یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دونفر تنها هستند!
رهبر هم به میدان ورزش آمد!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱ اسفند ۱٣۹۷ -  ۲۰ فوريه ۲۰۱۹بخش ورزشی: فضای حاکم بر فوتبال و ورزش ایران مسموم و ضددموکراتیک است. در این فضا چند گروه و عوامل وجود دارند و روی تشدید آلودگی و فساد آن تاثیر می گذارند.

کارگزاران دولتی و مدیران و مجریان دولت و نظام عقیدتی حاکم بر ایران - باشگاههای فوتبال که مستقیم و غیرمستقیم در اختیار و تحت کنترل دولت هستند. رسانه های ورزشی که دربست در اختیار حکومت هستند و برای خالی نبودن عریضه گاهی اوقات فیلمهائی را نیز بازی می کنند. چندی بیش فلاحیان قاتل و از مسئولین ترور رهبران حزب دموکرات در رستوران میکونوس برلین که وزیر اطلاعات در دوران رفسنجانی بود در یک گفتگوی تلویزیونی به صراحت اعلام کرد خیلی از خبرنگاران عوامل وزارت اطلاعات هستند و در پوشش خبرنگاری کار اطلاعاتی می کنند.
گروه دیگر بازیکنان و مربیان هستند که خود چند دسته اند و اقلیتی کوچک که مستقیم و غیرمستقیم اهداف و خط سیاسی نظام را هدایت و اجرا می کنند با توجه به امکانات رسانه ای و مالی و موقعیت های سیاسی، نبض سایر دسته ها را در دست دارند.
در این فضای مسموم اعتراض و نارضایتی وجود دارد، اما ترس از مجازات و حمایت نکردن گروههای فوتبالی یا ورزشی در درجه نخست و در مرتبه بعدی نبود اتحادیه و انجمن صنفی مستقل و سکوت مصلحتی چهره هائی که به ظاهر خود را مردمی می نامند اما در باطن دنبال منافع و سودجوئی های اقتصادی و رانت حکومتی هستند، عملا صحنه اعتراض را تک صدائی کرده است. طی چند سال گذشته به غیر از واکنش جمعی تعدادی از بازیکنان تیم ملی ایران در بازی با کره جنوبی در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ که همزمان با حوادث انتخابات دوره دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد با مچ بند سبز به بازی آمدند، دیگر حرکت اعتراضی سیاسی جمعی یا گروهی وجود نداشته و علی کریمی طی این چند سال اخیر به تنهائی هم علیه تصمیمات نظام و هم علیه کارهای افرادی مثل اسطوره کذائی که نگران بحران اجتماعی و از دست رفتن سرمایه و تجارت اش است موضع گرفته است.
دیگر چهره‌ای که طی ماه‌های اخیر نسبت به اتفاقات سیاسی و حقوق بشری ایران بی‌تفاوت نبوده، «وریا غفوری» است. بازیکن کرد تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه استقلال تهران نسبت به «کشته شدن کولبران»، «بازداشت فعالان محیط زیست»، «آتش‌سوزی مدارس مناطق فقیر کشور» و «ورود زنان به ورزشگاه‌ها» و حالا «وضعیت اقتصادی» واکنش نشان داده است. هر چند وی به حراست وزارت ورزش احضار شده است. در اینجا هم افرادی هستند که به نام بیشکسوت و هم ولایتی بودن که حتی مشاور وزیر هم هستند، مواضع وریا را احساسی تلقی کرده و می کوشند او را وادار به سکوت کنند.
علی کریمی طی اعتراضات به حق اش تاکنون و آن مناظره با دبیر فدراسیون فوتبال نظام که دستهای پشت پرده را افشا کرد موجب شده تا نظام بطور جدی نارضایتی های خاموش را مورد توجه قرار دهد و نگران روشن شدن شعله های آن باشد. به همین جهت است که رسانه‌های ایران روز دوشنبه در دقایق نخست که اظهارات علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، را بازتاب دادند عباراتی از او نقل کردند که اندکی بعد این عبارات در نسخه کامل اظهارات وی حذف شد یا لحن آنها تغییر کرد.
در یکی از عبارات محذوف، رسانه‌های ایران گزارش کردند که علی خامنه‌ای گفته است: «برخی از کسانی که از امنیت کشور استفاده می‌کنند و کار و ورزش و... خود را انجام می‌دهند و بعد نمکدان می‌شکنند، بدانند امنیت از این راه به‌دست می‌آید».

نگاهی به موضوع اصلی این ماجرا:
سید عباس موسوی، معاون سخنگوی وزارت خارجه در توییتی آورده است: از احضار آقای وریا غفوری بی اطلاعم اما آقای ظریف نه تنها انتقادپذیر است بلکه در این ۵ سال بدترین اهانت‌ها و تهمت‌ها را بخاطر مردم و راهی که برگزید تحمل کرد؛ حال سخن دو ورزشکار محبوب هر چند تند، ایشان را ناراحت نمی کند.
از ایشان (ظریف) شنیده شد هیچگونه شکایت و دلخوری از کریمی و غفوری ندارم.
محمد جواد ظریف در خصوص اظهارنظر علی کریمی پیرامون سخنرانی اخیرش درباره «افتخار به مقاومت ملت‌های منطقه در مقابل تجاوزگران و تروریست‌ها و افراطی‌ها» عنوان کرد:
ما مردم ایران همه در یک کشتی نشسته‌ایم و تفاوتی میان ما نیست.
او ادامه داد:
اگر رنجی و شادی هست، اگر افتخاری برای همه ما است؛ اینکه آقای کریمی نگران فشار بر مردم است، ستودنی است، اما بنده نیز همه فشار‌های داخلی و خارجی را برای تلاش جهت کاستن این فشار‌ها با کمال افتخار و به‌عنوان کوچکترین انجام وظیفه دربرابر ایثار‌های ملت بزرگ ایران پذیرفته و ان‌شاالله در آینده نیز همین تلاش را بی‌پروا ادامه خواهم داد.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه برای آقای کریمی احترام قائل هستم و تفاوتی بین خودمان نمی‌بینم، ابراز کرد:
همه ایرانی هستیم و در یک فضا تنفس و در یک کشور زندگی می‌کنیم؛ اگر ایشان و دیگرانی از عرایض بنده و یا در واقع از نقل قول‌های ناقصی از عرایضم دلگیر شده‌اند، بسیار متاسف هستم؛ اما تقاضای من از کریمیِ عزیز و دلسوز، دیگر دوستان و هموطنان این است که قبل از داوری بر اساس فضاسازی‌های یک جانبه، یک بار عرایض بنده در آن سخنرانی را به طور کامل گوش دهند.علی کریمی به همین میزان واکنش بسنده نکرد و کمی بعد با انتشار عکس از شهدای هشت سال جنگ نوشت:


«وقتی میگویند شهدا رستگار شدن به خاطر (عند ربهم یرزقون) نیست! رستگار شدن چون سوءاستفاده از خون و نامشان را ندیدند.»


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست