یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

هاشمی شاهرودی از مهرههای برجسته جمهوری اسلامی مرد - حسن رحمان پناهاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۴ دی ۱٣۹۷ -  ۲۵ دسامبر ۲۰۱٨


برخی از رسانههای جمهوری اسلامی صبح امروز دوشنبه سوم دیماه خبر در گذشت محمود هاشمی شاهرودی را منتشر کردند.اما این خبر تآئید نشد و اعلام نمودند که در کما است . سرآنجام شامگاه امشب مرگ رئیس مجمع تشخیص نظام و رئیس سابق قوه قضائیه ایران منتشر شد. شاهرودی که در سن ٧٠ سالگی در گذشت، متولد نجف و عراقی الاصل و از شاگرادن "صدر پدر" و روح الله خمینی بود. وی که در زمان رژیم بعث زندانی بود، بعد از آزادی از زندان و با به قدرت رسیدن جمهوری اسلامی در زمستان ١٣٥٧ به ایران رفت و از بنیانگذارن "مجلس اعلای اسلامی عراق" شد. شاهرودی مسئولیت های کلیدی در جمهوری اسلامی برعهده گرفت و در دوران ریاستش بر قوه قضائیه به مدت ده سال، هزاران تن از مردم ایران به جوخه اعدام سپرده شدند. توقیف گسترده مطبوعات "اصلاح‌طلب "حکومتی و نشریات غیره حکومتی در سال ١٣٧٩ در دوران ریاست وی بر قوه قضائیه صورت گرفت . محاکمه دهها تن از بازداشت‌شدگان پس از انتخابات ١٣٨٨ نیز در دوران صادرت نامبرده بر قوه قضائیه آغاز و آنجام شد. شاهرودی از چهرههای شاخص نظام ولایت فقیه بود و بارها در محافل حکومتی و سیاسی از وی به عنوان جانشین علی خامنهای رهبر جمهوری اسلامی یاد می شد.
بعد از فوت هاشمی رفسنجانی در دیماه ١٣٩٦ رئیس "مجمع تشخیص مصلت نظام ” و عضو “شورای نگهبان” رژیم اسلامی،شاهرودی صندلی خالی وی را پر کرد.
تردیدی نیست که محمود هاشمی شاهرودی همچون امامش خمینی و سپس خامنهای و رفسنجانی از روز اول سرکوب قیام و مبارزات حق طلبانه مردم ستمدید ایران که با سرکوب کارگران بندرانزلی ، نوروز خونین سنندج و سپس “فرمان جهاد” خمینی علیه کردستان، کشتار بیرحمانه ترکمن صحرا، سرکوب دانشگاهها تا شکستن قلم ها ، قتل روشنفکران و دگراندیشان تا سازماندهی قتل های زنجیرهای پاییز ٧٧ ، سرکوب زنان و اسیدپاشی علیه آنان تا قتل عام زندانیان سیاسی در ٣٠خرداد ۶٠ و تابستان و پاییز ۶٧، تا ترور فعالین و مخالفین سیاسی در خارج و داخل کشور، تا سازماندهی و حمایت از گروهها و شبکههای تروریستی و بنیادگرای اسلامی و دولت های حامی آنان و دهها صفحه و صحنه خونبار دیگر ، شریک و بخشی از کارنامه وی است که در همه آنها دستان کثیف و خونین نامبرده مشهود و نقش مهمی داشته است.
اما باید گفت که شاهرودی نیز همچون هاشمی رفسنجانی و درست یک سال بعد از مرگ وی، ناگفتههای زیادی از جنایات جمهوری اسلامی در عرصه داخلی و بین المللی در سینه داشت که با مرگ وی همه آنها را با خود به زیر خاک برد. آرزوی اکثریت مردم ایران و بویژه قربانیان جنایت های جمهوری اسلامی در سیاه چالهای مخوف و قرون وسطائی رژیم این است و خواهد بود که سران جمهوری اسلامی در یک دادگاه مردمی و جوابگو، در بارگاه مردم زجرکشیده و ستمدیده ایران، محاکمه و تاوان جنایات و قصاوت های که علیه این مردم ، منطقه و جهان آنجام دادهاند، پاسخگو باشند ، نه با مرگ طبیعی در جهان ناامنی که ایجاد کردهاند آسوده سربربالین بگذارند.

شکی نیست که با مرگ محمود هاشمی شاهرودی ، پرونده قطورش در جرم و جنایت علیه مردم ایران و بدون محاکمه بسته خواهد شد و مردم ایران از نبودش خوشحال خواهند شد . اما لازم است در شرایط پر تب و تاب امروز ایران و در متن اعتراضات و مبارزات رو به گسترش انقلابی ، تودههای کارگر و ستمدیده از این خوشحالی ، برای خودسازماندهی، اتحاد و مبارزه اگاهانه و فعالانه تر با هدف به گور سپردن کلیت نظام جمهوری اسلامی استفاده کنند که شاهرودی از رهبران اصلی و مهره های درشت این نظام فاشیست مذهبی بود.

٣ دیماه ١٣٩٧


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست