یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آمریکا قصد دارد صادرات نفت ایران را زیر یک میلیون بشکه برساند


• خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خبری می‌گوید، دولت دونالد ترامپ قصد دارد از ماه میلادی مه، با کاهش ۲۰ درصدی از صادرات نفت ایران، کل آن را به زیر یک میلیون بشکه در روز برساند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۲٣ اسفند ۱٣۹۷ -  ۱۴ مارس ۲۰۱۹خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خبری می‌گوید، دولت دونالد ترامپ قصد دارد از ماه میلادی مه، با کاهش ۲۰ درصدی از صادرات نفت ایران، کل آن را به زیر یک میلیون بشکه در روز برساند.

یکی از منابع خبری آشنا به تحولات تازه به خبرگزاری رویترز گفته است: «در حال حاضر هدف [دولت] این است که کل صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند».
به گزارش رادیو فردا، منابع خبری مذکور در گزارش ۲۲ اسفند ماه رویترز گفته‌اند دولت دونالد ترامپ متوجه پیامدهای قطع کل صادرات نفت ایران، بر بازارهای جهانی هست و «به صفر رساندن آن ممکن است سخت باشد».
تنها یک روز پیش از انتشار این گزارش، مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در جمع مدیران شرکت‌های بزرگ نفتی جهان و شماری از وزیران نفت، گفته بود آمریکا همچنان متعهد به قطع کامل صادرات نفت ایران است.
برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز در همان کنفرانس گفته بود مازاد جهانی نفت به آمریکا کمک می‌کند تا برنامه خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران را با شتاب بیشتری پیش ببرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند قطع صادرات نفت ایران شدنی نیست. معاون رئیس‌جمهوری ایران گفته برنامه‌های واشینگتن در این زمینه «شکست خورده است». شماری از مقام‌های ارشد نظامی در ایران نیز مجددا تهدید به «بستن تنگه هرمز» کرده‌اند؛ آن‌چه البته از نگاه شماری از کارشناسان و تحلیل‌گران چندان ممکن نیست.

یکی از منابع خبری طرف گفت‌وگو با رویترز گفته بهای ۶۵ دلاری نفت برای هر بشکه «آخرین مرزی‌ست که دونالد ترامپ می‌تواند با آن کنار بیاید»؛ به این معنی که رئیس‌جمهوری ایالات متحده چندان مایل به افزایش بها به بیش از ۶۵ دلار برای هر بشکه نیست. حال‌ آن‌که نفت برنت در روز انتشار گزارش رویترز به بیش از ۶۷ دلار رسیده بود.
همزمان تولید نفت ونزوئلا، کشوری که از نظر منابع نفتی در صدر کشورهای جهان قرار دارد، نیز بر افزایش بهای نفت تاثیر گذاشته‌است.

دولت آمریکا علاوه بر آن‌که گفته قصد دارد صادرات نفت ایران را «به صفر برساند»، می‌گوید کارزار «فشار حداکثری» را به اجرا گذاشته تا با اعمال «شدیدترین تحریم‌های تاریخ»، ایران را مجبور کند «رفتار خود را تغییر دهد». وزیر خارجه آمریکا ۱۲ شرط را تعیین کرده، که عمدتا مربوط به اقدامات و فعالیت‌های ایران در منطقه، در توسعه موشک‌های بالیستیک و مسائل دیگر می‌شود. مقام‌های آمریکا می‌گویند قصد ندارند به مردم ایران لطمه بزنند.
منابع خبری طرف گفت‌وگو با رویترز اظهار کرده‌اند که دولت آمریکا ممکن است از تمدید برخی معافیت‌ها، برای آن دسته از کشورهایی که از معافیت‌های نفتی ایران استفاده نکرده‌اند، خودداری کند.
یونان، ایتالیا، تایوان، چین، هند، ترکیه، کره جنوبی و ژاپن، از کشورهایی هستند که از معافیت‌ها برخوردار شده‌اند. هند، چین و ترکیه از مهم‌ترین خریداران نفت ایران هستند.

اموس هوکشتاین، مقام مسئول در امور تحریم‌های ایران در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما، به رویترز گفته چین و هند به تنهایی بین ۸۰۰ هزار تا ۹۰۰ هزار بشکه نفت در روز از ایران می‌خرند.
هوکشتاین می‌گوید با نگاهی به بازار «منطقی به نظر می‌رسد که صادرات نفت ایران بین ۸۰۰ هزار تا ۱.۱ میلیون بشکه در روز باقی بماند».


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست