یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ایران و سوراخ کردن حریفان!
ژاپن، استرالیا و امارات با شکست حریفان صعود کردنداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱ بهمن ۱٣۹۷ -  ۲۱ ژانويه ۲۰۱۹بخش ورزشی: سوراخ کردن حریفان! تردیدی نیست که حکومت ایران تلاش کرده است هویت جدیدی را از طریق ورزش به وجود آورد. حکومت هم از ورزش های تماشاچی پسند و هم از ناسیونالیسم استفاده می کند تا هویت ملی را حفظ کند با این هدف که از بار کاستی های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بکاهد. چنین هدفی فقط یک موضوع تاکتیکی برای کشاندن مردم بطرف نظام سیاسی است و گرنه نظام جمهوری اسلامی مخالف ناسیونالیسم و طرفدار امت واحده است که فرمانروای حاکم بر تمام ملتها و اقوام است.
مسابقات فوتبال برای بسیاری از افراد در جوامع مختلف، فقط وسیله‌ای برای سرگرم شدن نیست، بلکه پی گیری آن به جزیی از زندگی برخی از افراد تبدیل شده است. برگزاری مسابقات تهییج کننده، حس حمایت و طرفداری، احساسات و عواطف تند و بعضا رویارویی یا برخورد افراد با یکدیگر منجر می شود. اما در نظام های سیاسی مبتنی بر ایده ئولوژی خط تخریبی دامنه داری وجود دارد که بر خاسته از فرهنگ حاکم نظام سیاسی است.
فضای استادیومهای ما در زمانی که برآمده و گسترده در محلات بود تمیز و پاک و سالم بود اما اینک دیگر آن فضا وجود ندارد. در کشورهای بیشرفته و دموکراتیک این فضا در اختیار مدارس و آکادمی های مختلف و متعدد فوتبال است که مسئولیت آموزش تربیت و ساختن فرهنگ (پاره فرهنگها و کلان فرهنگها) فوتبالیستها را بر عهده دارند. روایت می کنند که یک‌بار بین دو نیمه در رختکن، علی پروین با حالت عصبانی به بچه‌ها فریاد زده: «اگه از بازی خودتون شرم نمی‌کنید، لااقل از شعار ممد بوقی خجالت بکشید» شعارهائی مثل «به جون هر چی مرده، زلزله برمی‌گرده» .
یک تحقیق جامعه شناسی در قلمرو فوتبال مطالعات میدانی، جلوه های خرده فرهنگ کارناوالی در ایران را این گونه نشان می دهد: رقص و پایکوبی، کاربرد مواد منفجره ، شکستن و خرد کردن اشیاء ،دگرگونی مدل پوشش زنان، ازمیان رفتن فاصله های اجتماعی، بهره گیری از سمبولیسم ممنوع، استفاده از زبان طنزآلود و غیرجدی و گاه رکیک. این جلوه ها سعی در ساختار زدایی از وضعیتهای رسمی در فرهنگ جامعه دارند. خرده فرهنگ کارناوالی فوتبال در ایران خود را در قالب پرچم، لباس، آرایش، آرایه، بوق و صدا، رقص، پایکوبی و صدا و گاه آشوبگری موقت در نظم اجتماعی نشان میدهد. مطالعات انسان شناسی نشان میدهد که به کارناوال فوتبال نمی توان از منظر یک فرهنگ نگریست بلکه کارناوال های فوتبال در واقع گونه های یک خرده فرهنگ منتقد هستند؛ که تنها در نتیجه بسته بودن مفهوم فرهنگ تبدیل به یک ضد فرهنگ می شوند و با خشونت می آمیزند. در واقع در نتیجه گیری این تحقیق این موضوع برجسته می شود که کنش متقابل فرایندی است که طی آن فعالیت و عمل یک فرد، رفتار فرد دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد. و واکنش فرد دوم، به نوبه خود در چگونگی رفتار فرد اول موثر واقع می‌شود.
بخاطر ناآگاهی و بی اطلاعی و از همه مهمتر تابو شدن سیاست در افکار عمومی جامعه ایرانی در حال حاضر تماشاگران فوتبال سمبل و نشانه آشکاری از رفتار و فرهنگی هستند که تحت سلطه نظام حاکم قرار دارد. اگر در گذشته ها زندان یکی از اماکنی بود که جامعه شناسان از آن به عنوان قابی از آئینه جامعه می نگریستند اینک این فوتبال است که آئینه جامعه است.
شوونیسم حاکم بر دستگاه ورزش ایران (از مسئولان تا بسیاری از گزارشگران) چنان رفتار می کند که اهانت ها و به کار بردن کلمات رکیک و زشت و شعارهای برتری طلبانه به جزئی از فرهنگ مسلط بر خرده فرهنگها تبدیل شده است. ایران چیکار اش می کنه سوراخ سوراخ اش می کنه! یا ایرانی با غیرت!


صعود ژاپن به مرحله یک‌ چهارم نهایی با حذف عربستان
تیم‌های ملی فوتبال ژاپن و عربستان در مرحله یک‌هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ در ورزشگاه الشارجه امارت به مصاف یکدیگر رفتند که این دیدار با نتیجه یک بر صفر به سود ژاپنی‌ها به پایان رسید. تاکاهیرو تومیاسو در دقیقه ۲۰ تک گل این دیدار را با ضربه سر و روی ارسال یک کرنر به ثمر رساند.
روشن ایرماتوف ازبکستانی قضاوت دیدار ژاپن - عربستان را برعهده داشت. او به موتو از تیم ژاپن و فهد الموالد و یاسر الشهرانی از تیم عربستان کارت زرد نشان داد. ژاپنی‌ها با پیروزی مقابل عربستان به مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا صعود کردند و در این مرحله باید ساعت ۱۶:٣۰ روز پنجشنبه هفته جاری به مصاف تیم ویتنام بروند.
برنده دیدار تیم‌های ژاپن - ویتنام، در مرحله نیمه‌نهایی به مصاف برنده دیدار ایران - چین خواهد رفت.

استرالیا در ضربات پنالتی ازبکستان را حذف کرد
در دومین روز از دیدارهای مرحله یک هشتم نهایی مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹، تیم‌های ملی استرالیا و ازبکستان (دوشنبه) در ورزشگاه خلیفه بن زاید شهر العین به مصاف هم رفتند که این دیدار پس از تساوی بدون گل در وقت‌‌های قانونی و اضافی، با برتری ۴ بر ۲ استرالیا در ضربات پنالتی به پایان رسید.
مارک میلیگان، رابی کروزه، آپوستولوس جیانو و متئو لکی برای استرالیا موفق به گلزنی در ضربات پنالتی شدند و عزیز بهیچ پنالتی خود را از دست داد. اتابک شوکوروف و اکرم علی‌بایف برای ازبکستان در ضربات پنالتی گلزنی کردند و ایسلام توختاجائف و مارات بیکمائف ضربات خود را از دست دادند. عبدالرحمان الجاسم از کشور قطر قضاوت این دیدار را برعهده داشت و عزیز بهیچ، توماس روگیک و رایان گرانت از استرالیا و ایسلوم توختاخوجائف و داورون خاشیموف از ازبکستان را با کارت زرد جریمه کرد.

برتری امارات مقابل قرقیزستان در وقت‌های اضافه
در سومین بازی از دومین روز دیدارهای مرحله یک هشتم نهایی مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹، تیم‌های ملی امارات و قرقیزستان از در ورزشگاه زاید اسپورت شهر ابوظبی به مصاف هم رفتند که این دیدار با برتری ٣ بر ۲ امارات در وقت‌های اضافه به پایان رسید تا شاگردان آلبرتو زاکرونی حریف استرالیا در مرحله یک چهارم نهایی شوند. در این مسابقه خمیس اسماعیل در دقیقه ۱۴، علی احمد مبخوت در دقیقه ۶۴ و احمد خلیل در دقیقه ۱۰٣ از روی نقطه پنالتی برای امارات و میرلان مورزائف در دقیقه ۲۶ و تورسونالی رستموف در دقیقه ۲+۹۰ برای قرقیزستان گلزنی کردند.
فو منگ از چین قضاوت دیدار امارات - قرقیزستان را برعهده داشت. او در این دیدار به غیرت زیرگالبک، بکژان سگینبائف و میرلان مورزائف از قرقیزستان و خمیس اسماعیل از امارات کارت زرد داد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست