یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مرور ۵ برد رویایی ایران در تاریخ جام ملت‌ها
عجیب ترین نتیجه همه ادوار، سرنوشت تلخ ایران، ماراتن مرگاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۲ دی ۱٣۹۷ -  ۲ ژانويه ۲۰۱۹مرور ۵ برد رویایی ایران در تاریخ جام ملت‌ها؛
۵-بازی تاریخی، مهمترین و البته شیرین‌ترین تصاویر ایران در جام ملت‌های آسیاست.
به گزارش وبسایت نود، ۱٣ دوره حضور در جام ملت‌ها به عنوان مدعی قهرمانی، برای ایران بردهای متنوعی داشته است. بردن تیم‌های کوچکی که شکست‌شان، برای تیم ملی عادت شده یا پیروزی مقابل تیم‌های بزرگی، که سد ما سر راه قهرمانی بوده‌اند. در بین این بردها، ۵ بازی از بقیه خاطره‌انگیزتر هستند. ۵ بازی که یا جام قهرمانی را به ایران هدیه دادند، یا کری با رقبای سنتی تیم ملی را به نفع ما تمام کردند.

جام ملت‌های آسیا ۱۹۶٨ - ایران ۲-۱ اسرائیل
ورود ایران به جام ملت‌های آسیا، با میزبانی و قهرمانی همراه بود. همه بازی‌های جام ملت‌های آسیا، در ورزشگاه امجدیه برگزار می‌شد و تیم ملی هم برای اولین بار، در مرحله نهایی این مسابقات شرکت کرد. مرحله نهایی به صورت لیگ برگزار می‌شد. بازی آخر، ایران برای قهرمانی نیاز به یک مساوی با اسرائیل داشت و در صورت شکست، حریف برای دومین بار پیاپی به جام می‌رسید. اسرائیل با زدن گل برتری در نیمه دوم، به شکست ایران امیدوار شد اما ستاره‌های تیم ملی، همه چیز را برگرداندند. بهزادی با گل مساوی، قهرمانی را به ایران داد و قلیچ‌خانی در دقایق پایانی با گل دوم کار حریف را تمام کرد. ایران برای اولین بار، روی سکوی قهرمانی آسیا قرار گرفت.

جام ملت‌های آسیا ۱۹۷۲ - ایران ۲-۱ کره جنوبی
ایران، سال ۱۹۷۲ به عنوان قهرمان آسیا به تایلند سفر کرد و کره جنوبی پرافتخارترین تیم وقت آسیا که ۴ سال قبل به مرحله نهایی نرسیده بود، برای پس گرفتن جام وارد مسابقات شد. پیش بینی فینال ایران و کره، کار سختی به نظر نمی‌رسید. اتفاقی که رخ داد و دو تیم فینالیست شدند. با این تفاوت که ایران، با بردهای پیاپی به فینال رسید اما کره جنوبی در این مسیر، یک بازی دور گروهی را باخت و نیمه نهایی را هم با پنالتی پشت سر گذاشت. در بازی فینال، ایران بهتر بود و گل اول را هم علی جباری زد. کره جنوبی، به بازی برگشت و کار به وقت اضافه کشید. در وقت اضافه دوم، کلانی با زدن گل بعدی هم ایران را قهرمان کرد و هم خودش آقای گل مسابقات شد.

جام ملت‌های آسیا ۱۹۷۶ - ایران ۱-۰ کویت
جام ملت‌های ۱۹۷۶، همه چیز به نفع ایران بود. تیم ملی بهترین تیم مسابقات محسوب می‌شد و بخاطر جنگ داخلی لبنان، توانست دوباره میزبانی را بگیرد و این بار در ورزشگاه تازه تاسیسش آزادی روبروی حریفان قرار می‌گرفت. ایران تا فینال هیچ گلی نخورد و در بازی پایانی، کویت حریف تیم ملی شد. کویت هم مثل ایران، در آن دوران تیم قدرتمندی داشت و با رکورد صددرصد پیروزی، به بازی آخر رسیده بود. ایران و کویت، بازی نزدیکی برگزار کردند. کویت نمایشی عالی در تهران داشت و تیم ملی را به دردسر انداخت. با این حال، ضربه پروین در دقیقه ۷۱ برای تمام کردن کار آن‌ها کافی بود. ایران به عنوان اولین تیم آسیا، صاحب سه قهرمانی در این جام شد و لقب پرافتخارترین تیم قاره را گرفت.

جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ - ایران ۶-۲ کره جنوبی
بزرگترین کامبک تاریخ فوتبال آسیا شاید، متعلق به تیم رویایی مایلی کهن باشد. تیم ملی جام ملت‌های ۹۶ را با امیدواری کم شروع کرد و به مرور، کیفیت فوق العاده‌اش قاره را تحت تاثیر قرار داد. بازی یک چهارم نهایی، ایران با کره جنوبی بازی می‌کرد. نیمه اول، کره دو بار جلو افتاد و با برد ۲-۱ به رختکن رفت. نیمه دوم، دنیا روی سر آن‌ها خراب شد. ایران به بازی برگشت. گل خداداد عزیزی، بازی را مساوی کرد و سپس ۴ گل پیاپی از دایی، نتیجه شگفت انگیزی ثبت کرد. نتیجه‌ای که اشک مربی حریف را درآورد و تبدیل به یکی از بزرگترین بردهای ایران، در تاریخ جام ملت‌ها شد.

جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴ - ایران ۴-٣ کره جنوبی
جام ملت‌های ۲۰۰۴، همگروهی ایران و ژاپن تیم ملی را به دردسر انداخت. برانکو و تیمش به عنوان تیم دوم از گروه بالا رفتند و مرحله یک چهارم نهایی، مجبور شدند روبروی کره جنوبی صدرنشین گروه B قرار بگیرند. کره ۲ سال قبل، تیم چهارم جام جهانی شده بود و مدعی اول قهرمانی محسوب می‌شد. جریان بازی اما، با پیش بینی‌ها متفاوت بود. ایران دائم، از کره جنوبی جلو می‌افتاد و آن‌ها به سختی مساوی می‌کردند. ایران سه بار جلو افتاد و کره سه بار گل مساوی را زد، تا اینکه سانتر آخر مهدوی‌کیا و ضربه علی کریمی کار آن‌ها را تمام کرد. مهدوی‌کیا در آن مسابقه سه پاس گل داد و علی کریمی با سه گل، بهترین بازی دوران ورزشی‌اش را پشت سر گذاشت.


عجیب ترین و خاطره انگیزترین نتایج آسیا
رکورد دست نیافتنی ایران
هفدهمین دوره رقابت‌های جام ملت‌های آسیا درحالی از پانزدهم ماه جاری به میزبانی امارات آغاز می‌شود که در طول شانزده دوره گذشته این رقابت‌ها نتایج خاطره‌انگیز و عجیبی رقم خورده است.
به گزارش خبرنگار مهر، مسابقات جام ملتهای آسیا که معتبرترین تورنمنت فوتبالی در قاره کهن محسوب می‌شود تاکنون در ۱۶ دوره برگزار شده و کمتر از سه روز به آغاز هفدهمین دوره این مسابقات در کشور امارات باقی است.
این بازیها همواره با اتفاقات جالب و بازیهای خاطره انگیز همراه بوده است و بعضا نتایجی در برخی از دیدارها ثبت شده که خارج از انتظار بوده است. در این گزارش به خاطره انگیزترین و پرگل ترین بازیهای ادوار گذشته جام اشاره می‌کنیم.

بهترین نتیجه در همه ادوار جام ملتها
بهترین نتیجه‌ای که تاکنون در همه ادوار گذشته این مسابقات به دست آمده، پیروزی پر گل تیم ملی ایران برابر یمن بود. ششمین دوره از جام ملتهای آسیا در سال ۱۹۷۶ و به میزبانی کشورمان ایران برگزار شد و تیم ملی ایران در آن دوره از بازیها توانست برای سومین بار به مقام قهرمانی این مسابقات دست یابد.
ملی پوشان کشورمان که با هدایت حشمت مهاجرانی در این مسابقات حضور داشتند، در مرحله گروهی مسابقات توانستند با نتیجه ۸ بر صفر حریف خود یمن را در هم بکوبند که این نتیجه تبدیل به رکوردی تاریخی در همه ادوار جام ملتهای آسیا شد تا بهترین پیروزی همه تاریخ این مسابقات به نام تیم ملی ایران به ثبت برسد.
تیم ملی کشورمان که با عراق و یمن همگروه بود، موفق شد با هت تریک زنده یاد غلامحسین مظلومی، ۲ گل علیرضا عزیزی، ۲ گل علیرضا خورشیدی و تک گل ناصر نورایی حریف خود را با نتیجه ۸ بر صفر شکست دهد. تیم ملی فوتبال ژاپن نیز یکبار موفق به زدن ۸ گل به حریف خود شد که به سبب دریافت یک گل، برتری اش نسبت به برتری ایران برابر یمن کمرنگ تر است.

پرگل ترین بازی تاریخ جام ملتها
در ادوار گذشته جام ملتها بازیهای پرگل زیاد بوده است، اما پر گل ترین بازی ادوار گذشته در دیداری شکل گرفته که طرفین آن تیم های ملی ژاپن و ازبکستان بودند. دیداری که با رد و بدل شدن ۹ گل به پایان رسید.
ژاپنی ها در سال ۲۰۰۰ توانستند در کشور لبنان قهرمانی آسیا را جشن بگیرند. در این دوره از مسابقات ژاپن به همراه عربستان، قطر و ازبکستان در گروه C مسابقات حضور داشت و در همین مرحله گروهی موفق شد در دیداری پر گل با نتیجه ۸ بر یک ازبکستان را مغلوب کند تا این دیدار با رد و بدل شدن ۹ گل تبدیل به پر گل ترین بازی تاریخ مسابقات شود.
در این بازی دو بازیکن ژاپن به اسم «آکینوری نیشیزاوا» و «نائوهیرو تاکاهارا» هت تریک کردند و «هیرواکی موریشیما» به همراه «هیداکی کیتاجیما» هر کدام یکبار برای ژاپن گلزنی کردند. تک گل ازبکستان هم توسط «سرگی لوشان» به ثمر رسید.

پیروزی پر گلی دیگر از ایران
تیم ملی فوتبال ایران بازیهای خاطره انگیز و پیروزیهای پر گل زیادی در تاریخ این مسابقات به دست آورده است که یکی از این دیدارهای پرگل که می تواند سومین پیروزی قاطع تاریخ مسابقات باشد، مقابل سنگاپور در هفتمین دوره این بازیها بود.
هفتمین دوره این مسابقات در سال ۱۹۸۰ و به میزبانی کویت برگزار شد و تیم ملی ایران در نقش مدافع عنوان قهرمانی در این مسابقات حضور یافت.
بهترین نتیجه این دوره از بازیها که تبدیل به سومین نتیجه خوب همه ادوار این مسابقات شد هم نصیب تیم ایران شد. تیم ملی کشورمان در مرحله گروهی این مسابقات موفق شد حریف خود سنگاپور را با نتیجه ۷ بر صفر مغلوب کند.
در این دیدار بهتاش فریبا که آقای گل این دوره از مسابقات شد ۴ بار گلزنی کرد. عبدالرضا برزگری ۲ و حسن روشن هم یک گل برای تیم ملی ایران زدند تا این نتیجه شگفت آور در این بازی رقم بخورد.

عجیب ترین نتیجه همه ادوار
باوجود این که در تاریخ برگزاری مسابقات دیدارهای پر گل کم نبوده، اما عجیب ترین بازی پر گل در تاریخ این مسابقات به دیدار تیم های ایران و کره جنوبی باز می گردد. دیداری که در یازدهمین دوره این مسابقات انجام شد.
امارات به سال ۱۹۹۶ میزبان یازدهمین دوره جام ملتهای آسیا بود و دو قطب فوتبال آسیا که ایران و کره باشند در گروه های اول و دوم این مسابقات حضور داشتند.
تیم ملی ایران در گروه دوم بالاتر از عربستان، عراق و تایلند بعنوان سرگروه به مرحله بعدی صعود کرد اما کره جنوبی که با امارات، کویت و اندونزی همگروه بود به سختی و بعنوان تیم سوم از گروه خود صعود کرد.
دو تیم در مرحله یک چهارم نهایی مسابقات به هم برخورد کردند که ملی پوشان کشورمان در دیداری خاطره انگیز عجیب ترین نتیجه پرگل تاریخ مسابقات را با پیروزی ۶ بر ۲ مقابل کره جنوبی به ثبت رساندند.
در این دیدار علی دایی ۴ بار موفق به باز کردن دروازه کره‌ای ها شد و خداداد عزیزی و کریم باقری هم هرکدام یک گل زدند. «کیم دو-هون» و «شین تائه-یونگ» هم هر کدام یک بار برای کره جنوبی گلزنی کردند تا این نتیجه عجیب در آن بازی به دست آید.

سایر نتایج پر گل
از دیگر نتایج پر گل ادوار گذشته جام ملتهای آسیا می توان به نتایج زیر اشاره کرد؛
* در چهارمین دوره این مسابقات اسرائیل توانست با نتیجه ۶ بر صفر هنگ کنگ را شکست دهد.
* در هفتمین دوره این مسابقات تیم ملی چین موفق شد با نتیجه ۶ بر صفر بنگلادش را شکست دهد.
* در هشتمین دوره این مسابقات تیم فوتبال چین موفق شد با نتیجه ۵ بر صفر امارات را شکست دهد.
* در یازدهمین دوره این مسابقات عربستان موفق شد با نتیجه ۶ بر صفر تایلند را شکست دهد.
* در دوازدهمین دوره این مسابقات تیم ملی ازبکستان موفق شد با نتیجه ۵ بر صفر مالزی را شکست دهد.
* در پانزدهمین دوره این مسابقات استرالیا موفق شد با نتیجه ۶ بر صفر ازبکستان را شکست دهد. در همین دوره ژاپن نیز توانست عربستان را با نتیجه ۵ بر صفر شکست دهد.


گزارش AFC از بازی‌های افتتاحیه به‌یادماندنی جام ملت‌های آسیا و پیروزی پرگل ایران در سال ۲۰۰۰
سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در گزارشی، به بررسی پنج دیدار به‌یادماندنی تاریخ مسابقات جام ملت‌های آسیا پرداخت که پیروزی ۴ بر صفر تیم ملی ایران مقابل لبنان در رقابت‌های سال ۲۰۰۰ هم در این فهرست دیده می‌شود.
AFC درباره این مسابقه نوشت: لبنان تا سال ۲۰۰۰، هیچ وقت به جام ملت‌های آسیا صعود نکرده بود و اولین بازی آنها در این رقابت‌ها آسان نبود. قرعه‌کشی مسابقات، لبنان را در دیدار افتتاحیه مقابل قهرمان سه دوره جام ملت‌های آسیا یعنی ایران قرار داد.
۵۲-هزار و ۴۱٨-هوادار در ورزشگاه کمیل شمعون اسپورتس بیروت گرد هم آمدند، اما این برای میزبان برای ارائه عملکردی به‌یادماندنی کافی نبود. کریم باقری در دقیقه ۱۹، گلزنی تیم ملی ایران را آغاز کرد. حمید استیلی در ۱۵ دقیقه پایانی مسابقه دو گل به‌ثمر رساند و گل علی دایی در دقایق اضافی، پیروزی ۴ بر صفر ایران را رقم زد.
تساوی یک ــ یک امارات برابر کره جنوبی در جام ملت‌های ۱۹۹۶، تساوی ۲ــ۲ چین مقابل بحرین در مسابقات سال ۲۰۰۴، شکست ۲ بر صفر قطر مقابل ازبکستان در سال ۲۰۱۱ و برتری ۴ بر یک استرالیا مقابل امارات در جام ملت‌های ۲۰۱۵، دیگر دیدارهای افتتاحیه به‌یادماندنی تاریخ مسابقات از دید سایت کنفدراسیون فوتبال آسیاست.


سرنوشت تلخ ایران در ضربات پنالتی؛ ماراتن مرگ
یکی از بزرگترین آرزوهای ایران در جام ملت‌های پیش رو این است که نتیجه بازی‌ها در دقایق قانونی بازی مشخص شود و خبری از پنالتی و ضیافت نحس برای ایرانی‌ها نشود.
اگر ضربات پنالتی و اتفاقاتی که در آن روی می‌دهد را «شانس» نام‌گذاری کنیم تیم ملی ایران در تورنمنت‌های مختلف تیم خوش‌شانسی نبوده است. ما خاطرات خوبی از ضیافت پنالتی‌ها نداشته‌ایم و در اکثر مواقع با ناراحتی و دستان خالی از این میهمانی بیرون آمده‌ایم. این اتفاق هم ارتباطی به یک دوره خاص یا مربی خاص نداشته است. می‌توانیم از سال ۱۹٨۴ شروع کنیم و برسیم تا همین جام ملت‌های گذشته و تیم کارلوس کی‌روش.
۱۹٨۴ اولین سالی بود که کار ایران به ضربات پنالتی کشیده شد. ایران در نیمه نهایی به مصاف عربستان رفت و با گل شاهرخ بیانی جلو افتاد و با گل‌به خودی شاهرخ بیانی بازی مساوی شد. این اولین باری بود که ضربات پنالتی باید وضعیت ایران را مشخص می‌کرد و نتیجه آن غم‌انگیز بود. ناصر ابراهیمی تصمیم گرفت تا با یک تعویض درون دروازه سلطانی را از بازی خارج کرده و طاحونی را جانشین او کند. طاحونی هر ۵ پنالتی را گل خورد و این پنجعلی بود که با از دست دادن یک ضربه، ایران را به رده‌بندی فرستاد. جایی که تیم کویت و یک باخت دیگر انتظارمان را می‌کشید. باز هم باخت در ضربات پنالتی. ۱۹٨۴ شروع ناکامی‌های ما در ضربات پنالتی در بازی‌های بزرگ بود.
در جام ملت‌های بعدی یعنی در سال ۱۹٨٨ تا حدودی توانستیم بدشانسی‌های دوره قبلی را جبران کنیم اما جبرانی که نتوانست جای خالی جام را برای ما پرکند. بعد از باخت به عربستان در نیمه‌نهایی در بازی رده‌بندی به مصاف چین رفتیم و در همان ٣ ضربه اول کار را تمام کردیم. عابدزاده با درخشش در این بازی دو پنالتی را گرفت و پنالتی سوم را هم آنها به تیر زدند و ما سوم شدیم.
جام ملت‌های ۱۹۹۶ جام مایلی‌کهن و شگفتی‌آفرینی‌هایش بود. تیم جوان و متحول شده او در کمال ناباوری با نتایجی جالب توجه خود را به مرحله نیمه‌نهایی رساند. فقط داوری و ضربات پنالتی می‌توانست سد راه شگفتی‌های مایلی‌کهن و جوانانش شود و در نهایت هم این اتفاق افتاد. جمال غندور داور مصری به مدد عربستان آمد. او در دقیقه ۲۷ گل درست خداداد عزیزی را آفساید اعلام کرد و در دقیقه ۷۵ پنالتی مدافعان عربستان را روی استیلی را نگرفت. آن اتفاقی که نباید افتاد و بازی به وقت اضافه و ضربات پنالتی کشیده شد. نحسی این رقابت‌ها حریف جوانی تیم ملی ایران شد. در پنالتی‌ها عابدزاده که در دقیقه ۱۱۷ جای نکیسا را گرفته و برای اولین بار در این بازی‌ها به میدان می‌‌آمد، ۲ ضربه حریف را دفع کرد اما خاکپور، دایی و یزدانی، پنالتی های خود را خراب کردند. علی دایی اولین پنالتی را به تیر دروازه کوبید و داریوش یزدانی هم عجیب‌ترین پنالتی‌زن ایران بود. بازیکن ۱۹ساله ای که مایلی‌کهن او را انتخاب کرد و بعد از این که پنالتی را از دست داد همه انتقاد کردند که چرا این بازیکن جوان باید به جای محرمی که متخصص زدن پنالتی است در زمین و پشت توپ قرار بگیرد. این بار جام‌ملت‌ها برای ایران با دو خاطره تلخ همراه نبود و باز هم عابدزاده بود که باز هم بر نحسی پنالتی‌ها چیره شد و ایران را سوم کرد. اولین ضربه را ایران مقابل کویت از دست داد اما عابدزاده با مهار پنالتی‌های حریف شانس را به اردوی ایران برگرداند. بازیکنی که اولین پنالتی را از دست داد کسی نبود جز متخصص پنالتی یعنی مجتبی محرمی. اگرچه هدر رفتن پنالتی او را عابدزاده جبران کرد اما خنده‌های او بعد از این اتفاق، جنجال‌هایی فراموش نشدنی را برای بازیکن تیم ملی ایجاد کرد.
تا قبل از شروع دهه بیستم، تیم ملی چهار بار کارش به ضربات پنالتی کشید که در دو بازی مهم در فینال بازنده شد و در دو دیدار رده‌بندی با درخشش عابدزاده سومی را از آن خود کرد. با شروع سال ۲۰۰۰ هم وضعیت ایران در پنالتی‌ها تغییری نکرد. در سال ۲۰۰۴ در بازی نیمه‌نهایی یک بر صفر از چین عقب افتادیم. ایران با برتری کامل توانست گل خورده را جبران کند و با گل علوی بازی مساوی شد. با اخراج شدن ستار زارع باز هم ایران شانس پیروزی داشت اما علوی در آخرین دقیقه بازی دروازه خالی را به بیرون زد تا پای ضربات پنالتی به میان بیاید. نکونام و دایی و مهدوی کیا پنالتی‌هایشان را تبدیل به گل کردند اما ایمان مبعلی با زدن به تیر دروازه و یحیی گل‌محمدی با آن چیپ معروف یکی از شایسته‌ترین تیم‌های تاریخ فوتبال ایران را در آرزوی قهرمانی گذاشتند.
قلعه‌نویی هم در سال ۲۰۰۷ به جرگه مربیانی پیوست که بدون باخت و با گرفتار شدن در دام پنالتی‌ها از یک تورنمنت حذف شد. در مرحله یک‌چهارم نهایی بازی ایران و کره جنوبی صفر ـ صفر تمام شد. تیمی که در طول ضربات پنالتی دو نشانه‌گیری اشتباه داشتند و تمام. رسول خطیبی و مهدوی کیا بازیکنانی بودند که تا سال‌ها بعد نامشان در ذهن قلعه‌نویی با آه و حسرت حک شد.
یکی از دراماتیک‌ترین حذف‌های ایران در ضربات پنالتی در بازی ایران و عراق در جام‌ملت‌های ۲۰۱۵ رقم خورد. دیداری که از همان دقایق ابتدایی دراماتیک شروع شد و تا سوت پایان بازی سرشار از شگفتی و غافلگیری بود. ایران ۱۰ نفره در طول بازی بارها عقب‌افتادگی‌اش در نتیجه را جبران کرد و توانست با نتیجه ٣-٣ بازی را به پنالتی بکشاند. در آنجا اما حاج صفی با هدر دادن اولین پنالتی پرونده ناکامی ایران را شروع کرد و وحید امیری هم آن را به تلخی بست و به سینه تاریخ سنجاق کرد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست