یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

خاورمیانه، انبار سلاح های مرگبار جهان


• عربستان نخستین واردکننده ی تسلیحات در جهان است و میزان خرید این کشور در این زمینه، در فاصله ی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ به نسبت مدت مشابه پیش از آن، به میزان ۱۹۲ درصد افزایش یافته است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۱ اسفند ۱٣۹۷ -  ۱۲ مارس ۲۰۱۹خاورمیانه و کشورهای حاشیه ی خلیج فارس، مهمترین واردکننده تسلیحات در پنج سال گذشته بوده‌اند. بر اساس آخرین گزارش «موسسه ی بین‌المللی تحقیقات صلحِ استکهلم» فروش سلاح در پنج سال گذشته به نسبت دوره ی مشابه پیش از آن ٧٫٨ درصد افزایش داشته است. در این دوره، پنج کشور آمریکا، روسیه، فرانسه، آلمان و چین به تنهائی ٧۵ درصد کل صادرات تسلیحات را در اختیار داشته‌اند. بر پایه ی همین گزارش، بیشترین میزان صادرات سلاح در این دوره بسوی خاورمیانه و کشورهای حاشیه ی خلیج فارس روان شده است.

به گزارش ار اف ای، عربستان سعودی، بر اساس ارزیابی «موسسه ی بین‌المللی تحقیقات صلحِ استکهلم»، در پنج سال گذشته نخستین واردکننده ی تسلیحات در جهان بوده است و میزان خرید این کشور در این زمینه، در فاصله ی سال‌های ٢٠١٤ تا ٢٠١٨ به نسبت مدت مشابه پیش از آن، به میزان ١٩٢ درصد افزایش یافته است. عربستان در این مدت همچنین نخستین مشتری آمریکا در این زمینه بوده و ٢٢ درصد کل صادرات سلاح آمریکا را خریده است. عربستان سعودی پس از مصر و هند، سومین خریدار سلاح‌های فرانسه، نخستین خریدار تسلیحات بریتانیا، سومین خریدار تسلیحات اسپانیا و نخستین خریدار از سوئیس است.

در همین دوره، مصر خریدهای خود را نسبت به دوره ی پنج ساله‍ی پیش از آن ٢٠٦ درصد، اسرائیل ٣۵٤ درصد، قطر ٢٢۵ درصد، و عراق ١٣٩ درصد افزایش داده‌اند. در همین دوره، میزان خریدهای تسلیحاتی سوریه ٨٧ درصد کاهش داشته است. در پنج سال گذشته، هند، پس از عربستان و پیش از مصر، دومین وارد کننده ی سلاح در جهان بوده است.

در همین دوره، آمریکا صادرات تسلیحاتی خود را ٢٩ درصد افزایش داده و در کلِ صادرات تسلیحات در جهان از٣٠ درصد به ٣٦ درصد رسانده است. تفاوت میزان صادرات در این زمینه میان آمریکا و روسیه که به ترتیب نخستین و دومین صادرکننده ی سلاح در جهان هستند نیز در همین مدت افزایش یافته به نحوی که صادرات آمریکا ٧۵ درصد بیش از روسیه بوده است. بیش از نیمی از سلاح‌های صادر شده از آمریکا، بصورت دقیق‌تر، ۵٢ درصد، به خاورمیانه و کشورهای حاشیه ی خلیج فارس ارسال شده است.

صادرات روسیه در فاصله ی پنج سال‌ گذشته ٢١ درصد کل صادرات تسلیحات در جهان بوده است. مشتریان اصلی سلاح‌های روسی به ترتیب هند، چین و الجزایر هستند.

صادرات فرانسه، سومین فروشنده ی سلاح در جهان، نیز در پنج سال گذشته ٤٣ درصد افزایش یافته، اما از ٦٬٨ درصد کل صادرات اسلحه در جهان فراتر نرفته است. مصر، هند و عربستان سعودی در پنج سال گذشته، سه خریدار اصلی سلاح‌های ساخت فرانسه بوده‌اند.

در همین دوره صادرات تسلیحات توسط اسرائیل، کره ی جنوبی و ترکیه نیز به میزان بسیاری افزایش یافته و آنان را به ترتیب در رده‌های هشتم، یازدهم و چهاردهم صادرکنندگان اسلحه در جهان قرار داده است.

مهمترین خریداران سلاح‌های اسرائیلی به ترتیب هند، جمهوری آذربایجان و ویتنام هستند. در این مدت ترکیه نیز سلاح های خود را بویژه به امارات متحده‍ی عربی، ترکمنستان و عربستان سعودی صادر کرده است.

نخستین خریدار تسلیحات برزیل، افغانستان است که ٣٢ درصد کل فروش اسلحه ی این کشور را به تنهائی خریداری کرده است. با این حال سهم برزیل از کل فروش سلاح در جهان از ٠٬٢ درصد فراتر نمی‌رود. نخستین صادر کننده ی سلاح به افغانستان، آمریکاست که ٦٦ درصد کل واردات سلاح به این کشور را تامین می‌کند. روسیه در رده ی دوم ١٨ درصد و برزیل در مقام سوم ١٠ درصد تسلیحات وارداتی به این کشور را در اختیار کابل قرار می‌دهند.

عراق هشتمین خریدار سلاح در جهان است. این کشور ٤٧ درصد سلاح‌های وارداتی خود را از آمریکا، ٣٣ درصد آنرا از روسیه و ٨ درصد آنرا از کره ی جنوبی ابتیاع می‌کند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست