یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

جدال برای ۵ میلیون دلار!
ایران- ژاپن؛ جام ملتهای آسیا - مرحله نیمه‌نهاییاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۷ بهمن ۱٣۹۷ -  ۲۷ ژانويه ۲۰۱۹ایران- ژاپن جام ملتهای آسیا -مرحله نیمه‌نهایی
دوشنبه ٨ بهمن ساعت ۱۷:٣۰
ورزشگاه هزاع بن زاید -العین
داور: کریستوفر جیمز از استرالیا

بخش ورزشی: ژاپن ضعیف شده. ژاپن در مرحله یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه، تا دقیقه ۷۰ از بلژیک مدعی قهرمانی و تیم سوم جهان دو بر صفر جلو بود که ناگهان ورق برگشت. بلژیکی‌ها در ۵ دقیقه حساب کار را دو بر دو کردند و همه‌چیز آماده رفتن بازی به وقت‌های اضافه بود. ژاپن در دقایق تلف‌شده بازی یک کرنر بدست آورد و به جای کشتن وقت، تصمیم گرفت از آخرین فرصتش برای گلزنی سه‌باره به بلژیک استفاده کند. همه جلو کشیدند و بعد یک ضدحمله از بلژیک و ناصر چادلی کار را برای مردمان سرزمین آفتاب تمام کرد.
حالا ۶ماه بعد از آن اتفاقات در روسیه، ژاپن در امارات هویت خود را تغییر داده. این تیم که جوان شده، آشکارا آن ژاپنی که همه می‌شناختیم نیست. آنها دیگر هراسی ندارند که با برچسب ترسو شناخته شوند و ۹۰ دقیقه جلوی عربستان بیشتر در زمین خود وقت می‌گذرانند و به لطف یک ضربه سر روی یک ضربه ایستگاهی بازی را می‌برند. ژاپن به سختی و به لطف VAR از سد ویتنامی نیز گذشت که پیش از این به راحتی به عراق و ایران باخته بود و حالا رقیب تیم ما در مرحله نیمه‌نهایی است. ژاپن خیلی ضعیف شده و برای کسب تجربه جوانان اش را به امارات آورده است.

۵ میلیون دلار برای کدام تیم؟
رقابت‌های فوتبال جام ملت‌های آسیا درحالی در کشور امارات به مرحله نیمه نهایی رسیده است که رقم وسوسه‌انگیر ۵ میلیون دلار برای قهرمان این دوره از رقابت‌ها، هر فدراسیونی را برای انواع حمایت‌های مادی و معنوی از فوتبالیست‌های خود وادار می‌کند.
«اقتصاد ۲۴» نوشت: چنانچه ایران بتواند به عنوان قهرمانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ دست یابد با ۵ میلیون دلاری که کسب خواهد کرد قادر خواهد بود بودجه یک سال فدراسیون فوتبال را تأمین کند. اگر مبنای نرخ دلار را ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان داد و ستد شده در بازار آزاد و صرافی‌ها بدانیم این رقم به ۵۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان می‌رسد که نزدیک به بودجه مصوب این فدراسیون در سال ۹۶ یعنی ۵۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خواهد بود.
البته رقم ۵۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان صرفاً برای تیم قهرمان این دوره از بازی‌ها است اما در عین حال AFC (کنفدراسیون فوتبال آسیا) اعلام کرده است که همه تیم‌ها به صرف حضورشان در این تورنمنت ۲۰۰ هزار دلار دریافت خواهند کرد که اگر این مبلغ را نیز به رقم ۵ میلیون تومان پاداش تیم قهرمان بیافزاییم به رقم ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار می‌رسیم که با نرخ بازار آزاد در ایران به ۵۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان (چیزی حدود ۶۰ میلیارد تومان) می‌رسد که رقمی بیش از بودجه فدراسیون فوتبال در سال ۹۶ خواهد شد.


در نشست خبری پیش از دیدار با ژاپن مطرح شد
کی‌روش: سلاح‌های خودمان را داریم
نباید هویت‌مان را از دست بدهیم
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران پیش از دیدار با ژاپن در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا، گفت: بسیار خوشحالیم که برابر ژاپن و بازیکنان فوق‌العاده‌اش بازی می‌کنیم.
به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا از امارات، کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در نشست خبری پیش از دیدار با ژاپن در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا، اظهار کرد: بازی با ژاپن بسیار مهم است و مثل همیشه بسیار خوشحالیم که بازی برابر تیم بسیار خوب ژاپن و بازیکنان فوق‌العاده‌اش انجام می‌دهیم. احتیاجی نیست که من مراتب تحسین خودم را راجع به کشور بزرگ ژاپن دوباره ابراز کنم. بعد از گذشت چندین سال و پشت سر گذاشتن سختی‌ها و مشکلات بسیار هیجان زده هستیم که در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا حضور داریم.

* ژاپن با شخصیت‌ترین تیم آسیاست
او در پاسخ به این پرسش که برای مقابله با فوتبال دفاعی ژاپن چه برنامه‌ای دارد بیان کرد: ما مقابل با شخصیت ترین و موفق‌ترین تیم آسیا بازی می‌کنیم. آن‌ها فوتبال فوق‌العاده‌ای دارند. من این افتخار را داشته‌ام که برای دو سال در ژاپن کار کنم. من این فرصت را داشتم که دو سال در یک باشگاه در ژاپن کار کنم و برنامه‌های فوق‌العاده آن‌ها را که برای توسعه فوتبال، مخصوصاً در بخش‌های پایه، بانوان و بزرگسالان داشتند، از نزدیک ببینم و نتایج هم، خودشان گویا هستند. می‌خواهم در اینجا از کشور ژاپن و مخصوصاً باشگاه ناگویا تشکر کنم که این فرصت را به من دادند تا در آنجا حضور داشته باشم.
کی‌روش ادامه داد: ژاپنی‌ها چهار بار توانسته‌اند قهرمان این رقابت‌ها شوند و همچنین به مرحله دوم جام جهانی راه یابند. آن‌ها توانسته‌اند تیم ملی کلمبیا را شکست دهند. اینکه در مسابقات کوپا آمریکای سال بعد، از قطر به عنوان میزبان جام جهانی آینده دعوت شده است طبیعی است اما اینکه کشورهای برزیل، آرژانتین و اروگوئه از ژاپن دعوت کرده‌اند تا در این مسابقات حضور داشته باشد، اتفاقی نیست.

* با احترام به ژاپن، خواسته قلبی من پیروزی ایران است
او ادامه داد: می‌خواهم یک مثال بزنم. این مثال خوبی است برای ایران و کسانی که در خانه هستند. در سال ۱۹۹۸ که در باشگاه خوب ناگویا کار می‌کردم، فدراسیون فوتبال ژاپن ۹ بازیکن ما را برای حضور در اردوی تیم ملی گرفت. نگذاشتند که با آن‌ها کار کنیم. آن بازیکنان از دی ماه تا خرداد ماه در اختیار تیم ملی بودند. من ناراحت بودم ولی به عنوان یک مربی خارجی باید به برنامه‌های توسعه‌ای فدراسیون فوتبال ژاپن احترام می‌گذاشتم. این یک مثال خوب است. به خاطر همین است که در چهار دهه گذشته آنها تقریباً بسیار قدرتمند در آسیا بوده‌اند و بازیکنان خوبی دارند. برای من یک افتخار است که فردا در نیمکت مقابل ژاپن خواهم نشست. امیدوارم هر دو تیم با بازیکنان خوبی که دارند عملکردی داشته باشند که هواداران لذت ببرند ولی با کمال احترام به هواداران ژاپن، خواسته قلبی من این است که ایران برنده دیدار باشد.

* در فوتبال ایران، ساختار خوبی شکل داده‌ایم
کی‌روش در پاسخ به این پرسش که آیا حضورش در تیم ملی منجر به تغییراتی شده که تیم ملی ایران تا اینجای مسابقات، گلی نخورده و ۱۲ گل زده؟ گفت: مطمئناً وقتی شما به صورت سیستماتیک، چند سال فرصت داشته باشید که یک تحلیل عمیق از بازیکنان داشته باشید و این رابطه خوب و تأثیرگذار و ساختار خوب را ایجاد کنید، به فوتبال کمک می‌کند. متأسفانه اکثر تیم‌های ملی نتیجه‌گرا هستند ولی خوشبختانه من در ایران با شناختی که از بازیکنان داشتم، توانستیم با یکدیگر به این مهم دست پیدا کنیم. تک‌تک تیم‌هایی که در جام جهانی شرکت می‌کنند مثل ایران، کره جنوبی و ژاپن تجربه خوبی به دست می‌آورند، بازیکنان به یک بلوغ خوبی می‌رسند و این بلوغ به آن‌ها این آزادی را می‌دهد که ریسک بیشتری بکنند و سطح فوتبالشان را بالاتر ببرند. متأسفانه در دنیا نسل مربیان در تیم‌های ملی رو به انقراض است چرا که فقط سه روز فرصت دارند کار کنند! من اسم آن‌ها را مربی نمی‌گذارم. آن‌ها باید شعبده بازی کنند.

* ما سلاح‌های خودمان را داریم
سرمربی تیم ملی در مورد اینکه آیا فردا هم سورپرایزی خواهد داشت یا خیر گفت: مطمئناً ژاپن تیم بسیار خوبی دارد. تیمی که حرکات خوبی در عمق و با سرعت انجام می‌دهد. مهم‌ترین مطلب این است که ما هویت خودمان را از دست ندهیم. ما باید خودمان باشیم. مقابل تیم ژاپن بازیکنان خوبمان را داریم. کارهایی داریم که تمرین شده است. سلاح‌های خودمان را داریم. پس از هشت سال و پشت سر گذاشتن تمام از خود گذشتگی‌ها فردا در نیمه نهایی این فرصت را داریم که درون زمین خودمان را نشان دهیم و ثابت کنیم که ما ایران هستیم.

سرمربی ژاپن: بازی به بازی بهتر می‌شویم
امیدوارم مثل سال ۹۲ مقابل ایران بازی کنیم
سرمربی تیم ملی فوتبال ژاپن معتقد است تیمش بازی سختی برابر ایران دارد.
هاجیمه موریاسو سرمربی تیم فوتبال ژاپن در نشست خبری پیش از دیدار این تیم برابر ایران حاضر شد و گفت: بعد از سه روز استراحت از مسابقه با ویتنام، بازی خیلی دشواری را در پیش داریم.
وی ادامه داد: ما متمرکز هستیم و به خوبی برای این دیدار آماده شدیم. آخرین جلسه تمرینی ما برای بازی با ایران همین امروز بود و امیدوارم برای بازی فردا در بهترین شرایط قرار داشته باشیم.
سرمربی ژاپن درباره تقابل با یک تیم هجومی بیان کرد: از همان ابتدا جام ملت‌های آسیا می‌دانستیم که هر بازی دشواری خاص خود را دارد و هیچ بازی آسانی در پیش نخواهیم داشت. با علم به این موضوع با حریفان‌مان روبرو شدیم و خوشبختانه توانستیم نتیجه لازم را بگیریم.
وی افزود: من فکر می‌کنم هر بازی بهتر و بهتر شویم. بازیکن‌ها هر بازی چیزهای جدیدی یاد می‌گیرند و پیشرفت می‌کنند که این پیشرفت در بازی آن‌ها قابل مشاهده است و می‌خواهم فردا هم ادامه داشته باشد تا ایران را شکست دهیم.
موریاسو درباره گلزنی به ایران توضیح داد: ایران تیم با کلاسی در سطح آسیاست و آن‌ها به خوبی این مساله را در جام ملت‌های آسیا نشان می‌دهند. ما برای ایران احترام زیادی قائل هستیم. برای نتیجه گرفتن باید کیفیت بالای بازی خودمان را به حریف نشان دهیم و دیکته کنیم. اگر در بهترین شرایط خودمان ظاهر شویم، می‌توانیم ایران را شکست دهیم.
او اضافه کرد: من فکر می‌کنم در این مسابقه بحث فیزیکی مهم باشد. بازیکن‌ها باید روی هر توپ تلاش زیادی به خرج دهند. برنامه‌های تمرینی ما نسبت به شروع جام تغییر کرده است و این تغییر دست ما نبود. در کل با در نظر گرفتن شرایط، باید مهیای بازی با ایران شویم.
سرمربی ژاپن درباره جوانگرایی تیمش و قدرت ژاپنی‌ها برای مقابله با ایران توضیح داد: همان‌طور که گفتم هر بازی در جام ملت‌ها سختی‌های زیادی دارد و طبیعی است وقتی در نیمه‌نهایی بازی می‌کنید، انتظار یک حریف سخت را دارید. بازی برابر ایران دشوار خواهد بود ولی مانند بازی‌های گذشته تمام تلاش خود را خواهیم کرد.
موریاسو درباره سابقه تقابل با ایران به عنوان بازیکن و همچنین برنامه تیمش برای شکست ایران به عنوان مربی اذعان کرد: بله من بازی سال ۱۹۹۲ را به یاد دارم. امیدوارم بازیکنان ژاپن به خوبی آن تیم برابر ایران به میدان روند. آن موقع بازیکن بودم و الان مربی هستم و شرایط فرق کرده است. آن زمان ژاپن در حال تغییر از سطح آماتور به حرفه‌ای بود و لیگ ما کم کم داشت حرفه‌ای می‌شد. همچنین اولین باری بود که جام ملت‌ها در کشور ما برگزار شد و بازیکنان انگیزه زیادی برای قهرمانی داشتند. اکنون فوتبال ژاپن تجربه بیشتری نسبت به آن موقع دارد و بسیاری از بازیکنان ما در لیگ‌های بزرگی بازی می‌کنند. همبستگی بازیکن بیشتر شده است. این‌ها به نظر من تفاوت این دو دوره است.
سرمربی ژاپن در پاسخ به سوالی درباره تفاوت کیفیت بازی ایران و عربستان عنوان کرد: ابتدا ما می‌خواهیم مالکیت توپ را به دست بیاوریم و فشار حریف را خنثی کنیم. در دیدار با عربستان در مالکیت توپ ضعیف بودیم و اشتباهاتی در توپ لو دادن داشتیم. نمی‌دانیم فردا چه نوع بازی خواهیم داشت و معلوم نیست بازیکنان با چه سبک بازی خودشان را وفق دهند. امیدوارم خیلی سریع بازی‌خوانی داشته باشیم و بازی ایران را حدس بزنیم.


تمام تقابل‌های ایران و ژاپن
به گزارش سایت نود، ایران و ژاپن ۱٨ بار با هم روبرو شده اند که ایران ۷ و ژاپن ۵ بار به پیروزی رسیده‌اند و هر دو تیم امیدوارند فردا این آمار را بهبود ببخشند. بازیکنان ایران در دیدارهای قبلی دو تیم ۲۲ بار موفق به گلزنی شده‌اند و ژاپنی‌ها نیز ۱٨ بار دروازه ایران را باز کرده‌اند.
نخستین تقابل رسمی دو تیم به بازی‌های آسیایی ۱۹۵۱ دهلی باز می‌گردد؛ جایی که دو تیم در نیمه نهایی به مصاف هم رفتند که بازی نخست دو تیم با تساوی بدون گل به پایان رسید و در بازی تکراری، ایران با حساب ٣ بر ۲ و با دو گل مهدی مسعود انصاری و تک گل مسعود برومند از سد ژاپن گذشت. ۱۵ سال بعد، دو تیم در جریان بازی‌های آسیایی ۱۹۶۶ در مرحله گروهی به مصاف هم رفتند که این دیدار با برتری ٣ بر ۱ ژاپن به پایان رسید و تک گل ایران را حمید شیرزادگان وارد دروازه این تیم کرد. هر چند این دو تیم در نیمه نهایی این بازی‌ها بار دیگر رو در روی هم قرار گرفتند که این دیدار با تک گل فریبرز اسماعیلی به سود ایران به پایان رسید.
تیم ملی همچنین یک بار در سال ۱۹۷۵ در دیدار رده‌بندی جام ریاست جمهوری در سئول با حساب ٣ بر ۰ از سد ژاپن گذشته است. ایران و ژاپن در سال ۱۹٨۲ و در جریان بازی‌های آسیایی مقابل هم قرار گرفتند که این دیدار با برتری یک بر صفر ژاپن خاتمه یافت. ۴ سال بعد این بار در جریان بازی‌های آسیایی ۱۹٨۶ ایران و ژاپن رو در روی هم قرار گرفتند که این بازی با گل‌های مهدی ابطحی و ناصر محمدخانی به سود ایران به پایان رسید.
در نخستین تقابل دو تیم در جام ملت‌ها، ایران و ژاپن در جام ملت‌های ۱۹٨٨ مقابل هم قرار گرفتند که این بازی با تساوی بدون گل به پایان رسید. در ادامه سریال تقابل‌های دو تیم در بازی‌های آسیایی، ایران در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰ با تک گل صمد مرفاوی موفق شد از سد ژاپن بگذرد هر چند ۲ سال بعد در جام ملت‌های ۱۹۹۲ این ژاپن بود که با یک گل از سد ایران گذشت. یک سال بعد دو تیم این بار در جریان بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ مقابل هم قرار گرفتند که این دیدار با حساب ۲ بر ۱ به سود ایران خاتمه یافت. رضا حسن‌زاده و علی دایی گلزنان ایران در این بازی بودند.
در یکی از حساس‌ترین بازی‌های تاریخ دو تیم، ایران و ژاپن در پلی‌آف صعود به جام جهانی ۱۹۹٨ در جوهور بهرو مالزی مقابل هم قرار گرفتند و در شرایطی که ژاپن با یک گل پیش بود ایران با گل‌های خداداد عزیزی و علی دایی به بازی بازگشت با این حال با گل دقیقه ۷۵ ژاپنی‌ها بازی به وقت اضافه کشیده شد تا اینکه در دقیقه ۱۱٨ ماسایوکی اوکانو گلزنی کرد و ژاپن با قانون گل طلایی به جام جهانی صعود کرد. یک سال بعد دو تیم در یک بازی دوستانه مقابل هم قرار گرفتند که این بازی با تساوی یک - یک خاتمه یافت و علی دایی گلزن ایران در این بازی بود. ۵ سال بعد، دو تیم در جریان جام ملت‌های ۲۰۰۴ مقابل هم قرار گرفتند که حاصل کار دو تیم در این بازی تساوی بدون گل بود.
در جریان بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶، دو تیم در نوروز ٨۴ مقابل هم قرار گرفتند و ایران با دو گل وحید هاشمیان موفق شد با حساب ۲ بر ۱ از سد ژاپن بگذرد هر چند کشته شدن تعدادی از هواداران فوتبال ایران به دلیل ازدحام در درب خروجی ورزشگاه آزادی سبب شد تا کام تمامی ایرانیان پس از این پیروزی تلخ شود. بازی برگشت این دو تیم با پیروزی ۲ بر ۱ ژاپن به پایان رسید و علی دایی تنها گلزن ایران در این بازی بود. اخرین تقابل دو تیم نیز به یک بازی دوستانه در سال ۹۴ خورشیدی باز می‌گردد، جایی که تیم ملی ایران با هدایت کارلوس کی‌روش در تهران میزبان ژاپن بود. این دیدار در نهایت با تساوی یک - یک خاتمه یافت و مهدی ترابی زننده تک گل ایران در این بازی بود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست