یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

افتتاحیه سرد و فاقد جاذبه
نمایش عالی بحرین، پنالتی مشکوک و یک امتیاز برای اماراتاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱۵ دی ۱٣۹۷ -  ۵ ژانويه ۲۰۱۹برنامه بازیهای روز دوم ششم ژانویه
۱۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۰/ استرالیا - اردن ورزشگاه هزاع بن زاید
۱۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۰/ تایلند - هند ورزشگاه آل نهیان ابوظبی
۱۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۰/ سوریه - فلسطین ورزشگاه شارجه

بخش ورزشی: بحرین عالی. شیخ سلمان رئیس کنفدراسیون فوتبال گفته: بیش از ۲.۵ میلیارد نفر در ۵۵ کشور، این مسابقات را تماشا می‌کنند. همچنین ۱۴۴۹ روزنامه نگار از سراسر جهان در این رقابت‌ها حضور دارند. ما همچنین از اعضای فدراسیون‌های عضو برای روح همکاری و اتحادی که از خود نشان داده‌اند تشکر می‌کنیم و منتظر برگزاری مسابقاتی هستیم که شعار آسیا را به خوبی نمایش می‌دهد؛ همه آسیا در کنار هم.
شعار این رقابت‌ها "Bringing Asia Together" به معنای «آسیا را یکپارچه کنید»، است.
نیازی به برآورد آماری و اثبات گفته های رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا نیست زیرا حضور دو تیم هندوستان و جمهوری خلق چین با نزدیک به چنین رقمی از جمعیت که شیخ سلمان گفته کافی است تا چنین رقمی را پذیرفت و ۵٣ کشور دیگر را برای اوقات اضافی آن در نظر گرفت. فوتبال هر چند ورزش نخست این دو کشور نیست اما تماشاچیان زیادی در آن کشورها نیز دارد. شیخ سلمان اضافه کرد: در این رقابت‌ها برای نخستین بار از سیستم ویدئو چک (VAR) و کمک داور پشت دروازه (AAR) استفاده خواهیم کرد. در تاریخ اول فوریه بعد از یک بازی هیجان انگیز، قهرمان این قاره مشخص خواهد شد و بدون تردید برگزاری این مسابقات نه تنها نقطه اوج چهار سال کار سخت به شمار می‌رود بلکه وحدت و همبستگی قاره کهن آسیا را به خوبی نشان می‌دهد.
این جام در شرایط کنونی فوتبال جهان روی کاغذ و شعارهای تبلیغاتی و شاخ و برگهای بیشمار اضافی آن که بیشتر تزئینی است تا حقیقی مورد توجه است اما وقتی به دو فاکتور پخش تلویزیونی و ارزش اسپانسری جهانی آن توجه شود کم اعتباری چنین تورنمنتی از منظر جهانی نشان داده می شود.
هر چند با افزایش تعداد تیم ها از ۱۶ به ۲۴ تیم، ۵۵۲ بازیکن در این دوره از بازی ها حضور دارند که ارزش کل این بازیکنان در بازار بین المللی ۳۸۹ میلیون یورو برآورد شده است اما در شاخص اعتبار فوتبال جهانی امروزه چنین رقمی معادل قیمت انتقال دو فوق ستاره فوتبال در تیمهایی نظیر پاری سن ژرمن یا بارسلونا و منچستر سیتی است. کره جنوبی با ۸۴ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو، گرانترین بازیکنان جام ملت ها را در اختیار دارد و به تنهایی از ۱۷ کشور دیگر گرانتر است. ژاپن با ۷۰.۴ میلیون یورو، استرالیا با ۵۰.۶۰ میلیون یورو، ایران با ۴۵.۳۵ میلیون یورو و ازبکستان با ۲۱.۶۸ میلیون یورو به ترتیب در رده های دوم تا پنجم گرانترین تیم های جام ملت های آسیا هستند. عربستان هم با ۱۹.۸۸ میلیون یورو ششمین تیم گران جام و گران ترین تیم کشورهای عربی محسوب می شود.

دیدار افتتاحیه هفدهمین دوره را نمی توان به عنوان موفقیت کشور میزبان در گام نخست مورد توجه قرار داد. با این که ورزشگاه افتتاحیه کوچکتر از سایر استادیومهای محل برگزاری این تورنمنت است اما سکوهای و صندلی های خالی زیادی داشت. قسمت هائی از سکوها مشخص بود که تشریفاتی و با استفاده از شیوه های معمول در جهان سوم یعنی بسیج مدارس و گروههای خاص سنی و اداری برای حضور در چنین مراسمهائی مهیا کرده اند. مراسم هنری افتتاحیه فاقد جاذبه و برنامه اجرائی، کوتاه و سطحی نشان داد.

اما شرح بازی نخست جام
نبود عمر عبدالرحمان در ترکیب امارات میزبان جام هفدهم که به حق مسی آسیا لقب گرفته تیم آهسته و بی برنامه امارات را با خلاء بزرگی روبرو کرده. این بازیکن مصدوم از جمله پدیده های فوتبال آسیا است که در مواقع بحرانی کارکردی مثل مسی و رونالدو دارد و به قول معروف می تواند به تنهائی بازی را دربیآورد. امارات در دفاع متزلزل و در تاکتیک فاقد برنامه بود. مشکل بتوان گفت که آلبرتو زاکرونی ایتالیائی سرمربی امارات که دور آسیا را چرخیده است تیم امارات را به مراحل بالاتر برساند. مگر افاقات توپ گرد به کمک وی بیآید. در آن سوی میدان بحرین تیمی با نشاط با برنامه و حسابگر نشان داد. تیمی که با داشتن چند بازیکن بلند قامت و تنومند اگر در برخوردهای فیزیکی دچار حوادث غیرمترقبه مثل آن پنالتی مشکوک که داور اردنی علیه این تیم گرفت نشود، می تواند در ادامه یکی از شگفتی های جام باشد. سبک بازی و استیل بازیکنان این تیم در مواقع حمله و دفاع شباهتهای زیادی به سبک تیمهای مکزیک و کلمبیا دارد.
به گزارش ایسنا، در دیدار افتتاحیه جام ملتهای آسیا ۲۰۱۹، دو تیم امارات و بحرین برابر هم به میدان رفتند که این دیدار با تساوی یک بر یک به پایان رسید.

امارات ۱ - ۱ بحرین
داور: ادهم مخادمه (اردن)
ورزشگاه: زاید ابوظبی
گل: محمد الروهامی برای بحرین، احمد خلیل برای امارات
کارت زرد: عامر عبدالرحمان، خمیس اسماعیل (امارات)
کارت قرمز : -
ترکیب امارات: خالد عیسی، خلیفه غنیم، فارس جمعه، الحسن صالح، بندر محمد، علی حسن، عامر عبدالرحمن، خلفان مبارک، خامس اسماعیل، اسماعیل حمدی و علی مبخوت
ترکیب بحرین: سعید شبیر، احمد جمعه، ولید الهیام، حامد الشمسان، سعید عیسی، علی مدن، سعید سعید، کمیل الاسواد، علی الصافی، محمد الروهایمی و جمال راشد

نیمه اول
در ابتدای بازی و در دقیقه ۶ اسماعیل الحمدی بازیکن امارات در موقعیت تک به تک نتوانست دروازه بحرین را باز کند و سعید شبیر ناجی دروازه تیمش شد.
در ادامه بازی دو تیم آرام شد و موقعیت چندانی روی دروازه ها ایجاد نشد. هر چند جمال راشد مهاجم بحرینی ها نزدیک بود روی غفلت خط دفاعی امارات خطرساز شود ولی این موقعیت نیز از دست رفت.
در اواخر این نیمه نیز بحرین صاحب یک ضربه ایستگاهی شد ولی ضربه کمیل الاسواد با اختلاف کمی از بالای دروازه امارات به بیرون رفت تا جدی ترین موقعیت بحرین نیز به گل ختم نشود و نیمه نخست با تساوی بدون گل خاتمه یابد.

نیمه دوم
علی مبخوت در شروع نیمه دوم به خوبی توپ را در بین مدافعان بحرین به گردش درآورد ولی این توپ برای تیمش حاصلی نداشت.
در دقیقه ۵۲ علی مدن با شوتی سهمگین نزدیک بود قفل دروازه امارات را باز کند ولی درخشش عیسی مانع باز شدن دروازه میزبان شد.
در دقیقه ۶۵ مبارک خلیفه نزدیک بود با ضربه سر دروازه بحرین را باز کند ولی موفق به این کار نشد تا همچنان بازی بدون گل باشد. دو دقیقه بعد توپ اتفاقی جلوی پای مبخوت افتاد ولی شوت او با فاصله کمی به بیرون رفت.
در نهایت اولین گل جام به ثمر رسید. محمد الروهایمی مهاجم بحرین موفق شد در دقیقه ۷۹ در شلوغی محوطه جریمه، دروازه امارات را باز کند و تیمش را پیش بیندازد.
در ادامه و در دقیقه ۸۷ یک پنالتی مشکوک برای اماراتی ها اعلام شد و احمد خلیل که به عنوان بازیکن تعویضی به زمین بازی آمد توانست بازی را از روی نقطه پنالتی به تساوی بکشاند و این دیدار در نهایت با تساوی یک بر یک به پایان رسید.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست