یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بررسی سالانه‌ی صلاحیت قضایی جهانی ۲۰۱۹: چالش‌های مربوط به ارائه‌ی مدارک در پرونده‌هااخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۴ اسفند ۱٣۹۷ -  ۵ مارس ۲۰۱۹


فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر امروز گزارش مشترکی را درباره‌ی بررسی پرونده‌های صلاحیت قضایی جهانی و تحولات مربوط به آن در سال ۲۰۱۸ در سراسر جهان را منتشر می‌کند. پنجمین بررسی سالانه‌ی صلاحیت قضایی جهانی با تحلیل ۶۰ پرونده در ۱۶ کشور نشان می‌دهد که صلاحیت قضایی جهانی در سال ۲۰۱۸ وسیله‌ی نیرومندی برای مهار کردن معافیت از مجازات در مورد جنایت‌های بین‌المللی بوده است. به لطف این مفهوم پیشرو که امکان پیگرد قضایی فجیع ترین جنایت‌ها در سراسر جهان را فراهم می‌کند، بیش از ۱۴۰ متهم به خاطر اعمالشان زیر ذره بین قرار گرفته‌اند.

پنجمین بررسی سالانه صلاحیت قضایی جهانی به چالش‌های مربوط به ارائه‌ی مدارک برای تحقیقات و پیگرد قضایی جنایت‌های اصلی بین‌المللی توجه دارد. دورافتادگی نقاط، محافظت از قربانیان و شاهدان، موانع شکلی، و اطلاع‌رسانی بعضی ازچالش‌ها در پرونده‌های صلاحیت قضایی جهانی هستند. هر گام دراین فرآیند، ازجمع آوری مدارک تا پیدا کردن مظنونان، پیچیده، اغلب ناامیدکننده و گاهی کاملاً خطرناک است. به این دلیل برای اطمینان یابی از اینکه دولت‌ها به تعهد‌های بین‌المللی خود در زمینه‌ی مبارزه با معافیت از مجازات عمل کنند و هیچ دولتی پناهگاه امنی برای مرتکبان جنایت‌های بین‌المللی نباشد، پیوستن نیروها به یک دیگر مهم است.

درباره‌ی بررسی سالانه صلاحیت قضایی جهانی

والری پائولِت، هماهنگ کننده‌ی پروژه در ترایال اینترنشنال، پژوهش و نگارش این بررسی را در همکاری با فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، ریدرِِس، مرکز اروپایی حقوق اساسی و حقوق بشر (ECCHR) و بنیاد بین‌المللی بالتازار گارزون انجام داده است. این پژوهش از پشتیبانی گسترده‌ی شهر ژنو، بنیاد اُک و بنیاد دموکراسی تایوان بهره برده است.


فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر
ترایال اینترنشنال (TRIAL International)
ریدرس (REDRESS)
مرکز اروپایی حقوق اساسی و حقوق بشر (ECCHR)
بنیاد بین‌المللی بالتازار گارسون (FIBGAR)


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست