یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تغییر چند قانون فوتبال
عینک‌های جیمزباند برای جاسوسی در لیگ برتر!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۲ اسفند ۱٣۹۷ -  ٣ مارس ۲۰۱۹نشریه مارکای اسپانیا گزارش داده است، اتحادیه بین المللی فوتبال (IFAB) قوانین جدیدی را برای فوتبال مصوب کرده که از روز نخست ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ (۱۱ خرداد ۹٨) لازم الاجرا می‌باشد. نهاد قانونگذار فوتبال که مستقل از فیفا کار می‌کند و روی تنظیم مقررات مربوط به این رشته ورزشی تمرکز دارد، اصلاحاتی را در قوانین قبلی انجام داده که شامل ۵ مورد می‌شود و البته یکی از آنها در فاز آزمایشی بوده و هنوز به تصویب نهایی نرسیده است.

۱- پنالتی‌های بدون ریباند در حین بازی (در فاز آزمایشی)
تا پیش از این بازیکنان در ریباند ضربات پنالتی که به هر دلیل (دفع توسط دروازه‌بان یا تیر دروازه) وارد چارچوب نمی‌شد، می‌توانستند برای شلیک دوباره آن به سمت دروازه اقدام کنند، اما اکنون طبق قانون جدیدی که البته هنوز به طور نهایی مصوب نشده، نه بازیکنی که پنالتی را به هدر داده و نه هم‌تیمی‌های او اجازه نخواهند داشت که از ریباند برای زدن گل استفاده کنند و بازی متوقف با ضربه دروازه از سر گرفته خواهد شد. به این ترتیب دیگر نیازی نخواهد بود که بازیکنان دو تیم روی خط محوطه جریمه منتظر شلیک ضربه پنالتی و استفاده از ریباند احتمالی باشند. قانون جدید IFAB فعلاً در حد آزمایشی است یعنی که احتمالاً این قانون فعلاً در مسابقات و تورنمنت‌های رسمی و حرفه‌ای اعمال نخواهد شد و تصویب نهایی یا لغو آن در جلسه بعدی اتحادیه بین‌المللی فوتبال صورت خواهد گرفت.

۲- به گل رسیدن با دست در محوطه جریمه به هر شکلی ممنوع!
از ابتدای ماه ژوئن امسال، گل‌هایی که در اثر برخورد توپ با دست یا بازوی یکی از بازیکنان تیم حمله کننده به ثمر برسند، تحت هر شرایطی مردود خواهند بود، خواه برخورد توپ با دست یا بازوی آنها عمدی، خواه تصادفی باشد. نه تنها گلزنی با دست، بلکه موقعیتی منجر به گل که در اثر برخورد توپ با دست بازیکن سازنده آن موقعیت صورت بگیرد، حتی به صورت غیرعمدی، هم منجر به ابطال گل می‌شود.

٣- خروج بدون محدودیت بازیکن تعویضی از زمین بازی
مطابق قانون جدید اتحادیه بین‌المللی فوتبال، بازیکنی که تعویض می‌شود، الزاماً مجبور نخواهد بود که از مرکز میدان زمین بازی را ترک کند و به محض مطلع شدن از اینکه باید از میدان خارج شود، می‌تواند از نزدیک‌ترین خط طولی یا عرضی، اقدام به خروج از زمین بازی کند. چندی پیش نیز زمزمه‌هایی در خصوص تمایل IFAB به حذف این محدودیت شنیده می‌شد و گویا اکنون این قانون به صورت رسمی تصویب شده است.

۴- صدور مجوز پاسکاری در داخل محوطه برای آغاز مجدد بازی
تا پیش از این قوانین فوتبال به گونه‌ای بود که دروازه‌بان را ملزم می‌کرد برای آغاز مجدد بازی از کنار دروازه در صورت خروج توپ از خط عرضی، آن را به خارج از محوطه جریمه بفرستد - خواه با شوت بلند خواه با پاس به هم‌تیمی - اما اکنون این اجبار برداشته شده و دروازه‌بان‌ها خواهند توانست بازی را با پاسی داخل محوطه جریمه هم آغاز کنند.

۵- بازگشت کارت‌های زرد و قرمز به جیب داوران برای مجازات مربیان
زمانی مجازات سرمربیان یا اعضای خاطی و معترض کادر فنی تیم‌ها در کنار زمین با کارت‌های زرد و قرمز رایج بود اما از مدت‌ها پیش برخورد داوران با این دسته از مربیان به هشدار لفظی و پس از آن فرستادن آنها به سکوها تغییر شکل داد. IFAB اما اکنون دوباره تصمیم گرفته که به داوران اجازه دهد برای مجازات اعضای کادر فنی تیم‌ها نیز دست به جیب شوند و به آنها کارت زرد و قرمز نشان دهند.


چهره های های مشکوک در ورزشگاه
عینک‌های جیمزباند برای جاسوسی در لیگ برتر!
بر اساس گزاش دیلی‌میل، باشگاه‌های لیگ برتری برای جاسوسی از رقبای خود از عینک‌هایی مجهز، شبیه به عینک‌های جیمز باند، استفاده می‌کنند که به تجهیزاتی برای ضبط تمرینها و بازی‌ها مجهز است.
به گزارش "ورزش سه"، روزنامه دیلی‌میل با انتشار گزارشی مدعی شد باشگاه‌های لیگ برتری برای جاسوسی از رقبای خود از عینک‌هایی شبیه به عینک‌های جیمز باند استفاده می‌کنند که مجهز به تجهیزاتی هستند که تمرینات و بازی‌ها و سایر اقدامات تیم‌های رقیب را به صورت تصویر و ویدیو ضبط و ذخیره می‌کند.
بر اساس این گزارش، مامورین باشگاه‌ها با استفاده از این عینک‌ها که قیمت هر کدام ۱۵۰ پوند تخمین زده شده برای ضبط صحنه‌هایی از بازی‌ها استفاده می‌کنند که تصویرشان به شکل دیگری قابل دسترسی نیست.
این در حالی است که در ماه فوریه، اتحادیه فوتبال انگلیس، باشگاه لیدز را به خاطر جاسوسی از رقبایش در لیگ برتر به پرداخت جریمه ۲۰۰هزار پوندی محکوم کرده بود.
دیلی‌میل به نقل از یکی از منابع خود می‌گوید: "باشگاه‌های لیگ برتری به تصاویری از بازی رقبای خود نیاز دارند که در هیچ کجا برایشان قابل دسترسی نیست. آنها بعد از مدتی متوجه شدند که می‌توانند عینک‌های عجیبی خریداری کنند که مثل عینک‌های جیمز باند، بدون اینکه کسی متوجه شود، قادر به ضبط ویدیو هستند. به این ترتیب آنها روی سکوها می‌نشینند و هر بخش از بازی رقیب‌شان را که بخواهند فیلمبرداری می‌کنند، بدون اینکه کسی به آنها شک کند".
بر اساس این گزارش، فیلم‌هایی که به این ترتیب ضبط می‌شود در اختیار کادر فنی و سرمربی قرار می‌گیرد تا در طراحی استراتژی تیم مورد استفاده قرار گیرد.
دیلی‌میل به نقل از منبع خود که نامش فاش نشده می‌گوید: "این مساله از نظر قانونی هیچ اشکالی ندارد. ولی تصور جالبی است اگر فکرش را بکنید که مامورین باشگاه‌ها بدون اینکه کسی متوجه بشود بین جمعیت نشسته‌اند و با عینک‌های جیمزباندی مشغول فیلمبرداری از زوایای مختلف بازی‌ها هستند".


داستانی پر از اشتراک؛ قرار گرفتن ٣ نام در کنار یکدیگر بعد از ۱۵ سال!
بازی امروز دو تیم فولام و چلسی یادآور اشتراکات زیادی میان این دو تیم بود.
به گزارش نود، یکی از دربی های پرتعداد شهر لندن امروز میان دو تیم فولام و چلسی برگزار شد. به دنبال اخراج کلودیو رانیری از نیمکت فولام، اسکات پارکر بازیکن سابق آبی پوشان لندن موقتا روی نیمکت فولام نشسته و مجبور بود تا در نخستین بازی دوران مربیگری اش در برابر تیم سابق خود قرار گیرد؛ تیمی که به واسطه سرمربی قبلی فولام طعم حضور در آن را چشید!
فولام که با ارائه نمایش هایی جذاب در چمپیونشیپ قدم به لیگ برتر گذاشته و با سرمایه گذاری هنگفت، قرار بود شگفتی ساز فصل ۱۹-۲۰۱٨ لیگ برتر لقب گیرد، هرگز نتوانسته انتظارات را برآورده کند و احتمالا بعد از تنها یک فصل دوباره به چمپیونشیپ بازخواهد گشت. با دریافت ۶۵ گل، فولام بدترین خط دفاع فصل را در اختیار دارد و در طول ۲۹ بازی تنها ۴ بار طعم پیروزی را چشیده اما شاید هواداران بتوانند دلیل بهتری برای به یاد آوردن این فصل تاریک پیدا کنند؛ فصلی که برخی از چهره های سابق باشگاه چلسی را در فولام به یکدیگر مرتبط کرد!
۶ روز بعد از اخراج جان‌لوکا ویالی (به دنبال عدم کسب پیروزی در ۱٣ دیدار متوالی دور از خانه) کلودیو رانیری سرمربی سابق فیورنتینا، والنسیا و اتلتیکومادرید در روز ۱٨ سپتامبر ۲۰۰۰ هدایت چلسی را به عهده گرفت تا آغازگر یک دوران ۴ ساله در استمفوردبریج باشد.
اولین گام رانیری برای تقویت آبی ها، خرید اسلاویشا یوکانوویچ هافبک مستحکم یوگوسلاوی بود که در اسپانیا روزهای خوبی را به همراه تنریف و دپورتیوو لاکرونیا سپری کرده و با دپور، به قهرمانی فصل ۰۰-۱۹۹۹ لالیگا رسیده بود. در روز یک اکتبر ۲۰۰۰، یوکانوویچ با قراردادی ۱.۹ میلیون یورویی به چلسی پیوست تا نخستین خرید رانیری در چلسی لقب گیرد.
بعد از دو فصل حضور در رتبه ششم، چلسی در سومین فصل حضور رانیری به جایگاه چهارم لیگ برتر رسید تا مجوز حضور در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا را کسب کند. در جولای ۲۰۰٣ کن بیتس، رئیس باشگاه بعد از ۱۹ سال از جایگاه خود کنار رفت و چلسی را به رومن آبراموویچ، بیلیونر روس فروخت. تابستان پر از داستان چلسی در سال ۲۰۰٣ نیز از همان جا آغاز شد.
گلن جانسون، وین بریج، جرمی، دیمین داف و جو کول قدم به استمفوردبریج گذاشتند. آدرین موتو، هرنان کرسپو و خوان سباستین ورون هر کدام با مبلغی در حدود ۱۵ میلیون پوند به چلسی پیوستند و کلود ماکه‌له‌له نیز که با بی مهری رئال و فلورنتینو پرز مواجه شده بود، در آخرین روز نقل و انتقالات تابستانی با ۱۶ میلیون پوند رهسپار بخش آبی پوش شهر لندن شد.
ترکیب چلسی در تابستان به قدری تقویت شد که در زمستان نیازی به ریخت و پاش چندانی نباشد. در روز ٣۰ ژانویه ۲۰۰۴، چلسی با قراردادی ۴ و نیم ساله و ۱۰ میلیون پوندی اسکات پارکر، هافبک جوان و مستعد چارلتون اتلتیک را به خدمت گرفت؛ خریدی که تقریبا همگان می‌دانستند آخرین خرید رانیری در چلسی خواهد بود.
زمزمه های خروج رانیری از چلسی از آغاز دوران آبراموویچ آغاز شده بود. اما رانیری در سرتاسر فصل ۰۴-۲۰۰٣ روی نیمکت آبی ها نشست و اتفاقا به نتایج متفاوتی نسبت به ٣ فصل نخست رسید. در لیگ برتر، چلسی با اختلافی ۱۱ امتیازی نسبت به آرسنال (همان تیمی که بدون شکست قهرمان جزیره شد) در رده دوم قرار گرفت. در لیگ قهرمانان نیز چلسی تا نیمه نهایی پیش رفت اما در این مرحله مغلوب شگفتی ساز آن فصل، یعنی موناکوی دیدیه دشام شد و از رسیدن به فینال بازماند.
سرانجام در روز ٣۱ می ۲۰۰۴ و بعد از تقریبا یک سال گمانه زنی، دوران ۴ ساله کلودیو رانیری در چلسی بدون کسب حتی یک جام به پایان رسید؛ این در حالی است که جیان‌لوکا ویالی در طول دو سال و نیم، با چلسی به ۵ قهرمانی رسیده بود! دوران بدون جام رانیری در چلسی سوژه سرمربی جدید آبی ها، ژوزه مورینیو شد و او تا مدت ها بعد، از رانیری به عنوان یک مربی بازنده یاد می‌کرد.
۱۴-سال بعد، در بخشی دیگر از شهر لندن، این ٣-نام به نقاط مشترک زیادی رسیدند. بعد از صعود فولام به لیگ برتر اسکات پارکر سرمربی تیم زیر ۱٨ ساله های تاتنهام این باشگاه را ترک کرد تا به عنوان مربی، در کنار اسلاویشا یوکانوویچ سرمربی فولام قرار گیرد. بعد از کسب تنها یک برد در ۱۲ مسابقه، شکست در ۶ بازی متوالی و قرار گرفتن در قعر جدول رده بندی، فولام در روز ۱۴ نوامبر ۲۰۱٨ با یوکانوویچ قطع همکاری کرد و در همان روز، کلودیو رانیری را به عنوان سرمربی منصوب کرد. فردی که با قهرمانی لسترسیتی، نام خود را در تاریخ لیگ برتر جاودانه کرده و هواداران باشگاه لندنی امیدوار به تکرار همان افسانه بودند.
اما چوب جادویی در کار نبود. فولام در نخستین بازی رانیری ساوتهمپتون را ٣-۲ شکست داد اما در ۱۵ بازی بعدی تنها ۲ بار برنده شد و سرانجام بعد از شکست ۲-۰ مقابل همان ساوتهمپتون، که چهارمین شکست متوالی فولام در لیگ برتر بود، رانیری شغل خود را در آستانه دیدار با چلسی از دست داد تا این اسکات پارکر، شاگرد سابق او باشد که سفیدها را در برابر چلسی هدایت می‌کند.
به این ترتیب رانیری به فولام آمد تا جانشین اسلاویشا یوکانوویچ، نخستین خرید خود برای چلسی شود و خود نیز اخراج شد تا پارکر، آخرین خرید او برای چلسی هدایت فولام را به دست گیرد! ٣ نام مشترک، که بعد از سال ها دوباره در کنار یکدیگر قرار گرفتند.
شاید دلیل این سلسله اتفاقات تنها حادثه بوده اما اشتراکات این داستان ثابت می‌کند که دنیای بزرگ و جهانی فوتبال، چقدر می‌تواند کوچک باشد؛ آنقدر کوچک که ٣ نفر را بعد از ۱۵ سال، دوباره به هم پیوند می‌زند، در همان کشور و حتی در همان شهر!


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست