یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کاشیما را می‌توان شکست داداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱٣ آبان ۱٣۹۷ -  ۴ نوامبر ۲۰۱٨پرسپولیس در جلوی خط دفاع مشکل دارد
پرسپولیس در دیدار رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا مقابل کاشیما با نتیجه ۲ بر صفر متحمل شکست شد تا بدون اندوخته آماده دیدار برگشت روز شنبه در تهران شود.
جلال چراغپور کارشناس برجسته فوتبال در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد اتفاقاتی که در بازی روز گذشته رخ داد صحبت‌های زیر را انجام داد.

* وارد دامی که ژاپنی‌ها پهن کردند شدیم
وی در ابتدای صحبت‌های خود، گفت: بازی رفت فینال یک مسابقه استراتژیک بود. در ادامه وضعیت استراتژیک کل فوتبالمان شخص برانکو بازی با تیم‌های عربی را یاد گرفته بود و به شناخت خوبی رسید. بازی با تیم‌های نژاد زرد شرایط خاصی دارد که خواص آن برای مربی و بازیکنان ما ناشناخته بود و تیم وارد دامی شد که ژاپنی‌ها پهن کردند. ژاپنی‌های فوتبال ایران را خیلی خوب می‌شناسند و در سال‌های گذشته در ورزشگاه آزادی با حضور هوادارانمان هم فوتبال ایران را شکست دادند. دلیل این امر هم این است که آنها به سرعت فوتبال اضافه می‌کنند و فوتبال را از سرعت معمولی خارج می‌کنند. با خارج شدن فوتبال از سرعت معمولی دو حادثه اتفاق می‌افتد. حادثه اول این است که تیم ما یا هر تیمی که با حریف ژاپنی بازی دارد باید بتواند در مقابل سرعت اضافی که ژاپنی‌ها به بازی می‌دهند، بازی را slow down کند. یعنی سرعت بازی را بکاهد.

* آنجا اشتباه کردیم که وارد سناریو فوتبال ژاپن شدیم
چراغپور در ادامه تأکید کرد: اگر تیم مقابل سرعت را پائین بیاورد با استراتژی تیم ژاپنی مقابله کرده است اما اگر وارد مقوله سرعت اضافه بازی شود چند فاکتور مهم را از دست می‌دهد. به دلیل اینکه بازیکن در این سرعت اضافه تمرین، زندگی و کوچینگ نکرده با یک شرایط جدید رو به رو می‌شود. در این وضعیت جدید تیمی برنده می‌شود که این شرایط را قبلا تجربه کرده باشد که آن تیم ژاپن است. پرسپولیس در نیمه اول بیش از اندازه انرژی سوزاند. پرسپولیس بیش از اندازه از ذخیره سوخت شدید بدنی خودش استفاده کرد. اسم این سوخت شدید بدنی ATPT٣ (آدنوزین تری فسفات، فسفر کراتین) است. این ATPT٣ در حرکات کوتاه و انفجاری می‌سوزد. ما آنجا اشتباه کردیم که وارد سناریو فوتبال ژاپن شدیم. تمام صحبت‌هایی که شنیدم و گفته شده به شکلی درست است. یک عده می‌گویند چرخش فیزیولوژیک بدن بازیکنان ما باعث این اتفاق شد. این چرخش فیزیکی مزید بر علت برای ورود به فوتبال انفجاری شد.

* نباید وارد فوتبال انفجاری نیمه اول می‌شدیم
کارشناس فوتبال ایران در ادامه تأکید کرد:‌ اگر قبول داریم چرخش فیزیولوژیکی ما در یک و نیم روز کم آورد باید وارد فوتبال انفجاری نیمه اول نمی‌شدیم. در نیمه اول این اتفاق افتاد. اگر مصاحبه مربی ژاپنی را بعد از بازی گوش می‌کردیم او به این مسئله اشاره کرد. مربی ژاپنی گفت ما در نیمه دوم بعد از فوتبال سرعتی نیمه اول منتظر تغییر شرایط بودیم. البته ما در نیمه او ۲-٣ موقعیت به دست آوردیم و فکر نمی‌کردیم که این
فوتبال ۹۰ دقیقه است و ما با یک سوخت جدید فوتبال بازی می‌کردیم. برانکو باید به این تفکر در بازی برگشت برسد که در فوتبال با سوخت جدید ATPT٣ حریف این تیم ژاپنی نخواهیم شد. به هر حال آنها در یکی از انفجارها کار خود را می‌کنند. اگر به گل اول نگاه کنید فقط کندی انفجار باعث شد بازیکن برزیلی سه نفر را بخواباند و توپ را درون دروازه بفرستد. جلال حسینی، شجاع خلیل‌زاده و ... افتادند و عکس العمل خود بیرانوند هم سالم نبود. این عوامل باعث شد بازی را مقابل حریف ژاپنی واگذار کنیم.

* ما باید حریف ژاپنی را به سبک خودمان بیاوریم
وی در مورد اینکه راه مقابل با این روش تیم ژاپنی چیست، تصریح کرد: اولین مسئله این است که باید به یاد داشته باشیم که دو تیم دیگر ژاپنی به نام نیسان و جوبلیو ایواتا که چندین سال قبل به ایران آمدند ما وارد همین دام شدیم و بازی را واگذار کردیم. برای بار سوم هم در این دام افتادیم. یکبار هم ژاپن در مقدماتی جام جهانی ۹٨ توانست ما را ٣ بر ۲ شکست دهد که باز هم در آن دام وارد شدیم. ما قویترین تیم ملی خود را در زمان حضور علی دایی، خداداد عزیزی، مهدی مهدوی‌کیا، رضا شاهرودی، کریم باقری، حمید استیلی، احمدرضا عابدزاده و ... داشتیم اما بازی را به حریف واگذار کردیم. اگر در بازی وارد اردوگاه چگونه بازی کردن ژاپنی‌ها شویم شکست می‌خوریم چرا که ما وارد سبک آنها می‌شویم. ما باید این تیم را به سبک خودمان بیاوریم. سبک فوتبال ما با این سرعت و روش نیست. سبک فوتبال ایران خاص است و الان زمان کافی برای بیان این سبک نیست. در فوتبال خاص ما یک سرعت خاص تعریف می‌شود. ما در دو انتقال فوتبال را بازی نمی‌کنیم. انتقال اول وقتی است که حریف توپ را از ما می‌گیرد و ما برای پس گرفتن توپ بازی نمی‌کنیم، یعنی مثل اروپایی‌ها نیستیم که برای پس گرفتن توپ فوتبالی خاص را تعریف کنیم. یعنی برای ترانزیشن (انتقال) هم یک فوتبال تعریف کنیم. ما در فوتبال باشگاهی‌مان این نوع فوتبال را نداریم. در فوتبال ملی هم کارلوس کی‌روش آن را تعریف نکرده است. اصلا در آسیا به جز فوتبال ژاپن و کره جنوبی این ترانزیشن تعریف نمی‌شود.

* بدن بازیکنان ما در این نوع فوتبال جواب نمی‌دهد
چراغپور افزود: مورد دوم هم زمانی است که ما توپ را از حریف می‌گیریم. در این لحظه اگر حریف ما را پرس کند بلد نیستیم توپ را انتقال دهیم و در این مواقع توپ را به جلو می‌فرستیم برود. این دو ترانزیشن مثبت و منفی در فوتبال ما نیست. حریفان ژاپنی مقابل ما این دو ترانزیشن را دارند و مقابل آنها به مشکل می‌خوریم. در این بازی‌ها وقتی توپ را می‌گیریم نمی‌توانیم از تجمع دفاعی خارج شویم و با توپ بازی کنیم و در نتیجه یک شبه ضد حمله می‌زنیم. باید از این دام خارج شویم و راه آن این است که فوتبال خودمان را بازی کنیم. شدت فوتبال ما پائین است و نباید فوتبال را با شدت بالا بازی کنیم. بدن هیچ کدام از بازیکنان ما برای این فوتبال جواب نمی‌دهد. اخراج‌ها، تمارض‌های الکی، اعتراضات و صحبت‌ با داور همه به خاطر صحبت کردن با داور و تمام شدن سوخت ATPT٣ است. انرژی تمام نمی‌شود بلکه سوخت عضله ATPT٣ تمام می‌شود.

* کاشیما را می‌توان شکست داد
وی در ادامه خاطرنشان کرد:‌ ممکن است در بازی برگشت پرسپولیس بیشتر استراحت کند و چرخش فیزیولوژیکی دیگر تاثیر نگذارد اما اگر تعداد انفجارات از ۲۰ تا ۲۰-۲۵ متر یعنی حدود ۴۰۰ متر بیشتر شود و به استاندارد جهانی که حدود ۶۰۰ متر است برسد دچار مشکل خواهند شد. در فوتبال جهان مهاجمی مثل سوآرز ۶۰۰ متر انفجار دارد اما علی علیپور با ۲۵۰ متر و منشا با ۲۰۰ متر انفجار آن پست را بازی می‌کند. این تفاوت‌ها این اتفاق را رقم می‌زند. درون کادرفنی پرسپولیس حتما باید افرادی باشند که این مسائل را بدانند و در بازی برگشت رعایت کنند. البته قطعا این افراد حضور دارند. نوع دویدن بازیکنان باید بر اساس فوتبال ایران تعریف شود. اگر این اتفاق بیفتد می‌توان کاشیما را شکست داد مخصوصا در شرایطی که در وضعیت دفاعی کاشیما لایه دفاعی و چیز خاصی نداشت و آسیب پذیر است.

* گل نخوریم آن ۲ گل بازی رفت جبران خواهد شد
چراغپور در پاسخ به این سوال که با در نظر گرفتن تمامی این مسائل چقدر احتمال می‌دهد پرسپولیس در بازی برگشت کامبک کند، گفت: پرسپولیس با تیمی بازی دارد که گل می‌زند. آنها در دو بازی رفت و برگشت به سوان سامسونگ ۶ گل زدند هر چند که ۵ گل دریافت کردند. به ما هم در ژاپن ۲ گل زدند. آنها ابزار گلزنی خوبی دارند اما مثل السد قطر ابزار دفاعی ضعیفی دارند. اگر بر روی ابزار دفاعی این تیم فشار بیاید ما گل می‌زنیم اما مسئله مهم اینجاست که ما نباید گل بخوریم. در دو گلی که در بازی رفت خوردیم کمال کامیابی‌نیا هافبک دفاعی ما وجود خارجی نداشت و سید جلال حسینی باید از دل دفاع بیرون می‌آمد و توپ را بلاک می‌کرد. هافبک دفاعی آن موقع کجا بود. به نظر من برانکو اگر اول در مورد گل نخوردن فکر کند به این حریف در بازی برگشت می‌تواند گل بزند. در بازی رفت هم پرسپولیس می‌توانست گل بزند. علیپور دوبار و حداقل یکبار می‌توانست دروازه حریف را باز کند. اگر بازی را برانکو ۴۲٣۱ کند به دلیل خواص علیپور و منشا توان گلزنی را داریم اما کار وقتی خراب می‌شود که گل بخوریم. اگر برانکو این استراتژی را داشت باشد که اولویت را به جبران دو گل ندهد می‌تواند بازی را حداقل در مجموع رفت و برگشت ۲ بر ۲ کند. این دو گل جبران خواهد شد اما اگر یک گل بخوریم باید ۴ گل بزنیم که این اتفاق نخواهد افتاد.

* یا کامیابی‌نیا آماده نیست یا تنها است
وی در مورد اینکه پرسپولیس در این بازی مثل مسابقه با السد قطر چیدمان خط دفاعی خود را تغییر داد و از شجاع خلیل‌زاده و شایان مصلح در دفاع رات و چپ و از سید جلال حسینی و محمد انصاری در دفاع وسط استفاده کرد که به نظر می‌رسید ضعف‌هایی وجود دارد،‌گفت:‌ خلیل‌زاده در دفاع راست خوب بازی می‌کند. او مثل رامین راضائیان و وریا غفوری سبک بازی آن منطقه را ندارد اما کار خود را خوب انجام داده است. او جنگ خود را می‌کند و بازیکن حریف را به خوبی می‌کوبد اما حوصله بازی در آن منطقه را ندارد و گاهی عصبی می‌شود و ممکن است اخطار بگیرد یا حتی اخراج شود. در کل پرسپولیس در ۴ نفر خط دفاعی مشکل ندارد. پرسپولیس الان در محکم سازی خط دفاعی یعنی مقابل آن اشکال پیدا کرده است. در راس این موضوع کمال کامیابی‌نیا است. کامیابی‌نیا آماده نیست یا او شرایط ذهنی خوبی ندارد. شاید حضور یک نفر هم در آن منطقه کم است.

* پرسپولیس باید فکری به حال خط هافبک کند
کارشناس فوتبال ایران در پایان، گفت:‌ الان دیدیم همه تیم‌ها برای بازیکنان این پست خود بازیکنان برزیلی‌ آوردند. سرعت انفجار تمام بازیکنان برزیلی در این پست از بهترین همتایان آسیایی هم بالاتر است. این مسئله دیگر نژادی است و سرعت عکس العمل آنها در کنترل بسیار بالا است. شما در گل دوم دیدید مهاجم کاشیما به چه شکلی به توپ ضربه زد. انگار او با راکت پینگ پونگ به توپ ضربه زد و گلر ما که می‌گوئیم عقاب و فلان است چطور فقط نظاره گر بود. اصلا مغز او دستور داد عکس العملی نشان دهد و حداقل یک دایو بزند یا با دست مخالف حرکتی داشته باشد؟ ۱۹۰ سانتیمتر قد بیرانوند است و اگر ۲۵ سانتیمتر می‌پرید چزی حدود ۲۱۵ سانتیمتر می‌شد و می‌توانست توپ را تاچ کند اما فقط نظاره گر بود. چرا او فقط نگاه کرد؟ دلیل این امر تکنیک فوق العاده مهاجم حریف بود. در کل در دفاع پرسپولیس شاید مشکلاتی باشد مثلا در دفاع چپ بازیکنی که حضور دارد آن مهره تکنیکی این پست نیست و تعداد لو دادن توپ بالا است اما خط دفاع ایرادی ندارد. اگر پرسپولیس در این خط به دنبال استحکام بیشتر است باید فکری به حال هافبک خود کند. دفاع b ZONE پرسپولیس مقابل خط دفاع خالی است و باید فکری برای آن منقطه کند.


افشاگری فوتبال لیکس و رسوایی رئیس جدید فیفا
پی اس جی و منچسترسیتی که مالکیت آن ها در اختیار مالکان اماراتی است با بودجه ای غیرقانونی پشتیبانی شده اند اما هر دو باشگاه با کمک پلاتینی و اینفانتینو مقررات بازی جوانمردانه مالی را اصطلاحا دور زده اند تا تخلف شان فاش نشود.برای این منظور، قرارداد اسپانسرینگ و اقتصادی آن ها به شکلی غیرواقعی زیادتر از مبلغ واقعی عنوان شد.
تارنمای «فوتبال لیکس» در گزارشی، رسوایی دیگری را در فوتبال و این بار در حوزه لیگ قهرمانان اروپا منتشر کرد؛ رسوایی که جریمه قریب الوقوع منچسترسیتی و پاری سن ژرمن و همچنین تزلزل موقعیت «جیانی اینفانتینو» رییس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) را در پی خواهد داشت.
به گزارش تابناک ورزشی، روزنامه مارکا اسپانیا نوشت: بر اساس اسنادی که به تازگی منتشر شده است، «میشل پلاتینی» و «جیانی اینفانتینو» اعضای اسبق اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا)، به ۲ باشگاه مذکور در ارتباط با مقررات بازی جوانمردانه مالی کمک کرده اند.در این گزارش که مجله اشپیگل آلمان به نقل از تارنمای «فوتبال لیکس» منتشر کرده، آمده است: این ۲ باشگاه اگرچه در معرض خطر حذف از لوشامپیونه و لیگ برتر جزیره قرار ندارند اما خطر حذف از لیگ قهرمانان به شدت آن ها را تهدید می کند.
مطابق گزارش فوتبال لیکس، تاکنون ۱۶ باشگاه بزرگ اروپایی توافقی را امضا کرده اند که به موجب آن رقابتی تحت عنوان سوپر لیگ اروپا جایگزین لیگ قهرمانان اروپا خواهد شد. پلاتینی به عنوان رییس یوفا در سال ۲۰۱۲ و اینفانتینو به عنوان دبیرکل این نهاد در همان سال، مورد تحقیق قرا گرفته اند و این در حالی است که سمت رییس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) به شدت در معرض خطر قرار گرفته است.
مطابق گزارش مذکور، پی اس جی و منچسترسیتی که مالکیت آن ها در اختیار مالکان اماراتی است با بودجه ای غیرقانونی پشتیبانی شده اند اما هر دو باشگاه با کمک پلاتینی و اینفانتینو مقررات بازی جوانمردانه مالی را اصطلاحا دور زده اند تا تخلف شان فاش نشود.برای این منظور، قرارداد اسپانسرینگ و اقتصادی آن ها به شکلی غیرواقعی زیادتر از مبلغ واقعی عنوان شد.
در این راستا باشگاه پاری سن ژرمن مبلغ یک میلیارد و ٨۰۰ میلیون یورو از دولت قطر و به شکلی فریبکارانه دریافت کرد؛ در سال ۲۰۱٣ قرارداد توسعه باشگاه پاریسی با قطر درآمدی معادل ۲۱۵ میلیون یورو به باشگاه سرازیر کرده و اینفانتینو از آن چشم پوشی می کند. مبلغ مذکور با دستکاری به ۱۱۵ میلیون یورو کاهش یافته و در نتیجه با مقررات بازی جوانمردانه مالی تناقضی پیدا نکرده و متعاقبا پی اس جی در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا ماندگار می شود.
در سوی دیگر، منچسترسیتی گزارش ضرر ۴۵۱ میلیون یورویی خود را منتشر می کند و بدین ترتیب زمینه ایجاد تورم در بازار نقل و انتقالات فراهم می شود؛ دقیقا علتی که موجب شد تا باشگاه های دیگر از وجود شرایط نابرابر در زمینه رقابت برای جذب بازیکنان سخن به میان بیاورند.اینفانتینو می بایست در این خصوص توضیح دهد و توضیحات او بی شک حضور پی اس جی و سیتی را در لیگ قهرمانان اروپا در معرض خطر قرار می دهد.
این در حالی است که یوفا به تازگی تیم های روبین کازان، مالاگا و آ.ث میلان را به دلیل نقض قوانین بازی جوانمردانه مالی از حضور در رقابت های بزرگ که یکی از مجازات های در نظر گرفته شده برای متخلفان محسوب می شود، کنار گذاشته است البته لازم به ذکر است که باشگاه ایتالیایی با ارجاع پرونده خود به دادگاه حکمیت ورزش (CAS) رای یوفا را به سود خود بازگرداند.علاوه بر باشگاه ها، شرایط پیش آمده ادامه حضور بازیکنان بزرگی همچون «نیمار» و «کیلین امباپه» ستاره های پاری سن ژرمن را نیز به خطر می اندازد.
یوفا نمی تواند این باشگاه را مجبور به فروش بازیکنان خود کند اما مسلما تراز کردن اعداد و ارقام بدون تقلب کار سختی است که در صورت اثبات جریمه های سنگینی را به همراه خواهد داشت. با این حال، توافق ۱۶ باشگاه بزرگ اروپایی برای برگزاری سوپر لیگ اروپا، بقای لیگ قهرمانان را در معرض خطر قرار داده است؛ این رقابت ها که از سال ۲۰۲۱ آغاز می شود به توقف فعالیت لیگ قهرمانان انجامیده و در نتیجه آن تمام تیم های اروپایی از جمله باشگاه های بزرگ مجبور به ترک یوفا خواهند شد و با قوانین و فرمت جدید، باشگاه های پاری سن ژرمن و منچسترسیتی مجبور می شوند تا یک بار برای همیشه در شرایطی مساوی وارد بازار رقابت نقل و انتقالاتی شوند.
فوتبال لیکس علاوه بر این، از تهدید خود خبر داده که قصد دارد تا فهرستی را مملو از ستاره های دوپینگی، تقلب های مالیاتی و یک دوجین رسوایی کوچک و بزرگ منتشر کند. آنچه در حال حاضر محرز است، اکران فصل اول فیلم مخوف رسوایی هایی است که گریبان محبوب ترین ورزش جهان را گرفته است.


گزارش فیفا از تلاش پرسپولیس برای
جلوگیری از صعود کاشیما آنتلرز به جام باشگاه‌های جهان
سایت رسمی فدراسیون جهانی فوتبال به دیدار کاشیما آنتلرز ژاپن و پرسپولیس اشاره کرد و نوشت که نماینده ایران در اندیشه جبران نتیجه بازی رفت و جلوگیری از صعود آنتلرز به جام باشگاه‌های جهان است.
تیم فوتبال کاشیما آنتلرز ژاپن با پیروزی ۲ بر صفر مقابل پرسپولیس در دیدار رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا، شانس زیادی برای کسب قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا دارد.
سایت رسمی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) در گزارشی به این مسابقه پرداخت. در بخشی از آن آمده است: کاشیما آنتلرز ژاپن با پیروزی ۲ بر صفر در دیدار رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا، گام بلندی برای کسب نخستین قهرمانی خود در این رقابت‌ها برداشت. گل‌های نیمه دوم آنتلرز که توسط لئو سیلوا و سرجینیو به ثمر رسید، این تیم را پیشتاز تقابل با پرسپولیس برای راهیابی به مسابقات جام باشگاه‌های جهان قرار داد. این تیم در سال ۲۰۱۶ در خاک خود و به عنوان قهرمان ژاپن، به فینال جام باشگاه‌های جهان صعود کرده بود.
هر دو تیم از نخستین صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا لذت می‌بردند و پرسپولیس بازی را بهتر آغاز کرد. علیپور در دقیقه پنج نخست بازی، موقعیت خیلی خوبی به دست آورد و به تنهایی مقابل دروازه آنتلرز بود، اما تکل بلند و قهرمانانه جونگ سئونگ هیون اجازه نداد کاشیما از حریف خود عقب بیفتد. هر چند این تیم با طوفانی زودرس مواجه شده بود.
آنتلرز پس از آغاز نیمه دوم، توپ و میدان را در اختیار گرفت و قفل دروازه پرسپولیس را شکست. پس از پاسکاری زیبای دوی شوما و لئو سیلوا، این بازیکن برزیلی با ضربه‌ای فوق‌العاده، توپ را به گوشه دروازه پرسپولیس چسباند. تشویق هواداران کاشیما آنتلرز ۱۲ دقیقه بعد و پس از اینکه دومین بازیکن برزیلی کاشیما یعنی سرجینیو دروازه پرسپولیس را برای دومین بار باز کرد، ادامه داشت.
پس از اینکه پرسپولیس نتوانست ضربه کرنر آنتلرز را به خوبی دفع کند، کنتو میسائو توپ را به محوطه جریمه پرسپولیس برای سرجینیو ارسال کرد و در حالی که در زاویه بسته‌تری نسبت به گل اول قرار داشت، توپ را به همان نقطه از دروازه رساند این دو تیم روز ۱۰ نوامبر (شنبه ۱۹ آبان) به مصاف هم می‌روند و پرسپولیس در اندیشه برگرداندن نتیجه مسابقه و جلوگیری از بازگشت کاشیما آنتلرز به جام باشگاه‌های جهان خواهد بود.


رایو وایکانو ۲ - ۳ بارسلونا؛ تعویض باخت با برد در ۳ دقیقه
آبی و اناری پوشان با یک پیروزی دراماتیک جایگاه خودشان در صدر را تثبیت کردند. تیم های رایو وایکانو و بارسلونا از هفته یازدهم لالیگا در ساعت ۲۳:۱۵ به مصاف هم رفتند که این بازی در نهایت با نتیجه ۳-۲ به سود بارسلونا به پایان رسید. بارسا با این پیروزی ۲۴ امتیازی شد تا فاصله اش با اتلتیکو به ۴ امتیاز برسد.
بارسای مهمان در دقیقه ۱۱ روی پاس آلبا و توانست سوارز موفق شد به گلی زودهنگام دست یابد. تیم میزبان در ادامه تیم برتر میدان بود و در دقیقه ۳۳ با شوت پوزو توانست بازی را مساوی کند. بارسا در دقیقه ۴۱ روی یک کار تیمی می توانست گل دوم را بزند اما ضربه سوارز به تیر خورد.
آلوارو گارسیا تنها چند ثانیه پس از ورودش به زمین در دقیقه ۵۷ موفق شد دروازه بارسا را برای بار دوم باز کند. ضربه سر بازیکن وایکانو به تیر دروازه تراشتگن خورد اما گارسیا در برگشت توانست گلزنی کند. بارسا در دقایق پایانی فشار حملاتش را بیشتر کرد و سرانجام در دقیقه ۸۷ با ضربه دمبله به گل تساوی دست یافت. پیکه روی سانتر آلبا اثر گذاشت تا توپ به وینگر فرانسوی برسد. بارسا تنها ۳ دقیقه بعد روی سانتر ارسالی روبرتو و غفلت مدافعان حریف توسط سوارز به گل سوم و پیروزی بخش هم دست یافت.

رئال مادرید ۲ - ۰ وایادولید؛ پیروزی نفس گیر با چاشنی شانس
سفیدپوشان مادرید پس از ۵ بازی بار دیگر طعم پیروزی را در لالیگا چشیدند.
به گزارش نود، تیم های رئال مادرید و رئال وایادولید از هفته یازدهم لالیگا در ساعت ۱۸:۴۵ به مصاف هم رفتند که این بازی با دو گل به سود رئال به پایان رسید. رئال با این پیروزی ۱۷ امتیازی شد و در رده ششم جدول لالیگا قرار گرفت.
رئال در نخستین بازی خودش در لالیگا تحت هدایت سانتیاگو سولاری بازی را هجومی آغاز کرد و صاحب چند موقعیت خوب هم شد اما بنزما و بیل با بی دقتی این فرصت ها را از دست دادند. تیم مهمان در دقیقه ۳۳ می توانست گلزنی کند اما ضربه مهاجم این تیم به بیرون رفت. وایادولید در دقایق پایانی نیمه اول توانست بهتر بازی کند و رئال را تحت فشار قرار دهد اما این نیمه در نهایت بدون گل تمام شد.
رئال در دقیقه ۵۶ صاحب فرصت خوبی شد اما مدافع حریف ضربه بنزما را از روی خط برگشت داد و دروازه بان این تیم در برگشت توانست شوت زیبای کاسمیرو را مهار کند. وایادولید که روی ضد حملات خطرناک نشان می داد بلافاصله پس از این صحنه صاحب یک فرصت خوب شد اما ضربه بازیکن این تیم به تیر خورد. تیم وایادولید دقایقی بعد تا آستانه گلزنی رفت اما شوت تماشایی کاپیتان این تیم باز هم به تیر دروازه کورتوا برخورد کرد.
رئال در دقایق پایانی فشار حملاتش را بیشتر کرد و سرانجام در دقیقه ۸۳ پس از برخورد شوت وینیسیوس جونیور به بازیکن حریف توانست قفل دروازه وایادولید را بشکند. رئال در دقیقه ۸۷ به خاطر خطای مدافع حریف روی بنزما صاحب پنالتی شد که راموس توانست آن را به گل تبدیل کند تا اختلاف به دو گل برسد.

به بهانه رقم خوردن بهترین شروع تاریخ یوونتوس در سری A
برترین‌هایی که رنگ قهرمانی را ندیدند
یوونتوس با برتری ۳ بریک مقابل کالیاری به جمع رم و ناپولی به عنوان رقم زننده‌های بهترین شروع تاریخ سری A در پایان هفته یازدهم اضافه شد اما تاریخ نشان داده حتی شروعی این چنین رویایی هم تضمینی برای قهرمانی در پایان فصل نیست.
به گزارش سایت نود، شاهد این مدعا، ناتوانی ۲ تیمی دیگری است که مانند یوونتوس ۱۰ بازی از ۱۱ بازی اول فصل را برده بودند. ناپولی فصل گذشته فقط در یکی از ۱۱ بازی اول خودش پیروز نشد اما در نهایت فصل را پشت سر یوونتوس در رده دوم به پایان رساند.

قدرتمندان ناکام
علاوه بر ناپولی فصل گذشته، رم هم یکی از بهترین شروع‌ها در تاریخ سری A را رقم زد و درست مانند آبی‌های جنوب دستش از جام سری A کوتاه ماند. آن‌ها در فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۳ هر ۱۰ بازی اول را بردند و در بازی یازدهم به تساوی رضایت دادند، با این حال یوونتوس ۱۰۳ امتیازی در پایان فصل مانع قهرمانی رم شد. جالب اینکه یووه مانع ۲ قهرمانی ناپولی و رم در بهترین فصل‌هایشان نام گرفت.

مدعیان خوشبخت
در این بین اما بودند تیم‌هایی که از ۱۱ اول خودشان حداقل ۹ برد به دست آوردند و در نهایت به قهرمانی دست یافتند. میلان رویارویی کاپلو پس از یک فصل کامل شکست‌ناپذیری از ۱۱ بازی اول فصل ۱۹۹۳-۱۹۹۲، ۹ برد به دست آورد و هر چند با شکست مقابل پارما در هفته بیست و چهارم پس از ۵۸ بازی باخت اما در نهایت برای دومین بار متوالی لیگ را فتح کرد.یوونتوس در فصل ۱۹۵۰-۱۹۴۹، میلان در فصل ۱۹۶۵-۱۹۶۴، تورینو در فصل ۱۹۷۷-۱۹۷۶ و اینتر در فصول ۱۹۸۹-۱۹۸۸، ۱۹۵۳-۱۹۵۲ و ۲۰۱۸-۲۰۱۷ از ۱۱ بازی، ۹ برد و ۲ تساوی به دست آوردند و تنها یوونتوس در فصل ۱۹۵۰-۱۹۴۹ و اینتر در فصول ۱۹۵۳-۱۹۵۲ و ۱۹۸۹-۱۹۸۸ موفق به کسب قهرمانی شدند. با این اوصاف، تنها ۳۰ درصد از تیم‌هایی که تا پایان هفته یازدهم بیش از ۹۰ درصد بازی‌هایشان را بردند در نهایت قهرمان فصل نام گرفتند. پس یوونتوس باید خیلی خیلی مواظب باشد!


هفته دهم بوندس لیگا گلادباخ جای بایرن را گرفت
بورسیا مونشن گلادباخ با پیروزی مقابل فورتنا دوسلدورف به رده دوم جدول رده‌بندی بوندس لیگا صعود کرد.
از هفته دهم رقابت‌های بوندس لیگا، بورسیا مونشن گلادباخ میزبان فورتنا دوسلدورف بود و با نتیجه ٣ بر صفر پیروز شد.گل‌های این بازی را هازارد در دقایق ۴۷ و ٨۲ از روی نقطه پنالتی و هوفمن در دقیقه ۶۷ به ثمر رساندند.
مونشن گلادباخ با این برد ۲۰ امتیازی شد و به دلیل تفاضل گل بهتر نسبت به بایرن مونیخ به رده دوم جدول رده‌بندی صعود کرد.
فورتنا دوسلدورف هم با ۵ امتیاز قعرنشین است.


آرزوی موفقیت سرمربی تیم ملی کرواسی برای برانکو
سرمربی تیم ملی کرواسی برای برانکو ایوانکویچ در فینال لیگ قهرمانان آرزوی موفقیت کرد و عملکرد وی را ستود.
به گزارش ایسنا و به نقل از sportske.jutarnji، زلاتکو دالیچ سرمربی کرواسی در جام جهانی روسیه توانست با این تیم به نایب قهرمانی در جام جهانی دست یابد. او بعد از بازگشت از تعطیلات خود از کانادا به واراژدین، در صحبت‌هایی درباره مسائل مختلفی صحبت کرد.
دالیچ درباره حضور پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان با برانکو ایوانکویچ گفت: عملکرد برانکو در تیم خود بسیار خوب بوده و الان هم که به فینال لیگ قهرمانان رسیده است. او پنج بازیکن خود را از دست داده بود و بدون این که بازیکن جدیدی را به خدمت بگیرد توانست پرسپولیس را به فینال لیگ قهرمانان بیاورد. این موفقیت تاریخی است. من می‌دانم این چه دستاورد بزرگی است چون خودم هم حضور در فینال لیگ قهرمانان را دو سال پیش با العین داشتم. برانکو از شهر واراژدین است و من هم از شهر واراژدین نایب قهرمان جام جهانی شدم.
دالیچ در پاسخ به این سوال که ممکن است برانکو با قهرمانی پرسپولیس در لیگ قهرمانان از او جلو بزند گفت: من برای برانکو آرزوی موفقیت می‌کنم. دوست دارم او از عملکرد من در لیگ قهرمانان جلوتر بزند و بهترین نتیجه را بگیرد. واراژدین به برانکو افتخار می‌کند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست