یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مرسدس سوسا خواننده فولکلور آرژانتینی :
همه چیز تغییر می کند


• حدود ده سال پیش وقتی که مرسدس سوسا در سن ۷۴ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت، آرژانتین و آمریکای لاتین در فقدان او اشگ ریخت. مارادونا، ستاره ی فوتبال جهان، مرسدس سوسا را "الهه آزادی" خواند و گفت «یکی از بزرگان تمام دوران از نزد ما رفت.» هوگو چاوز رئیس جمهور چپ گرای ونزوئلا گفت: «ممکن است جسم او در میان ما نباشد اما مرسدس هنوز هم با ماست.» شَکیرا گفت «او صدای همه کسانی بود که با استفاده از موسیقی علیه ستمگران و رنج آدمیان فریاد می‌زدند.» ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲ دی ۱٣۹۷ -  ۲٣ دسامبر ۲۰۱٨


....
مقام خورشید تغییر می کند، آن هنگام که شب پایدار است

همه چیز تغییر خواهد کرد

اما عشق من تغییر نخواهیم کرد، مهم نیست چقدر در دوردست باشم

عشق من به خاطرات و در دهای مردم و خلقم، تغییر نخواهد کرد 



                                                      صدای بی صدایان

مرسدس سوسا، خواننده فولکلور آرژانتینی صدای بی صدایان آمریکای لاتین بود. او در کنار برخی دیگر خوانندگان سرشناس آمریکای لاتین همچون ویکتور خارا، ویولتا پارا، ویکتور اردیا و آلفردو زیتاروسا از شخصیت های کلیدی جنبش "ترانه نو" بود که در دهه 60 و 70 میلادی تفکرات چپ گرایانه را با موسیقی و شعر درآمیختند و به این وسیله اعتراض خود را به سیاست های مشت آهنین حکومت های وقت منطقه و نقض حقوق بشر و آزادی های مدنی توسط آنها ابراز کردند.
از مشهورترین آثار مرسدس سوسا در این دوره می توان به آلبوم ( تا پیروزی) اشاره کرد که عرضه شدن آن در سال 1972 یکی از مهمترین تحولات هنری سوسا بود؛ در دوره ای که دیکتاتورهای نظامی دوستدارسیاست واشنگتن بر آمریکای لاتین حاکم بودند و درآمیزی هنربا سیاست رادیکال را برنمی تابیدند. در همین زمان بود که ویکتور خارا پس از کودتای نظامی سال 1973 شیلی دستگیر، شکنجه و اعدام شد.
نسخه ای که مرسدس سوسا از آهنگ "سپاس از زندگی" خواند، در دهه 70 و 80 به سرود اصلی فعالان چپ بدل شد و از جمله عواملی بود که به بازداشت این خواننده در میانه یک کنسرت توسط حکومت نظامی آرژانتین در سال 1979، ممنوع اعلام شدن پخش آثارش از سوی دولت آرژانتین و تبعید اجباری او به اروپا منجر شد.
حدود ده سال پیش وقتی که مرسدس سوسا در سن 74 سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت، آرژانتین و آمریکای لاتین در فقدان او اشگ ریخت. مارادونا، ستاره ی فوتبال جهان، مرسدس سوسا را "الهه آزادی" خواند و گفت «یکی از بزرگان تمام دوران از نزد ما رفت.» هوگو چاوز رئیس جمهور چپ گرای ونزوئلا گفت: «ممکن است جسم او در میان ما نباشد اما مرسدس هنوز هم با ماست.»
شَکیرا گفت مثل مرسدس سوسا دیگر نخواهد آمد. «او صدای همه کسانی بود که با استفاده از موسیقی علیه ستمگران و رنج آدمیان فریاد می‌زدند.»


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست