یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حزب آزادی و رفاه: گرامی باد ۸ مارس روز جهانی زناخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۵ اسفند ۱٣۹۷ -  ۶ مارس ۲۰۱۹


در هشتم مارس ۱۸۵۷ زنان کارگر کارگاههای پارچه بافی و لباس دوزی در نیویورک به خیابانها آمدند و خواهان افزایش دستمزد ٬ کاهش ساعات کار و بهبود شرایط مناسب کار شدند. پلیس به این تظاهرات حمله کرد و زنان کارگر را مورد ضرب و شتم قرار داد.
در سال ۱۹۰۸ بعد از پنجاه سال زنان کارگر کارخانه نساجی کتان برای گرامی داشت آن روز و تلاش و مبارزه برای نابودی هرگونه ستم و تبعیض اعتصاب کردند. صاحب کارخانه به همراه نگهبانان برای جلوگیری از همبستگی کارگری و سرایت آن به جامعه٬ کارگران معترض را در کارخانه محبوس کرد. همزمان کارخانه آتش گرفت٬ تعداد کمی توانستند جان خود را نجات دهند و ٬ ۱۲۹ کارگر زن در آتش سوختند. در دومین کنفرانس بین المللی زنان سوسیالیست که صد شرکت کننده از هفده کشور در آن حضور داشتند، به پیشنهاد کلارا زتکین در ۲۷ آگوست سال ۱۹۱۰ در کپنهاک روز ۸ مارس به عنوان روز زن و برای مبارزه علیه هرگونه ستم و نابرابری پیشنهاد و به رسمیت شناخته شد.
در سال ۱۹۷۷ مجمع عمومی سازمان ملل ۸ مارس را به عنوان روز سازمان ملل متحد٬ برای حقوق زنان و صلح جهانی نامید.

اینک بعد از ۱۵۰ سال مبارزه زنان و مردان آزادی خواه و برابری طلب ٬زنان همچنان برای رسیدن به عدالت و برابری شکنجه ٬ زندان٬ سنگسار و کشته میشوند .در ایران تحت حاکمیت ارتجاع مذهبی زن به برده جنسی تبدیل شده است.
رژیم إسلامی از ابتدا ی بقدرت رسیدنش با فرمان حجاب اجباری، زنان را از ابتدائی ترین حق و حقوق انسانی محروم کرد و زنان در اعتراض به ان یکی از بزرگترین تظاهرات بر ضد حجاب اجباری را سامان دادند .
در طول عمر چهل ساله "جمهوری" اسلامی   زنان همچنان استثمار میشوند وتحت قوانین زن ستیز رژیم اسلامی انسانهای درجه دو محسوب میشوند .اما در خلال این چهل سال ، زنان آزادی خواه و برابری طلب با وجود سرکوب های خشن، کماکان در صحنه مبارزه علیه حاکمیت فاشیستی جمهوری اسلامی استوار و محکم ایستاده اند ، تسلیم نشده و مبارزه کرده اند .

زنان در بیشتر حرکتهای اعتراضی علیه هرگونه ظلم و ستم که این حاکمیت ننگین به جامعه ایران تحمیل کرده است پرچمدار و پیشقراولان این حرکتها بوده اند . در خیزش دی ماه ۹۶ در حرکت اعتراضی بازنشستگان٬ معلمان٬ پرستاران٬ کارگران٬ دانشجویان برای رسیدن به عدالت ٬ آزادی و برابری شرکت فعال داشته اند. زنان با حرکت "دختران خیابان انقلاب"مبارزات خود با حجاب را رادیکال تَر کرده و حجاب از سر کنده و انها را بر روی چوب به احتراز در اورده اند. این حرکت زنان ، مبارزات زنان ایران را فراتر از مرزهای ایران برده و مجامع حقوق بشری و انسانگرا را بخود جلب کرده است.

با و جود اینکه ، جنبش مبارزاتی زنان همانند دیگر جنبشها اجتماعی مورد خشن ترین سرکوبهای حاکمیت فاشیستی قرار گرفته است اما هر روز توانمندتر و فعالتر خود را به سیستم گندیده جمهوری اسلامی تحمیل میکند.

شاخه زنان حزب آزادی و رفاه ایرانیان جنبش ستم ستیز زنان را پشتیبانی میکند و امید وار است که بتواند در یافتن سمت و سوی سازمان یابی آنان را همراهی کند تا ریشه های نا برابری در ایران از بین برود و نظام زن ستیز جمهوری اسلامی به زباله دان تاریخ فرستاده شود .

ما ضمن شادباش به تمام زنان   و مردان برابری طلب ، خود را بخشی از جنبش زنان آزادی خواه و برابری طلب ایران و تمام جهان میدانیم و در راستای رسیدن به جامعه ای بدور از هرگونه تبعیض و نابرابری تلاش و مبارزه میکنیم

شاحه زنان حزب آزادی و رفاه ایرانیان (آرا)


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست