یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

سازمان ملل: اسرائیل ممکن است در غزه مرتکب جنایت علیه بشریت شده باشد


• نیروهای امنیتی اسرائیل در یک سال گذشته ۱۸۹ فلسطینی را در نوار غزه کشته و بیش از ۶۱۰۰ نفر از معترضان را مجروح کرده اند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۹ اسفند ۱٣۹۷ -  ۲٨ فوريه ۲۰۱۹بازرسان سازمان ملل روز پنج‌شنبه ۲۸ فوریه (نهم اسفند) اعلام کردند «ممکن است» نیروهای امنیتی اسرائیل با کشتن ۱۸۹ فلسطینی و زخمی کردن بیش از ۶۱۰۰ نفر از معترضان در غزه در یک سال گذشته، مرتکب «جنایت جنگی» و «جنایت علیه بشریت» شده باشند!

این گروه مستقل از بازرسان سازمان ملل متحد اذعان کرد درباره مسئولان این «جنایات» از جمله تک‌تیراندازان و فرماندهان، اطلاعات محرمانه‌ای در دست دارد و آن‌ها را شناسایی کرده‌ است.
در گزارش این بازرسان آمده است: «نیروهای امنیتی اسرائیل معترضان فلسطینی را که مسالمت‌آمیز تظاهرات می‌کردند و تهدیدی جدی و آنی برای آسیب رساندن به دیگران محسوب نمی‌شدند مورد هدف قرار دادند و برخی از آنان را کشتند.»

اسرائیل با رد قاطع این گزارش آن را «نمایشی پوچ» خواند. در بیانیه‌ای از جانب وزیر خارجه این کشور آمده است: «شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد بار دیگر گزارشی مغرضانه و کذب منتشر کرده است. هیچ‌کس نمی‌تواند حق دفاع اسرائیل از خود و وظیفه دفاع از شهروندان و مرزهای این کشور را از اسرائیل سلب کند.»

در طول سال گذشته فلسطینی‌ها بارها با هدف شکستن حصر غزه، در مرز نوار غزه و اسرائیل تظاهرات کردند و خواستار به رسمیت شناخته شدن حق بازگشت فلسطینی‌ها به خانه‌هایشان شدند.
بیش از ۲ میلیون فلسطینی در نوار غزه زندگی می‌کنند. بیشتر ساکنان این منطقه فرزندان و نوادگان فلسطینی‌هایی هستند که با تاسیس اسرائیل در سال ۱۹۴۸ با بیرون رانده شدن از خانه و کاشانه خود، آواره شدند.

در گزارش بازرسان سازمان ملل به سرپرستی سانتیاگو کانتن، دبیر پیشین شورای حقوق‌بشر سازمان ملل تصریح شده است: «برخی از اعمال نیروهای امنیتی اسرائیل از جمله کشتن ۳۵ کودک و دو خبرنگار نقض آشکار قوانین بین‌المللی است.»


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست