یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

صدر جدول در اختیار شاگردان قلعه نوعی
بوکاجونیورز - ریور پلات: آتشفشان همینجاست!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱۰ آذر ۱٣۹۷ -  ۱ دسامبر ۲۰۱٨بخش ورزشی: مبارزه طبقاتی. مادرید در سال دو بار شاهد رویاروئی آتلیتکو مادرید تیم محبوب پائینی ها و طبقه کارگر این شهر و رئال مادرید تیم بالائی ها و سرمایه داران است! یک جدال ورزشی که در افکار عمومی پایگاه طبقاتی این دو تیم را به تصویر می کشد. اما در آرژانتین رویاروئی تیمهای متعلق به دو پایگاه فقیر و غنی همیشه غوغائی اجتماعی به پا کرده است که بعضی از فوتبالدوستان آن را نبرد برای آغاز جنگ جهانی فوتبال نامیده اند. برآوردهای نشان می دهند تقریبا ۷۰ درصد هواداران فوتبال در آرژانتین طرفدار یکی از دو تیم بوکاجونیورز یا ریورپلات هستند. هواداران بوکاجونیورز را طبقه کارگری و ساکنان محلات فقیرنشین تشکیل می‌دهند و به همین دلیل ریورپلاتی‌ها به آنها لقب خوک‌ها را داده‌اند و در مقابل هواداران ریورپلات که به میلیونرها معروفند را افراد ثروتمند جامعه تشکیل می‌دهند. طرفداران بوکاجونیورز به آنها لقب «جوجه‌ها» را داده‌اند، زیرا معتقدند آنها از هر چیزی می‌ترسند!
اولین دیدار دو تیم در تاریخ ۲۴ آگوست ۱۹۱٣ در ورزشگاه راسینگ برگزار شد که برتری ۲-۱ ریورپلاته با گلهای گارسیا و پریرا در برابر تک گل مایر، برنده اولین دیدار سوپر کلاسیکو را ریورپلاته معرفی کرد. وقتی زمان به نهمین دیدار در ۲٣-دسامبر ۱۹۲٨ رسید در نهمین سوپر کلاسیکو تاریخ برد ۶-۰ بوکاجونیورز برابر ریورپلاته در ورزشگاه بوکاجونیورز پایتخت را به دو قسمت تقسیم کرد یک طرف جشن و شادی و سوی دیگر گریه ها و خود زنی ها. در همان دربی و بعد از برد ۶-۰ یک مغازه دار آرژانتینی که طرفدار ریورپلاته بود، از فرط عصبانیت مغازه خود را به آتش کشاند. و سپس خودش را هم در میان شعله های آتش سوزاند. این برد سنگین حقارتی بر روی طرفداران ریورپلاته گذاشته بود.
به نوشته جاناتان ویلسون – از گاردین استادیوم های دو تیم که جوی استثنایی و تاریخی فوق العاده دارند، تنها ٨ مایل با یکدیگر فاصله دارند ولی هیچ هواداری از تیم حریف در هیچ کدام از این دو دیدار فینال پیش رو، اجازه ورود نخواهد داشت. این ٨ مایل بسیار مهم هستند زیرا نه تنها در این بین شما از اولین جایی که در آرژانتین، توسط ماسون‌های انگلیسی در آن فوتبال برگزار شد عبور می‌کنید، بلکه متوجه می‌شوید که ریور چه فاصله ای را از خاستگاهش که بندر لیفی نونز بوده، گرفته است. اما مهاجرت آنها خوب از آب درآمد و رقابت بین طبقه کارگر و طبقه متوسط شکل گرفت. مردم کارگر و زحمتکش بوکا در مقابل هنرمندان ریور.
تصمیم برای جلوگیری از حضور هوادار مهمان در ورزشگاه ها، اجتناب ناپذیر بود. در ماه اگوست بود که هواداران پس از پایان محرومیت ۵ ساله، به عنوان مهمان در ورزشگاه حاضر شدند اما ریسک چنین کاری واقعا بزرگ است. در سال ۲۰۱۲، هواداران ریورپلاته ، بادکنکی غول آسا به شکل خوک را که لباس ریور به تن داشت، به سمت هواداران ریور که در بخش مهمان ورزشگاه حضور داشتند به پرواز درآوردند ولی در نهایت کار به خشونت کشیده شد و پلیس به میان آمد تا جلوی درگیری ها را بگیرد.

هفت دیداری که ریورپلاته و بوکاجونیورز در ورزشگاه رئال مادرید برگزار کردند
ریورپلاته و بوکاوجونیورز که قرار است فینال برگشت کوپا لیبرتادورس را در سانتیاگو برنابئو برگزار کنند سابقه بازی در ورزشگاه های رئال مادرید را داشته اند.
به نقل از آس، ریورپلاته و بوکاجونیورز فینال برگشت کوپا لیبرتادورس را در سانتیاکو برنابئو برگزار خواهند کرد. این بازی که قرار بود شنبه هفته جاری در ورزشگاه مونومنتال ریور انجام شود به دلیل حمله هواداران این تیم به اتوبوس بوکا لغو شد و مادرید در نهم دسامبر میزبان سوپرکلاسیکو خواهد بود.
دو تیم آرژانتینی پیش از این چند بار در ورزشگاه رئال مادرید با این تیم بازی کرده بودند. با این حال همه دیدارها در برنابئو برگزار نشده است. بوکا نخستین تیمی بود که در استادیوم سفیدپوشان به میدان رفت. این اتفاق در سال ۱۹۲۵ رخ داد و تیم آرژانتینی توانست با یک گل در "چامارتین" ورزشگاه قبلی رئال پیروز شود. پس از آن بوکا دوباره در سال ۱۹۹۴ به مادرید سفر کرد تا در سانتیاگو برنابئو به مصاف تیم اسپانیایی برود. مادرید توانست در جام ایبری در خانه اش سه بر یک پیروز شود اما دو بر یک در ورزشگاه بومبونرا شکست خورد. با این حال توانست جام قهرمانی را بالای سر ببرد.
از طرفی ریورپلاته تا سال ۱۹۵۱ صبر کرد و توانست برای نخستین بار در ورزشگاه مادرید بازی کند. تیم آرژانتینی پنج بار در استادیوم های سفیدپوشان به میدان رفت. نخستین بار در ورزشگاه چامارتین جدید بود. این رویارویی در یک بازی دوستانه رخ داد. میوناریوس(میلیونرها) چهار بر سه این بازی را از رئال بردند.

اعتراض شدید مارادونا به برگزاری فینال کوپا لیبرتادورس در سانتیاگو برنابئو
سرمربی آرژانتینی به شدت از تصمیم کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی مبنی بر میزبانی سانتیاگو برنابئو برای فینال برگشت کوپا لیبرتادورس انتقاد کرد.
‌به نقل از مارکا، بامداد (جمعه‌) کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی (کنمبول) اعلام کرد فینال برگشت کوپا لیبرتادورس نهم دسامبر در سانتیاگوبرنابئو برگزار خواهد شد. دیدار دو تیم ریورپلاته و بوکاجونیورز به دلیل حمله هواداران ریور به اتوبوس بوکا لغو شده بود و این بازی برای نخستین بار در خارج از قاره آمریکا برگزار می‌شود.
دیگو آرماندو مارادونا نسبت به این اتفاق واکنش نشان داد و پس از پیروزی یک بر صفر دورادوس مقابل اتلتیکو د سن لوییس در فینال برگشت صعود به دسته اول گفت‌: می‌خواهم به رییس کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی بگویم چگونه من و خانواده‌ ام باید این بازی را در مادرید تماشا کنیم. آنها چه فکری کردند، تصور کردند همه ما مائوریسیو ماکری (رییس جمهور آرژانتین) هستیم؟
سرمربی آرژانتینی در ادامه‌ اظهار کرد: چرا این دیدار در ورزشگاه ولس سارسفیلد برگزار نشد. آنها (کنمبول) آفت فوتبال هستند. خیلی عصبانی هستم. به بازیکنان ریورپلاته و گایاردو (سرمربی ریور پلاته) می‌گویم در آینده چگونه می‌خواهند وارد ورزشگاه بوکاجونیورز شوند؟مارادونا در پایان دوباره رییس کنمبول و رییس فدراسیون فوتبال آرژانتین را نشانه رفت و گفت‌: الخاندرو دومینگس با این تصمیم خود جایگاه‌مان را در جهان بهتر نکرد و چیکی تاپیا تنها غبغب بیشتری از پورسل (بازیگر آرژانتینی) خواهد داشت تا این که در مورد فوتبال صحبت کند.


رژیم اخلاقی و بدنی در فوتبال چین
اردوگاه نظامی و سربازی برای ستاره های فوتبال چین
تیم ملی فوتبال چین و یکی از تیم‌های بزرگ لیگ این کشورفوتبالیستهای جوان خود را به اردوگاه‌های نظامی اعزام کرده‌اند تا مانورهای نظامی و آموزشهای فکری کمونیستی را پشت سر بگذرانند.
به گزارش "ورزش سه"، بازیکنان جوان تیمهای ملی فوتبال چین به اردوهای ویژه‌ای اعزام شده‌اند که در پادگانهای نظامی این کشور برگزار می‌شود. هدف از حضور در این اردوهای خاص که علاوه بر آموزش‌های نظامی، آموزش‌های فکری کمونیستی را نیز در پی دارد، ترویج ارزش‌های حزب حاکم کمونیست در دنیای ورزش اعلام شده است.
فدراسیون فوتبال چین در ماه اکتبر چیزی در حدود ۵۰ بازیکن زیر ۲۵ سال تیمهای ملی فوتبال این کشور را به مدت چند هفته برای شرکت در اردوهای آموزشی فشرده‌ی نظامی اعزام کرده است. بازیکنانی که به اجبار لباس فوتبال و کفش‌های فوتبال را کنار گذاشته و لباس نظامی و پوتین به پاکردند. این حرکت که ظاهراً برای ارتقای روحیه و آمادگی تیمهای ملی فوتبال این کشور انجام شده به مخالفتهای زیادی دامن زده است چرا که باعث شده عده‌ای از بهترین فوتبالیستهای چینی نتوانند در آخرین بازی‌های باشگاه‌هایشان در لیگ برتر چین، همراه باشگاه‌ها باشند.
روزنامه‌ی بیجینگ ایونینگ نیوز در گزارشی جنجالی در این باره نوشت: "در مسابقات دوستانه‌ی گذشته بارها شاهد بودیم که بعضی از تیمهای ملی ما به دلیل تلاش نکردن به اندازه‌ی کافی و عدم اعتماد به نفس و کمبود حس غرور ملی با انتقادهایی مواجه شدند". این روزنامه به نقل فدراسیون فوتبال چین آورده که هدف از شرکت بازیکنان ملی‌پوش در این اردوها تقویت ایدئولو‌ژی جوانان فوتبالیست بوده است.
اوایل سال جاری، بازیکنان تیم ملی چین در حالی در مسابقات ظاهر شدند که برای پوشاندن خالکوبی‌های خود آنها را باندپیچی کرده بودند. چرا که دولت چین در کارزار اخیر خود به عنوان ترویج اخلاقیات، استفاده از خالکوبی را نامناسب اعلام کرده است. هواداران خشمگین فوتبال چین بعد از انتشار عکسهای بازیکنان ملی‌پوش چینی در اردوهای نظامی به فدراسیون فوتبال کشورشان انتقاد کرده و آن را متهم کرده‌اند که به جای رسیدگی به فوتبال، سیاست را بر این ورزش مقدم دانسته است.


هفته چهاردهم لیگ برتر
ادامه بحران پیکان در روزی که پدیده صدر را از دست داد
توقف سایپا مقابل استقلال خوزستان
شاگردان امیر قلعه‌نویی با برتری مقابل پدیده، به صدر جدول رسیدند.
به گزارش ایسنا، سومین روز از هفته چهاردهم لیگ برتر فوتبال با برگزاری سه بازی دنبال شد که در مهم‌ترین بازی، شاگردان قلعه‌نویی با برتری مقابل پدیده، به صدر جدول رسیدند.
در نخستین دیدار که در ورزشگاه نقش‌جهان اصفهان آغاز شده بود، تیم سپاهان اصفهان به مصاف پدیده مشهد رفت و در پایان به پیروزی یک بر صفر رسید. در این بازی مهرداد محمدی در دقیقه ۲۶ با شوتی محکم از پشت محوطه جریمه دروازه پدیده را گشو و تلاش دو تیم با وجود ارائه یک بازی جذاب برای گلزنی بیشتر بی حاصل بود.
سپاهان با این پیروزی ۲۹ امتیازی شد و با تفاضل گل بهتر نسبت به پدیده، صدر جدول را چنگ شاگردان گل‌محمدی درآورد.
در دومین بازی نیز تیم نفت مسجد سلیمان به مصاف پیکان تهران رفت و در پایان به برد مشابه یک بر صفر دست یافت تا بحران تیم پیکان کماکان ادامه داشته باشد.
در این بازی پیمان میری در دقیقه ۶ پنالتی‌ای که خودش بدست آورده بود را برای نفت مسجد سلیمان تبدیل به گل کرد.
نفتی‌ها با این برد، ۱۴ امتیازی شده و به رده دهم رسیدند. پیکان نیز با ۱۶ امتیاز در رده هشتم قرار گرفت.
امروز همچنین در دیگر بازی همزمان شاگردان علی دایی در سایپا به مصاف استقلال خوزستان رفتند و درحالی که سایپا تا دقایق پایانی با تک گل مهدی ترابی(دقیقه ۱۹) از حریف خود پیش بود، بازی در دقیقه ۷۸ توسط محمدرضا مظاهری، به تساوی کشیده شد تا یک شگفتی دیگر هم رقم بخورد و استقلال خوزستانی که روزهای خوبی را پشت سر نمی‌گذارد، بتواند از سایپا یک امتیاز بگیرد.
سایپا با این تساوی، به امتیاز هفدهم رسید و در رتبه هفتم قرار گرفت. اما استقلال خوزستان با پنج امتیاز همچنان در قعر جدول هستند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست