یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اخبار و گزارشات کارگریاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۹ فروردين ۱٣۹٨ -  ٨ آوريل ۲۰۱۹


تجمع کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه برای دریافت سنوات

گروهی از کارکنان بازنشسته مجتمع نیشکر هفت تپه، امروز در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات سنواتی خود در مقابل دفتر مدیریت این مجتمع تجمع کردند.

شماری از کارکنان بازنشسته بخش‌های مختلف اداری مجتمع نیشکر هفت‌تپه امروز (۱۹ فروردین ماه) با اجتماع مقابل مدیریت این مجتمع، خواستار دریافت مطالبات سنواتی خود شدند.

از قرار معلوم این کارکنان بازنشسته که شمارشان به حدود ۷۰نفر می‌رسد، در سال ۹۶ به مرور بازنشسته شده‌اند و بعد از گذشت حدود دو سال هنوز نتوانسته‌اند مطالبات عقب افتاده سنواتی خود را دریافت کنند.

از قرار معلوم این دسته از کارکنان اداری مجتمع نیشکر هفت تپه که اکثرا از مدیران با سابقه اجرایی و اداری بخش‌های مختلف مجتمع هفت تپه هستند، بایستی طبق قانون نظام هماهنگ کشوری و براساس ضوابط مصوب شورای امور اداری و استخدامی کشور بازنشسته می‌شدند. اما بر اساس آرایی که دیوان عدالت اداری با شکایت آنها صادر کرده چون پرداختی حق بیمه آنها به صندوق تامین اجتماعی بوده همگی آنها مشمول قانون بیمه تامین اجتماعی بازنشسته شده و در عین حال کارفرما‌ی هفت تپه نیز موظف به پرداخت حق سنوات آنها طبق قانون کارو مقررات بیمه تامین اجتماعی است.

صندوق کارگران بیش از ۱۰ شرکت منطقه ویژه پتروشیمی بندر امام برای امدادرسانی به سیل‌زدگان ایجاد شد

صندوق امدادرسانی به سیل‌زدگان و جمع شورای تصمیم‌گیری برای چگونگی اعزام امدادها از سوی کارگران بیش از ۱۰ شرکت منطقه ویژه پتروشیمی بندر امام ایجاد شد.

کارگران بیش از ۱۰ شرکت منطقه ویژه پتروشیمی بندر امام در خوزستان صندوق امدادرسانی به سیل‌زدگان را تشکیل داده‌اند.

به گفته یکی از کارگران شرکت پالایش نفت تندگویان؛ این صندوق که متشکل از کارگران و نمایندگان کارگری شرکت‌های پتروشیمی بندر امام است، در حال جمع‌آوری اقلام و کمک‌های کارگران برای سیل‌زدگان است.

طبق اظهارات منابع خبری کارگری؛ جمع شورایی کارگران قرار است تا چگونگی کمک‌رسانی و اعزام تیم‌های امدادی به مناطق مختلف سیل‌زده را تعیین کند. این کمک‌ها به صورت مستقیم به مناطق مختلف ارسال می‌شود و در اختیار نهاد خاصی قرار نمی‌گیرند.

این کارگر شرکت پالایش نفت تندگویان می‌گوید: خیلی از کارگران پذیرای آشنایان و مردمی در خانه‌هایشان بودند که مجبور به تخلیه محل زندگی خود شده‌اند.

کارگران ۱۳۰ کارگاه صنایع‌دستی و ۱۴ مزرعه پرورش ماهی در لرستان بیکار شدند

حدود ۱۳۰ کارگاه صنایع دستی در اثر سیل لرستان دچار خسارت شده‌اند و حدود هزار و دویست راس دام و ۱۴ مزرعه پرورش ماهی و حدود ۲۰۰ راس دام سنگین در سیل اخیر در استان لرستان تخریب شده که باعث بیکاری کارگران زیادی خواهد بود.

کریم یاوری (مدیرکل حمایت از مشاغل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) گفت: در استان گلستان حدود ۱۵۰ بنگاه اقتصادی در اثر سیل دچار خساراتی شده‌اند که نزدیک به ۳ هزار کارگر شاغل در بنگاه‌های اقتصادی استان گلستان را تحت تاثیر سیل قرار داده است. همچنین حدود ۳ هزار و ۵۰۰ واحد صنفی در استان گلستان نیز آسیب‌هایی به آنها وارد شده است.

مدیرکل حمایت از مشاغل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه علاوه بر وارد آمدن خسارت به زمین‌های کشاورزی بعضی واحدهای دامی ازجمله تعداد حدود ۶۰ واحد مرغداری نیز دچار حادثه ناشی از سیل شده‌اند، گفت: به غیر از شهرستان آق قلا سه بنگاه اقتصادی در گنبد کاوس نیز تحت تاثیر سیل بوده است.

به گفته یاوری؛ سه واحد تولیدی شامل شرکت آجرساز گنبد، شرکت سنگ‌شکن آهو و همچنین شرکت پرورش و تولید مرغ مادر (پیگیر) که حدود ۵۰۰ کارگر دارد، در اثر سیل دچار آسیب شده‌اند.

به گفته کریم یاوری؛ عمده خسارات در استان لرستان به مناطق مسکونی بوده است و تعدادی واحدهای دامی و آبزیان و کارگاه‌های زنبورداری و صنایع‌دستی و زمین‌های زراعی مردم نیز آسیب دیده است.

یاوری تاکید کرد: حدود ۱۳۰ کارگاه صنایع دستی در اثر سیل لرستان دچار خسارت شده‌اند و حدود هزار و دویست راس دام و ۱۴ مزرعه پرورش ماهی و حدود ۲۰۰ راس دام سنگین در سیل اخیر در استان لرستان تخریب شده که باعث بیکاری کارگران زیادی خواهد شد. البته این برآوردها اولیه است و آمارهای دقیق‌تر نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد.
   
حکایت مصائب خصوصی‌سازی برای کارگران کشتارگاه ایلام / سیزده ماه معوقه مزدی و بلاتکلیفی

کشتارگاه صنعتی دام ایلام از جمله بنگاه‌های دولتی خصوصی‌شده‌ای است که از زمان واگذاری در سال ۹۶ تاکنون، مشکلات بسیاری برای کارگرانش ایجاد شده. مطالبه کارگران بازگشت مدیریت کشتارگاه به شرکت پشتیبانی امور دام و در واقع، دولت است اما مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام یادآور موانع قانونی پیش‌روی این مطالبه شد.

کشتارگاه صنعتی دام ایلام که گفته می‌شود یکی از بزرگترین‌های ایران و حتی غرب آسیا است، بعد از خصوصی‌سازی روزگاری را می‌گذراند که تقریبا مشابه شرایط دیگر بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشور بعد از واگذاری به بخش خصوصی است.

این کشتارگاه که تاریخ تاسیس آن به سال ۱۳۷۲ بازمی‌گردد و گفته می‌شود میزان ظرفیت اسمی آن یک هزار راس دام سبک و ۱۰۰ دام سنگین در یک شیفت اعلام شده، از تابستان سال ۹۶ در وضعیت تعطیلی قرار گرفته است.

مالکیت این کشتارگاه تا سال ۹۵ در اختیار شرکت پشتیبانی امور دام قرار داشته، اما بعد از آن به بخش خصوصی واگذار شد. از ابتدای سال ۹۶ این فرد مالکیت این مرکز را در اختیار گرفت و البته به گفته کارگران؛ وامی حدود دو میلیارد تومان برای هدایت آن از بانک کشاورزی دریافت کرد که خود این نکته جالبی است چراکه حدود سه ماه بعد از واگذاری، مشکلات کشتارگاه آغاز شد.

یکی از کارگران این شرکت از حدود سیزده ماه معوقه مزدی و عدم پرداخت بسیاری مزایا و مطالبات کارگران طی یک‌سال و نیم اخیر می‌گوید و اینکه سال جدید را در حالی آغاز کرده‌اند که هیچ تغییری در وضعیت معوقات انباشت شده آنها ایجاد نشد. به علاوه، از اواسط اسفند ماه کشتارگاه که طی چند ماه اخیر با تلاش کارگران اداره می‌شد، با همت مسئولان اداره برق، دچار قطعی برق شد و در خاموشی کامل فرورفت. همچنین در آخرین روزهای سال گذشته، شرکت بار دیگر به مزایده گذاشته شد و در روز ۲۸ اسفند برنده مزایده معرفی و اعلام شد.

وی اشاره کرد: در مزایده مجدد بحث معوقات کارگران لحاظ و قرار شد خریدار جدید آنها را با کارگران تسویه کند.

وی خاطرنشان ساخت: سازمان خصوصی‌سازی با دریافت حکم از قاضی، خریدار قبلی را به خاطر مشکلات ناشی از مدیریت وی، خود به‌خود کنار گذاشت.

وی افزود: مدتی قبل در ابتدای سال جدید کارگران برای کار به کشتارگاه مراجعه کردند اما به دلیل بلاتکلیفی و نامشخص بودن وضعیت فعالیت این واحد، کار نکردند.

این کارگر در پایان، با اظهار ناامیدی از مدیریت بخش خصوصی، گفت: بخش خصوصی نهایتا چند ماه می‌آید اینجا را مدیریت می‌کند و سپس آن را رها می‌کند. به نظر کارگران بهتر است که مدیریت اینجا مجددا به شرکت پشتیبانی امور دام همچون گذشته، واگذار شود.

حداقل ٨۰ هزار کشاورز استان گلستان را سیل خانه خراب کرده است

رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان گفته: حداقل هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان خسارت ایجاد شده. بیش از هزار میلیارد تومان به زراعت، ۲۰۰ میلیارد تومان به بخش آب و خاک و زیرساخت‌های بخش کشاورزی، ۱۶۰ میلیارد تومان به بخش باغبانی و ۲۴۰ میلیارد تومان هم به بخش دام و طیور و آبزیان خسارت وارد شده است.

تعداد کشاورزان خسارت دیده نیز در حدود ۸۰ هزار نفر برآورد می‌شود که این تعداد ممکن است افزایش یابد

هنوز پرداخت خسارتی به کشاورزان صورت نگرفته اما آمارگیری و ثبت‌نام‌ها شروع شده. البته خساراتی که قرار است داده شود بسیار ناچیز هستند. بین دو تا سه میلیون تومان برای زراعت، ۵ میلیون برای باغبانی و... ارقامی نیستند که بتواند خسارات واقعی را جبران کند.

البته ما به پرداخت همین مبالغ هم چندان امیدوار نیستیم چراکه در مواقع اضطراری از این وعده‌ها زیاد داده شده، اما عموماً انجام آن به تعویق افتاده است.

سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران:
از شهرک های صنعتی خبرهای بدی می رسد!


از شهرک های صنعتی به خبرنگاران پیام سندیکا خبرهای یکسان می رسد که ما در زیر می آوریم:

١- از روزهای آغازین سال با کارگران هیچ قرارداد طولانی مدتی بسته نشده است و تنها قراردادها به صورت روزمزد را پیش روی کارگران می گذارند تا از دادن حق بیمه و دیگر حقوق کارگران مانند حق مسکن و عائله مندی فرار کنند.

٢- بعضی از کارگاهها به کارگران گفته اند از حداقل حقوق مصوب وزارت کار، حق بیمه ٣٠ درصدی کارگر و کارفرما را کسر کرده مابقی را خواهند داد یعنی کارفرما حق بیمه سهم خودش را هم از جیب کارگر پرداخت خواهد کرد

٣- کارگاههای کوچک زیر ١٠٠ الی ٥٠ نفر در شهرک های صنعتی تمام فروردین را تعطیل بدون حقوق اعلام کرده اند و احتمال اینکه این کارگاهها در طول سال کمتر از ١٠ ماه به طور مرتب کار کنند می باشد و کارفرمایان کارگران را در طول سال به مرخصی های بدون حقوق خواهند فرستاد


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست