یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

همراه کارگران: با فروکش سیل، وعده های مسئولان هم شروع به فروکش کرده استاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۶ فروردين ۱٣۹٨ -  ۵ آوريل ۲۰۱۹


با فروکش سیل، وعده های مسئولان هم شروع به فروکش کرده و برای فرار از وعده ها شرط و شروط محدودکننده را از حاشیه وارد کرده اند

همین امروز جمعه ۱۶ فروردین حاتم شاکرمی معاون روابط کار وزارت کار گفته: «بیمه بیکاری تمام کارگران آسیب دیده که در سیلاب اخیر بیکار شده‌اند بدون محدودیت خواهد بود.».»

ولی کریم یاوری، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار با اشاره به بیکاری بین ۳ تا ۵ هزار نفر از کارگران استان گلستان، هم در مورد این استان و هم سایر استان‌های کشور از جمله خوزستان، لرستان و ایلام گفته:« تا زمان راه‌اندازی مجدد کارگاه‌ها تمام کارگران مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی حتی اگر کمتر از ۶ ماه بیمه پردازی داشته باشند، از حمایت مقرری ماهانه بیمه بیکاری بهره مند خواهند شد»

سوالی که باید از کریم یاوری پرسید این است: چه تعداد از کارگران در استان های سیل زده «مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی» هستند؟ براساس آمارهای رسمی، در نتیجه تعرض بی وقفه در دو دهه اخیر به حقوق کارگران در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد کارگران از شمول قانون کار خارج اند. همچنین بسیاری از کارفرمایان همراه با عدم پرداخت دستمزدهای کارگران، حق بیمه کارگران را هم واریز نمی کنند.

اگر غیرمشمولین قانون کار و پرداخت نکرده گان بیمه، قرار است از مقرری بیمه بیکاری محروم باشند، چرا به زبان صریح این را نمی گویند؟ از خشم کارگران بیکار در هراسند؟ بخش پر لیوان را که احیانا چند قطره بیشتر نیست برجسته می کنند تا تصور از بخش خالی خودش یواشکی بدون این که چهره ریاکارانه مدعیان زیر آفتاب بیاید در میان کارگران جا بیافتد؟

سوال از مقامات وزارت کار این است که تعداد کارگرانی که در مناطق سیل زده مشمول بیمه بیکاری هستند چند درصد کارگران است؟

البته با توجه به نحوه جا انداختن شروط محدودکننده از حواشی بعید است که وزارت کار حاضر باشد به این پرسش پاسخ شفاف دهد. این وظیفه خبرنگاران مسئول است که این موضوع مهم را پیگیری نمایند. یکی از منابعی که می تواند سرنخی در مورد شمار واقعی گیرندگان بیمه بیکاری و در نتیجه شمار محرومان شروط ضمنی مطروحه آن باشند، آمار دقیق واحدهای خسارت دیده در سیل و تعداد پرسنل واحدهای صنفی آسیب دیده است اما در حال حاضر:

آمارهای رسمی در مورد خسارات وارده به واحدهای تولیدی غیرواقعی است

کریم یاوری، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار امروز جمعه ۱۶ فروردین آمار داده که: «حدود ۲۰۰ کارگاه در «شهرک صنعتی آق‌قلا» تحت تاثیر سیل گلستان قرار گرفته.» و گفته: «تعداد کارگاه های بیرون از شهرک صنعتی آق قلا در استان گلستان حدود ۱۰ تا ۱۵ کارگاه است. حدود ۶۰ واحد مرغداری نیز تحت تاثیر سیل دچار آسیب شده و در عین تلف شدن طیور، خسارات مالی نیز به آن ها وارد شده است»

این در حالی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت از «آسیب هزار و ۵۰۰ واحد صنفی شهرستان آق‌قلای استان گلستان و همچنین ۳۰۰ واحد صنفی شهرهای مازندران »خبر داده بود.

هزار و پانصد واحد صنفی در شهرستان آق قلا کجا و حدود ۲۰۰ کارگاه در «شهرک صنعتی آق‌قلا» کجا؟ در باره این تفاوت آمار چه تفسیری باید داشت؟ آیا اشاره به «حدود ۲۰۰ کارگاه » به جای «هزار و پانصد واحد صنفی» به خاطر آن است که کارگاههای مزبور بیش از ۱۰ کارگر دارند؟ آیا مشمول قانون کار هستند؟ تناقض آمارها اجازه نمی دهد که حتی بتوان برآورد تقریبی از کارگران سیل زده محروم از بیمه بیکاری به دست آورد. بر خبرنگاران است که در باره این مسایل یقه مسئولان را بگیرند.

تا جایی که به کارگران برمی گردد، چوب وعده های دروغ دستگاههای مدیریتی فاسد، ناکارا و فاقد هر گونه حس همدردی اجتماعی بارها به تن شان خورده است. کارگران می دانند که بدون اتحاد گسترده صنفی و مطالباتی و مطالبه گری مستقل و پیگیر هیچ چیز به آنان داده نخواهد شد.
منبع کانال: همراه کارگران


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست