یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تلاقی مسابقه نادال - ژوکوویچ با حادثه قتل خاشُقچی
ابوالقاسم گلستانی


• رافائل نادال و نواک ژوکوویچ، دو تنیس باز اول و دوم جهان، قرار است پیش از کریسمس یک مسابقه نمایشی در جده برگزار کنند. اما به دنبال قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار عربستانی، فعالان حقوق بشر به انها هشدار دادند که مسابقه را لغو کنند. سازمان عفو بین الملل اما پیشنهاد دیگری دارد و می گوید این دو بازیکن با حضور در مسابقه جام بن سلمان، می توانند از موقعیت استثنایی خود برای تشویق و ارتقاء حقوق بشر در عربستان بهره گیرند. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۷ مهر ۱٣۹۷ -  ۱۹ اکتبر ۲۰۱٨


 
رافائل نادال و نواک ژوکوویچ، دو تنیس باز اول و دوم جهان، طبق برنامه قبلی قرار شد درست پیش از کریسمس یک مسابقه نمایشی در جده (عربستان سعودی) برگزار کنند. (در عربستان تورنمنت امتیازی وجود ندارد). اما به دنبال قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار عربستانی، فعالان حقوق بشر به انها هشدار دادند که مسابقه را لغو کنند. سازمان عفو بین الملل اما ضمن اینکه تصمیم را به عهده این دو فوق ستاره گذاشت، پیشنهاد کرد که در صورت حضور این دو بازیکن در مسابقه جام بن سلمان، می توانند از موقعیت استثنایی خود برای تشویق و ارتقاء حقوق بشر در عربستان بهره گیرند. نادال و ژوکوویچ تا کنون هیچ واکنشی به فعالان حقوق بشری نشان نداده و تصمیم نهایی خود را در باره انجام یا لغو مسابقه اعلام نکرده اند. . تصور نگارنده بر این است که این دو به پیشنهاد عفو بین الملل عمل خواهند کرد، زیرا لغو این مسابقه که حیثیت عربستان را به شدت زیر سوال می برد، می تواند لابی های سعودی و متحدانش را خشمگین کند و آنها را وادارد که روزی برای این دو ستاره درد سر بسازند.
شایان ذکر است که ژوکوویچ صربستانی (31 ساله) پس از مصدومیت 18 ماهه، از ژوییه (تیر ماه) امسال بار دیگر با قدرت استثنایی به صحنه تنیس انفرادی مردان بازگشت و در همین چهار ماه، در دو گراند اسلم‌ (ویمبلدون در لندن و اوپن امریکا در نیویورک) و دو مسابقه مسترز (استادان) در سینسیناتی (امریکا) و شانگهای (چین) قهرمان شد. این در حالی است که رتبه او تا پیش از ژوییه به بیست و دوم جهان سقوط کرده بود. بدین ترتیب، او از راجر فدرر، تنیس باز 37 ساله اهل سوییس، و در واقع پرافتخارترین تنیس باز تاریخ که 20 گراند اسلم را در فعالیت حرفه ای خود دارد، پیشی گرفت و به زودی از نادال، تنیس باز 32 ساله ی اسپانیایی و صاحب 17 گراندالسم، هم جلو می زند و برای پنجمین بار نفر اول حهان می شود.
ژوکوویچ تنها بازیکنی است که بعد از "راد لاور" استرالیایی، نیم قرن پیش، هر چهار گراند اسلم را در 2015-16 پشت سر هم برد و ماه گذشته، در جام سینسیناتی، نیز تنها تنیس باز در تاریخ شد که در تمامی 9 مسترز دستکم یک بار قهرمان شد. پس از پیروزی متوالی اخیر در گرانداسلم های ویمبلدون و اوپن امریکا، تحلیلگران بر این عقیده اند که او دو گراند اسلم دیگر (استرالیا و پاریس، به ترتیب در ژانویه و مه مه 2019) را پشت سر هم خواهد برد و قهرمانی در چهار گراند اسلم متوالی را بار دیگر تکرار خواهد کرد. در مسابقه استادان در شانگهای که هفته گذشته برگزار شد، او حتی یک گیم نباخت (هیچ سرویسی از دست نداد)، چه رسد به یک ست یا یک مسابقه. او مثل گذشته توقف ناپذیر شده است.
ژوکوویچ در مصاف رو در رو از تمام تنیس بازان جلو است، از جمله از دو غول بزرگ دیگر، یعنی فدرر و نادال. بین او و فدرر 46 مسابقه برگزار شد که ژوکوویچ 24-22 جلو است. بین او و نادال هم 52 مسابقه انجام شد (بیشترین مسابقه بین دو رقیب در تاریخ) که ژوکوویچ 27-25 پیش است. در مسابقات مسترز (استادان)، نادال، ژوکوویچ و فدرر به ترتیب 33، 32 و 27 قهرمانی در پرونده حرفه ای خود دارند.
ژوکوویچ که 14 گراند اسلم در زندگی حرفه ای خود دارد، اهل مطالعه به خصوص در زمینه تاریخ است، سیاست را خوب می فهمد، مثل دیپلمات ها سنگین و رنگین و واضح حرف می رند. این اعجوبه صربستانی به ۶ زبان مسلط است و با پنج زبان دیگر آشنایی متوسط دارد!
حال باید منتظر باشیم که این دو ستاره چه تصمیمی برای مسابقه نمایشی در جده اتخاذ می کنند.


این تصویر مربوط به مسابقه نادال و ژوکوویچ در نیمه نهایی ویمبلدون 2018 است که نزدیک به پنج و نیم ساعت به درازا کشید و در تاریخ 150 ساله ویمبلدون یکی از طولانی ترین مسابقات به شمار می رود. در این جذاب ترین مسابقه سال، ژوکوویچ حریفش را شکست داد. او در فینال نیز کوین اندرسون اهل آفریقای جنوبی را برد و قهرمان شد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست