یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پایان خلافت داعش، پایان داعشیسم نیست! - حسن رحمان پناهاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۴ فروردين ۱٣۹٨ -  ۲۴ مارس ۲۰۱۹


سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه حذف کامل "خلافت" خودخوانده ی داعش و شکست صد در صد آن را اعلام کرد.
پس از هفته‌ها نبرد سخت و نفس گیر با آخرین باقی مانده گروه تروریستی "داعش" در روستای مرزی "باغوز" در استان دیرالزور سوریه، نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) روز شنبه رسما پایان عمر خلافت خودخوانده ی داعش را اعلام کردند. در بیانیه ی نیروهای دموکراتیک سوریه آمده است "که داعش در نبرد باغوز شکست خورد و به این ترتیب تنها بخش باقی مانده از خاک سوریه را از دست داد." خلافت گروه اسلامگرای تندرو و تروریست داعش که زمانی بر یک سوم عراق و سوریه حکومت می‌راند اکنون هیچ بخشی از خاک این دو کشور را در اختیار ندارد.
مصطفی بالی، سخنگوی (SDF) در پیامی توییتری اعلام کرد "نیروهای دموکراتیک سوریه حذف کامل "خلافت" خودخوانده ی داعش و شکست صد در صد آن را اعلام می‌کند. در این روز تاریخی، یاد هزاران شهید را که تلاش‌هایشان این پیروزی را رقم زد، گرامی می‌داریم."
سخنگوی نیروهای سوریه دمکراتیک همچنین در پیامی به زبان عربی اعلام کرد"باغوز آزاد شد. نبرد علیه داعش با پیروزی کامل به پایان رسید."
نیروهای دموکراتیک سوریه، ائتلافی از نیروهای عمدتا کرد با نیروهای عرب، آشوری، ارمنی و ترکمان و صدها جنگجوی خارجی از کشورهای همجوار و اروپا و جاهای دیگر بود که از تجربه دمکراتیک "روژآوا" دفاع نمودند و قدرت های غربی، بویژه آمریکا نیز ناچار به حمایت هوایی از آنان شدند و شکست بزرگترین گروه تروریستی قرن ٢١ را در تاریخ ثبت کردند. اما این پیروزی به آسانی به دست نیامد. طبق آمار نیروهای سوریه دمکراتیک در نبرد با جنایتکاران داعش در طول ٥ سال گذشته بیش از ١١ هزار رزمنده انقلابی زن و مرد در صفوف "ی پ گ "و همچنین "ی پ ژ" جان خود را دستمایه پیروزی اخیر نمودند .
اگر چه اکنون داعش به لحاظ تسلط بر خاک و جغرافیا در عراق و سوریه شکست خورده و مناطقی را در اختیار ندارد، اما افکار و عقاید "داعشیسم" و بنیادگرایی اسلامی، کماکان به وسعت خاورمیانه ، قسمت های وسیعی از قاره افریقا ، پاکستان ، افغانستان و بخشی از کشورهای اسیای که جمعیت مسلمان نشین دارد و در رآس آنان جمهوری اسلامی حاکم بر ایران ، وجود دارد. داعشیسم از لجنزار دولت و مکان های حامی آن ، از قبیل دولت های عربستان سعودی ، ترکیه ، جمهوری اسلامی و ....تولید و باز تولید می شود و تامین مادی و فکری می گردد. فقر، بیکاری، سرکوب ، اختناق و دخالت مذهب در دولت ، آموزش و پرورش و امورات اجتماعی جامعه ، از عوامل اصلی وجود و رشد و گسترش "داعشیسم" هستند. بنیادگرائی مذهبی و داعشیسم محصول جامعه و مناسباتی است که ناداری، نادانی، کوتهبینی و تعصب خرافی بیداد می کند و هیزم مادی و معنوی این ایدئولوژی برای رسیدن به جهان تخیلی آنان را چنین عواملی و دولت های حامی آنان و نظام گندیده طبقاتی سرمایهداری فراهم میکند. برای نمونه در جامعه محدود و کوچکی همچون کردستان عراق که هزینه سنگین انسانی و مادی در تصرف مناطق توسط داعش و در تقابل و جنگ با آنان پرداخت نمود و بویژه "ایزدیها" با قتل عام درندانه و "جاریه" گرفته شدن هزاران زن و دخترشان در یورش داعش به مناطق مسکونیشان ، با داشتن بیش از پنج هزار مسجد و ساختن روزانه مساجد در شهر و روستاها و حضور و وجود مبلغین تندرو و بنیادگرا و تضعیف جبهه چپ ، آزادیخواهی و سکولاریسم طی سالهای اخیر و بویژه تحت حاکمیت احزاب ناسیونالیست و مذهبی، زمینه مادی رشد و گسترش داعشیسم بیشتر از هر زمانی فراهم شده است.
مبارزه با افکار "داعشیسم" بخشی از مبارزه روزانه و جاری جهت جدائی دین از دولت ، برابری زن و مرد درهمه شئونات اقتصادی، اجتماعی، شغلی و خانوادگی ، نبرد بی امان و روزانه برای نان ، کار ، آزادی و تصرف سنگرهای این نگرش در سطح جامعه و دولت است. داعش در عراق و سوریه با تحمیل هزینه مادی و انسانی بسیار سنگین نه تنها بر این دو کشور ، بلکه بر کل بشریت شکست خورد ، اما داعشیسم کماکان پا برجاست. نبرد با داعشیسم نیازمند نیرو ،عزم ، اراده ، تشکیلات ، اهداف و آرمان بسیار روشن تر و اگاهانه تر از آنچه هست که رزمندگان "روژآوا" در نبرد زمینی به این گروه جنایتکار تحمیل نمودند.

شنبه ٢٣ مارس ٢٠١٩


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست