یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

داد کان: اصلاح طلب و اصولگرا، نالایق و دروغگو
مشابهت عراق و سوریه، معرفی مدعیان توسط کی روشاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۴ دی ۱٣۹۷ -  ۴ ژانويه ۲۰۱۹بخش ورزشی: سوریه مثل عراق. مسابقات جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ امارات روز شنبه در ساعت ۱۷ به وقت محلی با دیدار تیم ملی امارات با بحرین در افتتاحیه این مسابقات کلید می خورد. سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد که ادهم مخادمه، داور بین المللی اردنی قضاوت دیدار افتتاحیه جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ را بر عهده خواهد داشت.

فوتبال در جهان متحول شده و جام جهانی روسیه نشان داد که محاسبات و گمانه زنی ها و شرط بندی ها چگونه به نتیجه معکوس و دیگری منتهی می شوند. پنچ تیم رده بندی کذائی فیفا سهمی از جام جهانی روسیه نداشتند و قهرمانان سنتی و یا مدعیان همیشگی آن نیز بی بهره از این سهم بودند. هفدهمین دوره جام ملتهای آسیا نیز می تواند شاهد تحولات فنی و بهم زدن معادلات و محاسبات و گمانه زنی هایی شود که طی آن از دریچه مکانیکی و ایستایی به فوتبال نگریسته می شود.
جدای از سه کشور طراز اول آسیا در تمام زمینه ها یعنی استرالیا، کره جنوبی و ژاپن به همراه چین قدرت اول اقتصادی این قاره و جهان و چند تیم دسته دوم و سوم آسیا، اکثر تیمهای صاحب نام این قاره در منطقه ای از این قاره قرار دارند که به خاورمیانه معروف است. جنگ، خونریزی، تروریسم، عقب ماندگی، دیکتاتوری از جمله خصوصیات بارز سیاسی و اجتماعی و اقتصادی در منطقه خاورمیانه است. چنین زمینه و پس زمینه ای روی این جام نیز سایه افکنده و می تواند به عاملی برای تسویه حساب های سیاسی و برانگیختن احساسات ملتها علیه یکدیگر و گسترش نفرت و پاشیدن بذر بیشتر خشونت منجر شود. در نخستین برخورد سیاسی مقامات اماراتی از ورود سعود المهندی نایب رییس قطری کنفدراسیون فوتبال اسیا و رییس کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال اسیا و پنج خبرنگار رسانه های قطری این کشور جلوگیری کرده‌اند.
زمین فوتبال ایده ئولوژیکی و عقیدتی، برای لذت و شور و نشاط فردی و اجتماعی نیست بلکه میدانی است که حاکمان مستبد برای ادامه حکومت خود و تکیه به پایگاه فراگیر این رشته از ورزش به آن متوسل می شوند. پرچم مقدس، عکس مبارک، سرود زیبا، ملت قهرمان، امت شهیدپرور، خواست خدا، پیروزی اسلام، از جمله نشانه های فوتبال عقیدتی و ایده ئولوژیکی است که حاکمان با تبلیغات سیاسی و رسانه ای در اذهان و افکار مردمان جا می اندازند و حتی گروههائی از نخبگان سیاسی و فرهنگی جامعه در قامت چپ و لیبرال و سکولار نیز پیاده نظام لشگر مستبدان می شوند.
در نگاه به گذشته عراق بعد از سقوط صدام حسین و آن خونریزی های شدید مثالی است تاریخی که می تواند به نوعی در بین گمانه زنی های این دوره نیز جستجو کرد. در سال ۲۰۰۷ تیم ملی عراق قهرمان جام ملتهای آسیا شد و در شرایطی این مقام را کسب کرد که این کشور در جنگ و خونریزی غوطه ور بود تا جائی که از بازیکنان عراقی در قطر و توسط امیر این کشور استقبال شد و این تیم نتوانست با جام قهرمانی به کشوراش باز گردد. یونس محمود بهترین بازیکن جام چهاردهم، که در دیدار با عربستان گل برتری تیم فوتبال عراق را به ثمر رساند تا این تیم برای نخستین بار به عنوان قهرمانی در رقابت های جام ملت های آسیا دست پیدا کند گفته بود برای برپایی جشن قهرمانی تیم ملی کشورش، به عراق برنمی گردد. وی گفت: نمی خواهم مردم عراق از دستم عصبانی شوند اما اگر به همراه تیم ملی کشورم به عراق بازگردم، تهدید مرگ را بالای سر خود حس میکنم. اگر آن شرایط عراق را با امروز سوریه در فازهای خشونتی مقایسه کنیم سوریه تیمی است که می تواند شرایط آن روز عراق را بگو نه دیگری در این دوره رقم زند. با این تفاوت که در صورت روی دادن چنین مهمی جام می تواند پیام باز گرداندن سوریه را به آن چه که جبهه متحد عربی نام دارد به جهان رساند.
تیم ملی فوتبال ایران نیز در این دوره حضور دارد و درخواستهای بازیکنان و کادر رهبری تیم برای اردوهای تدارکات متعدد و اختصاص بودجه هشت و نه میلیون دلاری برای این آمادگی و اصرار آنان به چنین توجهی با توجه به وضعیت و شرایط بحرانی کشورمان که نان و آب و کار را بر هر موضوعی ارجح تر می دانند، فدراسیون فوتبال که در تحریم نیز قرار دارد به چنین درخواستهایی پاسخ منفی داد. از طرفی شورای تامین استان نیز با برپائی هر گونه مراسم بدرقه تیم ملی به لحاظ وضعیت قرمز مخالفت کرد.
بعد از آن قداست کی روش و تبلیغات وسیع حامیان وی و نظام علیه مربیان زحمتکش و صادق فوتبال داخلی و اهانت های کی روش به آنان و هویت فوتبال مان و بازار گرمی های رایج که با حمایتهای گروههائی مشخص همراه بود و رو شدن دست حکومت در این بازیها در پی افشاگریهای وسیع اقتصادی و اجتماعی و سیاسی، مردم از چنین فوتبالی و چنین فضائی چنان متنفّر شدند که کی روش مدرنیست در یک گردش یکصد و هشتاد درجه ای با چاپ عکس مشترک با امیر قلعه نوعی با تعریف و تمجید از آنان عاجزانه خواست به عنوان بزرگان فوتبال ایران به یاری تیم به امارات بروند!! فدراسیون فوتبال عذر کی روش را خواسته و فرش یادگاری وی را نیز طراحی و آماده کرده اند که بعد از بازیها به وی هدیه کنند. این موضوع موجب شده تا کی روش امروز در مصاحبه ای اعلام کند فشاری روی ایران نیست چون ژاپن، کره و استرالیا مدعی قهرمانی هستند. محمد دادکان رئیس پیشین فدراسیون فوتبال وضعیت داخلی و فضای حاکم بر فوتبال ایران را چنین به گوش مردم رسانده است: اصلاح طلب و اصولگرا نالایق و دروغگو هستند و مردم دیگر فریب و گول اینها را نخورند!

از امروز پیگیر جام هفدهم ملتهای آسیا خواهیم بود تا ببینیم درب به کدام پاشنه می چرخد و دنیای فوتبال گرد و دروازه دراز با کشورهای این قاره چه می کند و چه کسانی دوست باقی خواهند ماند و چه کسانی با دشمنان بیشتری دوست خواهند شد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست