یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ایران ۲ عمان صفر
ویتنام اردن را حذف کرد! صعود چین و ایران به جمع ۸ تیماخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ٣۰ دی ۱٣۹۷ -  ۲۰ ژانويه ۲۰۱۹برنامه بازیهای روز دوشنبه
۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۰/ ژاپن- عربستان ورزشگاه شارجه (بازی۴۰)
۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۰/ استرالیا- ازبکستان ورزشگاه خلیفه بن زاید (بازی ۴۱)
۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۰/ امارات - قرقیزستان ورزشگاه زاید ابوظبی (بازی ۴۲)

بخش ورزشی: جامی برای دیدگاهها. سه نگاه متفاوت ولی در حال اجرا در هفدهمین دوره جام ملتهای آسیا وجود دارد. تعدادی از تیمهای درجه سوم آسیا در صدد نشان دادن توانائی های موجود خود برای قرار گرفتن در کانون توجه کنفدراسیون فوتبال آسیا هستند. تعداد دیگری از این تورنمنت که در بین آنان تیمهائی در رده نخست آسیا قرار دارند هدف شان جوانگرائی و ایجاد پشتوانه برای آینده به ویژه جام جهانی است و تعداد دیگری فقط و فقط به قهرمانی می اندیشند. تعدادی از این تیمها برای رسیدن به هدف شان با موانع جدی روبرو نیستند و تعداد دیگری برای دسترسی و نزدیک شدن به خط عبور مجبوراند که موانع و راهای صعب العبور را پشت سر گذارند. اکثر کارشناسان واقعی فوتبال معتقدند که جام هفدهم یکی از ضعیف ترین و بی کیفیت ترین دوره ای است که تاکنون برگزار شده است.
تفاوت اکثریت تیمها نه در برنامه های تکنیکی و تاکتیکی بلکه در نوع حوادث بیش آمده در جریان بازی های شان است. تیمهای درجه سوم این جام بر عکس تیمهای درجه یکم و دوم تلاش برای ارائه کارهای تاکتیکی دارند و درجه دوم ها نیز در قیاس با درجه اولی ها چنین می اندیشند. اما چند تیم درجه یک آسیا (با در نظر گرفتن تفاوت اندکی) همان فوتبال سنتی را با همان شیوه های کهنه ادامه می دهند و خلاقیت و نوآوری در کارهای فردی و جمعی این تیمها کمتر دیده می شود. کی روش به این مطلب نیز اشاره کرده است که: از نقطه نظر فنی، بدون شک ژاپن و کره جنوبی یک گام از ما و تمام تیم ها جلوتر هستند.
در مطالب بیش روی آینده در باره زاویای پنهان شده در این جام خواهیم نوشت.

روز یکشنبه در مرحله یک هشتم طبق بیش بینی های قبلی تیمهای چین و ایران به مرحله یک چهارم نهائی صعود کردند. شگفتی شروع در این مرحله را باید در حذف اردن توسط تیم جوان ویتنام ذکر کرد. روزی که ویتنام برابر ایران دو بر صفر بازنده شد بحثی میان تعدادی از صاحب اندیشان واقعی و با سابقه فوتبال جریان داشت که تیم ویتنام در برابر ما مغلوب نبود و دفاع ایران دو بار توسط این تیم جوان و خوش ترکیب تسلیم شد و اگر مقاومت و مهارت بیرانوند نبود و مهاجم ویتنام دقت می کرد و تجربه داشت نتیجه عادلانه آن بازی تساوی بود. ویتنام تیمی را حذف کرد که خوب شروع کرد و صدر نشین گروه شد.

اردن حذف شد و ویتنام صعود کرد
دو تیم ویتنام و اردن اولین دیدار مرحله یک هشتم نهایی جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ را در ورزشگاه آل مکتوم برگزار کردند.
دو تیم با احتیاط بازی می کردند و دست به حملات همه جانبه نمی زند و بازی بیشتر در میانه میدان پیگیری می شد. در دقیقه ٣۹ اردن صاحب یک ضربه ایستگاهی در گوشه محوطه جریمه شد. بهاء عبدالرحمن یار شماره ۴ اردنی ها با یک شوت زیبا دروازه ویتنام را گشود تا آن ها نیمه اول را برنده به رختکن بروند.
در نیمه دوم ورق کاملا برگشت. ویتنام مالکیت توپ و میدان را در اختیار گرفت و حملات زیادی را از همان دقیقه ۴۵ روی دروازه عامر شفیع پایه گذاری کردند و خیلی زود مزد حملات خود را در دقیقه ۵۱ گرفتند. سانتر کوتاه هوانگ و ضربه بی نقص کونگ فونگ دروازه خالد شفیع را برای اولین بار در این تورنمنت گشود. بعد از این گل ویتنام دست از حمله نکشید و بارها توانست نظم دفاعی اردن را برهم بزند، اما مهاجمانش در استفاده از فرصت ها بی دقت عمل کردند. اردن در نیمه دوم کاملا تسلیم ویتنام شده بود و اگر مهاجمین ویتنام قدر فرصت ها را می دانستند، می توانستند کار را در ۹۰ دقیقه تمام کنند.
در وقت های اضافه اردن بازی را کنترل کرد تا از فشار حملات ویتنام کاسته شود و دو تیم در ٣۰ دقیقه وقت اضافی کم و بیش حملاتی را سمت دروازه رقیب طراحی کردند که هیچ کدام نتیجه بخش نبود تا بازی به ضربات پنالتی برود.

صعود چین با حذف تایلند
چین با برتری ۲ بر یک برابر تایلند، به مرحله بعد جام ملت‌های آسیا راه یافت.
در دومین دیدار مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا دو تیم ملی چین و تایلند برابر هم قرار گرفتند. در اوایل بازی، وو لی می‌توانست چین را پیش بیندازد ولی در زدن ضربه آخر دقت نکرد. در ادامه نوبت به جایدد رسید تا در دقیقه ۳۱ دروازه چینی‌ها را باز کند و نیمه نخست با برتری یک بر صفر تایلند به پایان رسید. در آغاز نیمه دوم چینی‌ها بازی بهتری به نمایش گذاشتند تا گل خورده را پاسخ دهد. ژائو ژی در دقیقه ۶۷ توانست گل تساوی بخش را به ثمر برساند. سه دقیقه بعد چینی‌ها صاحب یک ضربه پنالتی شدند که ژائو لین توانست گل دوم را به ثمر برساند.
در ادامه اگر وو لی دقت می‌کرد، می‌توانست گل سوم را نیز برای تیمش به ثمر برساند ولی ضربه سر او با اختلاف کمی به بیرون رفت تا این دیدار با برتری دو بر یک چینی‌ها به پایان برسد.

ایران ۲ - عمان صفر؛
صعود ایران به جمع هشت تیم برتر آسیا
تیم ملی فوتبال ایران که به عنوان صدرنشین گروه چهارم هفدهمین دوره رقابتهای جام ملت‌های آسیا به مرحله یک هشتم نهایی راه یافته بود، با پیروزی برابر عمان راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.
به گزارش خبرنگار مهر از امارات، دیدار مرحله یک هشتم نهایی جام ملت های آسیا بین تیم های ایران و عمان یکشنبه در ورزشگاه بن زاید شهر ابوظبی آغاز شد که این دیدار با برتری ۲ بر صفر ایران به پایان رسید. علیرضا جهانبخش (۳۲) و اشکان دژاگه (۴۰) برای ایران گل زدند.
تیم ملی فوتبال ایران در این دیدار با ترکیب زیر به میدان رفت: علیرضا بیرانوند، میلاد محمدی، مرتضی پورعلی گنجی، امید ابراهیمی، وحید امیری، مهدی طارمی، علیرضا جهانبخش (۶۹ روزبه چشمی)، سیدمجید حسینی، سردار آزمون (۸۸ مسعود شجاعی)، اشکان دژاگه (۷۸سامان قدوس) و رامین رضاییان.
دقیقه یک: فرار مهاجم تیم ملی فوتبال عمان درون محوطه جریمه ایران با خطای مجید حسینی مواجه شد تا قبل از رسیدن به دقیقه یک داور مکزیکی اعلام خطای پنالتی کند که علیرضا بیرانوند ضربه بازیکن عمان را گرفت. حسینی به خاطر خطایی که مرتکب شد از داور کار زرد گرفت.
دقیقه ۱۰: بعد از خطری که از بیخ گوش ایران گذشت و پنالتی گل نشد، ملی پوشان کشورمان سعی کردند نبض بازی را در اختیار بگیرند اما نمایش خوب عمانی ها این اجازه را نداد که خطر جدی روی دروازه حریف ایجاد کنند.
دقیقه ۱۵ : بازی سرعتی دو تیم کماکان ادامه داشت و هر چه ایران تلاش می کرد نبض بازی را در اختیار بگیرد این عمان بود که با دوندگی زیاد اجازه این کار را نمی داد.
دقیقه ۲۰: تیم ملی ایران بعد از یک حمله که ثمری برای آن نداشت دو ضربه کرنر روی دروازه عمان ارسال کرد که هیچکدام نتوانست خطر جدی را بوجود بیاورد.
دقیقه ۲۵: همکاری خوب سردار آزمون و مهدی طارمی فرصت خوبی را برای طارمی ایجاد کرد تا توپی را به سمت دروازه عمان شلیک کند اما ضربه او بدون دقت از کنار دروازه به بیرون رفت.
دقیقه ۳۰: شاگردان کارلوس کی روش بالاخره توانستند برای دقایقی نبض بازی را در اختیار بگیرند و با گردش توپ در مناطق مختلف سانترهایی را از جناح راست روی دروازه عمان ارسال کردند اما مدافعان حریف اجازه استفاده از این ارسال ها را ندادند.
دقیقه ۳۲: اشتباه مدافع عمان در دفع توپ با تیزهوشی علیرضا جهانبخش همراه شد و این بازیکن پس از توپ ربایی توانست با یک ضربه زمینی دروازه حریف را باز کند.
دقیقه ۴۰: ارسال جهانبخش درون محوطه جریمه به مهدی طارمی رسید که مدافعان حریف روی وی مرتکب خطای پنالتی شدند. اشکان دژاگه پشت توپ ایستاد و این ضربه را به گل تبدیل کرد.
دقیقه ۴۴: عمان در معدود حملات نیمه اولش پشت محوطه جریمه ایران صاحب موقعیت شوتزنی شد که ضربه محکم مهاجم عمان را علیرضا بیرانوند با واکنشی دیدنی به کرنر فرستاد تا هدیه اش به تیم ملی را کامل کند و سهم عمده ای در پیروزی نیمه اول ایران داشته باشد.
دقیقه ۴۵: ایران می توانست به گل سوم دست پیدا کند اما توپ از زیر پای سردار عبور کرد و درحالی که طارمی می توانست از این توپ برای رسیدن به گل استفاده کند ضربه او از بالای دروازه به بیرون رفت.
دقیقه ۴۶: آغاز نیمه دوم. تیم ملی عمان دست به یک تعویض زد.
دقیقه ۵۰: بازی در شروع نیمه دوم هیجان نیمه اول را نداشت و بازی کم رمقی را از هر دو تیم شاهد بودیم. با این حال ایران تیم برتر میدان بود و تلاش زیادی کرد تا در همین دقایق ابتدایی گل سوم را وارد دروازه حریف کند.
دقیقه ۵۳: پرتاب بلند اوت توسط وحید امیری با اشتباه دفاع عمان در دفع توپ همراه بود تا توپ مقابل پای سردار آزمون قرار بگیرد اما این بازیکن با ضربه ای بی دقت توپ را به بالای دروازه کوبید.
دقیقه ۵۷: مهدی طارمی می توانست سومین گل را برای ایران به ثمر برساند اما ضربه محکم این بازیکن را دروازه بان عمان به کرنر فرستاد.
دقیقه ۶۵: عمان دقایقی نبض بازی را در اختیار گرفت و توانست یک ضربه کرنر هم به دست بیاورد اما از این ضربه راه به جایی نبرد. در این دقیقه وحید امیری به خاطر خطا روی بازیکن عمان از داور کارت زرد دریافت کرد.
دقیقه ۶۹: کی روش دست به تغییر ترکیب تیم ملی زد و در نخستین تعویض خود روزبه چشمی را جایگزین علیرضا جهانبخش کرد.
دقیقه ۷۸: دومین تعویض در تیم ملی صورت گرفت و اشکان دژاگه جای خود را به سامان قدوس داد. بعد از بیرون رفتن دژاگه که از ابتدا بازوبند کاپیتانی را بسته بود، امید ابراهیمی کاپیتان ایران شد.
دقیقه ۸۰: تیم ملی عمان که دیگر چیزی برای از دست دادن نداشت حملات زیادی را به سمت دروازه ایران پی ریزی کرد اما نتوانست دروازه بیرانوند را با خطر مواجه کند.
دقیقه ۸۵: مهدی طارمی که در نیمه اول هم چند موقعیت خوب برای گلزنی داشت روی پاس خوب سردار آزمون می توانست گل سوم را بزند اما بازهم ضربه او را دروازه بان حریف مهار کرد. در این صحنه طارمی می توانست به راحتی دروازه را باز کند اما ضربه را به بدن دروازه بان حریف زد.
دقیقه ۸۸: مسعود شجاعی که در این تورنمنت فرصت بازی پیدا نکرده بود، بالاخره در این دقیقه به جای سردار آزمون وارد زمین شد و بازوبند کاپیتانی را هم از امید ابراهیمی گرفت.
تیم ملی فوتبال ایران با پیروزی دو بر صفر برابر عمان راهی مرحله یک چهارم نهایی شد تا روز چهارم بهمن ماه به مصاف تیم ملی چین برود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست