یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

توقف تراکنش های ایران توسط بانک شرکت ملی نفت چین


• در حالی که اتحادیه اروپا برای بازگشایی مسیر مبادلات تجاری با ایران تلاش می کند، بانک کانلون چین، کانال کلیدی برای انجام تراکنش‌ها با ایران قرار است مدیریت پرداخت از ایران را تحت فشار تحریم‌های آمریکا متوقف کند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲ آبان ۱٣۹۷ -  ۲۴ اکتبر ۲۰۱٨


منابع آگاه چینی گفتند بانک کانلون که از سوی شرکت ملی نفت چین کنترل می‌شود، از ابتدای نوامبر (10 آبان) تراکنش‌های پرداخت بر پایه یوآن از ایران را متوقف خواهد کرد. به گزارش فارس، رویترز به‌نقل از چهار منبع آگاه مدعی شد بانک کانلون، کانال چینی کلیدی برای انجام تراکنش‌ها با ایران قرار است مدیریت پرداخت از ایران را تحت فشار تحریم‌های آمریکا متوقف کند. به گفته این منابع آگاه که شامل نمایندگان وام خارجی و مقامات تجاری معامله‌کننده با ایران هستند، کانلون، کانال رسمی اصلی برای انتقال پول میان ایران و چین به صورت زبانی به مشتریان خود اطلاع داده است از ابتدای ماه نوامبر پرداخت‌های بر پایه یوآن ایران به چین را قبول نخواهد کرد. این چهار منبع آگاه افزودند این بانک که از سوی بازوی مالی گروه دولتی انرژی سی‌ان‌پی‌سی (شرکت ملی نفت چین) کنترل می‌شود، قبلا به صورت آرام و بی‌سروصدا پرداخت‌های بر پایه یورو از ایران را از اواخر ماه آگوست (مرداد) به حالت تعلیق درآورده بود. بانک کانلون و سخنگوی سی‌ان‌پی‌سی نیز از اظهارنظر در این زمینه خودداری کردند. مشخص نیست که این تعلیق خدمات چقدر طول خواهد کشید و چگونه تجار چینی که هنوز به ایران کالا و خدمات می‌فروشند می‌توانند پرداخت‌ها را دریافت کنند. همچنین مشخص نیست که آیا خدمات تسویه پرداخت‌های چین برای خریدهای نفتی ایران در این بانک تحت تأثیر قرار گرفته است یا نه. چین بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران است و تقریبا همه پرداخت‌های نفتی این کشور از طریق کانلون انجام می‌شود. چین تقریبا هر ماه به ارزش 1.5 میلیارد دلار از ایران نفت خریداری کرده است. اما به گفته منابع آگاه در صنعت نفت چین، پالایشگاه‌های دولتی از ماه اکتبر خرید نفت از ایران را کاهش داده‌اند. یکی از این منابع گفت: «مدیر حساب‌های کانلون به ما گفت پرداخت‌های ایران پس از این تاریخ برگشت داده خواهد شد».

همزمان با تصمیم بانک کانلون چین، خبرگزاری رویترز به نقل از سه دیپلمات اروپایی می گوید کانال مالی یا سازوکار اتحادیه اروپا برای تسهیل پرداخت پول اقلام صادراتی ایران به اروپا با هدف عبور از تحریم های آمریکا، تا سیزدهم آبان به شکل نمادین آماده می شود اما عملیاتی شدن آن تا اوایل زمستان سال جاری طول می کشد.

ساز و کار اتحادیه اروپا که «وسیله برای هدفی ویژه» (اس‌پی‌وی) نام دارد، برای پیش‌دستی نسبت به تحریم‌های آمریکا علیه بانک‌هایی است که به نقل‌وانتقال پول صادرات نفت ایران می‌پردازند.

اس‌پی‌وی که می‌تواند با یک نظام مبادله پایاپای پیوند بخورد از یک نهاد واسطه در اتحادیه اروپا برای انجام تجارت با ایران بهره می‌برد. این ساز و کار تضمین می‌کند که برای مثال پول صارات نفت ایران به کشورهای اروپایی با فروش کالاها و خدمات اروپا به ایران جبران شود.

سیزدهم آبان موعد آغاز تحریم های نفتی ایالات متحده علیه ایران است که با خروج آمریکا از توافق هسته ای موسوم به برجام، مجددا برقرار می شود.

درصورتی که روند فعلی کاهش خرید نفت ایران توسط چین و هند که بزرگترین خریداران نفت از جمهوری اسلامی هستند ادامه یابد، سازو کار اتحادیه اروپا در عمل مشکل دسترسی جمهوری اسلامی به ارز را برطرف نخواهد کرد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست