یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دانشگاه بلژیکی همکاری با دانشگاه تهران را قطع کرداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱٣ اسفند ۱٣۹۷ -  ۴ مارس ۲۰۱۹


محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، می‌گوید بازداشت یک استاد ایرانی-بلژیکی در ایران باعث قطع همکاری دانشگاه لوون بلژیک با دانشگاه تهران شده است.

نیلی احمدآبادی توضیحی درباره هویت این استاد دانشگاه نداده است. او گفته به همین دلیل "دانشگاه‌های آن کشور به این بازداشت اعتراض کردند و این موضوع برای جامعه دانشگاهی آنها بسیار اهمیت دارد."

رئیس دانشگاه تهران گفته است که این دانشگاه پیشتر با همکاری دانشگاه لوون دوره‌های آموزشی مشترک برگزار می‌کرده که "این همکاری به دلیل مسائل سیاسی از سوی دانشگاه لوون لغو شده است."

به گفته نیلی احمدآبادی، وزیر علوم و فن‌آوری ایران، در سفر اخیر خود به اروپا موضوع قطع همکاری‌های دانشگاهی را پیگیری کرده و سفارت ایران در بلژیک و وزارت امور خارجه هم در حال رایزنی هستند.

پیش از این هم بازداشت چهره‌های دانشگاهی دو تابعیتی یا مقیم خارج از کشور در ایران خبرساز شده است.

احمدرضا جلالی، استاد دانشگاه مقیم سوئد، از جمله این چهره‌های دانشگاهی است که به جرم جاسوسی در ایران به اعدام محکوم شده است.

جلالی علاوه بر سوئد در دانشگاه‌های بلژیک و ایتالیا هم تدریس می‌کرد. او که حدود سه سال پیش به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرده بود اوایل اردیبهشت ۱۳۹۵ دستگیر و زندانی شد.

در موردی دیگر میمینت حسینی چاووشی، جمعیت‌شناس و پژوهشگر دانشگاه ملی استرالیا، در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ بازداشت شد. در آن زمان گفته شد که خانم چاووشی به ظن "نفوذ" دستگیر شده است.

به گفته وکیل این پژوهشگر او بعد از حدود دو ماه از زندان آزاد شد.

علاوه بر چهره‌های دانشگاه تعدادی دیگری از شهروندان دوتابعیتی ایران در سال‌های گذشته بازداشت شده‌اند که پرونده بعضی از آنها مانند نازنین زاغری رتکلیف باعث بروز تنش‌هایی در روابط خارجی ایران شده است. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست