یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بیانیه شورای کارگری بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی ایران ("بستا" ) پیرامون تعیین حداقل دستمزداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۷ اسفند ۱٣۹۷ -  ۱٨ مارس ۲۰۱۹


سالهاست که دستمزد کارگران منجمد شده است و حتی در سال پیش به گفته مقامات رسمی ، دستمزدها نزدیک به هفتاد درصد نسبت به تورم عقب بوده است .

امسال با بالا رفتن دلار و سقوط چند برابری ارزش ریال و متعاقب آن گرانی کمرشکن کلیه مایحتاج عمومی تورم موجود از مرز ۲۰۰ درصد عبور کرده است .

بنابراین کارگران تعیین دستمزدهای چند بار زیر خط فقر را نمی پذیرند و خواهان دستمزدی در خور شان و منزلت یک خانواده کارگری هستند که بتوانند شرافتمندانه و انسانی زندگی کنند.

در یک ماه اخیر جلسات تعیین دستمزد شورای عالی کار را با همان سبک و سیاق همیشگی یعنی ردیف کردن مشتی آمار و ارقام بر سر خط فقر، خط بقا، و فقر مطلق و غیره برای عوامفریبی و شانتاڑ افکار عمومی به پیش بردند و با در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی کشور و علیرغم اعلان عمومی و رسمی از منابع حکومتی و علیرغم همه فشارها و مطالبه روشن کارگران برای تعیین حداقل مزد و مشخص نمودن هزینه سبد معیشت خانوار برای هرکس، رقمی به عنوان حداقل دستمزد اعلام می کنند که با توجه به تورم روزافزون هیچگونه دردی از ما کارگران دوا نخواهد کرد و وضعیت معیشتی ما را روز به روز وخیم تر خواهد کرد.

بنابراین ما بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی که سال های متمادی در تولید ثروت در این سرزمین تلاش کرده ایم، هم اکنون نیاز داریم و حق ماست که از حداقل های زندگی مطابق استانداردهای جهانی برخوردار باشیم و از حداقل های یک زندگی انسانی و آبرومندانه بهره مند باشیم .

لذا همانطور که منابع رسمی اعلام کرده اند هزینه ماهیانه سبد معیشت یک خانواده کارگری چهار نفره ، اکنون به ۵ میلیون رسیده است اما با کمال شگفتی بحث افزایش حقوق باز هم، ۱۰_۲۰ -٣۰ درصد میباشد زیرا دولت خود بعنوان کارفرمای اصلی در استثمار کارگران و به کرسی نشاندن دستمزد های زیر خط فقر ذینفع است، از این رو قصه دستمزد و افزایش آن ۴۰ سال است به زیان معیشت و منزلت کارگران تکرار می شود .

ما بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی (بستا) خواهان رفاه ، درمان رایگان، مسکن و یک زندگی انسانی هستیم و بطور جدی به این روند ناعادلانه تعیین حداقل دستمزد ها هشدار میدهیم و خواهان تعیین دستمزد طبق سبد هزینه معیشت خانوار کارگری هستیم .

شورای کارگری بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی ایران ("بستا" )
۲۷ اسفند ۹۷


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست