یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مسیر رهایی زنان از استقلال اقتصادی می گذرد
سیمین کاظمی


• مطالبه حق اشتغال برابر و دستمزد عادلانه و بهبود شرایط اشتغال زنان ، در شرایط فعلی پیوند عمیق و وثیقی با رهایی زنان دارد که در هیاهو و جنجال های پیرامون موضوعات کم اهمیت، نادیده گرفته و کمتر به آن پرداخته می شود. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۹ اسفند ۱٣۹۷ -  ۱۰ مارس ۲۰۱۹


 

حق اشتغال و کسب استقلال اقتصادی، مطالبه ای است که می تواند به زنان قدرت انتخاب و تصمیم گیری بدهد و آنها را از قید وابستگی و تحمل شرایط ظالمانه برهاند. برای همین است که مطالبه حق اشتغال برابر، پتانسیل رهایی بخشی اش بیش از هر مطالبه ی جنجالی و رسانه ای دیگری می تواند باشد.

در ایران، در حال حاضر حق اشتغال زنان، حقی نادیده گرفته شده است که بحران بیکاری زنان، خانه نشینی و وابستگی هر چه بیشتر آنها به مردان (پدر، همسر) را رقم زده است. اکنون بیش از 80 درصد زنان، از مشارکت اقتصادی محروم هستند و برای تامین زندگی خود، چشم شان به دست افراد ذکور خانواده است. بدیهی است که در چنین وضعیتی قدرت تصمیم گیری زنان درباره جزیی ترین و شخصی ترین امور زندگی شان سلب یا محدود شده و همین یکی از موانع اصلی خودشکوفایی و زندگی انسانی و آزاد آنها خواهد بود.

مطالبه حق اشتغال برابر و دستمزد عادلانه و بهبود شرایط اشتغال زنان ، در شرایط فعلی پیوند عمیق و وثیقی با رهایی زنان دارد که در هیاهو و جنجال های پیرامون موضوعات کم اهمیت، نادیده گرفته و کمتر به آن پرداخته می شود. هر گونه بحث درباره رهایی زنان بدون پرداختن به مساله استقلال اقتصادی و اشتغال زنان، یک بحث انتزاعی و حداکثر تزیینی است که بعید است دستاوردی برای زنان به ارمغان بیاورد.

منبع:تلگرام نویسنده


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست