یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مشروح اخبار کارگری و تجمعات اعتراضی طی روز گذشتهاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱٣ اسفند ۱٣۹۷ -  ۴ مارس ۲۰۱۹


تجمع خانواده های سپیده قلیان و اسماعیل بخشی وجمعی از کارگران هفت تپه
امروز دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷، جمعی از خانواده و بستگان اسماعیل بخشی فعال کارگری و سپیده قلیان فعال مدنی به همراه تعدادی از کارگران هفت تپه در مقابل ساختمان دادگستری شوش، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع کنندگان با در دست داشتن دست نوشته‌ها و پلاکاردهایی ، خواستار آزادی اسماعیل بخشی و سپیده قلیان شده‌اند.

لازم به ذکر است که اسماعیل بخشی و سپیده قلیان طبق اخبار منتشره محافل کارگری و حقوق بشری پس از بازداشت اخیر کماکان تحت شدیدترین شکنجه ها و فشارها برای امضای توبه نامه و تکذیب گفته ها و افشاگری هایشان قرار دارند.

تجمع کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، روز دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷، شماری از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در اعتراض به پایین آمدن قدرت خرید طبقه کارگر، تورم و گرانی در مقابل ساختمان وزارت کار اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.
سندیکای شرکت واحد گزارشی در خصوص تجمع امروز منتش کرده که در آن آمده :

با فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه جمعی از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه امروز (۱۳ اسفند) در اعتراض به پایین آمدن هفتاد درصدی قدرت خرید طبقه کارگر و تورم و گرانی مقابل وزارت کار تجمع اعتراضی برگزار کرده و با قرائت بیانیه ای در پایان این تجمع خواستار افزایش حداقل دستمزد کارگران تا ۷ میلیون تومان شدند. در این تجمع اعتراضی گروه اتحاد بازنشستگان و جمعی از دانشجویان مدافع کارگر نیز مشارکت داشتند.

در تجمع امروز، کارگران با شعارهایی چون (سفره ما خالیه؛ وعده ها پوشالیه) (دستمزد عادلانه حق مسلم ماست)(هزینه ها دلاریه حقوقمون ریالیه) (خط فقر هفت میلیون؛ دریافتی ها دو میلیون) (یه مسکن مناسب حق مسلم ماست) (درود بر کارگر؛ مرگ بر ستمگر) (تورم گرانی؛ پاسخ بده روحانی) (دولت خیانت می کند مجلس حمایت می کند) (نان کار آزادی؛ حق مسلم ماست)نسبت به پایین بودن دستمزد معترض شدند.

از دیگر شعارهای کارگران حاضر در تجمع (از هفت تپه تا تهران کارگران در زندان) (زندانی هفت تپه آزاد باید گردد) (کارگر زندانی آزاد باید گردد) ( معلم زندانی آزاد باید گردد) ( دانشجوی زندانی آزاد باید گردد)که خواستار آزادی بی قید و شرط کارگران، معلمان و دانشجویان زندانی بودند.

در حالی که تجمع کنندگان شعار می دادند؛ (درد ما درد شماست مردم به ما ملحق شوید) تعداد قابل توجهی از عاربران و شهروندان به تجمع پیوسته و در مطالبه دستمزد شایسته با کارگران همراه شدند. یکی از شهروندان زن که به جمعیت پیوسته بود به سخنرانی پرداخته و رو به ماموران امنیتی میگفت (آیا شما با دستمزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می توانید زندگی کنید که از کارگران می خواهید ساکت باشند. هر وقت کارگران حرفی می زنند آن ها را زندانی می کنید). در چند مورد نیز مسافران به ویژه زنان از اتوبوس بی آر تی مقابل وزارت کار رو به جمعیت اعلام حمایت کردند. با توجه به احتمال موکول شدن تعیین حداقل دستمزد به سال آینده، انتظار می رود این قبیل اعتراضات ادامه پیدا کند.

اعتصاب و تجمع کارگران خطوط ابنیه فنی در ۵ نواحی ریلی
روز دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷، جمعی از کارگران خطوط ابنیه فنی در نواحی ریلی هرمزگان، لرستان، زاگرس، مشهد، اندیمشک و آذربایجان در اعتراض به عملکرد مدیریت در پرداخت مطالبات مزدی خود، دست به تجمع زدند.

کارگران معترض که دست‌کم سه ماه معوقات مزدی به همراه چندین سال سنوات از کارفرما طلبکارند، اظهار داشتند: هر چند وقت یکبار برای پرداخت معوقات مزدی خود دست به اعتراض صنفی می‌زنیم اما در هر دوره کارفرما بخشی از مطالباتمان را برای خاتمه اعتراض کارگران واریز می‌کند.

کارگران خطوط ابنیه فنی با بیان اینکه ما خواستار دریافت مطالبات صنفی خود هستیم، در ادامه افزودند: “بدنبال اجتماع چند روزه کارگران مدیران برخی مناطق ریلی که کارگران آن دست به اعتراض صنفی زده‌اند، برای پیگیری مطالبات کارگران به تهران (دفتر مرکزی پیمانکار) رفته و در حال حاضر ما کارگران منتظر نتیجه این جلسه هستیم”.

به گفته آنان، انتظار داریم مسئولان و سایر ذینفعان برای خاتمه اعتصاب و اعتراض کارگران خطوط ابنیه فنی، سکوت اختیار نکرده و چاره‌اندیشی کنند.

تجمع کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار در کرمان
دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷، شماری از کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی و بلاتکلیفی در دریافت مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان استانداری کرمان تجمع کردند.

یکی از کارگران این شرکت در این باره گفت: ۶ ماه است که این شرکت به کارگران حقوق و عیدی پرداخت نکرده است.

تجمع بازنشستگان فولاد اصفهان و مسدود کردن خیابانها
در دومین روز تحصن سراسری معلمان کشور، بازنشستگان فولاد اصفهان روز دوشنبه ۱۳ اسفند۹۷بار دیگر خیابان ها را بسته و در دروازه دولت تجمع کرده اند.

دومین روز تحصن سراسری معلمان و فرهنگیان
امروز دوشنبه ۱٣ اسفند ۱٣۹۷، معلمان و فرهنگیان شاغل برای دومین روز در مدارس دست به تحصن زده و بر سر کلاس های درس حاضر نشدند.

بر اساس تصاویری که در کانال ها و شبکه های خبری تشکلات صنفی فرهنگیان و محافل حقوق بشری تاکنون منتشر شده در استانهای همدان، کرمانشاه، تهران، قزوین، البرز، آذربایجان شرقی، اصفهان، فارس، کردستان، خوزستان؛ خراسان رضوی، گیلان، کرمان، لرستان، خراسان شمالی، مازندران، آذربایجان غربی؛ اردبیل، ایلام، یزد و ... این تحصن در دومین روز خود به صورت گسترده تر ادامه داشته است.

آزادی فعالان صنفی فرهنگی و رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکل های صنفی از اساسی ترین خواسته های فرهنگیان کشور ذکر شده است.
تعداد زیادی از فعالان صنفی معلمان از جمله محمد حبیبی، اسماعیل عبدی، بهشتی، قنبری، زحمتکش، شاه‌محمدی، مردانی... هنوز زیر تیغ احکام سنگین حبس و زندان هستند.

اختصاص سهم کافی و وافی در بودجه سال ۹۸ به آموزش و پرورش، همسان سازی حقوق، لغو قرارداد با بیمه ناکارآمد تکمیلی و توقف سیاست‌ پولی سازی مدارس به عنوان سایر مطالبات معلمان ذکر شده است.

طبق گزارشات و تصاویر منتشره، در برخی از مدارس دانش آموزان در کلاس های درس خود، با در دست گرفتن تراکت هایی از مطالبات معلمین خویش حمایت، و پشتیبانی خود از آنها را اعلام کردند.

سکوت سنگین خبری در باره تحصن بزرگ معلمان سراسر کشور:
در حالی که در دومین روز اعتصاب بزرگ و سراسری معلمان سراسر کشور به فراخوان «شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران» هستیم تا زمان نشر این یادداشت حتی یک عنوان خبر از مجموعه ٣۱ عنوان خبر بخش کارگری دو روز اخیر خبرگزاری ایلنا به تحصن بزرگ معلمان اختصاص داده نشده است.

این سانسور قطعا ارادی نیست و پذیرفتنی نیست که کارکنان ایلنا نفعی در پنهان کردن حقیقت داشته باشند. این سکوت قبل از همه، جنس «تدبیر» دولت پورسانت بگیران و رانت خواران را نشان می دهد. قطعا دستگاههای امنیتی این دولت دوباره از حرکت مسالمت آمیز صنفی و مطالباتی معلمان کشور چنان دچار وحشت شده اند که اجازه نشر خبر را نداده و خبررسانی را ممنوع کرده اند. این سانسور گسترده اختصاص به ایلنا ندارد و خبرگزاری های دیگر هم اعتراض معلمان را سانسور کرده اند.

مرگ و مصدومیت ۳ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار
امروز دوشنبه سیزدهم اسفند ، در سایه فقدان ایمنی محیط کار، ۲ کارگر کشته و ۱ کارگر مصدوم شدند.
رعایت نکردن اصول ایمنی هنگام کار سقوط مرگبار یک کارگر جوان را در ساختمان نیمه کاره رقم زد.
براثر این حادثه یکی از کارگران که جوانی ۲۰ ساله بود به طبقه منفی دو سقوط و به شدت با سازه‌های فلزی بین طبقات برخورد کرده و بر روی میل گرد‌های بیرون زده از دل سازه افتاد.
مصدومیت یک کارگر در شهرستان رضوانشهر:
کارگری ۵۷ ساله هنگام کار داخل رودخانه شفارود رضوانشهر در استان گیلان سقوط کرد.
مرگ کارگر فضای سبز شهرداری تهران:
یک کارگر فضای سبز شهرداری تهران که مشغول به کار بود بر اثر برخورد با یک دستگاه پراید کشته شد.

تجمع مالباختگان موسسه کاسپین در مقابل مجلس
روز دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷، گروهی از مالباختگان موسسه کاسپین، در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

معترضان حاضر در این تجمع شعارهایی ازجمله “نماینده ملت برسه به داد ملت”، “نماینده ملت داد ما کجا رفت”، “نماینده ملت مردم کرده غارت”، “حاصل کار دولت دزدی دروغ تو روز روشن”، “ماها را بازی میده دزدی سیستمایک”، “اول مجوز میده دزدی سیستماتیکسر دادند” سر دادند.

اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

تجمع مالباختگان پدیده شاندیز در مشهد
روز دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷، تنی از مالباختگان پدیده شاندیز در مشهد، نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، در مقابل ساختمان استانداری خراسان رضوی، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

پدیده شاندیز یکی از طرح‌های عمرانی زمان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران در شهر مشهد بود. اما این طرح عمرانی که در ابتدا با سرعت پیش رفت،‌ اکنون چهارمین سال بلاتکلیفی را از سر می‌گذراند.

شماری از دفترهای فروش سهام پدیده شاندیز به خاطر تخلف‌های گسترده دی ۱۳۹۳ بسته شد. اتهام مدیران این شرکت افزایش غیرواقعی ارزش سهام با استفاده از شرکت‌های دلالی و تبلیغات «فریب‌آمیز» ذکر شد. پدیده شاندیز به علت دروغگویی از ادامه تبلیغ در صداوسیمای جمهوری اسلامی منع شد. سازمان اراضی کشاورزی نیز اعلام کرد که پدیده شاندیز ۴۵ هکتار از زمین‌های خارج از محدوده شهری را به صورت غیرقانونی در اختیار گرفته و سپس آنها را به شهر مشهد الحاق کرده است.

تجمع و اعتصاب بازار موبایل فروشان در تبریز تهران و اهواز
بعضی از کسبه فعال در خرید و فروش موبایل در بازارهای "چارسو" و "علاءالدین" تهران و همچنین در تبریز در اعتراض به طرح "رجیستری" (ثبت گوشی) مغازه‌های خود را بسته‌اند و دست به تجمع زدند.

یکی از این مغازه‌داران می‌گوید: "حدود یک هفته پیش سایت گمرک را بدون اطلاع قبلی بستن؛ گوش‌هایی که موجود داریم رو نمی‌توانیم بفروشیم؛ کلی هم گوشی فروختیم که تا چند روز دیگر قطع می‌شود."

در طرح "رجیستری"، گوشی‌ها باید در سامانه "همتا" ثبت شوند و اصالت گوشی قابل استعلام است؛ مالکان گوشی‌ها مدت زمان کوتاهی برای ثبت مهلت دارند.
علت اجرای این طرح مبارزه با قاچاق موبایل اعلام شده است.

یکی از تجمع کنندگان می‌گوید: "به دلیل اجرای طرح رجیستری، شرکت‌ها نمی‌توانند گوشی وارد کنند و ما گوشی رجیستر شده نداریم که بفروشیم و حدود یک هفته هست که هیچ درآمدی نداشته و عملاً بیکاریم."

یکی دیگر از این افراد به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است : "حدود یک هفته هست که سایت رجیستری را بسته‌اند و کلاً نمی‌توانیم گوشی رجیستر کنیم، گوشی‌هایی که اخیراً فروخته شده و دست مردم هستند بدون رجیستری هستند و موقع اتمام مهلت قانونی، مردم آنها را پس می‌آورند، دلیل اینکه چرا سایت را بستند را هم نمی‌دانیم."
علت بسته شدن این سامانه به درستی مشخص نیست.

بگفته بعضی از فعالان بازار، گوشی‌ها کددار (ثبت شده) قیمت بالایی دارند و مشتریان مجبورند برای آن چند صد هزار تومان هزینه اضافی بپردازند.

بسته شدن سایت واردات مسافری گوشی به افزایش قیمت گوشی تلفن همراه هم دامن زده است؛ که این افزایش قیمت به سه میلیون تومان هم می‌رسد.

در سال جاری قیمت گوشی‌ همراه با افزایش شدید قیمت مواجه بوده است؛ یکی از دلایل اصلی آن افزایش نرخ ارز بوده است.
بعضی از فروشندگان هم برای فعال‌سازی گوشی پس ازاجرای رجیستری هزینه اضافی از مشتریان می‌گیرند.

داده‌های گمرک ایران نشان می‌دهد طی ۱۰ ماهه اول سال جاری (۱۳۹۷) نزدیک به ۳۰۴ میلیون دلار برای واردات گوشی موبایل ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی پرداخت شده است ولی کماکان قیمت گوشی‌های همزمان با فزایش نرخ ارز در بازار آزاد افزایش یافت.

در تابستان امسال هم تعدادی از مغازه‌داران بازار موبایل چارسو و پاساژ علاءالدین در تهران در اعتراض به افزایش نرخ دلار مغازه‌های خود را تعطیل کردند.
در آن زمان نرخ دلار در بازار آزد به ده هزار تومان رسیده بود.

تجمع کارکنان دفاتر سهام عدالت در تهران
روز دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷، گروهی از کارکنان شاغل در دفاتر سهام عدالت در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت شغلی و معوقات مزدی خود برای دومین روز متوالی در مقابل سازمان خصوصی‌سازی تجمع کردند.

در حالی که بازهم کارکنان دفاتر سهام عدالت در پیگیری وضعیت شغلی و مطالبات معوقه خود، برای دومین روز متوالی مقابل ساختمان سازمان خصوصی‌سازی تجمع کرده‌اند «اسماعیل مختاری دولت آبادی» مدیرکل دفاتر امور سهام عدالت کشور مدعی شد: “کارکنان معترض دفاتر سهام عدالت باید منتظر لایحه ارسالی دولت به مجلس در خصوص وضعیت شغلی خود باشند که قرار است به زودی در صحن علنی مجلس مطرح شود”.

گفتنی است گروهی از کارکنان سهام عدالت طی یکسال جاری برای چندین بار برای معوقات مزدی و مشخص نبودن وضعیت شغلیشان مقابل نهادهای مختلف دولتی همانند وزارت اقتصاد و داریایی و سازمان خصوصی‌سازی دست به اعتراض صنفی زده‌اند. این کارکنان از روز شنبه هفته جاری نیز (۱۱ اسفند ماه جاری ) تا امروز دوشنبه (۱۳ اسفند ماه) در اعتراض به آنچه خلف وعده علی اشرف عبدالله پوری حسینی (رئیس سازمان خصوصی‌سازی) در خصوص پیگیری مطالباتشان می‌خوانند در مقابل سازمان خصوصی‌سازی دست به تجمع زده‌اند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست