق خارجی، متحد و یکپارچه از نیرو‌های مسلح خود پشتیبانی می‌کنیم».

حرب اتحاد: اقدام دولت ترامپ در راستای گسترش افراط‌گری است
حزب اتحاد ملت هم همان شب به قید فوریت بیانیه‌ای را در‌این‌باره صادر کرد. در بیانیه اتحاد آمده است: «اقدام ماجراجویانه دولت ترامپ در قرار‌دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی، نقض حاکمیت ملی و حقوق بین‌الملل و تلاشی جدید برای تشدید بحران در منطقه و جهان است. حزب اتحاد ملت ایران اسلامی این اقدام بی‌سابقه در عرصه سیاست و حقوق بین‌الملل را تهدیدی علیه تمامیت کشور و گسترش افراط‌‌گری و تروریسم تلقی و آن را شدیدا محکوم می‌کند. دفاع متحد همه نیروهای سیاسی و همه ملت ایران از ارکان و نهادهای نظام جمهوری اسلامی ایران در این شرایط وظیفه‌ای ملی، دینی و تاریخی است. تردیدی نیست که حاصل این اقدام نسنجیده، افزایش همبستگی ملی در ایران و نهایتا انزوای بیشتر دولت زورگو و بی‌منطق ترامپ خواهد بود».

شکوری‌راد: می‌خواهند جنگی خسارت‌بار را بر ایران تحمیل کنند
علی شکوری‌راد، دبیرکل اتحاد ملت، هم در حساب توییتر خود نوشت: اقدام دولت آمریکا در تروریستی اعلام‌کردن سپاه هرگز به‌ خاطر مداخلات بی‌رویه آن در سیاست داخلی و اقتصاد نیست. نقش‌آفرینی سپاه در برابر مداخلات سلطه‌طلبانه آنها در منطقه بهانه آنهاست و هدف‌شان نه سپاه؛ بلکه نظام جمهوری اسلامی ایران است. می‌خواهند جنگی خسارت‌بار را بر ایران تحمیل کنند».

ربیعی: در برابر آمریکا همه پاسداریم
علی ربیعی، از اعضای سابق دولت، هم نوشت: «در مقابل جنگ‌افروزی دولت آمریکا، ما ایرانیان، همه پاسدار هستیم».

تاجزاده: هدف ترامپ افزایش فشار بر مردم است
مصطفی تاجزاده هم در حساب توییتر خود ضمن بیان برخی انتقادات گفت: «تروریست‌خواندن سپاه را قاطعانه محکوم می‌کنم؛ زیرا هدف ترامپ مبارزه با تروریسم و دفاع از دموکراسی و صلح نیست؛ بلکه افزایش فشار بر مردم برای بی‌ثبات‌کردن ایران و تشدید درگیری‌ها در منطقه است».

حزب کارگزاران: سپاه پاسداران بخشی از تاریخ ۴۰‌ساله ایران است
حزب کارگزاران سازندگی هم در توییتی اعلام کرد: «سپاه پاسداران بخشی از تاریخ ۴۰ساله ایران است. تروریست‌دانستن نهادی این‌چنین در‌هم‌تنیده با جامعه ایران، دامن‌زدن به افراط‌گرایی، جنگ‌طلبی و بی‌مسئولیتی درباره قواعد بین‌المللی محسوب می‌شود و محکوم است».

حزب ندای ایرانیان: بلاهت منبعث از تفکر ترامپیسم ثبت شد
حزب ندای ایرانیان هم در بیانیه‌ای اعلام کرد: «فرزندان این مرزوبوم در لباس سپاهی، ارتشی و بسیجی در هر زمان که مام میهن به رشادت و حضورشان نیاز داشت، جان پاک خود را نثار مردمان‌شان کرده‌اند و حال که این سربازان سبزپوش، آماج حملات ناجوانمردانه خارجی قرار گرفته‌اند، دوشادوش ملت بر خود وظیفه می‌داند در مقابل این حرکت مذموم رژیم ایالات ‌متحده آمریکا، از نجابت و رشادت سپاهیان پاسدار ایران و انقلاب دفاع کرده و با یادآوری حماسه‌آفرینی‌های این عزیزان اعلام نماید سپاهی که خود، قربانی تروریسم بوده، مطابق اصل ۱۵۰ قانون اساسی، نیروی نظامی رسمی کشور ماست و آحاد ملت شریف ایران با حمایت از فرزندان خود، فارغ از دیدگاه‌های سیاسی و بر مبنای وظیفه ملی، حماسه‌ای را رقم خواهد زد که دانش سیاسی جهان، این بلاهت منبعث از تفکر ترامپیسم را به‌عنوان برگی سیاه در کتاب‌های تاریخ خود درج کند. حماسه‌ای که بدون‌شک حاصل آن برخلاف تحلیل‌های دشمنان، تقویت وحدت ملی، همدلی و انسجام خواهد بود».

حزب اعتماد ملی: در دام جنگ‌طلبان حاکم بر آمریکا نیفتیم
حزب اعتماد ملی هم در بخشی از بیانیه خود در این‌باره نوشت: «اقدام دولت آمریکا علیه منافع و حاکمیت ملی ایران و برخلاف حقوق بین‌الملل محسوب می‌شود و نباید بی‌پاسخ گذاشته شود. مقامات ایران در نخستین واکنش، به‌حق دست به اقدام متقابل زدند و این کمترین کاری است که انتظار انجام آن را داشتیم. در عین حال باید متوجه باشیم که در دام جنگ‌طلبان حاکم بر آمریکا و اسرائیل نیفتیم و بهانه رویارویی نظامی را برای آنان فراهم نکنیم. پیگیری حقوقی و حتی طرح دعوی و شکایت، افشاگری سیاسی و استفاده از دیپلماسی برای زیرسوال‌بردن تصمیم کاخ سفید در سطح سازمان‌های جهانی، استفاده از توان نیروهای طرفدار صلح در غرب و حتی در درون آمریکا علیه اقدامات جنگ‌طلبانه ترامپ، بهره‌گیری از فضای مجازی و دیپلماسی عمومی برای نشان‌دادن ماهیت هیئت حاکمه آمریکا و اقداماتی از این دست را باید در کنار اقدامات متقابل در دستور کار قرار داد». در ادامه این بیانیه آمده است: «هیچ ایرانی و هیچ جریان و نیروی سیاسی مردمی در ایران نیست که کمترین تعلق خاطری به این سرزمین و مردم و کشور داشته باشد اما با این سیاست خصمانه آمریکا علیه ایران همراهی کند. اکنون فرصتی است تا دوستان و دشمنان مردم را از یکدیگر تمییز دهیم و خائنان به کشور و مردم را بشناسیم. اختلافاتی که در درون نیروهای سیاسی درباره کارکرد سپاه پاسداران در برخی از حوزه‌ها وجود دارد، یک اختلاف درونی در خانواده انقلاب است که هیچ‌کس حاضر نیست آن را به بیگانگان بکشاند. ما از نیروهای نظامی کشور از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان بخشی از توان و قدرت ملی و نهاد قانونی کشور دفاع می‌کنیم و اجازه نخواهیم داد از این اختلافات درون ‌خانواده، دشمنان سواستفاده کنند».

عارف: این اقدام ناقض قوانین حقوق بین‌الملل است
محمدرضا عارف هم در حساب توییتر خود نوشت: «صدای شکسته‌شدن استخوان‌های استعمار و امپریالیسم شنیده می‌شود. این اقدام ناقض قوانین حقوق بین‌الملل است. منادیان صلح در جهان باید نسبت به این اقدام گستاخانه ترامپ اعتراض خود را نشان دهند». عارف در ادامه توییت خود اعلام کرد: «خوش‌رقصی ترامپ برای رژیم صهیونیستی و بازی خطرناکی که در برابر جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده است، نشان از اوج کینه و عداوت دولتمردان کاخ سفید از ملت ایران دارد. به مانند گذشته در برابر دسیسه‌های دولت متخاصم آمریکا از نیروهای مسلح کشورمان حمایت می‌کنیم».

آشنا: خطا کردید
حسام‌الدین آشنا هم در حساب توییتر خود نوشت: «پاسخ ایران: اگر می‌خواستید ما را ضعیف و متفرق کنید؛ خطا کردید. اگر می‌خواستید همه ما را علیه خود متحد کنید؛ موفق شدید».

انصاری: آمریکا ملت ایران را تروریست اطلاق کرده است
حجت‌الاسلام مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در واکنش به اتفاق اخیر چنین موضع‌گیری کرد که «تروریستی‌خواندن سپاه پاسداران برای اولین‌بار است که از سوی دولت آمریکا اتفاق می‌افتد و دستگاه دیپلماسی و قوه قضائیه ما باید با قاطعیت علیه این اقدام دولت آمریکا به‌ویژه شخص ترامپ اعلام جرم کنند».
این عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز با ابراز اینکه سپاه پاسداران، نیروی مسلح قانونی ایران است، یاد‌آور شد: «با توجه به مردمی‌بودن سازمان بسیج و اینکه این سازمان از زیرمجموعه‌های سپاه به‌حساب می‌آید، در واقع دولت آمریکا، ملت ایران را تروریست اطلاق کرده است. بنابراین از نظر حقوقی، دولت و مجلس ما نیز در اقدام متقابل باید با نیروهای نظامی این کشور در منطقه همانند تروریست‌ها رفتار کنند».


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست