یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مخالفت با مجازات اعدام و دفاع از «حق زندگی» - علی صمداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۹ اسفند ۱٣۹۷ -  ۲٨ فوريه ۲۰۱۹


چهارشنبه ۲۷ فوریه اولین روز هفتمین کنگره جهانی علیه مجازات اعدام در مرکز پارلمان اروپا در بروکسل برگزار شد.
اولین کنگره جهانی "علیه اعدام" در سال ۲۰۰۱ در شهر استراسبورگ فرانسه برگزار شد. این کنگره هر سه سال یک بار برگزار می‌شود. کنگره هفتم به مدت سه روز در بروکسل تا روز جمعه اول مارس ادامه خواهد یافت.
"کنگره بین‌المللی علیه مجازات اعدام" را انجمن فرانسه زبان "با هم علیه اعدام (ECPM) " که در سال ۲۰۰۰ تشکیل شد در همکاری با "ائتلاف جهانی ضد اعدام (WCADP) " برگزار می‌کنند. ائتلاف جهانی علیه مجازات اعدام، متشکل از بیش از ۱۵۰ سازمان غیر دولتی، انجمن، مقامات محلی و اتحادیه های کارگری و ... است که در ۱۳ مه ۲۰۰۲ در شهر رم در ایتالیا تشکیل شد.
ائتلاف جهانی قصد دارد که ابعاد بین المللی مبارزه با مجازات اعدام را هر چه بیشتر تقویت کند. هدف نهایی ائتلاف دستیابی به لغو کامل مجازات اعدام در جهان است. ائتلاف جهانی هر ساله مسئولیت برگزاری ده اکتبر "روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام" را به عهده دارد. ائتلاف جهانی در برگزاری "کنگره جهانی علیه مجازات اعدام" با دیگر تشکل ها همکاری می کند.
شرکت در این کنگره با ثبت نام قبلی بصورت آنلاین آزاد است. در این کنگره هر روز بیش از ۱۵۰۰ نماینده و هئیت از ۱۴۰ کشور جهان به همراه ده ها وزیر و ۲۰۰ نماینده سیاسی از سراسر جهان شرکت می کنند. در این کنگره مردان و زنان کارشناس، حقوقدان، فعال حقوق بشری،گروه‌های سیاسی، و نمایندگان تشکل های غیرانتفاعی و دولت ها در روزهای برگزاری این کنگره برای تدوین راهبردهایی در عرصه ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و بیان اهمیت الغای کامل مجازات اعدام برای جهانی عادلانه و مترقی، با یکدیگر دیدار و گفتگو می‌کنند تا از یک طرف راه‌های جدیدی برای ترغیب و تشویق کشورهای باقیمانده به لغو مجازات اعدام بیابند و از طرف دیگر مخالفان اعدام را با راهبردهای تازه‌ الغای کامل مجازات اعدام آشنا کنند. در روزهای کنگره ده ها برنامه فرهنگی، سیاسی، هنری، نمایشگاه، فیلم و ... برگزار می شود.
تاکنون بنا به گزارش سازمان عفو بین‌الملل، ۱۴۲ کشور جهان، از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا، تا امروز مجازات اعدام را لغو کرده‌اند. در حدود ۵۳ کشور هم در جهان وجود دارد که هنوز اجرای مجازات اعدام در این کشورها از رسمیت برخوردار است. تاکنون در حدود هفتاد و پنج درصد کشورهای جهان مجازات اعدام را از قوانین شان حذف کرده اند. ۹۰ درصد اعدام‌های اجرا شده در جهان، به کشورهای عربستان، چین، ایران، پاکستان و ایالات متحده آمریکا تعلق دارند.

در روز اول کنگره هفتم مقام‌های بلند پایه اروپایی در پارلمان اروپا مانند خانم "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سخنرانی کرد و گفت: از حذف مجازات مرگ از قوانین کشورهای عضو اتحادیه اروپا ابراز خشنودی کرد و تاکید داشت که زندگی با ارزش است و هر کشوری که مجازات اعدام را صادر یا اجرا کند، نمی‌تواند عضو اتحادیه اروپا باشد. در ادامه خانم موگرینی تعداد بالای اعدام در جهان را "فاجعه‌آمیز" خواند.

سپس وزیر خارجه دولت بلژیک آقای "دیدیه رندرس" مجازات اعدام را "غیرانسانی و ظالمانه" خواند و متذکر شد که لغو این مجازات به ویژگی‌های خاص یک کشور بستگی ندارد: "سیستم حقوقی، سنت‌ها، فرهنگ و ادیان کشورهایی که اعدام را حذف کرده‌اند، متنوع و متفاوتند."

آقای "پاول تلیچکا"، معاون رئیس پارلمان اروپا اعلام کرد که مجازات اعدام معمولا به شکلی خودسرانه و به عنوان ابزاری سیاسی علیه مخالفان استفاده می شود. او در ادامه تاکید کرد:"مجازاتی که ضدانسانی است، خودش جرم محسوب می شود."

در این کنگره پیامی ویدئویی از پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان پخش شد. پاپ فرانسیس در این پیام مجازات مرگ را بسیار غیرانسانی و بی‌رحمانه خواند.
در روز سوم و پایانی کنگره، جمعه اول مارس ساعت سه بعدازظهر قطعنامه کنگره در سالن هنری و فرهنگی معروف بروکسل (بوزار) اعلام خواهد شد و بعد از آن سازمان عفو بین الملل بلژیک در چهارچوب کنگره علیه مجازات اعدام ساعت۱۷:۳۰ در بروکسل، دعوت به راهپیمایی کرده است. این راهپیمایی با موضوع "آتنا دائمی"، فعال مدنی جوانی که بخاطر مخالفت با مجازات اعدام هم اکنون در جمهوری اسلامی ایران در زندان است برگذار خواهد شد.
در پاسخ به فراخوان عفو بین الملل بلژیک برای راهپیمایی با درخواست حذف مجازات اعدام در سطح جهان و آزادی فوری و بدون قید و شرط آتنا دائمی که بخاطر مخالفت با مجازات اعدام در ایران زندانی شده است تاکنون دو تشکل ایرانی" انجمن حقوق بشری امید" و " حزب چپ ایران (فداییان خلق) اعلامیه در سایت های پربینده انتشار داده اند که در تظاهرات " نه به اعدام" شرکت خواهند کرد. و از ایرانیان مقیم بلژیک دعوت کرده اند که در این تظاهرات شرکت کنند.

علی صمد
چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ برابر با ۲۷ فوریه ۲۰۱۹


منابع:
www.ecpm.org

congres.ecpm.org

https://www.cathobel.be/2019/02/27/peine-de-mort-bruxelles-accueille-le-7e-congres-mondial-pour-labolition/


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست