یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بدرود آقای کی روش!
سانچس از بارسا تا اسپایر؛ اعتراض امارات، فینال جام ملتهااخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۱ بهمن ۱٣۹۷ -  ٣۱ ژانويه ۲۰۱۹فینال هفدهمین دوره جام ملتهای آسیا
ژاپن- قطر. جمعه ۱۲ بهمن ساعت ٣۰و۱۷ دقیقه به وقت ایران

اخبار روز - کرد سنندجی: آرایش این مطلب را با موضوع بی حرمتی به کی روش آغاز می کنم. نه رومی روم هستیم نه زنگی زنگ! تهاجمی که علیه کی روش آغاز شده و تردیدی ندارم که در آینده نزدیک نیز همین بازیکنانی که همیشه در لیست کی روش بوده اند نیز به این صف می پیوندند اوج بی معرفتی و بی اخلاقی است.
قبل از بازی با ژاپن از دکتر کانون مربیان گرفته تا آقائی که به تبعیت از معلم اخلاق شادروان – پرویز دهداری- وی را آقا معلم خطاب می کنند تا گزارشگر همیشه سوتی که روز و روزگاری نه چندان دور افتخار می کرد با کی روش گفتگوی اختصاصی داشته است و امثال این افراد که کم هم نیستند، همه ایران را قهرمان آسیا می دانستند و حتی از رکورد شکنی و جاودانه شدن تاریخی صحبت می کردند و در تداوم روند پیروزیهای تیم ایران داستان سرائی ها می کردند و ناگهان به قول جلال چراغپور ۱۵ دقیقه بعد از اتمام آن دیدار چرخش موضع ۱٨۰ درجه ای داشتند و گوئی روی این افراد دو نوع صدا گذاری گذاشته اند!

فردی مثل دکتر کانون از مربیان مورد احترام من است اما وی باید بداند که تحت تاثیر القائات رایج در باندهای فوتبال ایران قرار نگیرد. زیرا آقا دکتر از معدود افراد تحصیلکرده هم در تئوری و هم در عمل در فوتبال ایران است که تجربه گرانبهائی دارد. ضرورت دارد که در بحث علمی و انتقال اندیشه خود محافظه کاری را کنار گذارد و از این منظر و طبق داشته های علمی اش به امر کارشناسی بپردازد که من معتقدم وی این توانائی را یک سر و گردن بالاتر از دیگران دارد.
دکتر کانون مربیان ایران یا بهتر بگویم تهران به کی روش حمله می کند که این مربی زیر بار کمیته فنی نرفت و نگذاشت کمیته فنی شکل بگیرد اما فراموش می کند یا مصلحت را چنین می بیند که بگوید کانون مربیان تاکنون چه گلی بر سر فوتبال ایران زده و در کدام برهه بر اساس یک کار کارشناسی ایده ها و عقاید خود را در باره عملکرد کی روش منتشر کرده است. در حالی که اعضای این کانون و در راس آنان مدیران آن در بله قربان گوئی و سبقت برای حضور در مقامی در یکی از تیمهای ملی و باشگاهی یکه تاز میدان بوده اند.
کی روش خوب یا بد تمام شد و رفت اما مرام و معرفت که با آمدن آن یکی و رفتن این یکی نباید مثل نرخ ارز لحظه ای و بالا و پائین شود و بده و بستانی داشته باشد. این که مرد پرتغالی در هتل فرودگاه خمینی منتظر بماند که حقوق اش را دریافت کند و خبری از آن هم نباشد و با بدرقه دو سه نفر از کادر فنی ایران را ترک کند از همان شیوه رایج و بد در جمهوری اسلامی است که در رفتار و کردار بخشهای این نظام نهادینه شده و ارزشی برای کسی قایل نیستند.
به هر جهت کی روش رفت و در اخبار هم آمده که بجز سه نفر که در بدرقه کیروش حضور داشته اند (جواد نکونام و دو نفر دیگر) احمدی نژاد رئیس جمهور سابق تلفنی از زحمات وی قدردانی کرده است و هدیه ای نیز توسط نماینده وی در فرودگاه به کی روش داده است. رسم، معرفت، مرام، اخلاق و ادب ایجاب می کند که بگوئیم: آقای کی روش بدرود!


بازی فینال بین ژاپن و قطر
به یاد می آورم آن زمانی که برای ارسال یک خبر و گزارش از خارج به کیهان ورزشی یا به تلگرافخانه می رفتیم و یا اگر کارت تلکس از اداره مخابرات در توپخانه دریافت کرده بودیم از طریق تلکس آن هم باز از تلگرافخانه یا همان پستخانه با صرف زمان زیادی مخابره می کردیم. اما حالا شبکه های مجازی دنیا را مثل حیاط یک خانه و درب ورودی یک آپارتمان برایمان کوچک کرده اند. پس جهانی اندیشیدن و فراتر از مرزهای خود بیش رفتن یک ضرورت و نیاز اساسی برای قرار گرفتن در چرخه بیشرفت است.
اینک نوجوان کویر نشین کرمانی و جوان یکی از صحراهای آفریقا و... ابتدا دنبال اخبار مسی و رونالدو و نیمار و برزیل و آرژانتین و بارسلونا و رئال مادرید هستند و لیگهای خودی و تیم ملی شان در نوبت بعدی قرار دارند. زیرا فراملی و جهانشمولی چنین می طلبد.
امروز جمعه مسابقه فینال فوتبال جام ملتهای آسیا بین ژاپن و قطر برگزار می شود. هر چند خبری مبنی بر اعتراض امارات به استفاده غیرقانونی دو بازیکن قطر سئوالی را بیش روی بازی فینال قرار داده است و اماراتی ها اکنون مدعی شده اند که المعز علی و بسام الراوی که به ترتیب اصلیتی سودانی و عراقی دارند، شرایط لازم برای تغییر ملیت را نداشته اند و بازی کردن آنها برای قطر غیرقانونی است. کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز برخلاف اعتراض عراق در همین موضوع که پذیرفته نشد درخواست امارات را پذیرفته است.
ژاپن را می توان تنها کشوری در آسیا نام برد که در تمام بخشهای زندگی اش همواره در حال تغییر و تحول بسوی جهان بیشرفته تر است. فوتبال ژاپن نشات گرفته از این تفکر و شیوه است. ژاپن سرمایه گذاری روی فوتبال پایه را قربانی رفتن یا نرفتن به جام جهانی نمی کند بلکه این جام جهانی است که درب های خود را به روی چشم بادامی ها منظم با اخلاق و سخت کوش می گشاید.
اما قطر که میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ است از چند سال بیش به این نتیجه رسید که بدون داشتن پشتوانه ابتدا در سطح آسیا نمی تواند فوتبال درجه یکی داشته باشد و بعد هم در سطح جهانی که جای خود دارد.
قطر دست همکاری و یاری بسوی اسپانیا و مکتب بارسلونا دراز کرد. فیلیکس سانچس باس متولد سال ۱۹۷۵ در شهر بارسلونای اسپانیا، چند سال پیش زمانی که مربیگری در رده پایه‌های باشگاه بارسلونا را ترک کرد و راهی قطر شد رویاهائی در سر داشت. در کشوری کوچک با رویاها و استراتژی‌های بزرگ!
سانچس از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱٣ به مدت هفت سال یکی از مربیان ارشد در مجموعه آکادمی فوتبال اسپایر بود جایی که استعدادهای فوتبال قطر در سنین نونهالی تا نوجوانی شناسایی و جذب می‌شوند و مدارج پیشرفت و یادگیری مهارت‌های فوتبال را با بهترین امکانات و بر اساس آخرین روش‌های روز فوتبال جهان سپری می‌کنند. عجیب نیست که امروز بسام راوی مدافع عنابی ها می‌گوید: «سانچس برای ما مثل پدر می‌ماند، از ۹ سالگی کنار او کار کردیم و همه خصوصیات و اخلاقش را به خوبی می‌دانیم.»
به استثنای خوخی، هیدوس و پدروی پرتغالی سایر اعضای تیم ملی فوتبال قطر که در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ حضور دارند محصول آکادمی اسپایر هستند. بر این اساس آنها در طول تمامی این سال‌ها با سانچس زندگی کردند. نخستین موفقیت ارزشمند سانچس قهرمانی جوانان آسیا در سال ۲۰۱۴ همراه با محصولات اسپایر بود و هشداری به قدرت‌های قاره کهن که نسل درخشان عنابی‌ها از راه می‌رسد.
سانچس بعد از موفقیت در تیم ملی جوانان هدایت تیم زیر ۲٣ سال قطر را در دست گرفت و البته همواره گزینه‌ای جدی برای حضور در باشگاه‌های مطرح و تیم ملی قطر بود. با این وجود در سال ۲۰۱۷ بعد از ناکامی فوساتی مربی اهل اروگوئه همچنان انتقادات زیادی نسبت به انتخاب مربی اسپانیایی وجود داشت. رسانه‌های قطری به عادت دهه‌های گذشته بازهم در انتظار معرفی مربیانی نامدار و گرانقیمت بودند اما استراتژی فدراسیون فوتبال قطر انتقال یک نسل درخشان از آکادمی اسپایر، تیم‌های ملی جوانان و امید و حالا رده بزرگسالان بود. این یک اتفاق نیست که سانچس با شاگردان ۱۰ سال پیش خودش و بچه‌هایی که از سن نوجوانی تا امروز پرورش داده به فینال آسیا می‌رسد.
سانچس با رسیدن به تیم ملی بسیاری از طرح‌ها و برنامه‌های گذشته را تغییر داد. او با برگزاری اردوهای طولانی مدت مخالف بود چرا که عقیده داشت اینگونه اردوها تنها موجب خستگی روحی اعضای تیم می‌شود. با این وجود بر انجام مسابقات جدی با حریفان قدرتمند تاکید داشت. به این منظور تیم ملی قطر پیش از آغاز جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ برابر سوئیس، ایسلند، اکوادور و ازبکستان قرار گرفت و نتایج بسیار خوبی در این بازی‌ها کسب کرد. یکی از مهمترین نکات در مسیر موفقیت تیم ملی قطر بدنسازی مناسب این تیم است که موجب شده تیمی یکدست با کمترین مصدومیت و البته توان مبارزه تا آخرین دقایق بازی شکل بگیرد.


مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی؛
تعویض طلایی برانکو در دقیقه ۳+۹۰ پرسپولیس را نجات داد
پرسپولیس با پیروزی برابر سپیدرود رشت توانست به مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی صعود کند.
به گزارش ایسنا، فوتبال باشگاهی ایران بعد از ۴۸ روز تعطیلی، با دیدار پرسپولیس و سپیدرود رشت در مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی از سر گرفته شد. این دیدار از ساعت ۱۵ پنج‌شنبه در ورزشگاه سردار جنگل رشت برگزار شد که شاگردان برانکو ایوانکوویچ در دقیقه ۳+۹۰ گل پیروزی بخش را زدند و به مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی صعود کردند.
تک گل پرسپولیس را سعید کریمی در وقت‌های تلف شده به ثمر رساند.
ترکیب سپیدرود: ایمان صادقی، ابراهیم لطفی، علیرضا نورمحمدی (کارت زرد)، میثم تهی‌دست، امیر منصوریان، محمدرضا مهدوی، محمد علیزاده، میثم فردوسی، پویا نزهتی، مهرداد بایرامی (حمیدرضا طاهرخانی ۶۲) و حسین شنانی.
ترکیب پرسپولیس: بوژیدار رادوشوویچ، شایان مصلح، سیدجلال حسینی، شجاع خلیل‌زاده (کارت زرد)، مهدی شیری، احمد نورالله‌ی، مهدی شریفی (ماریو بودیمیر ۴۶)، سیامک نعمتی (سعید کریمی ۷۸)، سروش رفیعی (کارت زرد)، امید عالیشاه و علی علیپور.
پیام حیدری قضاوت این دیدار را بر عهده داشت.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست