یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دو قطعنامه درباره ی ونزوئلا
آمریکا وتو شد، روسیه رای نیاورد


• روسیه و چین با قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره ونزوئلا را وتو کردند. قطعنامه ی ارایه شده از جانب روسیه چهار رای آورد و تصویب نشد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۰ اسفند ۱٣۹۷ -  ۱ مارس ۲۰۱۹نمایندگان روسیه و چین با قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره ونزوئلا مخالفت کردند و قطعنامه ای که روسیه به شورای امنیت ارایه داده بود رای نیاورد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، پس از نشست روز سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد که با اصرار آمریکا درباره ونزوئلا تشکیل شد، این کشور روز پنج شنبه قطعنامه ای را با عنوان لزوم ارسال کمک های انسان دوستانه به ونزوئلا ارائه داد.
در رای گیری انجام شده، روسیه، چین و آفریقای جنوبی رای منفی؛ ۹ عضو این شورا هم رای مثبت و ٣ عضو دیگر رای ممتنع دادند.
به این ترتیب با توجه به مخالفت حداقل یک عضو دائم شورای امنیت، این قطعنامه به تصویب نرسید.
در قطعنامه آمریکا انتخابات ۲۰ ماه مه ۲۰۱٨ که منجر به انتخاب نیکلاس مادورو شده است، غیرآزاد و غیرمنصفانه دانسته می شد و می خواست انتخابات آزاد، عادلانه و معتبر ریاست جمهوری با نظارت گروه های بین المللی و بر اساس قانون اساسی ونزوئلا برگزار شود.
همچنین با ادعای حمایت از بازگشت دمکراسی و حاکمیت قانون، از دبیرکل سازمان ملل متحد می خواست تا ابزار لازم را برای برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه و معتبر فراهم سازد.
در این قطعنامه پیشنهادی بر لزوم آزادی اعضای مجمع ملی و مخالفان دولت ونزوئلا و تسهیل برای ارسال کمک های انسان دوستانه تاکید شده بود.
واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در سازمان ملل متحد پیش از رای گیری درباره این قطعنامه اظهار کرد: قطعنامه ارائه شده آمریکا ترکیبی از استانداردهای دوگانه است.
وی با بیان اینکه در نشست روز سه شنبه شورای امنیت مشخص شد که احزاب در اکثر کشورهای نیم کره غربی محترم هستند، افزود: آنها می توانند از طریق گفت وگوی ملی مشکلات درونی خود را حل کنند.
نماینده روسیه در سازمان ملل متحد ادامه داد: متاسفانه دولت واشنگتن در تلاش است تا تنش ها را تشدید کند و سناریویی برای تغییر رژیم بر خلاف قانون اساسی انجام دهد. به همین دلیل با قطعنامه پیشنهادی آمریکا مخالفت خواهم کرد.
نبنزیا با تاکید بر اینکه بحث بر سر مادورو یا گوایدو نیست، اضافه کرد: آمریکا نمی تواند بر خلاف قوانین بین الملل قطعنامه ای را به تصویب برساند. این یک تبلیغات شرم آوراست که می گویند ما با ارسال کمک های انسان دوستانه مخالفیم، اگر می خواهید کمک ارسال کنید، تحریم ها را بردارید یا از طریق سازمان های بین المللی و با هماهنگی دولت اقدام کنید.
وی با تاکید بر اینکه روشن است که آمریکا به دنبال تغییر رژیم در ونزوئلا است، اظهار کرد: به همین دلیل ما یک قطعنامه جایگزین ارائه دادیم که در آن از نقش سازمان های بین المللی در حمایت از مردم ونزوئلا پشتیانی می کند.
نماینده روسیه در سازمان ملل متحد تصریح کرد: قطعنامه پیشنهادی آمریکا مشکلی را حل نمی کند. آمریکا به جای دیپلماسی، قطعنامه ارائه می دهد. چرا آنها از طریق آژانس های شناخته شده بین المللی اقدام نمی کنند، پس دیپلماسی کجاست؟
نبنزیا با تاکید بر اینکه عدم مداخله در امور داخلی کشورها ابتدایی ترین مفاهیم شناخته شده است، تاکید کرد: ما جلسه امروز را گامی برای مداخله و بهانه ای برای استفاده از عوامل خارجی با سوء استفاده از ظرفیت های شورای امنیت می دانیم.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ونزوئلا نیز با انتقاد از وتوی این قطعنامه در شورای امنیت گفت: «برخی اعضای این شورا با رای علیه این قطعنامه بار دیگر از مادورو و همدستانش پشتیبانی کردند تا رنج مردم ونزوئلا همچنان ادامه یابد. این بحران از مرزهای ونزوئلا فراتر رفته و ثبات منطقه را تهدید می‌کند.»

پیش‌نویس قطعنامه روسیه نیز با پشتیبانی از دولت نیکلاس مادورو، آن را نهاد اصلی برای دریافت کمک‌های بین‌المللی معرفی می‌کرد. اما این قطعنامه تنها چهار رای مثبت کسب کرد و به این ترتیب تصویب نشد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست