یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

نهادهای همبستگی: فاجعه سیل در ایران و سازمانیابی تشکل های مستقل مردمی در محلاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۷ فروردين ۱٣۹٨ -  ۲۷ مارس ۲۰۱۹


جاری شدن سیل در استانهای شمالی و شیراز و دیگر مناطق ایران جان شهروندان را با خطرات جدی روبرو ساخته است، جان دهها انسان گرفته شده، هزاران خانواده بی خانمان شده اند. عواقب این سیل ویرانگر همچنان ادامه دارد؛ و زندگی شهروندان بیشتری در معرض خطر و نابودی است،این فاجعه به علت بی توجهی نیروهای امداد و کمکی و عدم مسئولیت سران جنایتکار جمهوری اسلامی در قبال جان و هستی مردم، تعداد بی شمار دیگری را در معرض نابودی قرار خواهد داد. آنهائی هم که جان سالم بدر برده اند، در ماتم و سوگواری عزیزان خود مات و مبهوت به انتظار آینده ای نامعلوم در بدترین شرایط زیستی و بدون حتی حداقل امکانات بسر میبرند.
سوال این است چرا سیل چنین خانمان بر انداز این مناطق را به محاصره خود در آورد؟ روزنامه‌ها و دیگر رسانه‌های حکومتی "بارش شدید باران"، "بی‌سابقه بودن بارش"، "سرریز شدن آب سدها" و "طغیان رودها" را سبب سیل و خسارت‌های آن اعلام می‌کنند و چنین می‌نمایانند که "بلایی طبیعی" نازل شده است؛ اما این فقط ظاهر قضیه است. متاسفانه مردم ایران چهار دهه است اسیر چپاولگران، غارتگران و اوباشان حکومتی هستند، که نه تنها در بهبودی زندگی مردم قدمی برنداشته اند، بلکه بر تمام منابع زیر زمینی چنگ انداخته و با دست بردن به طبیعت و منابع طبیعی زمینه را برای هر نوع آسیب رسانی و خرابی مهیا نموده اند. در این راستا دهها فعال محیط زیستی را از ترس اینکه نقشه های شوم سران رژیم افشاء نشود به سیاه چالها انداخته اند ، شکنجه و به قتل رسانیده اند. فجایعی همچون سیل خانمان برانداز اخیر و یا زلزله مهیبی که در کرمانشاه و حوالی آن اتفاق افتاد قبل از اینکه یک سانحه طبیعی بشمار آورده شود، عاملان اصلی اش نظام جمهوری اسلامی ضد بشراست، که برای سودآوری و غارت سیری ناپذیر با دست بردن بر تمام منابع طبیعی شرایطی را فراهم آورده اند که بر اثرکوچکترین اتفاق، فاجعه بزرگ و خانمان برانداز را بدنبال خود دارد. و زمانی که این اتفاق می افتد با بیشرمی تمام مردم آسیب دیده را به حال خود رها میسازند. بلایایی که در قرن ۲۱ و با این درجه از پیشرفت تکنولوژی و قدرت تولید اتفاق میافتد ، بشریت از آنچنان خلاقیت و امکانات پیش‌بینی و پیش‌گیری برخوردار است، که بتواند آسیب رسانی از این مصائب طبیعی را به حداقل رساند، بشرطی که مردم از حمایت حکومتی برخوردار باشند که در قبال زندگی و هستی انسانها احساس مسئولیت میکند نه حکومت جنایتکاری همچون جمهوری اسلامی که آنچه برایش ارزش ندارد جان و زندگی میلیونها انسان است.
دست اندر کاران رژیم بدون اینکه کوچکترین نقشی در همیاری و کمک رسانی به مردم مصیبت دیده این مناطق ایفاء نمایند، سرانش در خارج از ایران در مسافرت و تعطیلات عید بسر میبرند. هر چند که حضور مسئولان در این مناطق هم چندان موثر نخواهد بود چرا که اوج وقاحت آنها را میتوان از پاسخ رئیس مجلس در بازدید از سیل زدگان مشاهده نمود که با کمال و قاحت و بیشرمی به پیرزن سیل‌زده که از نبود امکانات گلایه می‌کرد، گفت "فعلا که سالمید!"
مردم ایران در رابطه با مسئله بخوبی آگاهند، که بروز "مصائب طبیعی"، طبیعی نیست بلکه پدیده‌ای اجتماعی است و برای مقابله و حل آن باید علت را جستجو نمود، علت آن هم ریشه‌ در حکومتی دارد که با چنگ انداختن بر سرمایه های مملکت و استثمار و سود بری سیری ناپذیری فقر و فلاکت را بر اکثریت جامعه حاکم نموده است.
آنچه در این یک مدت در استان گلستان و شیراز و دیگر مناطق سیل زده اتفاق افتاده و هنوز ادامه دارد، ضمن اینکه توده های مردم زحمتکش در آن منطقه با مشکلات بسیار از جمله مسکن، غذا و پوشاک و بهداشت و دارو و غم از دست دادن عزیزان خود روبرو هستند، اما همبستگی و همیاری هنوز بین آنها از درجه بسیار بالایی برخوردار است که سبب تقویت اجتماعی شدن حرکت های اعتراضی آنان می شود..
توده های مردم با استفاده از این اتحاد و همبستگی و با ایجاد شوراهای مردمی وسازماندهی خود در محل نه تنها کمکهایی که بدست آنها میرسد را تحت نظارت و تقسیم عادلانه بین خود در می آورند، بلکه با متشکل شدن از این طریق و مبارزه با رژیم هزینه این خسارات را به رژیم تحمیل می کنند، و در عدم حضور آنها و کمک رسانی به آسیب دیدگان صدای خود را رساتر نموده و به افشاگری این عمل ضد انسانی می پردازند.
نهادهای همبستگی در خارج کشور به خانواده هایی که در این فاجعه دلخراش عزیزان خود را از دست داده اند تسلیت میگوید و خود را در غم آنها شریک میداند. وضمن همدردی از هیج گونه کمکی دریغ نخواهد کرد!

۲۶ مارچ ۲۰۱۹
نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران – خارج کشور


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست