یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

فوتبال صاحب «سفیر نماز» شد!
۲ میلیون دلار برای ایرانیها؛ نیمار، ستاره ای که نمی‌درخشد!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۵ آذر ۱٣۹۷ -  ۶ دسامبر ۲۰۱٨بخش ورزشی: سفیر نماز! مدتی بود که تبلیغ ایده ئولوژی نظام جمهوری اسلامی در عرصه هائی مثل هنر و ورزش غیرمستقیم صورت می گرفت تا هم مخالفین را ساکت یا همراه خود کند و این که در میادین جهانی مدعی شود ورزش از سیاست جدا است. سفیرانی مثل علی دائی نیز بر این طبل بکوبند که ما را با سیاست کاری نیست!
علیرضا بیرانوند دروازه بان تیم پرسپولیس و ملی که فردی شهرستانی و ساده دل است بعد از مطرح شدن در فوتبال ایران، مدتی است در چتر تبلیغاتی نظام قرار گرفته است. بعد از آن نامه جانم فدای رهبر که نوشت، حالا نیز پست جدیدی دریافت کرده که «سفیر نماز» نام دارد. خبرگزاری ها نوشتند که اجلاس سراسری نماز در سمنان برگزار شد و طی آن رئیس جمهور با اهدای لوح تقدیر از علیرضا بیرانوند به خاطر فعالیت هایش در این زمینه قدردانی کرد. در لوح تقدیری که به وی داده شده و وی را «سفیر نماز» نامیده اند آمده است:
... بدین وسیله از اهتمام ارزشمند جنابعالی در ترویج فرهنگ نورانی نماز در آوردگاه های ورزشی صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم. امید است تلاش های خالصانه شما مورد پذیرش درگاه خداوند بزرگ قرار گیرد!

فیفا جوایز تیم‌های باشگاهی برای جام جهانی را اعلام کرد که ۷ تیم ایرانی شامل این جوایز شدند. هفت باشگاه پرسپولیس، سپاهان، استقلال، سایپا، پدیده، سیاه‌جامگان و ذوب آهن شامل پاداش جام جهانی شدند. در این بین، دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به ترتیب جوایز بیشتری را نسبت به سایر تیم‌ها کسب کردند. در مجموع تیم‌های ایرانی ۲ میلیون و ۲۵۴ هزار و ۹۵ دلار دریافت می‌کنند.
جوایز تیم‌های ایرانی برای جام جهانی به شرح زیر است:
استقلال ۸۴۰ هزار و ۵۱۰ دلار
پرسپولیس ۶۴۹ هزار و ۴۸۵ دلار
ذوب آهن ۲۲۹ هزار و ۲۳۰ دلار
سایپا ۲۲۹ هزار و ۲۳۰ دلار
پدیده ۱۵۲ هزار و ۸۲۰ دلار
سیاه‌جامگان ۷۶ هزار و ۴۱۰ دلار (این تیم منحل شده و با قیمت امروز دلار، جایزه‌ای معادل حدود ۸۷۰ میلیون تومان دریافت می‌کند)
سپاهان ۷۶ هزار و ۴۱۰ دلار

تعویق دیدار پاری سن ژرمن و مون پلیه بخاطر ناآرامی‌های پاریس
دیدار پاری سن ژرمن برابر مون پلیه در هفته هفدهم لیگ فرانسه به خاطر ناآرامی های پاریس به تعویق افتاد.
به نقل از اکیپ، مردم فرانسه به ویژه شهر پاریس چند روزی است که به خاطر اعتراضات به سیاست‌های مکرون به خیابان ریخته اند تا اعتراض خود را نشان دهد.
اوضاع پاریس ناآرام و بحرانی است. فدراسیون فوتبال فرانسه اعلام کرد که دیدار پاری سن ژرمن برابر مون پلیه در هفته هفدهم لیگ فرانسه که قرار بود روز شنبه برگزار شود به درخواست پلیس به تعویق افتاده است.
پاری سن ژرمن در هفته شانزدهم لیگ فرانسه امشب مهمان استراسبورگ است

نیمار؛ ستاره گرانقیمتی که در پاریس نمی‌درخشد!
فرهنگستان فوتبال: برای ۸۲ دقیقه در دیدار لیورپول – پاریسن ژرمن، نیمار ستاره ای کم فروغ در ورزشگاه آنفیلد بود که شاید تنها با واژه «بی خطر» بتوان از نمایش او تا دقیقه ۸۲ یاد کرد. ستاره ۱۹۸ میلیون پوندی پاریسی ها مدام در حال تلاش بود تا خودش را در زمین نشان دهد ولی هرگز نتوانست تا دقیقه ۸۲ به توفیقی برسد. در نهایت یک پاس اشتباه از صلاح در میانه میدان، توپ را به نیمار رساند حرکت انفرادی او به سمت محوطه جریمه حریف، ناخواسته توپ را به امباپه رساند و دست آخر این ستاره جوان بود که بازی را ۲-۲ کرد.
درست است این دقیقاً همان چیزی است که از یک ستاره کلاس جهانی انتظار دارید – یک تصمیم، یک حرکت، یک اقدام اثرگذار در یک لحظه از مسابقه – اما حقیقت این بود که این شاید تنها حرکت مثبت نیمار در کل بازی بود، او شب آرامی را سپری کرد و در اکثر نبردهای تن به تن مغلوب شد. در اکثر دقایق بازی نیمار به سمت بن بستی از بازیکنان قرمزپوش می رفت که در نهایت ناکامی را برای وی به همراه می داشت. هندرسون، میلنر و آرنولد به خوبی در موقعیت های مختلف زمین توانستند نیمار را ناکام بگذارند. از این جهت، نمایش نیمار چیزی نبود که از یک ستاره کلاس جهانی انتظار می رفت. اکثر توپ هایی که نیمار در این مسابقه گرفت، در یک سوم هجومی زمین بود، وقتی پاریسی ها تملک توپ را در اختیار داشتند، خیلی زیاد توپ را نگاه می داشت و در سایر موارد هم در دریبل هایش موفق نبود و یا نمی توانست حرکت موثری را خلق کند. در حقیقت او یک دغدغه برای کلوپ و یارانش نبود.
نیمار یک استعداد، یک فوق ستاره است، در این موضوع شکی نیست، اما به نظر می رسد او در پاریسن ژرمن، آن نیمار واقعی نیست. نوعی احساس کسل بودن یا بی میلی در بازی این ستاره برزیلی دیده می شود. حامیان نیمار شاید استدلال کنند که او در لیگ فرانسه بازیکن بسیار موثری است و آمارها نیز تاییدکننده این موضوع هستند. او در این فصل در ۴ بازی لیگ، ۴ گل زده و فصل قبل هم در ۲۰ بازی، ۱۹ گل در لیگ فرانسه به ثمر رساند. اما پی اس جی برای این ستاره، رکورد نقل و انتقالات را شکاند تا او بتواند تفاوت را در لیگ قهرمانان رقم بزند، وگرنه قهرمانی در لیگ فرانسه بدون نیمار هم دست یافتنی بود و هست، ولی درخشش در اروپا هنوز رقم نخورده است.
اما مسئله شاید فقط معطوف به سبک بازی نباشد. پاریسن ژرمن هنوز آن تیمی نیست که بتواند در لیگ قهرمانان در قامت یک قهرمان خودش را نشان دهد. ضعف در خط دفاع در بازی با لیورپول مشهود بود. درست است این اولین مسابقه پاریسن ژرمن در این فصل از لیگ قهرمانان بود و هنوز زمان زیادی تا پایان این فصل از اروپا باقی مانده است. اما در بارسلونا، نیمار می دانست در تیمی حضور دارد که از همه منظر آماده پیش روی تا مراحل پایانی لیگ قهرمانان است، تیمی که قامت یک قهرمان را دارد. این اتفاق هم در سال ۲۰۱۵ افتاد و نیمار با بارسلونا قهرمان اروپا شد. شاید این ذهنیت در نزد نیمار در مورد پاریسن ژرمن نیست.
نیمار و امباپه هر دوی شان برای لیگ فرانسه بیش از حد خوب هستند، در واقع سطح هر دو ستاره بالاتر از لیگ یک فرانسه است. اما امباپه هنوز ستاره جوانی است که در حال یادگیری و پیشرفت در بالاترین سطح رقابت باشگاهی در جهان است. نیمار پیش تر این مسیر را طی کرده ولی امباپه تازه در ابتدای این راه است. انگیزه درخشش در لیگ قهرمانان، برای امباپه واضح و کاملاً قابل مشاهده است، ولی برای نیمار مسلماً کمتر است. اما شاید دغدغه مهمتر برای نیمار این باشد که او تصور می کند پاریسن ژرمن تیمی نیست که توانایی رقابت با بهترین های اروپا را داشته باشد.
داستان نیمار در بارسلونا متفاوت بود. هم تیمی های او به خصوص در بخش هجومی، مثل سوارز و مسی، در برخی مواقع از عادت نگاه داشتن بیش از حد توپ توسط این بازیکن، گله مند بودند، او در بارسا هم عادت داشت که زیاد در تصمیم گیری تامل کند ولی در بارسلونا بازیکنان کناری او کسانی بودند که می توانستند نواقص وی را تکمیل و اشتباهاتش را جبران کنند، در پاریسن ژرمن چطور؟ همه از او انتظار دارند یک تنه تفاوت را رقم بزند.
بازیکنان بزرگ باید مدام مورد چالش قرار گیرند، هم از منظر رقبا و هم از طرف هم تیمی ها. اما این برای نیمار در پاریس رقم نمی خورد. شاید بهتر باشد او به لیگ برتر برود یا به لالیگا بازگردد تا هرهفته با چالش روبرو شود. اکنون او هر چند هفته یک بار در یک سطح کلاس جهانی (در لیگ قهرمانان)، با چالش روبرو می شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست