یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پشت پرده ی استقبال «اصلاح طلبان» از «آیت اله قتل عام»


• استقبال گروهی از اصلاح طلبان از انتصاب ابراهیم رئیسی به ریاست قوه ی قضائیه، با واکنش های گاه ناباورانه ای روبرو شده. گزارش زیر در روزهای گذشته برای اخبار روز فرستاده شده و در پی پاسخ به این پرسش است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۵ اسفند ۱٣۹۷ -  ۶ مارس ۲۰۱۹


استقبال گروهی از اصلاح طلبان و روزنامه ها و محافل منسوب به آنان از انتصاب ابراهیم رئیسی عضو هیات مرگ به ریاست قوه ی قضائیه، با واکنش های گاه ناباورانه ای روبرو شده است. چه شده است کسی که دو سال پیش در جریان انتخابات ریاست جمهوری از سوی اصلاح طلبان به «آیت اله قتل عام» مشهور شد، و می گفتند اگر او به مقام ریاست جمهوری برسد، ایران تباه خواهد شد، اکنون مورد استقبال همان کسان قرار گرفته است تا بر مسند قوه ی قضائیه بنشیند؟

گزارش زیر در روزهای گذشته برای اخبار روز فرستاده شده و در پی پاسخ به این پرسش است. اخبار روز بدون این که بتواند مستقلا در این مورد این گزارش اظهارنظر کند، آن را جهت آگاهی خوانندگان خود منتشر می کند:  

بن بست سیاسی در کشور آیت الله علی خامنه ای را به نوشیدن جام زهر مقدماتی ناچار کرده است. بنابه گفته حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران پس از جلسات پی در پی فرماندهان سپاه، نمایندگان وزارت اطلاعات، شورای عالی امنیت ملی و بیت رهبری در دو روز گذشته، آیت الله علی خامنه ای را ناچار کرده اند برخلاف میل خود اجازه دهد بستر لازم برای بازگشت اصلاح طلبها با پوشش انتقاد از وضعیت کشور و آزادیخواهی فراهم شود. بنابراین گزارش در بازه زمانی مشخص ابتدا محمد خاتمی و تئوریسینهای محدود شده اصلاح طلب با بیانیه ها و سخنرانی های در ظاهر حمایت از مردم، فعالیت خود را از سر میگیرند و سپس آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی هم با رفع حصر بتدریج وارد عرصه می شوند.

حفاظت اطلاعات سپاه میگوید بدین منظور مذاکراتی با میانجیگری محمد خاتمی با رهبران اصلاح طلب دربند شروع شده. ولی تاکنون موسوی و کروبی به طرح عبور از بحران نظام پاسخ مثبت نداده اند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفته اند تنها در صورت اعاده حیثیت از آنها و اعلام تخلف وزارت کشور دولت احمدی نژاد در انتخابات ٨٨ حاضرند برای حفظ نظام جمهوری اسلامی همکاری کنند.

در این بین قربانی کردن محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین ممکن است باعث افشاگری احمدی نژاد و یارانش شود. به همین دلیل نماینده بیت رهبری با محمود احمدی نژاد وارد گفتگو شده تا در مقابل آزادی اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی و بقیه نزدیکان سیاسی رئیس جمهور قبلی، احمدی نژاد از خود نرمش نشان داده و در راستای حفظ نظام سکوت کند.

از سوی دیگر منبعی در واشنگتن گفته است جمهوری اسلامی از طریق پادشاهی عمان به آمریکا پیام محرمانه ای داده مبنی بر اینکه نظام جمهوری اسلامی درحال تغییر ساختاری است و ترامپ باید از این روند حمایت کند زیرا باعث تغییر رفتار جمهوری اسلامی خواهد شد.

مردم ایران هوشیار باشند که طرح بازگشت اصلاح طلبان در قالب جریان آزادیخواه و منتقد جمهوری اسلامی،کلاهی است که میخواهند سر ملت بگذارند، فقط نه به جمهوری اسلامی است که راه رابرای پیشرفت مردم به جامعه جهانی باز میکند، «نه» کامل به جمهوری اسلامی، مردم هوشیار باشند.

در متمم این گزارش که روز گذشته برای اخبار روز ارسال شده چنین می خوانیم:

بر اساس اخبار رسیده استقبال اصلاح طلبان حکومتی از ریاست رئیسی بر قوه قصاییه، آغاز همان توافقی ست که در گزارش تقدیم شد. اظهارات خاتمی در برخورد با فراکسیون امید مجلس هم آغاز حرکت اصلاح طلبان برای حضور در صحنه سیاسی و حراست از بقای حکومت اسلامی است. اما میرحسین و کروبی بر پیش شرط های خود اصرار دارند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۵)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست