یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مسیر رهایی زنان از استقلال اقتصادی می گذرد
سیمین کاظمی


• مطالبه حق اشتغال برابر و دستمزد عادلانه و بهبود شرایط اشتغال زنان ، در شرایط فعلی پیوند عمیق و وثیقی با رهایی زنان دارد که در هیاهو و جنجال های پیرامون موضوعات کم اهمیت، نادیده گرفته و کمتر به آن پرداخته می شود. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۹ اسفند ۱٣۹۷ -  ۱۰ مارس ۲۰۱۹


 

حق اشتغال و کسب استقلال اقتصادی، مطالبه ای است که می تواند به زنان قدرت انتخاب و تصمیم گیری بدهد و آنها را از قید وابستگی و تحمل شرایط ظالمانه برهاند. برای همین است که مطالبه حق اشتغال برابر، پتانسیل رهایی بخشی اش بیش از هر مطالبه ی جنجالی و رسانه ای دیگری می تواند باشد.

در ایران، در حال حاضر حق اشتغال زنان، حقی نادیده گرفته شده است که بحران بیکاری زنان، خانه نشینی و وابستگی هر چه بیشتر آنها به مردان (پدر، همسر) را رقم زده است. اکنون بیش از 80 درصد زنان، از مشارکت اقتصادی محروم هستند و برای تامین زندگی خود، چشم شان به دست افراد ذکور خانواده است. بدیهی است که در چنین وضعیتی قدرت تصمیم گیری زنان درباره جزیی ترین و شخصی ترین امور زندگی شان سلب یا محدود شده و همین یکی از موانع اصلی خودشکوفایی و زندگی انسانی و آزاد آنها خواهد بود.

مطالبه حق اشتغال برابر و دستمزد عادلانه و بهبود شرایط اشتغال زنان ، در شرایط فعلی پیوند عمیق و وثیقی با رهایی زنان دارد که در هیاهو و جنجال های پیرامون موضوعات کم اهمیت، نادیده گرفته و کمتر به آن پرداخته می شود. هر گونه بحث درباره رهایی زنان بدون پرداختن به مساله استقلال اقتصادی و اشتغال زنان، یک بحث انتزاعی و حداکثر تزیینی است که بعید است دستاوردی برای زنان به ارمغان بیاورد.

منبع:تلگرام نویسنده


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست