یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

چهار تشکل جمهوری خواه: «طراحی سوخته» توطئه ای برای ارعاب فعالان جنبش کارگریاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲ بهمن ۱٣۹۷ -  ۲۲ ژانويه ۲۰۱۹


سپیده قلیان و برادرش و سپس اسماعیل بخشی از فعالان کارگری بدون ارائه حکم بازداشت، پس از انتشار فیلمی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی با عنوان "طراحی سوخته" که دست پخت وزارت اطلاعات دولت روحانی است، بازداشت و روانه زندان شدند. ماموران حین بازداشت برخورد خشونت آمیز با خانواده سپیده قلیان داشته اند.

جمهوری اسلامی چهار دهه است با نمایش "اعترافات" تلویزیونی که در زیر شکنجه و فشارهای جسمی و روانی و با سوء استفاده از شرایط خاص بازداشت و بخصوص در انزوا قرادادن زندانی گرفته می شود، در صدد ارعاب فعالان سیاسی، مدنی و صنفی است. انتشار فیلم "طراحی سوخته" یکی از آخرین نمایش های مضحک جمهوری اسلامی علیه جنبش گارگری و فعالان آن است. در این نمایش دروغین، طراحان این سناریو، کوشیده اند ناشیانه برخی واقعیات را با انبوهی از جعلیات درهم آمیزند و فیلمی را با هدف ارعاب فعالان جنبش کارگری و دامن زدن به ترس از جریان های مدافع کارگران و تهیدستان جامعه در عرصه عمومی به نمایش گذارند.

اسماعیل بخشی مدتی بعد از آزادی از زندان علیه وزارت اطلاعات شکایت کرده و خواهان رسیدگی به شکایت خود شده بود. نامه افشاگرانه اسماعیل بخشی به وزیر اطلاعات در مورد بررسی شکنجه های اعمال شده بر وی اگرچه در ابتدا با دستور پیگیری از سوی روسای قوه‍ی مجریه و قضاییه و کمیسیون امنیت ملی مجلس مواجه شد، اما در ادامه ماجرا معکوس شده و اسماعیل بخشی متهم به خلاف واقع گویی و بزرگ نمایی شد! سپیده قلیان نیز قبل از دستگیری مجدد اعلام کرده بود که اعترافات او زیر شکنجه صورت گرفته و غیر واقعی است. هیچ مدرکی برای وجود شکنجه قوی‌تر از این نیست که دو بازداشتی پس از مدتی حبس آزاد شوند و بعد فیلم اعتراف آن ها به نمایش گذاشته شود و پس از آن مقامات امنیتی آن ها را به خاطر توضیح پیرامون شرایط و چگونگی اعترافاتی که در زندان کرده اند، دوباره دستگیر نمایند و در مقام توجیه به طرح فرار آن‌ها استناد کنند!

وکیل اسماعیل بخشی، فرزانه زیلابی، طی نامه ای با عنوان "فریب افکار عمومی خیانت به مردم است" اعلام کرده است که قصد شکایت از وزارت اطلاعات و صدا و سیمای جمهوری اسلامی را دارد و خواهان دادرسی علنی و شفاف و نیز پاسخگویی به این نمایش تلویزیونی شده است.

علاوه بر اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، فیلم هائی از برخی دیگر کارگران بازداشتی و یا معترضان از سوی صدا و سیما منتشر شده است که سمت و سوی مشابهی دارد و سناریوی مورد نظر نیروهای امنیتی در زمستان سخت و یا تابستان داغ را بازتاب داده است.

برخلاف ادعاهای جمهوری اسلامی، علت گسترش اعتراضات کارگری و اعتصابات نه "تحریک" این یا آن فعال کارگری و نه دخالت این یا آن قدرت خارجی و یا گروه های سیاسی اپوزیسیون است، بلکه حاصل عملکرد جمهوری اسلامی است. در نتیجه عملکرد فاجعه بار حکومت، وضعیت معیشتی مردم روز به روز بدتر شده و سطح زندگی و قدرت خرید عموم، بویژه تهیدستان و کارگران و مزدبگیران به شکل بی سابقه ای سقوط کرده است. این ها عواملی است که کارگران، معلمان، کامیون داران، دانشجویان، زنان و بازنشستگان را به اعتراض وادار کرده است.

جمهوری اسلامی بمانند گذشته اراده ای بر اصلاح امور، حل مشکلات و پاسخگویی به مطالبات صنفی گروه های اجتماعی ندارد و به جای درمان بی کفایتی ها، ناکارامدی ها و گسترش لجام گسیخته فساد در پی تشدید فضای امنیتی است که پیشاپیش با هشدار خامنه ای در خصوص " فتنه ۹۸" ریل گذاری شده است.

ما نمایش ساختگی "طراحی سوخته" جمهوری اسلامی را محکوم می کنیم، به کارگران، معلمان، تهیدستان، دانشجویان، زنان، به تمامی شهروندانی که علیه بیدادگری های جمهوری اسلامی اعتراض می کنند، به خاطر ایستادگی در برابر سرکوب حکومت درود می فرستیم و از جریان های سیاسی که دل در گرو رعایت حقوق مردم کشورمان دارند و از مدافعان حقوق بشر می خواهیم صدای اعتراض خود را به این بیدادگری ها پر طنین تر ساخته و فعالیت های شان برای آزادی زندانیان سیاسی و به خصوص سپیده قلیان، اسماعیل بخشی و علی نجاتی را گسترش دهند.

هیئت‌های سیاسی ـ اجرائی:

اتحاد جمهوری‌خواهان ایران
حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور
همبستگی جمهوری‌خواهان ایران

۲ بهمن ۱۳۹۷ –۲۲ ژانویه ۲۰۱۹


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست